Skocz do zawartości
IGNORED

Pierwszy poważny zestaw stereo ~3000zł


trolldemort
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W linku zawarłem orientacyjny rozstaw mebli i elementów wystroju. Bass trapów na obecną chwilę nie ma, pojawią się w przyszłości. Panele wykonane z izoteku, obite materiałem. Część jest schowana za zasłonami. Na podłodze rozłożony dywan. Pod względem akustyki myślę że jest akceptowalnie, choć rozstawienie okien i drzwi jest dość nieregularne co utrudnia np absorbcję punktów pierwszego odbicia. Pokój ma 22m2, ale meble oczywiście zmniejszają dostępną powierzchnię.

Później dodam aktualne zdjęcia pokoju

Sprzęt audio który posiadam:

Aktualnie wszystko jest podłączone do PC: xonar dx + logitech x540 do gier, interfejs behringer hd 202, DAC fiio e10k + brainwavs hm5, raspberry pi4

Oprócz tego mam reperowane kolumny tonsil podpięte pod unitre 7020. Brzmi, eh, powiedzmy że akceptowalnie w średnim zakresie ale basu to tam dobrego nie ma (łagodnie mówiąc). Więc wielkiego pożytku z nich raczej nie będzie.

Planowany tor audio: TV podłączone kablami cinch z amplitunerem analogowo, do amplitunera podpięte kolumny. To załatwia kwestię muzyki z filmów.

Raspberry pełni funkcję NAS. Pomyślałem że mógłbym podłączyć fiio e10k do raspberry i kablem coax podłączyć DAC z amplitunerem, dzięki czemu miałbym możliwość puszczania muzyki bezpośrednio z raspberry.

Tak więc szukam wzmacniacza/amplitunera stereo ze złączem coax cyfrowym plus kolumny. Budżet powiedzmy że w okolicach 3k bo o ile mam ucho lepsze niż przeciętny zjadacz chleba, to sprzęt lepszej klasy pewnie i tak się na mnie zmarnuje ?Ale jestem skłonny go zwiększyć, o ile zwiększenie będzie miało faktycznie wymierne korzyści (dodatkowe funkcje np) na przyszłość

Nie mam nic przeciwko używkom, ale mają pewną wadę: ograniczone możliwości odsłuchu. A po jakimś czasie czytania wpisów na forach audio zdałem sobie sprawę że często coś, co polecają w jednym miejscu w drugim jest uważane za szrot. I vice versa. Tak więc jeżeli używki, to takie które mogę uprzednio odsłuchać. Starsze, rzadziej spotykane modele raczej odpadają.

Budżet - przewidywałem jakieś 3k na całość ale gdyby trafiła się jakaś naprawdę dobra okazja to budżet ma trochę zapasu.

Lokalizacja: Przasnysz, mazowieckie. Najbliższy salon audio dopiero w W-wie ? Z drugiej strony dobre i to, bo wypożyczanie sprzętu za kaucją swoje kosztuje.

Muzyka której słucham: w zasadzie to słucham po trochu wszystkiego poza rapem. Głównie szeroko pojęta muzyka elektroniczna / ambient (Adam young, Blackmill, Stumbleine, AK, synthetic epiphany) ale też i starsze pozycje (Boards of canada, autechtre, freescha, aphex twin), sporo popu, muzyki akustycznej, folk, klasycznej(floating cloud, stefano mocini, william fitzsimons, =NeutraL=) czy rocku/metalu (earlyrise, blue stahli, kamelot). W zasadzie wszystkiego po trochu, ale gdybym miał określić co przede wszystkim to muzyka elektroniczna.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromny budżet, ale złożymy coś fajnie brzmiącego np. Pioneer A-40AE, czy Onkyo A-9130 do tego proponowałbym polskie kolumny Pylon Audio Pearl 25 a jako alternatywę mniejsze gabarytowo, ale równie ciekawe Wharfedale Diamond 330. Zapraszam do kontaktu i po indywidualne wyceny.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że planuję się wybrać w podróż po salonach audio pod koniec tygodnia żeby mieć chociaż jakieś rozeznanie. Wharfedale 330 akurat widzę na przecenie nawet są.

Budżet rzeczywiście skromny, ale nie ukrywam że liczę na jakieś okazje chociażby na black friday co pozwoli kupić sprzęt nieco lepszej jakości niż to przewiduje aktualny budżet. Nie wykluczam też zwiększenia budżetu o ile faktycznie będę w stanie wyczuć różnicę uzasadniającą jego zmianę.

