Skocz do zawartości
IGNORED

Kable.....wzmacniacz , kolumny


DariusMaximus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

i jeszcze wrzucę kamyczek do ogródka . W przypadku purista rzeczywiscie wygrzewanie kabli ma sens . nie bez kozery jeżeli producent pisze 300 h to ma być 300 h . bo dżwięk się zmienia. I jak tam wyznawcy psychoakustyki? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 300 godzin?

Był tu "lepszy", ględził coś o kilku tysiącach godzin - to jest dopiero WYCZYN!

Jak zmierzyłeś ten czas? Dzienniczek prowadzisz?

"Zmiany" zachodziły skokowo, czy płynnie? Czy może była jedna...na przełomie 299 i 300 godziny? ŁaŁ!

Czytywałeś "Dyzman Tales" na tym forum?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wiedzy człowieka z branży Roger Russell,  McIntosh.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dodatkowy schemat poglądowy dla tych co im się wydaję w porównaniu z tymi co wiedzą.

nlpjkfitl3o51.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tekst RR o kablach to w 100% prawda, nie graja, ale z drugiej strony to przyganial kociol garnkowi, wzmacniacze mcintosh za pierdylion $ w rzetelnym slepym tescie nie wypadly by lepiej niz cokolwiek lampowego o zblizonej mocy i topologii za ulamek ceny.

Z tymi 300h na wygrzanie kabli zalecane przez producenta to wcale nieglupie jest, akurat mija 14 dni na zwrot jak kupisz wysylkowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dodam coś od siebie.kupilem w poniedziałek  kabelek titan audio nemesis  (cena katalogowa 1500£).i niestety muszę stwierdzić że kabel wniósł może  z 1%poprawy dlatego postanowiłem  oddać kabel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Ronaldo9 napisał:

Panowie dodam coś od siebie.kupilem w poniedziałek  kabelek titan audio nemesis  (cena katalogowa 1500£).i niestety muszę stwierdzić że kabel wniósł może  z 1%poprawy dlatego postanowiłem  oddać kabel.

Czasem bywa, że dany kabel nie dość, że nic nie poprawi, to może jeszcze pogorszyć odbiór muzyki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sly30 napisał:

Czasem bywa, że dany kabel nie dość, że nic nie poprawi, to może jeszcze pogorszyć odbiór muzyki. 

Nie wykluczam tego.Ale powiwdz mi szczerze  czy słyszałeś  ze  kabel producenta X jest stworzony  tylko pod źródło???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ronaldo9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ronaldo9 napisał:

Nie wykluczam tego.Ale powiwdz mi szczerze  czy słyszałeś  ze  kabel producenta X jest stworzony  tylko pod źródło???

Tak. To są kable AC, które mają cieńsze przekroje drutów i są dedykowane do urządzeń nisko prądowych jak np źródła. Ale to mówimy o zasilaniu. O takich IC nie słyszałem ale ludzie stosują różne kombinacje IC i czasem inny spisuje się lepiej od źródła do preampa, a inny z pre do końcówek mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ze kiedy napisałem do producenta  ze ich kabel nie różni sie prawie  niczym od kabla za 5zl   to oni odpisali mi ze kabel który kupiłem został stworzony z myślą o zasilaniu pod źródło .I w takim przypadku muszę kupić kabel pod wzmacniacz który  został zrobiony pod HIGH  CURRENT components i tu mowa o nemesis signature (2500£).pierwszy raz słyszę  że  kable dzielimy pod źródło  i pod integry itd.ale może się mylę?????

14 minut temu, sly30 napisał:

Tak. To są kable AC, które mają cieńsze przekroje drutów i są dedykowane do urządzeń nisko prądowych jak np źródła. Ale to mówimy o zasilaniu. O takich IC nie słyszałem ale ludzie stosują różne kombinacje IC i czasem inny spisuje się lepiej od źródła do preampa, a inny z pre do końcówek mocy.

