Skocz do zawartości
IGNORED

Lutownica dla bardziej wymagajacych.


atmeg

Rekomendowane odpowiedzi

Mam stacje ksger t12 przypadkowo kupiłem grot do t13 ale jak wkładam do t12 to normalnie pasuje działa i trzyma się tylko nie można zakręcić 

mozna by to używać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ahaja napisał:

Poszperaj na ali za kalibratorem FG-100.

Niby niedrogo, bo na ali za 40 zł jest ten miernik. Ale najpierw zobaczę, jak się sprawi sonda z allegro za 9 zł ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak. Zanim zaczniesz kalibrować dany grot przygrzej nim coś - w sensie polutuj - tak ze 2-5 minut kontaktu z cyną. Cokolwiek.

A - i kalibruj z cyną na grocie, żeby nie był suchy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ahaja

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja ze swojej strony polecam groty t12 z rączką T12-952. Na początku myślałem że długość t12 będzie problemem ale ta rączka z montażem grota na klik jest mega wygodna, nic nie trzeba skręcać czy zakręcać. T13 bardziej wystaje z rękojeści i istnieje ryzyko poparzenia. Mimo długości t12 jest bardziej poręczna i lepiej 'leży' w dłoni. Rączka 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest z niebieską końcówką gumową i jest bardzo fajna w użyciu, grot lekko wchodzi i nic nie muszę przykręcać! Kabel w mojej jest 4 pinowy a zauważyłem że w nowszych ksger t12 są 5 pinowe.

Jeszcze jedno, do tempy z wyświetlacza muszę dodać +30 st. i wtedy jest OK.

Nie będę pisał o łatwości wymiany grota, nagrzewaniu bo to już było :))

Co do minifal brałem bc, bcm, c i było różnie. Ścięte pod kątem ale albo wklęsłe (nabierały cynę) albo wypukłe (tymi lepiej jeździło mi się po padach).

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pierote

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię swoją lutownicę którą przerobiłem na zasilanie akumulatorowe, ponieważ nie zawsze jest dostępne zasilanie sieciowe.
Bateria to pakiet 6S2P na ogniwach Sanyo NCR18650GA. Bms założony.
Reszta podzespołów raczej jest znana, groty, sterownik, kolba..., wszystko działa idealnie już od ponad dwóch lat. a125e20200b2025bcf79f89b536fb2fb.jpg41626f33e5ed1ce0cd36a85a16eddbd2.jpg7a4c7412ace2a277729d678617ed9a54.jpgb0837f22fa04661eb7ec5ff28f286a5f.jpga5094385e3093a1c35ac21ea523f8aef.jpg86cd5839db7bc48c3d9546bc275c70b2.jpg8c7f61053ed8f0642cd3ace6db0a7b07.jpg758c7ff9e2ca8addc4b39ca162b57598.jpg87144bc8e66095ee0e3d0d71a0264208.jpg





1cd7669bf21206814e144416aaba488d.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest pojemność tych baterii, ile orientacyjnie wytrzyma na jednym ładowaniu (przy spokojnym lutowaniu),wskaźnik naładowania baterii założyłeś?
Wyszła fajna, mobilna stacja, gratulacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiecik 6S2P na tych ogniwach Sanyo NCR18650GA, łącznie ma około 6.2Ah pojemności. Byłoby więcej pojemności, ale ogranicza go BMS który dość wcześnie odłącza akumulator. Ogniwa mogą zejść do 2.6V a BMS odłącza napięcie już przy 2.9V.
Wystarcza na kilka miesięcy amatorskiego użytkowania.
W tym roku ładowałem tylko raz, wiadomo że to i tak zależy od intensywności lutowania i temperatury na grocie.
Syarownik ma pełno możliwości czasowych ustawień działania, od standby, po całkowite wyłączenie. Kolba ma wewnątrz czujnik ruchu, dzięki którym kolba włącza się na nowo podczas przerw w lutowaniu jak wykecie kolby ze stjaka itp. Sterownik jest dość dokładny jeśli chodzi o pomiar samego grota, różnica +-2stC jest dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania względem wyświetlanej temp. Wskaźnik napięcia zasilania jest wyświetlany na wyświetlaczu sterownika.
Najbardziej mi zależało na pozbyciu się uporczywego użytkowania komputerowego przewodu zasilającego który był w komplecie, a ory zasilacz 24V 3A poszedł do innego projektu..



