Skocz do zawartości
IGNORED

Ciekawostka. REW bez mikrofonu.


Froju
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio znalazłem ciekawą funkcjonalność REW.
Jeżeli już wcześniej o tym było i jest to powszechnie znane to trudno, napiszę po próżnicy.

To, że jest moduł "Room Simulation" to wszyscy wiedzą a niektórzy nawet używają.
Jeżeli mamy prostopadłościenne pomieszczenie to możemy go ciekawie wykorzystać.
Trzeba rzetelnie uzupełnić wymiary, pozycje czy parametry głośników, pozycje odsłuchową.
Pewnym kłopotem jest ustawienie właściwości ścian. Ich parametry są dla mnie niezbyt oczywiste, zwłaszcza, że zmieniają się w funkcji częstotliwości.
Są dostępne tabele np. tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Zgubiłem link do niemieckiej strony gdzie było to bardziej dokładnie rozbite:-(
Jak już wszystko poustawiamy to możemy wyeksportować odpowiedź pomieszczenia jako pomiar. Działa to do 200Hz.
Na podstawie tego "pomiaru" generujemy filtry które aplikujemy w swoim DSP

No i teraz tytułowa ciekawostka.
Przy wstawieniu do prostopadłościennego pomieszczenia monitorów studyjnych, o płaskiej charakterystyce, wykonaniu serii pomiarów skalibrowanym mikrofonem, uśrednieniu ich i wyprodukowaniu filtrów...

Tak! Wyniki są zbliżone do symulowanych.
W sumie dla niektórych niedziwne - matematyka.

Oczywiście zbliżone, ale doły i góry są tam gdzie trzeba.
W połączeniu ze stosowaną przez niektórych zasadą, że nie powinno się stosować zbyt dokładnej/szczegółowej korekcji pozwala to wyprodukować filtry DSP bez mikrofonu.

Można na tej podstawie sprawdzić za darmo o co chodzi w tej całej zabawie a dopiero później inwestować w mikrofony, interfejsy, szaleństwo kalibracji i czasochłonne pomiary.

Nie chcę wdawać się w dyskusję, że to nie zastępuje pomiarów - bo to oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu kupiłem zestaw pomiarowy i bawiłem się sporo REW. Kilka spostrzeżeń :1) bardzo ważne jest ustawienie kolumn w pomieszczeniu i punktu odsłuchu -najprostszy sposób to zasada Cardasa , 2) Bardzo duże zmiany wprowadza ustawienie i rodzaj mebli w pokoju odsłuchowym (tj. "quasi adaptacja akustyczna") - i tego właśnie nie sposób obliczyć żadnymi wzorami tylko pomiary i meblowe warcaby... 3) etap dla "zawodowców"  - z warcabów przechodzimy na szachy , tzn dołączamy ustroje akustyczne i charakterystyki sprzętowo- kablowe. Podsumowując nigdy nie będzie idealnie ale zawsze można sporo poprawić. Zabawa kablami zdecydowanie na koniec, oczywiście zakładając, że nie ma tu grubych błędów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REW ma bardzo prosty model falowy, który rozwiązuje równanie falowe dla danych wymiarów pomieszczenia i ustawionych warunków pochłaniania, przy czym mamy możliwość działania tylko na całych ścianach. Potem, na podstawie obliczonych modów, robi sobie rekonstrukcję odpowiedzi impulsowej, nie sa to jakieś trudne wzory, widziałem w paru książkach. Aż jestem zaskoczony, że jest to w jakiś sposób użyteczne do generowania filtrów... myślę że dobrze trafiłeś. Im bardziej umeblowane pomieszczenie, więcej okien czy tym bardziej - rozbieżności od kształtu prostopadłościennego, to będzie gorzej. Dwie uwagi:

1. będzie działać tylko dla prostopadłościanu i to z małą ilością mebli/okien/innych "niebetonowych" i niejednolitych powierzchni

2. z tą granicą 200 Hz to też poszaleli. Nie jest to tak, że to jest zawsze 200 Hz i koniec. Jakakolwiek metoda falowa przestanie działać zupełnie powyżej tzw. częstotliwości Schroeder'a, a ta jest zależna od objętości i czasu pogłosu pomieszczenia. Jeśli więc będzie to niewielkie, mało wytłumione pomieszczenie - częstotliwość schroedera będzie wysoka, w ok 15 m2 myślę że 200 Hz jest osiągalne. Jeśli będzie duże i mocno wytłumione - bardzo niska, mówimy wtedy o zakresie do np. 70-80 Hz. W wariancie pośrednim myślę że do 120 Hz można próbować to tak liczyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.09.2020 o 09:00, Froju napisał:

Ostatnio znalazłem ciekawą funkcjonalność REW.

Linn stosuje tę metodę w swoich urządzeniach - SO; jest bardziej zaawansowana od opcji w REW jeżeli chodzi o kształt pomieszczenia, materiały, uwzględnia otwory, itd. Dodatkowo z listy można wybrać swoje kolumny, jeżeli oczywiście są, i filtry zostaną dodatkowo zmodyfikowane pod wybrane kolumny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.