Skocz do zawartości
IGNORED

Wytlumianie i zmniejszanie objetosci obudow glosnikowych


Lutek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chce zbudowac sobie nowe - inne - obudowy b.r. do 10 -cio calowych glosnikow Tannoy-a, HPD 295, siedzacych w monitorach Eaton i w zwiazku z tym mam do Was pytanka:                                 

1 Scianki wewnetrzne wytlumia sie wszystkie oprocz przedniej, ale czy przednia rowniez wylozyc mata bitumiczna czy zostawic gola ?

2 Czy wewnetrzna objetosc obudowy zmniejszy sie, jesli uzywajemy do tego celu styropianu, jako, ze jest super lekki ?                         

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian nie jest materiałem "otwartym"- jego zastosowanie zmniejszy objętość wewnętrzną obudowy. 

Kolumny wypełnia się w zależności od rodzaju pracy- od zera dla bass-reflexu, do całej objętości w przypadku zamkniętych.

Walka z wibracjami ścian za pomocą np maty bitumicznej to nie tłumienie obudowy i nie podlega powyższej zasadzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> porlick

Na drugie moje pytanie odpowiedziales tak jak sadzilem i o to mi chodzi, aby w razie czego mozna bylo zastosowac styropian aby zmniejszyc pojemnosc obudowy.

39 minut temu, porlick napisał:

Walka z wibracjami ścian za pomocą np maty bitumicznej to nie tłumienie obudowy i nie podlega powyższej zasadzie.

Tu sie orientuje, ze mata bitumiczna nie zmniejsza objetosci obudowy, a raczej stosuje sie ja aby zmniejszyc drgania scianek.

 

39 minut temu, porlick napisał:

Kolumny wypełnia się w zależności od rodzaju pracy- od zera dla bass-reflexu, do całej objętości w przypadku zamkniętych.

W przypadku obudow zamknietych wiem, ale co do b.r., to powiadasz, ze nawet od zera ? To jakie sa kryteria i kiedy nie wytlumia sie w ogole ?

Moje oryginalne monitory, to b.r. i sa wytlumione gabka tapicerska gr. 25 mm, oprocz scianki przedniej, na ktorej nie ma nawet maty bitumicznej. W zwiazku z czym - wzorujac sie na nich - mysle zrobic podobnie, tyle, ze na scianke dolna i gorna chce dac gabke podwojna ze wzgledu na  dluzsze fale pionowe  ( dluzsze fale maja wieksza energie ) i scianki te sa w stosunku do siebie rownolegle. Inne wczesniejsze moje rozne wieksze Tannoye rowniez posiadaly na tych sciankach podwojna grubosc gabki.

A moze na te scianki lepiej dac gabke piramidkowa ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały tłumiące na ściankach działają w zakresie srednio-wysokotonowym. Jesli obudowa głośnika basowego ich nie sięga (subwoofer, osobna komora w kolumnie) materiał tłumiący tylko pogarsza sprawność ukladu rezonansowego bass-reflex. W kazdej obudowie b-r należy zachować spory odstęp pomiędzy tłumieniem, a wewnętrznym wylotem kanału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, porlick napisał:

W kazdej obudowie b-r należy zachować spory odstęp pomiędzy tłumieniem, a wewnętrznym wylotem kanału.

Masz na mysli odleglosc miedzy wlotem (Ty nazywasz wylotem) kanalu a tlumieniem znajdujacym sie na tylnej sciance za tym wlotem ?  Te obudowy beda w przekroju poprzecznym o ksztalcie elipsy, wysokosc ich, to ok. 530 mm, wiec ciezko zmiescic tunel, glosnik i zwrotke, w zwiazku z czym dolna czesc (krawedz) tunelu bedzie bisko tlumienia (gabki zmajdujacej sie na dolnej sciance) - tylko ok.1 cm. Poniewaz tunel wychodzi dosyc dlugi, wiec jego wlot bedzie znajdowal sie w odleglosci tylko ok. 5cm od tylnej gabki. Co bys radzil ? Nie dawac gabki na tyl scianki za wlotem tuneu ? A jesli nie, to o jakich wymiarach mialby to byc obszar bez tlumienia. ? Tunel bedzie mial srednice wewnetrzna 75 mm.                                                                                                                                             W obecnych obudowach oryginalnych nie zwracano na to uwagi i tlumienie jest blisko wlotu tumelu i oprocz przednie,j wszystkie scianki sa wytlumione. Ja chcialbym to zrobic lepiej zgodnie z zasadami sztuki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak wyglada element kolumny.

Jeszcze bez wymiarow ale siedze nad tym i licze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystans powinien być taki, jak średnica tunelu, więc 5 cm to cienko.

Może znajdziesz coś z kolankiem, ale o tej średnicy może być ciężko i pozostaje

albo dół, albo góra kolumny. Bo rzeźbienie samemu zagięcia 90 st. to kiepska sprawa.

Ja mam woofer 22 cm i fi 75 mm musiałem wystawić na zewnątrz ok 3 cm,

ale to z tyłu kolumny, więc nie widać ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki myk- rura od spodu, a kolumna na dość wysokich nogach, by przepływ powietrza nie był zakłócony.