7312cbeada11d5d437e0d09b420258b4.jpga253906b758d185b6ffdee48f45a9179.jpg

a0840c6a199c18a2a250732abd1d7ce2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma pełno ustawień alarmów itp.
Grotów też jest cała masa do wyboru.
Oczywiście sterownik, front panel jak i cała obudowa, pochodzą z Chin.
Dla mnie bardzo dobra lutownica, sprawdza się zawsze i wszędzie. 0831cf87f5f803d32ed9b7611e442242.jpg0cb4edd8901f31de43cf1f7a3748a0c1.jpgb667c9e02f5d5cd7d3c057cee827b2f2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KSGER-a mam, używam i potwierdzam, że jest super, ale Twoja modernizacja jest genialna; kabel zasilający nie przeszkadza na małym biurku, a jeżeli na jednym ładowaniu chodzi to tyle czasu to co więcej trzeba elektronikowi amatorowi? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, mnie przewód zasilający "komputerowy" przeszkadzał, ponieważ nie mam już stricte stanowiska serwisowego. Jakbym używał właśnie jak piszesz, pewnie lutownica byłaby postawiona w jednym miejscu i tak by już zostało.
Więc, zrobiłem zasilanie bateryjne na ogniwach 18650 we wnętrzu, zamiast zasilacza sieciowego.
Na jednym ładowaniu naprawdę mam spokój na kilka miesięcy. Mało tego, taki pakiecik przy prądzie ładowania 5A ładuje się raptem kilka godzin. Przy 2.5A wypada na całą noc. Nie chcę już wyliczać konkretnie czasu ładowania w zależności od amperażu, ale bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie.
Często muszę z lutownicą wejść w takie miejsca, że szybciej jest lutować w konkretnym miejscu przy samym sprzęcie nig go wynosić przewozić stawiać na stanowisko itp...
Akumulator ciężki nie jest, jest "mobilny", w większą kieszeń się mieści, na drabinę czy na zewnątrz, podskoczyć do kogoś że spoiwem itd...
Bardzo wygodne rozwiązanie w moim przypadku.
Duże, grube groty, potrzebują więcej energi do rozgrzania. Zakładając że będą potrzebować ciągłej mocy 75W z fabrycznego zasilacza (taką moc deklaruje producent), to na ogniwach mam około 150Wh energi, wystarczy spokojnie na 2h ciągłego grzania grzałki tymi 75W z ogniw.
Automatyczne przechodzenie w stan czuwania czy wyłączenia też przynosi oszczędności w utracie pojemności z ogniw. Jeden ruch kolbą, i potrzeba około 10 sekund aby Grot od temp zakładając całkowite wychłodzenie =25stC i rozgrzanie do ustawionych 280stC to jest chwila dosłownie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 24V to sztywna granica w tym kontrolerze?

Akurat mam ogniwa innego typu (8szt. LIFE) i gotowy BMS 18A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam, sterownik lutownicy może pracować 12-32V.
Musiałbym to zweryfikować, ale pamiętam że rozpiętość napięcia roboczego była i to dość spora.
Kondensator wewnątrz jest na 35V.
U mnie napięcie na ogniwach jest pomiędzy 25.20V do 18/19V, kontroler pracuje normalnie.


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Millerek, twoj pomysl jest bardzo kuszacy. U mnie automatyka wylacza ladowanie przy 29,99V (8 ogniw LIFE), a same ogniwa pracuja od 26,8V do 22V. Kto wie, moze nawet mialbym czasy rozgrzewania minimalnie krotsze (jesli kontroler steruje pradem). Ciekawy eksperyment bo mam jeszcze drugi BMS ktory pozwala pobierac prady do 50A. Raczej tak wydajnych zasilaczy impulsowych nigdy bym nie kupil ze wzgledu na cene :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


LifePo4 pracują przy napięciach 3.5V do 2.0V
Ładowanje 8 sztuk to napięcie 28V do 16V.
Jak Ładowanie/rozładowanie kontroluje elektronika sterujaca, to z tym różnie bywa w zależności od założonego Bmsa. Dokładnie nie znam life, bo pracuje na innych aku
e821c9b5b5d70e4d982e8ac5a865e14b.jpg

Następnie, maksymalne obciążenie pakietu nie jest już tak ważne, a tym bardziej 50A chyba że będzie mniejsze niż 3A. Przy mocy pobieranej na poziomie 75W max, nie potrzeba aż tak wydajnego pakietu akumulatorów.

