Skocz do zawartości
IGNORED

Dudniący bas w niesymetrycznym pomieszczeniu.


eldocktor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywizda ze kazde pomieszczenie ma mody, ale to o czym my tu dyskutujemy czyli to popularnie zwane „dudnienie“ to nie mody > 150 albo 200Hz.
Popatrz na rozmiary, formy i pokrycia/powierzchnie wnetrza kabiny samochodowej i zastanow sie w jakim zakresie czestotliwosci i z jakim natezeniem wystepuja tam te mody.
Czy to jest to „dudnienie“ w zakresie 30-100Hz.


Akurat znalazlem przykladowe pomiary z dwoch aut, na ktorych widac, ze o wiele bardziej „niespokojny“, skomplikowany zakres czestotliwosci to nie bas, tylko srednie i wysokie. A bas mimo malej Equalizacji jest stosunkowo „smooth“.
W domu jest naopak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, .:Gerard:. napisał:


Dlatego podałem przykład dwóch wzmacniaczy i różnych połączeń, ze w jednym przypadku było dudnienie

W domu, nie przestawiajac kolumn tylko zmieniając urządzenia tez były przypadki dudnienia

i tylko o to mi chodziło

Gerard, obawiam się, że to co ty podałeś nijak się ma do dyskutowanych zjawisk. Dodajesz tylko zbędną zmienną związaną z różnym podłączeniem cewek głośników samochodowych i na tej podstawie coś dyskutujesz w kwestii modów pomieszczenia . Sorki, nie tędy droga.

PS. Sam nie mam za wiele do dodania, bo ani nie mam tak dużej wiedzy jak Bartek ani takiego doświadczenia jak Xajas. Jedyne co widzę to ciekawą dyskusję między ogromnym doświadczeniem a bogatą, dobrze popartą wiedzą.

Pewnie jak to często bywa obaj Panowie mają rację, ale inaczej pewne rzeczy opisują bo inaczej na nie patrzą i innego języka używają. Wydaje mi się, że akustyk raczej nie użyje słowa dudnienie do opisu efektów modowych.

Mody to, przynajmniej dla mnie, częstotliwości dla których w pomieszczeniach da się odnaleźć miejsca w których amplituda dźwięku o tej częstotliwości jest większa i miejsca gdzie jest mniejsza i te miejsca pozostają niezmienne, nawet w przypadku przesuwania źródła (zakładamy źródło dookólne). Gdy przy przesuwaniu źródła te miejsca też się przesuwają to już znaczy że wchodzą w grę inne zjawiska - odbicia i interferencje lub po prostu osłabianie wraz ze wzrostem odległości od źródła.

Tak sobie myślę że to co napisał Xajas wynika bezpośrednio z faktu mniejszego wpływu efektów modów w gotowym samochodzie gdyż producenci przeszli wcześniej etap akustycznego projektowania wnętrza który opisywany jest przez Bartka. I dlatego Xajas może się skupić na zgraniu czasowym (fazowym) głośników i korekcjach ich charakterystyk zamiast na walce z efektami modów - i pewnie też dlatego jest sceptycznie nastawiony na ich analizę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, avilla napisał:

Tak sobie myślę że to co napisał Xajas wynika bezpośrednio z faktu mniejszego wpływu efektów modów w gotowym samochodzie gdyż producenci przeszli wcześniej etap akustycznego projektowania wnętrza który opisywany jest przez Bartka. I dlatego Xajas może się skupić na zgraniu czasowym (fazowym) głośników i korekcjach ich charakterystyk zamiast na walce z efektami modów - i pewnie też dlatego jest sceptycznie nastawiony na ich analizę ?

Ciekawy aspekt.

te powyzej przytoczone pomiary to

1. Zielony -> projektowanie i adaptacja + programowanie DSP przez producenta (fabryczny wielokanalowy system)

2. Niebieski -> moje projektowanie, adaptacja + programowanie DSP (bez wczesniejszej "adaptacji" przez producenta)

Pamietaj

 

Producent stara sie w miare dobrze naglosnic cale auto (wszystkie miejsca) co zmusza go do pewnych kompromisow (patrz poprzednia odpowiedz)  

Ja takich kompromisow nie musze robic. Moge optymalizowac system bezkompromisowo na okreslone miejsce albo stworzyc wiele setupow dla roznych miejsc

 

Do tego dchodzi fakt, ze ze wzgledu na koszty, dodatkowa wage, zajete miejsce ta "adaptacja" przez producenta jest bardzo ograniczona. Dlatego wiele nadrabia/kompemsuje sie za pomoca DSP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, avilla napisał:

Gerard, obawiam się, że to co ty podałeś nijak się ma do dyskutowanych zjawisk.

