Skocz do zawartości
IGNORED

Dobry wzmacniacz lampowy


Marcin99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybym miał odpowiednie warunki i przyszłoby mi budować system moich marzeń, to bez wątpienia oparłbym go o amp tranzystorowy. Lampę w ogóle wykluczyłbym z systemu.  Sprawdzone.

Ale nie ma gdyby, jest jak jest. 

Zatem jak w tytule, bawimy się lampką ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i zaraz się zacznie...autor się tylko zapytał jaki wzmacniacz lampowy dobrać do Focali a tu już pachnie odwiecznymi antagonizmami lampa vs tranzystor. Obie drogi są dobre!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Airmike napisał:

no i zaraz się zacznie.

szczęśliwie nic się nie zaczęło, a pisząc swój post nie chciał być katalizatorem, choć wiadomo, że temat wrażliwy i dyskusyjny. Ot wyraziłem swoje zdanie z zabawy jednym i drugim.

To też może być pewną podpowiedzią dla autora czy innych w wątku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, piano napisał:

pisząc swój post nie chciał być katalizatorem

podsumowałeś,i tak ,teraz nie będzie zabawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)

Chciałbym mieć dobry wzmacniacz lampowy.
Pomieszczenie ok 22-23 mtr kwadr. Ogrzewanie/chłodzenie podłogowe.

Tranzystor/obecnie gra 5-8/weekend godzin dziennie.

Czy dobry wzm lamp w klasie A podniesie i o ile temperaturę w pomieszczeniu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> szpotek73,

Wiemy czym i jak nie zakończy się kolejne zylion starcie pod Grunwaldem lampa vs tran, a nie tego oczekuje się w tym wątku.

Ani Wy mnie, ani ja Was nie przekonam. Swoje zdanie dot. amplifikacji wyraziłem. Wasze, przynajmniej w części też znam i zdrowiej będzie, gdy tak zostanie. Temat wałkowany i kolejny raz nic nie zmieni, a każda ze stron im głębiej w las, bardziej się okopuje i okoniem. 

Każdy niech sam dobiera  i ściele, aby się wyspał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, adamnl napisał:

Chciałbym mieć dobry wzmacniacz lampowy.
Pomieszczenie ok 22-23 mtr kwadr. Ogrzewanie/chłodzenie podłogowe.

Tranzystor/obecnie gra 5-8/weekend godzin dziennie.

Czy dobry wzm lamp w klasie A podniesie i o ile temperaturę w pomieszczeniu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

to oczywiście można policzyć ale zrób sobie takie doświadczenie: włącz sobie średniej mocy żelazko, ustaw na nie więcej niż połowę skali na 8 godzin. Zmierz temperaturę pomieszczenia przed doświadczeniem i po. Wzmacniacz lampowy w klasie A nie nagrzeje ci bardziej pomieszczenia. Tylko drzwi i okna zamknij i zasłoń bo ci slońce pomiar zakłóci, tylko z domu nie wychodź dla bezpieczeństwa p-poż ?

Bardziej niż temperatura to Ci ciśnienie skoczy jak będziesz musiał kiedyś lampki wymienić we wzmacniaczu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, piano napisał:

Każdy niech sam dobiera  i ściele, aby się wyspał. 

dobrze podsumowałeś ,ja pozwoliłem sobie troszkę zażartować ...

5 minut temu, Airmike napisał:

Bardziej niż temperatura to Ci ciśnienie skoczy jak będziesz musiał kiedyś lampki wymienić we wzmacniaczu ?

o tak! drożeją z roku na rok,zwłaszcza te dobre

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
to oczywiście można policzyć ale zrób sobie takie doświadczenie: włącz sobie średniej mocy żelazko, ustaw na nie więcej niż połowę skali na 8 godzin. Zmierz temperaturę pomieszczenia przed doświadczeniem i po. Wzmacniacz lampowy w klasie A nie nagrzeje ci bardziej pomieszczenia. Tylko drzwi i okna zamknij i zasłoń bo ci slońce pomiar zakłóci, tylko z domu nie wychodź dla bezpieczeństwa p-poż
Bardziej niż temperatura to Ci ciśnienie skoczy jak będziesz musiał kiedyś lampki wymienić we wzmacniaczu

Żelazko, a co to jest?