Zawsze możesz zakupić dedykowany zestaw akumulatorów z kontrolerem ładowania i zasilaczem w jednym. Przewód zasilający ten komputerowy, będzie służyć tylko do ładowania pakietu poza siecią, jak również do zasilania całej elektroniki lutownicy. 3c44ff1300ff20473bd5d02a5eab5dc2.jpg73924e9848dd7bfd66cce1a8af43bf85.jpg

Tylko jest ten minus, że masz tylko pakiet 6S1P na 18650, który będzie mieć dwa razy mniejszą pojemność.

adb3dcc09f2f07ff98061c39f29a9152.jpg
Ewentualnie tylko Z zewnętrznym zasilaniem DC tylko do ładowania pakietu.
605fb744a35a9003dd822c23130aa02a.jpg





Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory LIFE (klon Headway) juz mi jakis czas leza, a niechcialbym nimi smiecic, tj. wyrzucac. Pierwotnie mialy 10Ah - bardzo dlugo pojemnosc sie nie zmieniala - po 11 latach zaczal sie powolny spadek pojemnosci i obecnie maja ok. 8Ah jesli pobiera sie do 30A i nieco mniej (7.92Ah) jak prad rozladowania jest wyzszy. Jeszcze dlugie zycie przed ogniwami wiec szukam im zajecia. Nigdy nie schodzilem ponizej 2,50V na ogniwie. Nominalne napiecie: 3,65V. Rozmiar aku niezbyt ustawny - raczej pasuja do pasa shahida ale zal mi ich potencjalu, niech to bedzie chociac zasilacz lutownicy :)

Rzeczywiscie KSGERa chyba nimi wewnetrznie nie oszpece - moze wykombinuje im stanowisko na zewnatrz, a wybiore opcje KSGERa z malymi aku. Na foto porownanie rozmiarow do 18650.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Millerek napisał:

Ok, dzięki za opis i zdjęcie bateri.
Wszystko jest jasne.
PS. Duuuże to ogniwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wlasnie dlatego, ze te LIFE'y sa duze nie bardzo potrafie cos z nimi zrobic 🙂

Chyba najwieksza ich zaleta to nieprzereklamowana trwalosc. Praktycznie sie nie grzeja - sa co najwyzej cieplawe przy nawet ekstremalnym pradzie. Musze w koncu potestowac 26650 czy tez sa tak trwale jak te olbrzymy. Dzieki Millerek za natchnienie z aku lutownica 🙂 Jakos sie mi utrwalilo, ze lutownica to grot, grzalka i kabel chetnie potestuje tego  KSGERa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany Ksger, ma jedynie małą wadę (u mnie).
Bateria 3V rozładowuje się strasznie szybko.
Bateria 3V jest prawdopodobnie tylko do podtrzymania zasilania dla wyświetlanej godziny,bo inne zapisane parametry nie zmieniają się.
Po kilku dniach ustawiony zegarek pokazuje w momencie włączenia lutownicy godzinę 00:00 i od tej godziny odlicza czas.
Mimo założenia nowej bateri 3V, ów czasomierz bardzo się spieszy, tak około 15 minut na dobę.
Ja w swojej lutownicy tej bateri 3V nie mam już na stałe, w sumie aktualna godzina na wyświetlaczu w lutownicy jest potrzebna jak świni krawat.
Podoba mi się buzer, który przykładowo przypomni o niskim napięciu zasilania z pakietu, alarm niskiego napięcia można ustawić jako ostrzegawcze i krytyczne. To pomaga mi przypomnieć że czas na naładowanie pakietu, oczywiście napięcie jest wskazywane dalej na wyświetlaczu.
No i ustawienie wyboru temp ale nie grzałki, ale temp wnętrza bądź jakiegoś elementu na sterowniku wewnątrz. Są dwie opcje wyboru gdzie jedna z nich opisana jest jako CPU.
Ogólnie lutownica mała, zgrabna z fajnym wyświetlaczem i z możliwością personalizacji nastaw czy ustawień alarmów, typów Grotów których możemy użyć, czy też odznaczyć te których nie mamy w użyciu. Każdy Grot zapewne ma inną deklarowaną moc dla podtrzymania temperatury.
Kalibracja temp dla każdego grota który ma inne oznaczenie, skróty wyboru temp, nastawy funkcji Boost, czas działania Boost, o ile stopni ten Boost ma bardziej podgrzać Grot.
Na początku miałem dwa groty, obecnie mam chyba 12 i to bardzo ułatwia pracę. Żaden Grot jeszcze mi się nie przykleił do elementów lutowanych, czy to jakaś płytka czy element albo jakiś drut o średnicy kilu mm.
Wybór odpowiedniego grota w sterowniku czy w kolbie to dosłownie kilka sekund.
Kolba nie nagrzewa się, a jeśli nawet to trzeba się postarać.
Ogólnie przez ponad dwa lata, nie zepsuła się, nie zawiodła, i nic złego się z nią nie dzieje, dla mnie spisuje się rewelacyjnie
Jest sporo filmów czy porównań na YT tej lutownicy, kilka dłuższych filmów o użytkowaniu, recenzji, czy nawet zmiany oprogramowania.

