Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie żarówki wybrać ? Sygnałowe 12au7, moze mocy


decybel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

zastanawiam się w którym kierunku iść w doborze lamp do wzmaka. Mam niewielkie doświadczenie w żąglowaniu lampami, a jestem pewien, że sie da tu sporo ugrać ;) Wiadomo najlepiej by mieć kilka kompletów w szufladzie i testować ale od czegoś trzeba zacząć - może zbudować liste na przyszłość. Obecnie mam drugi wzmacniacz lampowy i wydaje mi się, że z nim już pozostane bo ma chyba wszystko na czym mi zależało od użytkowej/technicznej strony.

 

Poprzednio miałem wzmacniacz T.A.C.88 na kt88 Electro-harmonics i tak jak go kupiłem, używałem 3 lata i sprzedałem bez zmian lamp.

 

Obecnie zmieniłem na Primalune z takim zestawem lamp:

- oryginalny komplet lamp EL34 (rozumiem, ze to. zwykłe chińczyki).

- komplem kt88 EH

- w przedwzmacniaczu również oryginalne lampy 12au7 primaluny

 

Wydaje mi się, że z obecnymi lampami jestem osłuchany, początkowo zmieniałem w ramach testów EL34 z kt88 z przewagą jednak na EL34. Przy sprzedaży TAC’a żona stwierdziła, że “ten lepiej brzmi” (niż Primaluna na EL34) i troche mi wbiła na pewien czas ćwieka :) Szybciutko zmienilem na kt88 no i faktycznie dzwięk jest bardziej krystaliczny, bas jest mocniejszy i bardziej punktowy. Kilka dni sluchałem dopoki na Tidalu pojawila mi się pierwsza plyta Myslovitz. Przyznam, że tego sie nie dało sluchac, album jest slabo nagrany oczywiscie - no ale to był trigger do powrotu do EL34 i myślenia co moznaby zmienić i w którym kierunku iść. EH kt88 w porównaniu są baaardzo płaskie, gitary na tej konkretnej płycie to jakbby grane na grzebieniu ;). Ogólnie wyższa średnica i góra przy podkrecaniu volume robi się krzykliwa (to samo w sumie obserwowałem w TACu).

 

Pierwsza myśl to byla oczywiscie wymiana lamp mocy żeby znaleźć coś pośredniego. Albo troche bardziej kontrolowane EL34 albo cieplejsze kt88. Tu z tego co czytalem z opisów to najbardziej przekonywalo mnie kt88 Gold Lion - ale pytanie do was czy to dobry kierunek ?

 

Delej poczytałem i w sumie może na chwile obecną powinienem się skupić na lampach przedwzmacniacza zamiast na lampach mocy ?! Czytalem, że u mnie najbardziej wpływa na brzmienia para lamp sygnałowych wiec zacząłem czytać na temat 12au7 i wydaje się, że Mullard to cos dla mnie. Wszedłem na popularny sklep z lampami patrze są ale ;) ... dalej czytam, że te nowe nijak się mają do starej produkcji itepe itedee i to sie nie liczy ;) Dostać gdzieś NOS’a z pewnego źródła nie za miliony to chyba niemożliwe albo nie wiem gdzie szukać.

 

Oczywiście pewnie niekoniecznie powinienem iść w Mullarda, albo może jednak nowa produkcja, nie wiem .. mętlik w głowie :) poratujcie opinią, może ktoś ma jakieś ciekawe na sprzedaż leżące w szufladzie, pasujące dla mnie i zechce poratować ? może ktoś poleci coś z obecnie dostępnych w sklepach lub aukcjach ?

 

W skrócie zależy mi na dociążeniu niskiej średnicy i w miare kontrolowanym basie. Lubie dużo basu, aczkolwiek przy EHkt88 wydaje mi się czasem (na przebasowionych albumach), ze mogloby być mniej. Automatycznie góra będzie słabsza ale to chyba nawet na plus jak dla mnie

 

Z góry dzieki

 

Ps z manuala takie lampy mogę wsadzić:

 

• For 12AU7: ECC82, ECC802S, E82CC, 5814, 6189, CV4003

• For the KT88 switch position: 6550 and KT88. You may also use KT90, KT120, KT150

• For the EL34 switch position: 6CA7, E34LS, E34L. You may also use 6L6GC, 7581A and KT66

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zbyniu 360 napisał:

A jaka jest najlepsza czołówka lamp ecc82 , waszym zdanie z lamp nos taka święta trójca ?.

Nie ma gotowego przepisu -  rankingu. Są to kwestie gustu, kwoty do wydania, dostępności, systemu w jakim będą grać czy nawet możliwości zastosowania zamienników.

Poza tym nikt nie słyszał wszystkiego więc każdy ranking byłby wypaczony. 

