Skocz do zawartości
IGNORED

Co wpływa na jakość brzmienia?


Kwiryniusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

1 godzinę temu, MariuszZ. napisał:

i mam nadzieję powodem do jakiegoś wstydu

Pichcenie nigdy nie było wstydem.

A jak jeszcze powoduje to pozytywne doznania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Kwiryniusz napisał:

Pragnę nadmienić, że piszemy tu o klasie sprzętu hifi gdyż jest to forum audiofilskie z całym brzemieniem tego słowa. Ściskam wylewnie

Hifi, ale też zależy jakiej klasy, są tu osoby mające całe zestawy od około 1k. do nie wiem ilu tysięcy?

Jak możesz napisz na czym słuchasz obecnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kwiryniusz napisał:

Pragnę nadmienić, że piszemy tu o klasie sprzętu hifi gdyż jest to forum audiofilskie z całym brzemieniem tego słowa. Ściskam wylewnie

Sporo sprzętu (zwłaszcza manufakturowego) nie spełnia obecnie nawet starożytnej normy hifi. Dotyczy to głównie kolumn i ich pasma nie mieszczącego się w plus/minus 3 dB efektywności wynoszącej minimum 96dB już nie wspominając.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Prewwit napisał:

Hifi, ale też zależy jakiej klasy, są tu osoby mające całe zestawy od około 1k. do nie wiem ilu tysięcy?

Jak możesz napisz na czym słuchasz obecnie?

A fe, dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Mam parę kolumn podłogowych oraz wzmacniacz i CD, do nich podłączone. Na przodzie mają nalepkę audio physic. Kolumny jak kolumny, ładnie grają, żona wybierała gabarytami i kolorem pod meble, bo ja się nie mogłem zdecydować przy zakupie ?

Godzinę temu, Misio38 napisał:

Sporo sprzętu (zwłaszcza manufakturowego) nie spełnia obecnie nawet starożytnej normy hifi. Dotyczy to głównie kolumn i ich pasma nie mieszczącego się w plus/minus 3 dB efektywności wynoszącej minimum 96dB już nie wspominając.

Czyli hasło HIFI jest martwe, to o czym my tu w ogóle rozprawiamy, w takim razie? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Sporo sprzętu (zwłaszcza manufakturowego) nie spełnia obecnie nawet starożytnej normy hifi. Dotyczy to głównie kolumn i ich pasma nie mieszczącego się w plus/minus 3 dB efektywności wynoszącej minimum 96dB już nie wspominając.

Gdzie ty ta norme znalazles? Wyssales z palca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kwiryniusz napisał:

A fe, dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Mam parę kolumn podłogowych oraz wzmacniacz i CD, do nich podłączone. Na przodzie mają nalepkę audio physic. Kolumny jak kolumny, ładnie grają, żona wybierała gabarytami i kolorem pod meble, bo ja się nie mogłem zdecydować przy zakupie ?

Takie hobby, że tu trzeba czasami o kasie rozmawiać, które wprowadza ograniczenia w doborze sprzętu. Choć nie każde hobby musi wiązać się z pieniędzmi, można zbierać grzyby lub grać w szachy? Może i żona dobierać kolumny jakie jej się podobają, a nie takie, które oferują najlepszą jakość dźwięku?

 

2 godziny temu, Kwiryniusz napisał:

Czyli hasło HIFI jest martwe, to o czym my tu w ogóle rozprawiamy, w takim razie? ?

Miało być o tym co wpływa na jakości dźwięku, czy się mylę??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Prewwit napisał:

Takie hobby, że tu trzeba czasami o kasie rozmawiać, które wprowadza ograniczenia w doborze sprzętu. Choć nie każde hobby musi wiązać się z pieniędzmi, można zbierać grzyby lub grać w szachy? Może i żona dobierać kolumny jakie jej się podobają, a nie takie, które oferują najlepszą jakość dźwięku?