Napiszę jeszcze, że obudowa występuje w dwóch wariantach. Dłuższa i nieco krótsza. Krótsza jest wtedy jeśli wymieramy wariant z zasilaczem wewnątrz i gniazdem zasilającym sieciowym. Drugi wariant tego dłuższego korpusu, jest przy wyborze zasilania z akumulatora i z dodatkowym gniazdem sieciowym.
Pakiet 6S2P na ogniwach 18650 mieści się tylko przy tej dłuższej obudowie, inaczej pozostaje wsadzenie do środka zamiast ory zasilacza sieciowego, pakiet 6S1P.
Ja mam ten dłuższy korpus który dłuższy jest tylko o 1.5cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - zegarek w lutownicy to musi byc pomysl chinskiego inzyniera napedow rakietowych, ktoremu kazano oprogramowac lutownice.

Na koniec pytanie o sprawdzone = dobre i tanie zrodla ogniw 18650.

Ze swojej strony podaje przyklad takowego nizej (choc jest tam teraz prawdziwa kleska nieurodzaju - widze tylko dwa typy 18650, ponoc teraz brakuje w branzy rowerowej praktycznie wszystkich elementow i/lub sa kolejki i czeka sie na niektore elementy nawet powyzej kilku miesiecy): 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiostyk
+ bold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem Quicko T12-952 i wszystko było by pięknie gdyby wybudzała się po zdjęciu kolby z podstawki. Niestety nie robi tego. Założyłem wyłącznik rtęciowy. Odkładam na podstawkę grotem na dół. Nawet po potrząśnięciu kolbą stacja nie wybudza się. Miał ktoś podobny przypadek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja opanowana. Wzorowałem się na zdjęciu z aukcji gdzie w złym miejscu zamontowany był czujnik wstrząsu. Bo schematu nie dostałem. Po wlutowaniu w prawidłowym miejscu wszystko gra. I powiem tylko tyle - za takie pieniądze to jest PETARDA!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, spoko
Nie wziąłem pod uwagę że wziąłeś wersję do zmontowania we własnym zakresie

@adiostyk, też zauważyłem że jest problem z ogniwami na rynku. Jeśli będziesz potrzebować jakieś dobre 18650 bezcyklowe z depakietu to mogę pomóc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Powierzchnia styku, pojemność cieplna i rezystancja termiczna grotu oraz moc to chyba główne punkty decydujące o jakości lutowania. Zazwyczaj kiedy pada pytanie o dobrą stację padają takie nazwy jak Hakko, JBC, Weller, Pace, Ersa, Metcal. Choć ten ostatni to trochę inna historia (stacje indukcyjne).

W ostatniej dekadzie pojawiło się sporo stacji na grotogrzałki, które moim zdaniem są obecnie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych. W zasadzie każda z tych firm ma jakieś stacje oparte o tę technologię i tam szukałbym rozwiązania dla bardziej wymagających. Dlaczego nie wśród taniej chińszczyzny? W końcu niby czym różni się chińskie T12 od T15 Hakko? Ano np czymś co się nazywa rezystancja termiczna grotu. Na forum eevblog, ktoś kiedyś zrobił proste doświadczenie, który każdy może sobie powtórzyć w domu. Dwie szklanki wody (lepiej demineralizowanej), dwa groty (chiński i Hakko), watomierz, stacja Hakko (lub inna podbna). Po włożeniu grotu do wody temperatura z ustawionych 215C spada do 100C. W przypadku grotu Hakko pobór mocy był 2-5 razy większy. Co świadczy o kilkukrotnie większej rezystancji cieplnej taniego zamiennika. Dlatego jeśli ktoś myśli, że dobrym rozwiązaniem jest dobra, droga stacja i tanie zamienniki, to sądzę że o wiele lepszym będzie odwrotne - tańsza stacja i drogie groty.