Zresztą, sam pokój nie jest jakoś rewelacyjnie duży, a kanapa oddalona od ściany, więc podejrzewam że nawet monitory podstawkowe mogą się sprawdzić całkiem nieźle. Polecano mi z takich heco 300 i manufakturowe BMN, choć tych drugich raczej nie będę miał jak odsłuchać ze względu na lokalizację ?

Sprawę dość mocno utrudnia fakt że nie mam żadnego elementu porównania, choć z drugiej strony umożliwi to lepsze spasowanie wzmacniacza i kolumn, przynajmniej w teorii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trolldemort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sugestia którą dostałem to onkyo 9150 + KODA_EX-569T

1 godzinę temu, quatross napisał:

Szkoda że tak szczupły budżet do takiej muzyki;

Jak już wspomniałem, przy odsłuchu zweryfikuję budżet. Ale ten Pylon diamond to chyba 2x tyle co przewiduje mój budżet, raczej odpada ?

Planuję jeszcze odsłuchać heco 700 i indiana line nota 550x bo kilka osób chwaliło na forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, trolldemort napisał:

Planowany tor audio: TV podłączone kablami cinch z amplitunerem analogowo, do amplitunera podpięte kolumny. To załatwia kwestię muzyki z filmów.

Moim zdaniem z podłączeniem wzmacniacza/amplitunera przez RCA z TV to słaby, pomysł. Ostatnio u kumpla, który mówił że w jego TV Samsung na pewno jest dobry sygnał, bo sporo kosztował, podłączenia wzmacniacza do niego po RCA i tragedia, jakieś skrzeczenie wydobywało się z głośników. Z laptopa już było całkiem nieźle. Więc szukałbym czegoś z wbudowany DACiem, choć bardziej bym się skłaniał do jakiegoś taniego zewnętrznego DACa np. coś z Toppinga D30, ponieważ te wewnętrzne zazwyczaj są dobre, ale nic nadzwyczajnego. Do tego wzmacniacz używany Onkyo A-9050. Kolumny z nowych polecam w Polk T50, dość uniwersalne, fajnie u mnie się zgrywały z TX-8150, pomimo że jeden woofer to całkiem  sporo niskich , takie trochę misiowate nie są jakoś mocno zwarte, przyjemne do długiego słuchania nic nie męczy, przyjemne wokale. Ale musiałbyś sam sprawdzić. Tak samo sprawdziłbym Pylon Audio Pearl 25 proponowane Q21. Wpadnij do nich to od razu podłączysz po Onkyo A9150 i będziesz widział czy takie brzmienie Ci pasuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Prewwit napisał:

Moim zdaniem z podłączeniem wzmacniacza/amplitunera przez RCA z TV to słaby, pomysł. Ostatnio u kumpla, który mówił że w jego TV Samsung na pewno jest dobry sygnał, bo sporo kosztował, podłączenia wzmacniacza do niego po RCA i tragedia, jakieś skrzeczenie wydobywało się z głośników. Z laptopa już było całkiem nieźle. Więc szukałbym czegoś z wbudowany DACiem, choć bardziej bym się skłaniał do jakiegoś taniego zewnętrznego DACa np. coś z Toppinga D30, ponieważ te wewnętrzne zazwyczaj są dobre, ale nic nadzwyczajnego. Do tego wzmacniacz używany Onkyo A-9050. Kolumny z nowych polecam w Polk T50, dość uniwersalne, fajnie u mnie się zgrywały z TX-8150, pomimo że jeden woofer to całkiem  sporo niskich , takie trochę misiowate nie są jakoś mocno zwarte, przyjemne do długiego słuchania nic nie męczy, przyjemne wokale. Ale musiałbyś sam sprawdzić. Tak samo sprawdziłbym Pylon Audio Pearl 25 proponowane Q21. Wpadnij do nich to od razu podłączysz po Onkyo A9150 i będziesz widział czy takie brzmienie Ci pasuje.

Ok, dodam do listy sprzętu do odsłuchania.