Nie bylem u założyciela wątku ani nie widziałem wykresów z pomiaru, wiec nie wiem

Podałem tylko przykład aby popróbował także inne opcje.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2020 o 21:15, eldocktor napisał:

Dzień dobry, mam problem z dudniącym basem w niesymetrycznym pokoju. Muzyka jest odtwarzana na kolumnach Canton Chrono 507.2 DC, z amplitunerem Sony STR-DB 830 QS.

Pomieszczenie to połączone 2 kwadraty z powtarzającymi się wspólnymi wymiarami, do tego Ty i kolumny siedzicie na skrajnych ścianach pomieszczenia - b. slabe ustawienie. Kolumny tez nie pomagają z tylnym BR wciśnięte w kąt. 
A dudnienie jest gdzieś konkretnie w pomieszczeniu czy tak to  odbierasz, siedząc w miejscu odsłuchu?

Jeżeli ustawienie kolumn i miejsca odsłuchu musi pozostać jak jest, ja pokombinowalbym z kolumnami tzn. wypożyczył jakieś monitory bez BR lub z przednim i sprawdził czy będzie lepiej ??

I jednak powinieneś  ruszyć miejsce odsłuchu do przodu z pod ściany - to ulubiona polska pozycja odsłuchów, ale jednak z reguły fatalna ?


Lub jak już pisali Bartek i Xajas: pomiary i pułapki membranowe strojone na problematyczne częstotliwości.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, will66 napisał:

Pomieszczenie to połączone 2 kwadraty z powtarzającymi się wspólnymi wymiarami, do tego Ty i kolumny siedzicie na skrajnych ścianach pomieszczenia - b. slabe ustawienie. Kolumny tez nie pomagają z tylnym BR wciśnięte w kąt. 
A dudnienie jest gdzieś konkretnie w pomieszczeniu czy tak to  odbierasz, siedząc w miejscu odsłuchu?

Jeżeli ustawienie kolumn i miejsca odsłuchu musi pozostać jak jest, ja pokombinowalbym z kolumnami tzn. wypożyczył jakieś monitory bez BR lub z przednim i sprawdził czy będzie lepiej ??

I jednak powinieneś  ruszyć miejsce odsłuchu do przodu z pod ściany - to ulubiona polska pozycja odsłuchów, ale jednak z reguły fatalna ?


Lub jak już pisali Bartek i Xajas: pomiary i pułapki membranowe strojone na problematyczne częstotliwości.  

Odsuwałem kolumny od ściany nic prawie to nie dało (odsunąłem o ok 15 cm).

Cantony mają bas reflex na dolnej ściance skierowany w dół.

Gdy przesunę się trochę w lewo i do przodu bas jest o wiele lepszy.

Przy odsuniętych kolumnach i siedzeniu bardziej do środka pokoju miałbym głośniki ok 1m od ucha.

Gdy miałem kolumny ustawione pod lewą ścianą ( tam gdzie stoi biurko) to w miejscu odsłuchu na przeciwko (pod prawą ścianą w miejscu łączenia dwóch kwadratów) basu w ogóle nie było, kompletnie nic, za to przy drzwiach zatykało bębenki.

Testowałem również bas z samego Suba (Canton 12.3 membrana pasywna) bas nie dudni jest miękki i przyjemny. Jest on sparowany z Sony Pascal. Stoi on po prawej stronie od lewego Cantona, i jest lekko odsunięty od ściany. Crossover na 200hz i nie dudni. Być może to nie pokój jest powodem mojego problemu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Odsuwałem kolumny od ściany nic prawie to nie dało (odsunąłem o ok 15 cm).
...
Gdy miałem kolumny ustawione pod lewą ścianą ( tam gdzie stoi biurko) to w miejscu odsłuchu na przeciwko (pod prawą ścianą w miejscu łączenia dwóch kwadratów) basu w ogóle nie było, kompletnie nic, za to przy drzwiach zatykało bębenki.