Obecnie wchodzenie w popularne 900M-T (Hakko T-18) moim zdaniem chyba już nie ma specjalnego sensu. Z kilku różnych powodów. Grotogrzałki zapewniają lepszą kontrolę nad temperaturą co ma znaczenie przy lutowaniu bezołowiowym oraz wrażliwych komponentów. Jeśli lutujemy przy najniższej temperaturze umożliwiającej nam dobre połączenie elementów to łatwiej nam nam utrzymać tę kontrolę za pomocą grotogrzałki sterowanej mikroprocesorem.

W przypadku chińskiej produkcji popularnych grotów 900M-T dochodzi jeszcze kwestia materiałów i jakości wykonania. O rezystancji termicznej było wyżej, o korozji i metalurgii można poczytać na stronach JBC i Hakko, ale jest jeszcze coś takiego spasowanie elementów. W Hakko T-18 różnica pomiędzy średnicą grzałki, a otworem w grocie wynosi tuż poniżej 0,1 mm (podaję z pamięci) i uwzględnia proces rozszerzania się rozgrzanego grotu. Zapewnia odpowiedni styk bez ryzyka zapieczenia się czy też powstania naprężeń w ceramice grzałki. Natomiast w chińskich grotach to loteria otwór w grocie może mieć od 3,9mm do nawet 4,3mm i nie zawsze dokładnie symetryczne. Teoretycznie można się ratować wkładając tuleje z blachy miedzianej 0,1mm (będzie trochę lepiej) tylko po co się tak męczyć i ryzykować jeszcze uszkodzenie/zapieczenie grzałki/grotu.

Nie każdy ma pieniądze na JBC, ale i tutaj można sobie poradzić. Oprócz wspomnianego w wątku Bakona jest jest jeszcze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Mimo wizualnego podobieństwa to inna konstrukcja. 75W czyli o 25W więcej od

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Możliwość kalibracji i nic więcej. Do tego jak najlepsze groty na jakie nas stać.

Z droższych stacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (lub tańsza, prostsza FX950) jeśli komuś nie przeszkadza wygląd zabawki z Toys'R'Us.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) coś tam coś tam (zwykle mają dłuższe oznaczenia i ciągle się zmieniają np . CD-2BQF).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nie tak popularny w Europie jak wymieniona konkurencja. Ważna oczywiście jest dostępność różnych grotów.

Pomijam cała gamę chińskich stacji za 300 i więcej złotych z przyczyn podanych wcześniej plus następujące: Kseger T-12, OSS T-12 i inne takie same mają błędy konstrukcyjne (jakie można sobie wygooglać), których w moim przekonaniu nie równoważą korzyści wynikające z możliwości zastosowanego tam chipa. Chyba że ktoś jest nastawiony na modyfikacje (zasilanie bateryjne jak wyżej) lub kupuje wersję z zasilaczem zewnętrznym. Nadal jest to jednak jak dla mnie małe "lekutkie" pudełko które warto by było czymś przymocować. Jabe UD-1200 - za te pieniądze można mieć już najprostszego JBC BT-2BWA. Nie ma on tych wszystkich funkcji co Jabe czy też wyższe modele JBC, ale to wbrew pozorom może być zaleta nie wada. Mnie na przykład irytują te wszystkie przyciski i ilość naciśnięć które trzeba wykonać, aby coś zmienić. A w takim Hakko to w ogóle chyba jakiś maniak pstrykania to projektuje. Przy Wellerach radzę zwrócić uwagę czy dany model ma bezpieczniki, nie jest to reguła w tych konstrukcjach i w ogóle nie wiem czy aby to jest zgodne z europejskimi dyrektywami.