Warto poszukać amerykańskiej czarnej anody od RCA, im starszy rocznik tym lepiej. Telefunken to także jedne z najlepszych moim zdaniem.

Z tym że telefunken mają dużo góry i jeśli system jest ostry w wysokich tonach to one uwypukla wadę systemu. 

Mam takie ogólne przemyślenie, że najlepsze lampy powinny być używane tylko w najlepszych dopracowanych już systemach audio, żeby nie marnować ich potencjału. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ranking taki pewnie nie ma sensu bo to na pewno zależy od systemu no i od gustów. Dla jednego jasny system może być wada dla innego zaleta, rozjaśnienie przez lampe może uwypuklac wadę ale może tez inne systemy naprawiać. Myśle ze Dobra lampa to lampa dopasowana :)

Starałem się opisać system i preferencje na podstawie tego co mam zeby wybrać coś dostępnego - wg opisów telefunken w ogóle nie jest dla mnie w obecnej konfiguracji.

RCA Black widziałem jakieś na alledrogo chyba używki tylko nie wiem jak patrzeć na te parametry podawane przez sprzedawców i na ile można im ufać ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fafarskid święta racja. najlepsze lampy powinny pracować w najlepszych systemach.

Z 12AU7 RCA obok black plate'ów zwróciłbym uwagę na tzw. clear tops. Gust odgrywa rolę, owszem ale to lampa do użycia w najlepszych systemach, przynajmniej moim zdaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) święta racja. najlepsze lampy powinny pracować w najlepszych systemach.
Z 12AU7 RCA obok black plate'ów zwróciłbym uwagę na tzw. clear tops. Gust odgrywa rolę, owszem ale to lampa do użycia w najlepszych systemach, przynajmniej moim zdaniem.

Clear top chyba jest dosyć jasna o ile nie pomylilem.

A co to są najlepsze systemy panowie ? Co o tym decyduje wg Was ? I jaki system zasługuje na dobre lampy, a jaki już nie ? druga osoba o tym pisze i nie rozumiem do końca ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, decybel napisał:

A co to są najlepsze systemy panowie ? Co o tym decyduje wg Was ? I jaki system zasługuje na dobre lampy, a jaki już nie ? druga osoba o tym pisze i nie rozumiem do końca ?

Oczywiście nigdy nie da się określić kiedy zaliczyć system do najlepszych. Bawię się w ulepszanie audio już kilkanaście lat i widzę różnicę pomiędzy moimi pierwszymi systemami a obecnymi. Po wielu latach moje systemy są rozdzielcze, wyeliminowałem też większość wad które zaistnieją w bardziej przypadkowych zestawieniach,  dzięki temu można docenić w nich naprawdę dobre lampy. Pomimo tego w jednym z nich używam lamp telefunken 5965, a wciąż wytrzymuje się z włożeniem gec a2900. One czekają na jeszcze lepsze dopieszczenie dźwięku zanim zostaną zużyte. To mniej więcej miałem na myśli. Najlepszych lamp jest coraz mniej i nie warto zużywać ich w przypadkowych zestawieniach gdzie słychać jedynie część ich możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze systemy to wg. mnie takie (oprócz tego że są w stanie zrealizować osobiste preferencje brzmieniowe posiadacza czyli dostarczyć mu czysto subiektywnie postrzeganą największą przyjemność z odsłuchu tzw. ciary) które w ewidentny sposób pokazują nawet najmniejsze zmiany w jakimś miejscu w torze. Można dyskutować, że po zmianie (np jednej dobrej lampki na inną) jest jakiś trade-off , coś za coś,  ale nie ma wątpliwości, że po zmianie jest inaczej. Ich cechą jest to że nigdy nie są nudne ale także nigdy nie są efekciarskie, da się na nich słuchać godzinami bez zmęczenia ale nie zaśniesz przy nich bo dzieje się w przekazie tyle że pochłania on całą twoją uwagę. Nie mają swojej maniery, sygnatury, doskonale różnicują nagrania nie tracąc przy tym celu nadrzędnego dla którego wogóle są tworzone czyli muzykalności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@decybel w twoim opisie jest troche niejasnosci, raz piszez ze wybrales kt ze wzgledu na “dzwiek bardziej krystaliczy” potem piszesz ze moglbys zastosowac lampy mullarda aby przytepic troche gory. Nie napisales nic o kolumnach, moze tu jest spiritus movens twojego niezadowolenia.
Ja osobiscie nie lubie lamp kt i dlatego bede Polecal El34, jednak chinskie EL z chinskimi lampami pre to niezbyt trafne polaczenie, proponowane RCA z czarna dluga anoda 17mm (te z  bialymi a nie pomaranczowymi napisami) powinny sporo wniesc do dzwieku, 

wspomnianego Mullarda bym unikal bo faktycznie wykastruje gore i ma tendencje do wyeksponowania dolu, mullard sie sprawdza w dobrze zestawionych systemach gdzie chcemy doslodzic srednice.