Cofniecie 15cm to za malo

Tutaj obrazek „na chlopski rozum“

U gory wykres glosnosci basu
Na dole polozenie fotela

Przy scianach/katach jest maksymalny bas
Dokladnie w srodku (laczenie kwadratow) jest najmnieszy bas
Musisz znalezc miejsce pomiedzy srodkiem a tylna sciana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, eldocktor napisał:

Gdy przesunę się trochę w lewo i do przodu bas jest o wiele lepszy.

To OK; w lewo i do przodu pierwsze uciekasz od środka pomieszczenia a drugie od ciśnienia ściany  - takie ustawienie nie może zostać na odsłuchy ? 
 

3 godziny temu, eldocktor napisał:

Przy odsuniętych kolumnach i siedzeniu bardziej do środka pokoju miałbym głośniki ok 1m od ucha.

Bez przesady: 3 m - 60 cm kolumny od sciany  - 60 cm miejsce odsłuchu od ściany = to przyzwoity wymiarowo trójkąt odsłuchowy?
 

15 cm od ścian to jakbyś kolumn w ogóle nie przestawił....dlatego w małych pomieszczeniach lepsze mogą być monitory - lepsze odległości xyz od ścian/podłóg.

A co jest za tymi drzwiami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez will66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eldocktor a może przesuń miejsce odłuchowe trochę do przodu? Tak jak radzi @xajas, idealnie to zobrazował. Ja mam odwrotną sytuację do Ciebie (u mnie za mało basu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2020 o 13:25, PawelMitsu napisał:

@eldocktor a może przesuń miejsce odłuchowe trochę do przodu? Tak jak radzi @xajas, idealnie to zobrazował. Ja mam odwrotną sytuację do Ciebie (u mnie za mało basu).

To co radzi xajas to oszukanie problemu który nadal pozostanie, będzie tylko mniej słyszany w miejscu odsłuchu, odbije się to odchudzeniem dźwięku
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, .:Gerard:. napisał:
W dniu 23.09.2020 o 13:25, PawelMitsu napisał:

 

To co radzi xajas to oszukanie problemu który nadal pozostanie, będzie tylko mniej słyszany w miejscu odsłuchu, odbije się to odchudzeniem dźwięku

Moze masz racje, tylko nie zawsze jesteś w stanie dotrzeć do wszystkiego od razu, czasem te oszukane rozwiązania kierunkuja Cie po jakimś czasie na następne, poprawne. Wiem to po sobie i widzę co wiedziałem jak miałem ok 12 lat i swoje pierwsze głośniki a co wiem teraz (mimo ze i tak dalej mało wiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
odbije się to odchudzeniem dźwięku
 


Przeciez o to tutaj chodzi


Próbowałem zneutralizować dudnienie za pomocą bass trapów, ale nie wiele to pomogło. 
...
Dudnienie jest na tyle uciążliwe, że nie da się wysiedzieć na normalnym poziomie głośności, nie mówiąc o czerpaniu jakiejkolwiek przyjemność z odsłuchu.
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, PawelMitsu napisał:

PS @.:Gerard:. możesz wytłumaczyć swoją opinie?

Nawet poza obszarem skupisk basu, rezonanse, efekt dudnienia mogą być słyszalne, w mniejszym natężeniu jak i (automatycznie) cały zakres basu
Najlepiej gdy kolumny i słuchacz siedzą w miejscach (czy na granicach) skupisk basu 
dokładnie tez w tych miejscach najlepiej korygować absorberami
 

 

48 minut temu, xajas napisał:

 


Przeciez o to tutaj chodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ciekawe ile tych bass trapów zastosował

Możliwe ze bas gubi sie "w niszy" i rezonansy części zakresu wracają do miejsca odsłuchu, bez wykresów możemy gdybać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz

Jak subwoofer i satelity będą stały w miejscu skupiska basu, to dźwięk będzie dociążony i będzie sie wydawało ze z satelit wybrzmiewa bas
jak wyjedziesz (miejsce czerwone) satelitami do przodu, to spójność sie rozjedzie i będzie za duże różnicowanie a satelity będą "narzucały " wyższą średnicę

Jak wyjedziesz subem i satelitami do przodu poza obszar skupisk basu, to będzie dźwięk odchudzony

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

18 minut temu, soundchaser napisał:

Ja też.

Może już za dużo używek? ?