Warto wziąć pod uwagę przy wyborze stacji jej wagę (żeby nie jeździła z każdym ruchem uchwytu po blacie), wagę uchwytu (standard to 50-60g choć Ersa iCon ma np 30g). Odległość chwytu od czubku grota (bliższy lepszy do precyzyjnego lutowania na płycie, dłuższy lepszy do trudniej dostępnych miejsc), średnicę uchwytu (osobiście wolę ten mniejsze), grubość i giętkość kabla (odporność na wysokiej temperatury), średnicę grotów przed samym czubkiem (mniejsze mniej przysłaniają).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.05.2022 o 14:14, lolo napisał:

Powierzchnia styku, pojemność cieplna i rezystancja termiczna grotu oraz moc to chyba główne punkty decydujące o jakości lutowania. Zazwyczaj kiedy pada pytanie o dobrą stację padają takie nazwy jak Hakko, JBC, Weller, Pace, Ersa, Metcal. Choć ten ostatni to trochę inna historia (stacje indukcyjne).

W ostatniej dekadzie pojawiło się sporo stacji na grotogrzałki, które moim zdaniem są obecnie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych. W zasadzie każda z tych firm ma jakieś stacje oparte o tę technologię i tam szukałbym rozwiązania dla bardziej wymagających. Dlaczego nie wśród taniej chińszczyzny? W końcu niby czym różni się chińskie T12 od T15 Hakko? Ano np czymś co się nazywa rezystancja termiczna grotu. Na forum eevblog, ktoś kiedyś zrobił proste doświadczenie, który każdy może sobie powtórzyć w domu. Dwie szklanki wody (lepiej demineralizowanej), dwa groty (chiński i Hakko), watomierz, stacja Hakko (lub inna podbna). Po włożeniu grotu do wody temperatura z ustawionych 215C spada do 100C. W przypadku grotu Hakko pobór mocy był 2-5 razy większy. Co świadczy o kilkukrotnie większej rezystancji cieplnej taniego zamiennika. Dlatego jeśli ktoś myśli, że dobrym rozwiązaniem jest dobra, droga stacja i tanie zamienniki, to sądzę że o wiele lepszym będzie odwrotne - tańsza stacja i drogie groty.

Obecnie wchodzenie w popularne 900M-T (Hakko T-18) moim zdaniem chyba już nie ma specjalnego sensu. Z kilku różnych powodów. Grotogrzałki zapewniają lepszą kontrolę nad temperaturą co ma znaczenie przy lutowaniu bezołowiowym oraz wrażliwych komponentów. Jeśli lutujemy przy najniższej temperaturze umożliwiającej nam dobre połączenie elementów to łatwiej nam nam utrzymać tę kontrolę za pomocą grotogrzałki sterowanej mikroprocesorem.

W przypadku chińskiej produkcji popularnych grotów 900M-T dochodzi jeszcze kwestia materiałów i jakości wykonania. O rezystancji termicznej było wyżej, o korozji i metalurgii można poczytać na stronach JBC i Hakko, ale jest jeszcze coś takiego spasowanie elementów. W Hakko T-18 różnica pomiędzy średnicą grzałki, a otworem w grocie wynosi tuż poniżej 0,1 mm (podaję z pamięci) i uwzględnia proces rozszerzania się rozgrzanego grotu. Zapewnia odpowiedni styk bez ryzyka zapieczenia się czy też powstania naprężeń w ceramice grzałki. Natomiast w chińskich grotach to loteria otwór w grocie może mieć od 3,9mm do nawet 4,3mm i nie zawsze dokładnie symetryczne. Teoretycznie można się ratować wkładając tuleje z blachy miedzianej 0,1mm (będzie trochę lepiej) tylko po co się tak męczyć i ryzykować jeszcze uszkodzenie/zapieczenie grzałki/grotu.

Nie każdy ma pieniądze na JBC, ale i tutaj można sobie poradzić. Oprócz wspomnianego w wątku Bakona jest jest jeszcze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Mimo wizualnego podobieństwa to inna konstrukcja. 75W czyli o 25W więcej od

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Możliwość kalibracji i nic więcej. Do tego jak najlepsze groty na jakie nas stać.

Z droższych stacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (lub tańsza, prostsza FX950) jeśli komuś nie przeszkadza wygląd zabawki z Toys'R'Us.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) coś tam coś tam (zwykle mają dłuższe oznaczenia i ciągle się zmieniają np . CD-2BQF).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nie tak popularny w Europie jak wymieniona konkurencja. Ważna oczywiście jest dostępność różnych grotów.