 

Zgodnie z moją dość kontrowersyjną oceną, którą jak najbardziej podtrzymuję, sam sprzęt a w szczególności elektronika ma znikomy wpływ na jakość brzmienia słuchanej muzyki, więc także i cena za którą kupimy urządzenia wzmacniająco / odtwarzające nie ma na jakość brzmienia większego wpływu. Ciężko więc w tym wypadku mówić o większych ograniczeniach w doborze tegoż w kontekście jakości brzmienia bo wiem z doświadczenia, że przyzwoicie zrobiony wzmacniacz za powiedzmy 3000 złotych zapewni prawie tak samo dobrą jakość brzmienia jak przyzwoicie zrobiony wzmacniacz za 100.000zł ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Kwiryniusz napisał:

Zgodnie z moją dość kontrowersyjną oceną, którą jak najbardziej podtrzymuję, sam sprzęt a w szczególności elektronika ma znikomy wpływ na jakość brzmienia słuchanej muzyki, więc także i cena za którą kupimy urządzenia wzmacniająco / odtwarzające nie ma na jakość brzmienia większego wpływu. Ciężko więc w tym wypadku mówić o większych ograniczeniach w doborze tegoż w kontekście jakości brzmienia bo wiem z doświadczenia, że przyzwoicie zrobiony wzmacniacz za powiedzmy 3000 złotych zapewni prawie tak samo dobrą jakość brzmienia jak przyzwoicie zrobiony wzmacniacz za 100.000zł ?

Mamy inne podejście do tematu i każdy ma prawo do swojego zdania. Najważniejsze aby po zebraniu tego wszystkiego do kupy, muzyka była dla nas jak najprzyjemniejsza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Prewwit napisał:

Mamy inne podejście do tematu i każdy ma prawo do swojego zdania. Najważniejsze aby po zebraniu tego wszystkiego do kupy, muzyka była dla nas jak najprzyjemniejsza?

Dokładnie tak, oby każdy doszedł do tego etapu (do którego ja jakiś czas temu doszedłem) aby po odkręceniu gały i wypełnieniu pokoju muzyką wgniotło go w fotel a na plecach poczuł ciarki. Bardzo niekomfortowa sytuacja  gdy słuchając muzyki zastanawiasz się co by tu jeszcze dokupić aby zabrzmiało lepiej. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kwiryniusz napisał:

sam sprzęt a w szczególności elektronika ma znikomy wpływ na jakość brzmienia słuchanej muzyki

Elektronika to jest praktycznie perfekcyjna od 30-50 lat, czyli od czasu opanowania techniki konstrukcji wzmacniaczy półprzewodnikowych i cyfrowego zapisu dźwięku. Co poniekąd znaczy, że dyskusje takie jak obecna, są spóźnione w czasie o 1-2 generację hobbystów ?

Gdyby tak przesunąć meritum w kierunku współczesności, to może byśmy dyskutowali o streamingu, aktywnych korektach przetworników elektroakustycznych czy systemach DRC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kwiryniusz napisał:

Ciężko więc w tym wypadku mówić o większych ograniczeniach w doborze tegoż w kontekście jakości brzmienia bo wiem z doświadczenia, że przyzwoicie zrobiony wzmacniacz za powiedzmy 3000 złotych zapewni prawie tak samo dobrą jakość brzmienia jak przyzwoicie zrobiony wzmacniacz za 100.000zł ?

zakładając że są takie przecenione vintage to może być ten kierunek no bo trzeba liczyć wartość pieniężną x wartość nabywczą x5 

W nowych produkcjach to raczej zapomnij ale bardzo polecam posłuchać diody kremowej odbierającej fale radiowe na wysoko ohmowych słuchawkach

Można się zdziwić jak uproszczenie topologii może poprawić dźwięk.

 

Za tym szukał bym na twoim miejscu takiego dupnego kryształka dającego na pełnopasmowych kolumnach TEN dźwięk. 

 

Znając gemmologię i cenę minerałów znów nie będzie tanio a jest taki jeden fajny kryształek w Ameryce południowej... sam bym go chciał przytulić ale nevermind

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, popej napisał:

Co poniekąd znaczy, że dyskusje takie jak obecna, są spóźnione w czasie o 1-2 generację hobbystów ?

Ałdiofile są jak najbardziej zapóźnieni.

Jak do tego dodamy, że kabel to ma dobrze ponad wiek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ałdiofile są jak najbardziej zapóźnieni.

Jak do tego dodamy, że kabel to ma dobrze ponad wiek...