Jeśli RCA miałoby się nie sprawdzić, to mógłbym po prostu podłączyć TV po HDMI bezpośrednio pod Raspberry i tylko przesyłać obraz, a dźwięk po usb i coax z Fiio trafiałby do amplitunera. I to by mi zaoszczędziło kupna kolejnego DAC, no chyba że Fiio okaże się niewystarczające, mam nadzieję że tak nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trolldemort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie są Ci potrzebne funkcjonalności amplitunera stereo, to lepszą jakość muzyki osiągniesz na zintegrowanym wzmacniaczu. Toppinga D30 z TV podłączysz bezpośrednio optykiem czy coaxial bez kombinowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli pominięcie amplitunera (np tego onkyo co wspomniałem) i podpięcie kolumn bezpośrednio pod topping d30?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z TV czy innego źródła sygnał (chyba że w w nim nie ma wyjścia optycznego czy coaxial, ale teraz większość TV raczej ma) do D30, a z niego kablem RCA do wzmacniacza/amplitunera z pominięciem wewnętrznego DACa. Do D30 jedynie możesz podpiąć aktywne kolumny z wbudowanym wzmacniaczem, ponieważ to tylko DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ten topping wygląda całkiem przydatnie choćby ze względu na ilość złącz. Ale myślę że ten element zostawię sobie na koniec, bez wzmacniacza/kolumn wiele nie zdziałam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, trolldemort napisał:

Ok, ten topping wygląda całkiem przydatnie choćby ze względu na ilość złącz. Ale myślę że ten element zostawię sobie na koniec, bez wzmacniacza/kolumn wiele nie zdziałam ?

Tak kolumny i  wzmacniacz to podstawa, ale aby dobrze wykrzesać z nich cały potencjał potrzebują dobrego sygnału. Jak znajdziesz zestaw jaki Tobie pasuje, to potem dobry DAC wyciągnie z tego jeszcze więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tanich DACów ciekawa opcja to Nostromo uX2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , tyle że nie ma usb, masz 14dni na zwrot jak by nie podszedł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Prewwit napisał:

Z tanich DACów ciekawa opcja to Nostromo uX2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , tyle że nie ma usb, masz 14dni na zwrot jak by nie podszedł.

hmm, topping w takim razie się lepiej prezentuje, DAC będzie na pewno podłączony albo pod raspberry albo pod jakiś dedykowany htpc. Więc musi być USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po długim przeczesywaniu wątków chyba się zdecyduję na odsłuchanie następujących wzmacniaczy: 

onkyo 9150 i 9130, Pioneer A-40AE, Emotiva TA-100 i Yamaha A-S501. Myślę że z 5 modeli uda mi się wybrać coś odpowiedniego ?

Do tego dopasuję jedne z wymienionych tu kolumn, zobaczymy jak to wypadnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli bierzesz pod uwagę Yamahę AS501 albo Onkyo 9150 to z nowych głośników spróbuj jeszcze Indianę Line Nota 550. Często proponowana, nie drogie i porządne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej wielkości pomieszczenia z Indiany można spróbować Tesi 561, lekko uszkodzona, ale cena niezła za sztukę 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2020 o 22:35, Prewwit napisał:

Tak kolumny i  wzmacniacz to podstawa, ale aby dobrze wykrzesać z nich cały potencjał potrzebują dobrego sygnału. Jak znajdziesz zestaw jaki Tobie pasuje, to potem dobry DAC wyciągnie z tego jeszcze więcej?

Mam jeszcze pytanie co do tego DAC. Gdyby podłączyć go poprzez RCA do wzmacniacza który już posiadam - miałoby to sens? Wtedy sam wzmacniacz miałby marginalny wpływ na jakość dźwięku, czy mimo wszystko będzie wąskim gardłem zestawu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz nie ma marginalnego wpływu na dźwięk, a znaczny, weź Unitrę i porównaj z np. z Onkyo a-9050 na tych samych kolumnach jak są odtwarzane poszczególne zakresy pasm, czy kreowanie przestrzeni. Żeby to dobrze zagrało, wszystko musi być na odpowiednim poziomie DAC, wzmacniacz i kolumny. Najlepiej pojedź do salonu, niech złożą zestaw z elementów tu proponowanych i zobaczysz czy  jest różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z wizytą w salonie jest ciężko, jedyna opcja jaką mam to wybrać się w pt do Warszawy, dojadę co prawda po zamknięciu sklepów, a przejść się po salonach w sobotę rano.