Pomijam cała gamę chińskich stacji za 300 i więcej złotych z przyczyn podanych wcześniej plus następujące: Kseger T-12, OSS T-12 i inne takie same mają błędy konstrukcyjne (jakie można sobie wygooglać), których w moim przekonaniu nie równoważą korzyści wynikające z możliwości zastosowanego tam chipa. Chyba że ktoś jest nastawiony na modyfikacje (zasilanie bateryjne jak wyżej) lub kupuje wersję z zasilaczem zewnętrznym. Nadal jest to jednak jak dla mnie małe "lekutkie" pudełko które warto by było czymś przymocować. Jabe UD-1200 - za te pieniądze można mieć już najprostszego JBC BT-2BWA. Nie ma on tych wszystkich funkcji co Jabe czy też wyższe modele JBC, ale to wbrew pozorom może być zaleta nie wada. Mnie na przykład irytują te wszystkie przyciski i ilość naciśnięć które trzeba wykonać, aby coś zmienić. A w takim Hakko to w ogóle chyba jakiś maniak pstrykania to projektuje. Przy Wellerach radzę zwrócić uwagę czy dany model ma bezpieczniki, nie jest to reguła w tych konstrukcjach i w ogóle nie wiem czy aby to jest zgodne z europejskimi dyrektywami.

Warto wziąć pod uwagę przy wyborze stacji jej wagę (żeby nie jeździła z każdym ruchem uchwytu po blacie), wagę uchwytu (standard to 50-60g choć Ersa iCon ma np 30g). Odległość chwytu od czubku grota (bliższy lepszy do precyzyjnego lutowania na płycie, dłuższy lepszy do trudniej dostępnych miejsc), średnicę uchwytu (osobiście wolę ten mniejsze), grubość i giętkość kabla (odporność na wysokiej temperatury), średnicę grotów przed samym czubkiem (mniejsze mniej przysłaniają).

Temat jest dla amatorów i hobbystów ,nie jest dla zawodowców kupujących sprzet kilkukrotnie droższy niż omawiany tu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, atmeg said:

Temat jest dla amatorów i hobbystów ,nie jest dla zawodowców kupujących sprzet kilkukrotnie droższy niż omawiany tu .

Hobbysta nie może używać drogiego sprzętu? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pax. Nie ma się czym irytować. Temat mnie trochę zmylił. A granica między sprzętem profesjonalnym i hobbistycznym jest bardzo płynna. Ostatnio (2 lata?) trochę zamieszania zrobiła stacja AiXun T3A  (początkowo 100USD, obecnie 140-160USD) na groty C245 i w niektórych mniejszych firmach ludzie sprawdzają i patrzą czy da się na nie przejść z JBC. Z kolei wielu hobbystów używa Hakko, JBC i Metcala. To nie jest kwestia która jest, a która nie jest profesjonalna tylko czy stacja którą mamy radzi sobie z zadaniami na jakie napotyka i kosztu. 90% które robię mogę opędzić budżetową stacją, ale przy 10% (małe elementy, duże metalowe powierzchnie itd) to mógłbym to sobie wędzić do us...  śmierci. I wtedy doceniam JBC. Także to raczej kwestia potrzeb, a nie focha. Z tego co widzę jest tu trochę osób które zainwestowały w sprzęt lutowniczy i nie jestem jedynym takim przypadkiem. Także relax. All you need is love. ✌️🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 20:08, Daniel_68412 napisał:

Hobbysta nie może używać drogiego sprzętu? 

Może .To oczywiste ale nie powinno sie przedstawiać jakiś drogich modeli jako jedynie prawilnych ,słusznych i tak dalej .

Z taką podprogową sugestią że jedynie sprzet drogi zapewni tobie sukces .

 

Ja nadal używam stacji lutowniczej  z początku tego tematu i nie zamierzam szukać droższej .Ta spełnia wszystkie moje wymagania .Czyli BAKON 950D .

 

Natomiast jest fajnie że wymieniacie sie różnymi propozycjami .

Ja jedynie przypominam iż założyłem temat o tanim urządzeniu i o dobrych parametrach .

Tak troche dla żartów ,prosze mnie zrozumieć, to lutownica powinna mieć rejestrator na pececie rejestrujący 100 parametrów  i pewnie klient jakiś by sie na To znalazł .A można i oscyloskop od razu jak mamy czym dotykać PCB.

Albo grot ma być drgający z czestotliwością idealnie rozprowadzającą cyne .

To oczywiście delikatny sarkazm z mojej strony , wyjaśniam to bo czasem osoby nie spostrzegą żartu i myślą że serio sie to napisało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.