Przeprowadź się z 100 letniej kamienicy do nowych bloków, będziesz miał nowe kable

Po pierwszej części wpisu rozumiem weekend będzie udany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, xajas napisał:

Gdzie ty ta norme znalazles? Wyssales z palca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIN 45500.

Dodam jeszcze odnośnie kolumn:  Odchylenie od impedancji znamionowej maks. 20%w pełnym zakresie częstotliwości.

W sumie chyba nie ma obecnie kolumn spełniających normę z 1966 roku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ona nic o takiej sutecznosci nie pisze, (pisze o maksymalnym osiagalnym poziomie SPL 96dB). Skutecznosc a msksymalny SPL to nie to samo.
A zakres +-4dB (nie +/-3) jest ograniczony w pasmie
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_4557.thumb.jpg.d00452ee2d73c741766cbd8b0dfbd52a.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2020 o 13:50, Kwiryniusz napisał:

Kolejność od najważniejszych elementów toru po te, które nie mają wpływu:

Uwaga! Kolega @Kwiryniusz zwyczajnie się pomylił - podaję właściwą kolejność ?

1. Kolumny 50% (właściwie powinno być 100%, bo to od kolumn zależy jak system może zabrzmieć. Niestety innymi elementami możemy z tych 100 co-nieco % odjąć).

2. Akustyka 30% (w tym oczywiście nie tylko wytłumienie pomieszczenia, ale też ustawienie we właściwych miejscach kolumn i fotela).

3. Wzmacniacz 15% (całkiem sporo z brzmienia kolumn możemy stracić, gdy zmulimy je zbyt słabym wzmacniaczem). 

4. Źródło 5% (czarna płyta, magnetofon pozostawiam garstce pasjonatów, a źródła cyfrowe brzmią w zasadzie tak samo).

5. Pozostałe 0% (nie twierdzę, że pozostałe nie mogą nic zmienić, ale zmieniają tak niewiele, że nie ma sensu brać ich pod uwagę PRZED znalezieniem swojego brzmienia).

Ps.

Nie uwzględniam jakości nagrania, bo jeśli mamy ochotę posłuchać np Sepultura "Morbid Vision" (właśnie mam ochotę i słucham), to nie mamy żadnej możliwości modyfikacji jakości nagrania. Wsadzamy płytę CD w odtwarzacz, a jakość nagrania pozostaje nam traktować jako rzecz stałą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 cyfrowy EQ -  wpływ zasadniczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez billy idol

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a w klasie hiend więcej niż EQ zmieniają kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klas HI-END nie mieści sie w zbiorze  "fizyka" oraz "nauka". wie tam zasadnicze wpływy maja rózne rzeczy

kable

podstawki pod kable

podstawki pod przedłużacz

wyselekcjonowany piasek

i takie tam rózne  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, szymon1977 napisał:

Tak, a w klasie hiend więcej niż EQ zmieniają kable.

Nie, ale nie psuja az tak dźwięku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, billy idol napisał:

klas HI-END nie mieści sie w zbiorze  "fizyka" oraz "nauka". wie tam zasadnicze wpływy maja rózne rzeczy

kable

podstawki pod kable

podstawki pod przedłużacz

wyselekcjonowany piasek

i takie tam rózne  ?

I myszy na kolumny ?

29 minut temu, szymon1977 napisał:

Tak, a w klasie hiend więcej niż EQ zmieniają kable.

A nawet bezpiecznik i masc do tranzystorow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

ten maksymalny poziom 96dB ma byc osiagniety przy „Betriebsleistung“

To wystarczy 10W i Totem Mite się łapią ? l

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Nie, ale nie psuja az tak dźwięku

 

ale wpływ na dzwięk to wpływ

nie ważne jaki

nagetywny wpływ na dzwiek , to wpływ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Uchatek napisał:

Z borsuka podobno lepszy.

Ale nie w każdym systemie się sprawdzi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie, ale nie psuja az tak dźwięku

Psuja, jak sie uzywa Technicsy z 70 lat i sie nie ma pojecia o tym, co sie robi (niestety 99% przypadkow)

Wtedy rzeczywiscie lepiej przetykac kable. To kazdy glupi potrafi i nic przy tym nie zepsuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ale nie w każdym systemie się sprawdzi. 

Sprawdzają, to się bez takich zabiegow niektóre systemy (np mój).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.