Załóżmy, że finanse nie grają znacznej roli/wymiana lamp, jak wtedy z temperaturą?
Proszę o kilka pomocnych odpowiedzi.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do trudnych kolumn zdecydowanie tranzystor. Dla wygody też tranzystor. Dla dźwięku kwestia doboru i zgrania całości. Osobiście lubię lampy i bawię się nimi w źródle. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A klasowy SET 300B obciążony i odkręcony "głośno" bierze pewnie coś kolo 200+ W.  Większość zamienia się w ciepło. Dla podniesienia temperatury w średnio cieplym okresie wiosna/jesień w pokoju 20+m2 nie będzie miał praktycznego znaczenia. W zimę nie pomoże ci nagrzać pomieszczenia, w lato szybciej i bardziej nagrzeje ci promyczek słońca przez okno niż wzmacniacz przez wiele godzin. W ogóle nie ma co tego rozważać w kontekście nagrzewania tego pomieszczenia przez wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
A klasowy SET 300B obciążony i odkręcony "głośno" bierze pewnie coś kolo 200+ W.  Większość zamienia się w ciepło. Dla podniesienia temperatury w średnio cieplym okresie wiosna/jesień w pokoju 20+m2 nie będzie miał praktycznego znaczenia. W zimę nie pomoże ci nagrzać pomieszczenia, w lato szybciej i bardziej nagrzeje ci promyczek słońca przez okno niż wzmacniacz przez wiele godzin. W ogóle nie ma co tego rozważać w kontekście nagrzewania tego pomieszczenia przez wzmacniacz.

Dziękuję. Bardzo mi pomogłeś.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2020 o 10:48, sly30 napisał:

 

Mam w torze 2 urządzenia w klasie A grzejące się jak grzejnik i jedno lampowe i temperaturą w pomieszczeniu się nie ma co przejmować, ale w takiej sytuacji trzeba przyłożyć się do szafki audio, bo takich urządzeń nie można tłoczyć w zamkniętych, małych półkach. Spada wyraźnie żywotność plus można uszkodzić a i nawet w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do pożaru z a wtedy temperatura wzrośnie wyraźnie ?

Edit: sory, nie wiem czemu zrobił mi się cytat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Arek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
Mam w torze 2 urządzenia w klasie A grzejące się jak grzejnik i jedno lampowe i temperaturą w pomieszczeniu się nie ma co przejmować, ale w takiej sytuacji trzeba przyłożyć się do szafki audio, bo takich urządzeń nie można tłoczyć w zamkniętych, małych półkach. Spada wyraźnie żywotność plus można uszkodzić a i nawet w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do pożaru z a wtedy temperatura wzrośnie wyraźnie
Edit: sory, nie wiem czemu zrobił mi się cytat

Dziękuje bardzo serdecznie

Czy lampę wyłączasz z prądu/kontakt, gdy wychodzisz z domu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Airmike napisał:

A klasowy SET 300B obciążony i odkręcony "głośno" bierze pewnie coś kolo 200+ W.  Większość zamienia się w ciepło. Dla podniesienia temperatury w średnio cieplym okresie wiosna/jesień w pokoju 20+m2 nie będzie miał praktycznego znaczenia. W zimę nie pomoże ci nagrzać pomieszczenia, w lato szybciej i bardziej nagrzeje ci promyczek słońca przez okno niż wzmacniacz przez wiele godzin. W ogóle nie ma co tego rozważać w kontekście nagrzewania tego pomieszczenia przez wzmacniacz.

300B, 2a3 jako tako. Choć  w lecie przy zamknietych oknach (jak jest 30 stopni na dworze i nei chcemy wpuszczać ciepła) odczuwalnie temperatura wzdrasta. 
805 , 845, 6550/KT88, EL34 zauważalnie nagrzewają pomieszczenie. 
805 + 300b Line Magnetica w 20mkw sluchać na dłuzsza mete musialem z otwartym tarasem ?
845 była znośna w okresie nieletnim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy 6550, w niedziele potrafi grać 8 godzin i nawet w największe upały nie stwierdziłem odczuwalnego wzrostu temperatury. Okna zasłonięte i zamknięte. Klimatyzacji brak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem mezzo utopie 4 lata sporo wzmaków przerobiły i zdecydowanie najlepiej grały z monoblokami jolida fusion 3000 na 211 które zresztą mam do dziś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, adamnl napisał:


Dziękuje bardzo serdecznie

Czy lampę wyłączasz z prądu/kontakt, gdy wychodzisz z domu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Z prądu nie wyłączam nigdy, bo ma wyłącznik pełnoprawny, czyli nie zostawiający urządzenia w trybie standby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ps39 napisał:

Lampy 6550, w niedziele potrafi grać 8 godzin i nawet w największe upały nie stwierdziłem odczuwalnego wzrostu temperatury. Okna zasłonięte i zamknięte. Klimatyzacji brak.

a u mnie sie temperatura pomieszczenia przy graniu z lampy podnosi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Airmike napisał:

A klasowy SET 300B obciążony i odkręcony "głośno" bierze pewnie coś kolo 200+ W.

W przypadku A klasowego to bez różnicy czy odkręcony czy wyciszony. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)

Dobry wzmacniacz lampowy do 4500 euro nowy. Do monitorów Xavian Ambra. Warunki brzegowe to: dociążone wokale/słucham Patricia Barber, Jill Barber, Leonard Cohen, Melody Gardot, Raz Dwa,Trzy. Zróżnicowany, rozciągnięty/nie rozlazły bas, nie punktowy. Brian Bromberg, Nenad Wasilic, zatem kontrabas, ale i wiolonczela-Rachel Podger. Mam 47 lat, słyszę mniej, więc wysokie tony mają być i mają nie przeszkadzać.