No właśnie producent  ciągle  zaznacza ze do puki nie kupie kabla do HIGH CURRENT COMPONENTS to nie wykorzystam w pełni kabla pod źródło. Jak dla mnie jest to dziwne ze wydając 1500£ na kabel do  źródła  muszę kupić kolejny kabel pod wzmacniacz za 2500£ żeby usłyszeć wpływ tego poerwszego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ronaldo9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz kupować żadnego. Są firmy które uśredniają przekroje drutów tak by grały i z urządzeniami nisko i z wysoko prądowymi. Ale są też takie firmy, które projektują inne kable do źródeł i urządzeń nisko prądowych i inne, z większymi przekrojami drutów do listw AC, kondycjonerów i wzmacniaczy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, sly30 napisał:

Nie musisz kupować żadnego. Są firmy które uśredniają przekroje drutów tak by grały i z urządzeniami nisko i z wysoko prądowymi. Ale są też takie firmy, które projektują inne kable do źródeł i urządzeń nisko prądowych i inne, z większymi przekrojami drutów do listw AC, kondycjonerów i wzmacniaczy. 

Po ostatniej zabawie z sieciowykami  raczej odpuszczę  i nie będę nic kulowal .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Ronaldo9 napisał:

Po ostatniej zabawie z sieciowykami  raczej odpuszczę  i nie będę nic kulowal .

Nie ma musu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Ronaldo9 napisał:

No właśnie producent  ciągle  zaznacza ze do puki nie kupie kabla do HIGH CURRENT COMPONENTS to nie wykorzystam w pełni kabla pod źródło. Jak dla mnie jest to dziwne ze wydając 1500£ na kabel do  źródła  muszę kupić kolejny kabel pod wzmacniacz za 2500£ żeby usłyszeć wpływ tego poerwszego

 

Typowe pie@@@@@nie tzw. "producenta" sieciówek for audio.

Właściwość druta dla wytrzymałości prądowej określa jego przekrój.

W instalacjach elektrycznych bezpieczny jest już 1 mm2 dla 16 A

Nawet końcowka mocy przy starcie rzadko powoduje większy udar prądowy a jak ma na pokładzie "miękki staart" to już wcale.

Jak widać u "producentow" audio sieciówek trwa w najlepsze wciskanie kitu nie obeznanym technicznie o innej, magicznej "fizyce for audio".

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ronaldo9 napisał:

Jak dla mnie jest to dziwne ze wydając 1500£ na kabel do  źródła  muszę kupić kolejny kabel pod wzmacniacz za 2500£ żeby usłyszeć wpływ tego poerwszego

No tak, to faktycznie jest breathtaking, żeby wydać tyle aby usłyszeć ?? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma przekrój ten kabel do źródła, że się nie nadaje do wzmacniacza?

Podejdźmy do tego konkretniej.

Tu jest tabela obciążalności prądowej przewodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tu spec wzmaka pass x350

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

maks pobór 550W co przy 230V daje lekko ponad 2A więc nawet przewód 0,75 mm2 ma ponad dwukrotny zapas przy pracy ciągłej.

Ale to trzeba "wiedzieć" a nie czytać marketingowego bełkotu  audiovoodoo o tym, że są potrzebne różne przekroje albo, że są uśredniane aby się dobrze sprawowały. 