Czasem nawet w takim ukladzie szczelina pomiędzy dołem kolumny a podlogą jest liczona jako element ukladu rezonansowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, audioburak napisał:

Dystans powinien być taki, jak średnica tunelu, więc 5 cm to cienko.

Tyle, ze przy tej 5-cio centymetrowej odleglosci wlotu kanalu od tlumienia, pole powierzchnidl dla przemieszczajacego sie powietrza wyniesie ok. 117 cm kw., natomiast powierzchnia samego otworu kanalu, to 44 cm kw. a wiec powietrze wlatujace - wylatujace - z kanalu raczej bedzie mialo swobode przeplywu.

8 minut temu, porlick napisał:

Jest taki myk...

Nie wiem czy dobrze rozumiem co masz na mysli. Obecne kolumny stoja na rurach ceramicznych, to mi odpowiada i nie chcialbym kupowac jakis innych standow z dlugimi nogami. Moze powiedz czy ewentualnie nie dawac tlumienia z tylu za wlotem kanalu i czy zostawic gola (tylko z mata bitumiczna) tylna scianke na wysokosc powiedzmy ok. 5 cm nad gorna krawedzia kanalu  i po 5 cm na boki od lewej i prawej krawedzi wlotu kanalu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, porlick napisał:

Jest taki myk...

Nie wiem czy dobrze rozumiem co masz na mysli. Obecne kolumny stoja na rurach ceramicznych, to mi odpowiada i nie chcialbym kupowac jakis innych standow z dlugimi nogami. Moze powiedz czy ewentualnie nie dawac tlumienia z tylu za wlotem kanalu i czy zostawic gola (tylko z mata bitumiczna) tylna scianke na wysokosc powiedzmy ok. 5 cm nad gorna krawedzia kanalu  i po 5 cm na boki od lewej i prawej krawedzi wlotu kanalu, czy uwazasz, ze to raczej za malo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trzeba pamietac, ze w sumie nie bedzie jako takiej oddzielnej scianki tylnej, gdyz scianki boczne i tylna, to tak naprawde jedna sciana w ksztalcie elipsy, tak, ze za wlotem tunelu bedzie luk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kanał musi być z przodu, to ok- pozostaw goło wokół wewnętrznego końca kanału i bedzie git. Pamietaj, że materiał tłumiący psuje układ rezonansowy i jesli Twój głośnik ma niski Qts, duże tłumienie wewnętrzne jest niewskazane. To w kolumnach o pełnym paśmie zawsze będzie kompromis pomiędzy tłumieniem dla średnich i góry, a rezonansem dla basu. Przetłumienie może spłaszczyć "górkę" z otworu i tym samym podnieść dolną granicę charakterystyki kolumny. (Na skutek spowolnienia przepływu powietrza.) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej budowie wydaje się, że skoro ścianek jako odbijających płaszczyzn nie będzie,

to dywagacje o tłumieniu czy wyklejaniu pewnie dość sztywnych powierzchni bocznych

są trochę bez sensu. Dałbym masę i ew. piramidki tylko na górę i na dół kolumny.

A reszta tłumienia samej kolumny zależy od uzyskanego ataku i melodii basu.

W moich DIY wywaliłem ostatecznie 2/3 towaru ze środka i jest dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, porlick napisał:

Jeśli kanał musi być z przodu,

W sumie czy ja wiem czy musi bys z przodu. Brak doswiadczenia w tym zakresie, jaki jest odbior basu gdy b.r. jest z przodu, a jaki gdy z tylu. Wydaje sie, ze lepiej z przodu, gdyz rozwazajac teoretycznie, to fala o niskiej czestotliwosci wydobywajaca sie z tylnego b.r. biegnie, odbija sie od tylnej sciany za kolumnami i z opoznieniem wraca dopiero do sluchacza - to takie moje dywagacje. Te moje monitory sa i beda odsuniete od tylnej sciany na odleglosc ok 1,6 m. 

36 minut temu, audioburak napisał:

Dałbym masę i ew. piramidki tylko na górę i na dół kolumny.

Mowiac 'mase" masz zapewne na mysli mate bitumiczna. Ja sadze, ze mate mozna dac wszedzie, gdyz ona ma za zadanie zmniejszyc drgania cianek,a nie wytlumiac, natomiast piramidki na dol i gore wydaja sie dobrym pomyslem. Chyba, ze oprocz tych piramidek dac na scianki ciensza gabke..., np tylko o grubosci 1 i 1,5 cm, a nie jak jest w oryginalnych monitorach - 2,5 cm. No i jakis obszar za wlotem tunelu pozostawic goly.