Odstaw, może wtedy zrozumiesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojalem co masz na mysli.
Ale on nie ma satelitow i subwooferra.

Ten „obszar basu“ nie zmienia sie tak skokowo, jak to narysowales. Ta zmiana wzdluz osi pokoju jest plynna i nie mozesz wysunac satelitow albo siedzenia „poza obszarem“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Ostatni raz

Jak subwoofer i satelity będą stały w miejscu skupiska basu...

Xajas za dużo się domyślasz - daj Gerardowi szansę wyjaśnienia. Mam przeczucie, że inaczej jeszcze nieraz nas zaskoczy.

@Gerard - może inaczej ... Zdefiniuj te Twoje „miejsca skupiska basu” - jak je odnajdujesz na planie? Czy to są obszary za kolumnami i za słuchaczem czy raczej jakieś obszary o zdefiniowanej odległości od ścian, a jeśli tak to jak je wyliczasz i od których ścian mierzysz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ze obszar inaczej sie rozkłada, narysowałem tylko do zrozumienia o co mi chodzi
identycznie jak przykład satelit

Powtórzę lepiej nie wychodzić przesadnie poza obszary basu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, avilla napisał:

Xajas za dużo się domyślasz - daj Gerardowi szansę wyjaśnienia. Mam przeczucie, że inaczej jeszcze nieraz nas zaskoczy.

@Gerard - może inaczej ... Zdefiniuj te Twoje „miejsca skupiska basu” - jak je odnajdujesz na planie? Czy to są obszary za kolumnami i za słuchaczem czy raczej jakieś obszary o zdefiniowanej odległości od ścian, a jeśli tak to jak je wyliczasz i od których ścian mierzysz?

Nie chce mi sie rozpisywać
podam ci link

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiem ze Xajas ma doświadczenie w pomiarach i zabawie z akustyka, niestety przez DSP ma pewien problem, nie doświadczył pewnych rzeczy i uparcie trzyma sie ograniczonych doświadczeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerard zasadniczo ma rację - jeśli źródło będzie ustawione w "skupisku basu", czyli po mojemu - w obszarze silnej generacji modu, to tak, dźwięk będzie "dociążony"... ale moim zdaniem to nie zawsze, a wręcz -zazwyczaj, nie jest to co powinno sie robić. Idąc tym tropem kolumny cyz subwoofer powinny stać mocno pod ścianą i w rogach żeby dać jak najwięcej basu, ale to jest bas fatalnej jakości. To jest to co ja mówię w przypadku autora wątku - włożył kolumny w róg i pod ścianę to się nie ma co dziwić że basu jest mnóśtwo i jest fatlanej jakości. Dlatego cały czas mówimy o odsunięciu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Ktore brakujace doswiadczenia masz na mysli?

Zeby nie robić zamętu, z audiofilem sie nie dogadasz i tyle

55 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Gerard zasadniczo ma rację - jeśli źródło będzie ustawione w "skupisku basu", czyli po mojemu - w obszarze silnej generacji modu, to tak, dźwięk będzie "dociążony"... ale moim zdaniem to nie zawsze, a wręcz -zazwyczaj, nie jest to co powinno sie robić. Idąc tym tropem kolumny cyz subwoofer powinny stać mocno pod ścianą i w rogach żeby dać jak najwięcej basu, ale to jest bas fatalnej jakości. To jest to co ja mówię w przypadku autora wątku - włożył kolumny w róg i pod ścianę to się nie ma co dziwić że basu jest mnóśtwo i jest fatlanej jakości. Dlatego cały czas mówimy o odsunięciu

Szoda ze nie ma kogoś kto moze zrobic mu tam pomiar


–Sub-bass (16-60Hz)
•Pasmo dodaje muzyce energii, zbyt duża ekspozycja powoduje efekt dudnienia dźwięku. Wykorzystywane do wyeksponowania sekcji rytmicznej i efektów.

–Bass (60-250Hz)
•Typowe miejsce dla sekcji rytmicznej. Efektem ekspozycji jest gruby i mięsisty dźwięk. Nadmiar powoduje „buczenie” dźwięku.

Ciekawe czy założyciel definiuje jak powyżej

 

Takze Bartek Chojnacki ma racje aby trochę wyjechać do przodu,

ale trzeba uwazac bo wyjechanie kolumnami za bardzo do przodu wyszczupli za bardzo dźwięk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.