Jeżeli przez przewodnik może przepłynąć 20A to tym bardziej może przez niego przepłynąć 0,2A tego samego napięcia. A jeżeli 3x2,5mm2 wystarczy do zasilania praktycznie każdego sprzętu audio ( więcej i tak nie ma sensu bo tyle jest standardowo w ścianie ). To zgadnijcie jaki jest cel działania firm kablarskich? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż panowie zawsze to jakieś doświadczenie.Kabelek został odesłany  do sklepu a ja czekam na zwrot kasy.Do testu pożyczyłem od znajomych parę innych kabli w różnych cenach zaczynając od Supry lorad2,5 po russa Andrews 500 i rezultat byl ten sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja przez długi czas, niestety, używałem kabli zasilających (IC miałem już przyzwoite i głośnikowe) dostarczanych z urządzeniami (kasa), potem delikatnie zmodyfikowałem na melodikę z wtykami supry i nieco lepiej było. Trochę też wg wskazówek Rogera  (RCM?) gdzie kupowałem cd. Twierdzi, że sprzęt najpierw jako całość musi zagrać dobrze na tym co jest, a później, jak już jest skonfigurowany wg osobistych oczekiwań i gustu, można sobie szukać rozmaitych kabli po naście tysięcy i dopieszczać (w sumie oczywistość). Niedawno kupiłem kable zasilające do wszystkich urządzeń od solid core audio, polska manufaktura. Kilka modeli, niedrogich kabli zasilających. Wziąłem trzy różne i trzy zostawiłem, bo każdy wnosił coś dobrego. I rzeczywiście, wypięcie jednego z nich pogarszało odbiór. Ale też zastosowanie jednego do tylko jednego z elementów też dawało wyraźną różnicę (największą w pre lampowym). Zaobserwowałem też różnicę  w użyciu różnych kabli do różnych urządzeń.Ten sam kable wpięty do cd i do pre dawał inne zmiany.  Nie piszę tego, żeby usprawiedliwiać producenta kabli, który każe kupić drugi, żeby pierwszy "zagrał". To chore. U mnie każdy wnosi drobną poprawę, a wszystkie razem już wyraźną, choć nie są to na pewno kable absolutnie najlepsze - traktuję je teraz jako punkt wyjściowy do dalszych poszukiwań, jak mnie najdzie ochota - ale przynajmniej ten punkt jest przyzwoity w stosunku do kabli komputerowych. Na razie jednak nie odczuwam takiej potrzeby. No i pieniądze trzeba już szykować większe, zapewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle opisów zmian jakie daje wymiana 2 metrów przewodnika na inne 2 m przewodnika.

 

Piękne jest te nasze hobby.

 

I to wszystko zasługa tego kabla? Bez niego by nie było tych zjawisk? Po co w takim razie przykładać jakąkolwiek atencje do reszty toru?

 

Źródło strona producenta solid core audio

„Kabel zasilający gra bardzo ładnym, zrównoważonym barwowo dźwiękiem.
To nie jest ciepło brzmiący kabel, to znaczy niczego nie ociepla, ale nigdy nie przyłapiemy go na rozjaśnieniu. Chodzi o to, że pokazuje wyższą średnicę w otwarty, świeży sposób. Daje to ładną perspektywę i pozwala nagraniom oddychać. Pierwszy plan umieszczany jest za linią łączącą głośniki – to kabel dla tych, którzy nie lubią „wychodzących” w ich kierunku instrumentów i którzy lubią powietrze w nagraniach, obszerną scenę dźwiękową i tzw. „odejście”, czyli odpowiedni dystans od wykonawców, zarówno w wielkości brył, jak i w dynamice.
Wszystko miało odpowiednie proporcje, było zgrane wewnętrznie i nic się w brzmieniu nie wybijało, to było równe, dobre brzmienie.”

Wojciech Pacuła – redaktor naczelny

Link do pełnej recenzji: highfidelity.pl

„Jest to dobrze zbalansowany tonalnie przewód. Stosunkowo wyrównany w każdym paśmie, bez nagminnej ilości, dołu czy góry. Dźwięki mają bardzo dobre nasycenie i co najważniejsze — masę tzw. „wypełnienie”. Wiele przewodów, które stara się wprowadzić te cechy, sprawia, że źródła pozorne stają się powiększone, zbite między sobą, robiące wrażenie wow, ale przy dłuższym odsłuchu męczące. No.1 PRO zachowuje bardzo dobrą selektywność źródeł dźwięku, scena jest obfita w powietrze i odpowiednie odległości względem wyżej wymienionych.”

Filip Bujwid – Honest-Audio.com

Link do pełnej recencji: www.honest-audio.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dankam

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Mogę wg moich doświadczeń potwierdzić, że opinie recenzentów są rzetelne i spostrzeżenia pokrywają się z moimi.

21 minut temu, dankam napisał:

I to wszystko zasługa tego kabla? Bez niego by nie było tych zjawisk? Po co w takim razie przykładać jakąkolwiek atencje do reszty toru?

Gdyby ten tor nie był też przyzwoitej jakości, to nie usłyszelibyśmy zmiany żadnego elementu dodanego. Po prostu, do pewnego pułapu jakości elektroniki, zmiany kabli nie są słyszalne, bo i sama elektronika nie jest odpowiednio transparentna i pozbawiona wielu zakłóceń. Żadne czary. Ja usłyszałem pozytywne zmiany po zmianie kabli rca już na wzmacniaczu creek 4330 (czy jakoś tak, już ie pamiętam) i cd rotel rcd 781 (chyba? - fajny, tani kompakt był) i małych podłogówkach phonara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pantagruel napisał:

Ja usłyszałem pozytywne zmiany po zmianie kabli rca już na wzmacniaczu creek 4330

Więc nie trzeba żadnego HI-END ?