Osobiscie uwazam iz w twoim wzmacniaczu idelne zestawienie to EL34 rft i 12au7 Telefunkena ribbed plate, masz calkiem przyzwoity wzmacniacz, zainwestuj w dobre lampy, tym bardziej iz, rft sa nie zniszczalne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czasem lepiej nic nie mowic i wyjsc na idiote niz sie odezwac i rozwiac wszelkie watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fafarskid @Airmike dzieki za wasze definicje. Wydaje mi się, ze są zbiezne i kazdy ma podobną tylko oczywiscie swoją subiektywną 

@fafarskid Jeśli chodzi o oszczedzanie lamp to oczywiscie jak ma sie swoje w szufladzie to można -  byle by życia starczylo na ich użycie ? Jak sie ma zamiar dopiero coś kupic tak jak ja to chyba ma mniejsze znaczenie i patrze tylko na to co u mnie zagraloby najlepiej (i jest w jeszcze przyzwoitej cenie ;P)

@hubertrs może chciałem za dużo informacji przekazac i wyszedl chaos finalnie i nie wiem czy sie uda ale sprobuje jeszcze raz.

Chodziło mi, że to kt88 EH to do pewnego poziomu głośności wydaje się "lepsze", bardziej rozdzielcze, dużo szczegółów, super stereofonia, punktowy dobrze kontrolowany bas itd itp. Czasem lubie posluchac muzy sobie glosniej (nawet niektórzy powiedzieli by bardzo głośno) i wtedy robi sie krzykliwie (np moja żona nie lubi sluchac tak glosno wiec jej ogolnie bardziej pasuje styl kt88). To tez zalezy od gatunku muzycznego (a slucham praktycznie wszystkiego, tylko mocniejsza muza i gitarowa to priorytet - TOOL, QOTSA, RATM musza brzmiec) oraz w duzym stopniu realizacji albumu - świezsze albumy brzmią często lepiej i nawet przy glosniejszym odsluchu nie ma problemu, ale sporo albumow nie czarujmy się nie jest super zmasterowana. I teraz tak na przykład trafiając na ten Myslovitz - Sun Machine finalnie wiem, ze to czym czaruje kt88 w innym repertuarze to w tym definitywnie je skreśla. Ale w obecnym setupie oczywiscie. Finalnie w tej chwili wole te Primaluny el34 - ale one nie kontroluja tak dzwięku fajnie ?

Jeśli chodzi o te Mullardy to właśnie pomyślałem, że własnie one może by uspokoiły np te Harmonixy ale, że mam doświadczenie jakie mam to pytam ?Dodam, że tryb diodowy też włączam, a to jeszcze bardziej tłumi "góre".

Te lampy RFT el34 macie jakieś źródło ? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Poczytałem jeszcze troche i zamówiłem Brimar'y z UK. Na kilka innych tu sugerowanych byłaby chęć potestowania ale nie da rady wszystko na raz. Potem pojawiła się opcja Mullardów i nie umiałem się powstrzymać żeby porównać je sam nausznie. Zobaczymy co z tego wyjdzie - nie wsadziłem jeszcze do wzmaka, no i czy się sprawdzą w systemie ?

btw. z UK szybko idzie przesyłka. Obie pary przyszły dzisiaj, z UK wysłane w piątek z PL w poniedziałek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez decybel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, decybel napisał:

Poczytałem jeszcze troche i zamówiłem Brimar'y z UK. Na kilka innych tu sugerowanych byłaby chęć potestowania ale nie da rady wszystko na raz. Potem pojawiła się opcja Mullardów i nie umiałem się powstrzymać żeby porównać je sam nausznie. Zobaczymy co z tego wyjdzie - nie wsadziłem jeszcze do wzmaka, no i czy się sprawdzą w systemie ?

btw. z UK szybko idzie przesyłka. Obie pary przyszły dzisiaj, z UK wysłane w piątek z PL w poniedziałek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy te lampy są pomierzone i od sprawdzonego sprzedawcy? Czy masz możliwość pomierzenia lamp?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.10.2020 o 22:01, Ricambi napisał:

Czy te lampy są pomierzone i od sprawdzonego sprzedawcy? Czy masz możliwość pomierzenia lamp?

Obie pary kupowałem od prywatnych ludzi. Brimary byly kupowane w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  z rok temu i jest ich opakowanie z pomiarami nadrukowanymi i wszytko jest z nimi ok, natomiast z Mullardami nie jest już tak kolorowo ?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Na tej aukcji 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  są lampy w takiej cenie drogo... czy u nas te lampy kupię taniej? Może u nas to sa nie oryginalne bo chyba są dużo tańsze jeśli to te same lampy które na allegro warto kupić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.