43 minuty temu, porlick napisał:

jesli Twój głośnik ma niski Qts

Qts ma 0,20

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To glosnik HPD 295 i wg tej tabeli ma Qts 0,23

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 ale poniewaz produkowano je z Fs 26 Hz i Fs 22 Hz, wiec pojechalem z glosnikiem do firmy Cude Audio (do lancastera  -  starsi bywalcy tego forum wiedza o kogo chodzi) aby mi pomierzyli i okazalo sie, ze moj glosnik ma Fs -  22Hz, a Ots 0,20

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie: czy ta ścianka łącząca L i P frontu będzie gięta czy klejona z warstw, jak u SF ?

Bo odlew ze zbrojonego betonu ( też widziałem takie kolumny ) też można wyklejać,

żeby rezonansów nie było, ale po co ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze elementy (warstwy) - takie jak na rysunku, ktory zamiescilem powyzej beda wycinane na CNC w calosci - jak widac na tym rysunku. Elementy te beda klejone warstwowo. Dzieki takiemu ksztaltowi i klejeniu warstwowemu uzyska sie super sztywne obudowy oraz sadze, ze fale stojace beda ograniczone w stosunku do typowych obudow o sciankach rownoleglych do siebie (graniastoslupach o podstawie prostokata).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko dać gąbkę piramidkową (najlepiej o wysokich piramidkach) na dno i górę. Ścianki boczne ze względu na swoje ukształtowanie, na odbicia fal będą niewrażliwe. Przy okazji poprawi się dobroć rezonansu b-r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, sugerujesz aby wszystkie scianki pionowe pozostawic gole..., tzn. pokryte tylko mata bitumiczna. A przednia zupelnie gola ? Nawet bez maty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia bez maty? Jak chcesz, możesz założyć. To przecież w niczym nie będzie przeszkadzało. Chodzi o to, że wnętrze jest w takim kształcie, że odbicia boczne od razu ulegną rozproszeniu, więc należy się przejmować tylko pionowymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że brak materiału tłumiącego na tych sciankach nie będzie negatywnie odczuwalny. Zawsze jednak można włożyć do środka arkusz luźnej gąbki przez otwór głośnika. Oczywiście tak wycięty, by szeroko ominął koniec rury b-r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub od razu wlozyc niegruby material tlumiacy, posluchac, a nastepnie go wyciagnac i ponownie posluchac, co na jedno wychodzi.

Dzieki za rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mimo regularnych kształtów mam górę i dół z piramidkami na wyklejce ok. 1cm,

a wewnątrz wełna mineralna - jeden kawałek - mniej, niż 1/10 objętości  i dopiero jest dobrze.

Reszta ścianek bez żadnych dodatków - na golasa, ale żadna nie ma więcej, niż 17 cm.

Front lity 40 mm, reszta o mniejszej grubości. Zależy też od strojenia BR ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, audioburak napisał:

Zależy też od strojenia BR ...

Czasem producenci ZG tłumią obudowę b-r prawie jak zamkniętą, ale zwykle dla głośników o Qts= 0,4 i powyżej. Czasem powyżej niskotonowca skrzynka jest wypchana, ale poniżej niego, w rejonie rury, pusto. Wszystko zależy od tego, z czego konstruktor robi kolumnę i jego umiejętności strojenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, audioburak napisał:

mam górę i dół z piramidkami na wyklejce ok. 1cm,

Jaka calkowita grubosc - liczac z piramidkami - ma ta pianka akustyczna ?

 

3 godziny temu, audioburak napisał:

żadna nie ma więcej, niż 17 cm.

Jak to rozumiec - scianka 17 cm ?  Czy to szerokosc czy wysokosc scianki ? Czyzby az tak malenkie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suma to będzie powyżej 55 mm.

Są wysokie 45 cm, ale gdyby miały drugi wymiar 12 cm to chyba nawet teoretycznie nie

byłoby potrzeby ich wyklejać, bo musi być powierzchnia, żeby był rezonans ? 

Ale w połowie H jest rodzaj wklejonej "duszy" jak w skrzypcach wiążący boczne ścianki ze sobą.

Tył z kolei ma podwójne wzmocnienie na tunel BR i terminal, więc też nie wymagał.

Razem "monitorek" ma ok 20 litrów ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, audioburak napisał:

Ale w połowie H jest rodzaj wklejonej "duszy" jak w skrzypcach wiążący boczne ścianki ze sobą.

Bardzo skuteczny sposób kasowania wibracji ścian obudowy. W ostatnio robionym subwooferze poszedlem jeszcze o krok dalej i wstawiłem do środka coś w rodzaju "matrixa" (tego od B&W). Dlatego pomimo niezbyt grubych ścianek (18mm), obudowa jest bardzo sztywna i ciężka. Elementy usztywniające uksztaltowałem tak, by w najmniejszym stopniu wpływały na ruch powietrza, bo obudowa jest bass-reflex.

Sub jest na 25 cm głośniku TB WT-944F (mam nadzieję, że nie pomyliłem) Vwewn. 42 l, strojony na 35 Hz, wzmacniacz 150W. Głośnik skierowany w dół, nogi 60mm, wylot b-r z tyłu, nad panelem wzmacniacza. Wykonczony jest dookoła w pionie sztuczną, brązową skórą, a po bokach nałożone dodatkowe panele pokryte czarnym winylem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.