Wracając do DAC, czy możnaby podłączyćzestaw w sposób następujący: DAC po usb do Rpi4, następnie DAC i TV coaxem/optykiem do wzmacniacza (porty digital in), a TV po HDMI do Rpi4 żeby uzyskać obraz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trolldemort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, trolldemort napisał:

No właśnie z wizytą w salonie jest ciężko, jedyna opcja jaką mam to wybrać się w pt do Warszawy, dojadę co prawda po zamknięciu sklepów, a przejść się po salonach w sobotę rano.

Nic lepszego niż odsłuchy nie ma.

 

5 godzin temu, trolldemort napisał:

Wracając do DAC, czy możnaby podłączyćzestaw w sposób następujący: DAC po usb do Rpi4, następnie DAC i TV coaxem/optykiem do wzmacniacza (porty digital in), a TV po HDMI do Rpi4 żeby uzyskać obraz?

Tak, możesz podłączyć wszystkie źródła i przełącznikiem lub pilotem zależy od DACa wybierasz z czego DAC pobiera sygnał do wzmacniacza. Nie rozumiem tylko po masz podłączać DACa optykiem/coaxialem do wzmacniacza, jak te wbudowane we wzmacniaczach z niższej i średniej półki są przeciętne. Podłączasz wszystko do DACa TV, kompa, co tam jeszcze masz za źródło i masz na wyjściu wysokiej jakości sygnał analogowy do wzmaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej było wspomniane że podłączenie wzmacniacza przez RCA do telewizora jest gorszym wyborem niż połączenie cyfrowe, więc założyłem że lepiej jest stosować między urządzeniami (z wyłączeniem kolumn) połączenia optyczne i się po prostu się pogubiłem w tym wszystkim ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 23.09.2020 o 20:43, Prewwit napisał:

Nie rozumiem tylko po masz podłączać DACa optykiem/coaxialem do wzmacniacza, jak te wbudowane we wzmacniaczach z niższej i średniej półki są przeciętne.

Jeszcze jedna kwestia, czy w takim razie jest jakikolwiek sens szukać wzmacniacza zintegrowanego zamiast kupienia tańszego wzmacniacza bez wbudowanego DAC, skoro i tak ominę wbudowaną jednostkę używając d30?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli przykładowo, onkyo 9030+topping byłoby jednocześnie i tańszym i lepszym (od strony technicznej w każdym razie) wyborem niż sam 9150?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9150 to model wyżej, 9030 to odpowiednik 9130(różni się tym że dołożono DACa wewnętrznego) i takie połączenia 9030 z DACiem rozłoży 9130 z wbudowanym? Tak samo 9050 vs 9150.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ciekawa opcja, choć jak tak patrzę na dostępne modele to większość to jest jednak zintegrowana, czyli płaciłbym za coś co i tak zastąpię DAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Update: miałem okazję wybrać się do salonu audio i odsłuchać kilka konfiguracji. Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć kolumn heco a salon który miał na stanie serie Indiana line był zbyt zajęty i nie udało mi się umówić na odsłuch.

Anyways, pierwsza konfiguracja:

Cambridge audio streamer Audio cxnv2 + Music hall a70

W połączeniu z Castle knight 2 i kolumnami podłogowymi Focal audio ( model z górnej półki za ponad 10k, niestety zapomniałem nazwę)

Oraz

Dali Oberon 3W, Wilson raptor 5, Polk audio signature s20

Podłączone do marantz melody X / MCR 612

W zasadzie wszystkim odsłuchanym głośnikom podstawowym brakowało niskiego basu. Kolumny podłogowe były pod tym względem zauważalnie lepsze. Focal audio miał go w ilościach wręcz przytłaczających i byłby raczej męczący na dłuższą metę.

Gdybym miał uszeregować od najlepszych do najgorszych to:

1 Wilson 2 Focal ( poza budżetem tho, chyba że udałoby się negocjować) 3 Polk / castle knight 4 Dali

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, trolldemort napisał:

Podłączone do marantz melody X / MCR 612

Cieniutko, że nic lepszego nie mieli do podpięcia? Taki do plumkania w salonie? Nie dziwota że mało niskiego basu. Jak sprawdzać to na jakichś porządnych  wzmakach, bo takie Melody X nie pokaże potencjału kolumn. Dziwne że sprzedawca dał takie podłączenie do odsłuchu. Koniecznie dorwij do odsłuchania Polk T50, gwarantuje że niskich nie zabraknie, pomimo że na jednym wooferze 165? i Pylon Audio Pearl 25. Z Indiana Line Tesi jakieś braki teraz, coś tam z produkcją we Włoszech problem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.