No to wytrąciłeś argumenty wielu piszącym w tej zakładce. Już nie będą mogli pisać, że kabli nie słychać bo sprzęt za tani na to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dankam napisał:

Więc nie trzeba żadnego HI-END ?

No to wytrąciłeś argumenty wielu piszącym w tej zakładce. Już nie będą mogli pisać, że kabli nie słychać bo sprzęt za tani na to.

Przecież w innych wątkach pisali, ze po wymianie 1m kabla zasilania w TV pojawily sie scena 3D, barwa sie zmienila itd. A inny napisal, ze plyty mono zaczely grac w stereo. ?

Dlatego tego typu dyskusje I watki lepiej olewac  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemeblowaniu, sprzęt przybliżył się o 10 m do tablicy bezpiecznikowej i prąd pobieram z pierwszego gniazda.

Gra tak samo jak wcześniej ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kazik II napisał:

Po przemeblowaniu, sprzęt przybliżył się o 10 m do tablicy bezpiecznikowej i prąd pobieram z pierwszego gniazda.

Gra tak samo jak wcześniej ?

 

Bo zrobiles to bez audiofilskiego przekonania. wy***rdalaj z zakladki Hi-end, wracasz na Start ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dankam napisał:

I to wszystko zasługa tego kabla?

Tak.

6 godzin temu, dankam napisał:

Bez niego by nie było tych zjawisk?

To skomplikowane, lecz w ścisłych warunkach - nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, 747 napisał:

Tak.

To skomplikowane, lecz w ścisłych warunkach - nie.

Czyli to taki kabel cyfrowy. 

Z nim pięknie ładnie - 1

Bez niego* - 0

*Bez niego - w sensie ze zwykłym kablem nie audiofilskim. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dankam napisał:

Czyli to taki kabel cyfrowy.

Nie, to bezpośredni partner urządzenia technicznego, najbliższy współpracownik, bezpośrednio sprzężony, nie jest możliwe fizycznie by pozostawał bez wpływu na pracę owego.

To elementarz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dankam napisał:

Jaki ma przekrój ten kabel do źródła, że się nie nadaje do wzmacniacza?

Podejdźmy do tego konkretniej.

 

 

Jeżeli przez przewodnik może przepłynąć 20A to tym bardziej może przez niego przepłynąć 0,2A tego samego napięcia. A jeżeli 3x2,5mm2 wystarczy do zasilania praktycznie każdego sprzętu audio ( więcej i tak nie ma sensu bo tyle jest standardowo w ścianie ). To zgadnijcie jaki jest cel działania firm kablarskich? 

to w pewnym sensie racja względem obciążenia natomiast myślę , że zbytnio "zaokrągliłeś" temat. Również byłem sceptykiem co do przewodów jednak własne testy ten sceptycyzm zgasiły. Oczywiście nie neguje tego , że nie słyszysz różnicy i uważasz , że każdy producent kabli to naciągacz. Natomiast niezaprzeczalnie nazwujmy to procesy fizyczne jakie zachodzą w przewodach niezaprzeczalnie mają wpływ na dźwięk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, 747 napisał:

Nie, to bezpośredni partner urządzenia technicznego, najbliższy współpracownik, bezpośrednio sprzężony, nie jest możliwe fizycznie by pozostawał bez wpływu na pracę owego.

To elementarz.

Nie masz racji to  jest tylko przewodnik w izolatorze a nie współpracownik. Jego wpływ przy poprawnym wykonaniu jest żaden w porównaniu do całego urządzenia czy też  dodatkowo całej infrastruktury przed nim w przypadku kabli zasilających.

Elementarz audiovoodoo nie ma racji bytu w świecie opartym na fizyce i jej zrozumieniu ? 

To, że jest podłączony to nie znaczy że "ma" wpływ. Jego udział w efekcie końcowym jest  prosty a przez to znikomy.

 

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dankam

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.