Lubię, gdy zamykam oczy i gdy „wchodzę” na scenę, to instrumenty są od siebie wyraźnie oddalone. Nie lubię bałaganu na scenie, żadnych elektrycznych gitar, wydzierania się, pisków itp
Holografia, powietrze, scena głęboka i szeroka, lekko tylko wychodząca przed linię.

Czy ktoś z was koledzy przy takim repertuarze, ogarniętej akustyce, 4500 euro mógłby polecić/sam doświadczył (jak w tytule) dobry wzmacniacz lampowy?
Tranzystor mam/zostaje na razie.

Dlaczego lampa?
Dlatego, że miałem możliwość /nie u mnie, odsłuchu pewnego modelu. Podobało mi się.
Natomiast mieszkam w NL i lampy/wzmacniacze mają „złą” renomę, przez co popyt i tym samym podaż/możliwość odsłuchu jest ograniczona. Wszystkie znane marki są dostępne. Wydaje mi się jednak/czytając forum AS, że „lampy” w PL są lubiane, znane, częściej używane. Chciałbym we własnym języku/choć dobrze z posługuję się niderlandzkim, otrzymać jak najwięcej „podpowiedzi” i wskazówek.
Serdecznie dziękuję. I dobrej nocy dziś oraz dobrego odpoczynku na zbliżający się weekend.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kłopocik, bo moim zdaniem właśnie dobry set 300B bez NFB pasowałby do repertuaru i na ogół dobry set w takim budzecie oznacza same koncówki mocy bez preampu....ale te Xaviany przy skuteczności 88dB mogą być niezbyt dobry partnerem, to też zależy jak głośno słuchasz...ale ogólna wtyczna do 300b to kolumny>90dB

Jeśli Ambry zostają...to może coś na lampie el34..? Unison Research ma przyzwoite integry jeśli lubisz taki design i musi być nowe.

A jak nie musi być nowe chyba nic ciekawszego obecnie nie obserwuję niż to i gdyby nie posiadana góra sprzętu to bym klikał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

..i zostanie kasa na dwa wiadra lamp do zabawy dżwiękiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma do rzeczy głośność na jakiej słucham do momentu przesteru. Albo amp kontroluje głośnik, albo sobie nie radzi. Jeśli to ostatnie, to słychać to na każdym poziomie głośności w tym na ultra cichych również, chyba, że krzywe  Fletchera - Munsona robią nam psikusa. 

Do amp małych i średnich mocy, trzeba mieć odpowiedni głośnik. Łagodnie i żadnych mega spadków co by bidule nie zamęczyć i odpowiednio głośnik trzymać w ryzach, bo w przeciwnym razie z AC/ DC wyjdzie papka i na kanapie zrobi się pusto. 

Oczywiście, formacja Angusa Younga, to tylko przykład, bo podobny objaw będzie z każdym innym dynamicznym repertuarem. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
to kłopocik, bo moim zdaniem właśnie dobry set 300B bez NFB pasowałby do repertuaru i na ogół dobry set w takim budzecie oznacza same koncówki mocy bez preampu....ale te Xaviany przy skuteczności 88dB mogą być niezbyt dobry partnerem, to też zależy jak głośno słuchasz...ale ogólna wtyczna do 300b to kolumny>90dB
Jeśli Ambry zostają...to może coś na lampie el34..? Unison Research ma przyzwoite integry jeśli lubisz taki design i musi być nowe.
A jak nie musi być nowe chyba nic ciekawszego obecnie nie obserwuję niż to i gdyby nie posiadana góra sprzętu to bym klikał
https://allegro.pl/oferta/edis-leszek-ogonowski-triode-pentode-nos-hi-end-9617345885
..i zostanie kasa na dwa wiadra lamp do zabawy dżwiękiem

Co to jest NFB?

Czy te końcówki mocy bez preampu/jak piszesz, mają być na lampach?

Słucham „cicho”

„Klocki” mogą być używane.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piano napisał:

Co ma do rzeczy głośność na jakiej słucham do momentu przesteru.

 

z lampiaka małej mocy pierwszy wat jest "złoty"

2 godziny temu, adamnl napisał:


Co to jest NFB?

negative feedback

 

Cytat

Czy te końcówki mocy bez preampu/jak piszesz, mają być na lampach?
Słucham „cicho”

„Klocki” mogą być używane.
 

oczywiście. z używanych i w budżecie ale nie starych końcówek mocy na 300B godne polecenia będą m.in.:

Coincident Frankenstein 300B MK2 lub 3

Sophia Electric 91-01 300B

Allnic T1500 MK2

Jesli uda Ci się coś okazyjnie znaleźć (ale to już raczej na innej lampie) z marek : NAT audio, KR Audio, Audion (też 300B) to też firmy godne uwagi. Zawsze znajdziesz na nie kupca, ew. odsprzedaż praktycznie bez straty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Airmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.