Jump to content
Bartosz86

ustawienie audio w nieustawnym pokoju

Recommended Posts

Szanowni, mam prośbę o poradę w kwestii ustawienia sprzętu audio w wyjątkowo moim zdaniem nieustawnym pokoju.
Powierzchnia niacałe 20m2. Załączam plan oraz zdjęcie z obecnym ustawieniem. Toczę w tym temacie burzliwe dyskusje z moją partnerką, która w miejscu gdzie stoi sprzęt widzi kanapę. Jest tam wnęka szeroka na 2 metry, w którą kanapa idealnie wchodzi. Gdyby we wnękę poszła kanapa, sprzęt musiałby iść na najdłuższą ścianę (tę z drzwiami). Innej opcji wg mnie nie ma. Zależy mi na poznaniu Waszego zdania. 

salon.png

IMG_1209.JPG

W dniu 12.09.2020 o 22:45, Bartosz86 napisał:

Gdyby we wnękę poszła kanapa, sprzęt musiałby iść na najdłuższą ścianę (tę z drzwiami). Innej opcji wg mnie nie ma. Zależy mi na poznaniu Waszego zdania. 

Jeżeli kanapa we wnęce , stawiasz kolumny na krótszej ścianie naprzeciw kanapy .

Pokój ma 8 m długości , kolumny ustawiasz w odległości od kanapy na 4 m odsłuchujesz i przestawiasz dalej powiedzmy co 50 cm  aż do 6 m , na słuch będziesz wiedział w jakiej odległości powinny stać .

Tylko że kanapa we wnęce to najgorsza opcja pod względem akustycznym.

Pewnie najlepsza to kanapa na Drugiej pod względem długości ścianie z drzwiami - po drugiej stronie drzwi niż biurko.

A kolumny na najdłuższej ścianie ale nie w rogach. No i metoda przesuwania kolumn (rozsunięcia na boki) tak jak Kaliber napisał.

A we wnęce można zrobić fajny regał otwarty na książki itp. Jak tam dasz kanapę to goście będą się czuć ściśnięci, nie będziesz miał dobrej muzyki i hektary niewykorzystanej przestrzeni na środku pokoju - ani tam dać ławy ani stołu (bo pogorszy audio).

xavian
1 godzinę temu, przemak napisał:

3x8 to niecałe 20? 😉

No dobra, może nie hektary ale i tak sporo przestrzeni którą ciężko użytkować - bo jak da telewizor/audio na krótszej ścianie a kanapę do wnęki to każdy kto będzie przechodził/wchodził/poruszał się pomiędzy tymi ścianami będzie przeszkadzał.

Notabene ostatnio oglądam sporo amerykańskich programów o renowacjach domów i oni uznają, że wszelkie wnęki najlepiej zawsze zabudować - wtedy powstaje wrażenie większej i bardziej uporządkowanej przestrzeni - co ma odzwierciedlenie w cenach za które sprzedają takie domy po renowacji. Niby to amerykanie, więc inna mentalność i gusta, ale coś w tym jest. Pieniądz rzadko kłamie 🙂

W dniu 18.09.2020 o 11:20, przemak napisał:

3x8 to niecałe 20? 😉

Szlag by to, rąbnąłem się. Ale nie że niecałe 20, tylko nie ma 8, jest 6 z hakiem.