Skocz do zawartości
IGNORED

Salon 23m - problem z basem


mujas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odgrzebuję swój wątek

Eksperymentując dalej z ustawieniami monitorów za sprawą dwóch wykresów które znalazłem w necie  o tych poniższych mowa

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Notch-Frequencies-L-1024x708.thumb.png.f65b81e0ae73e5241d662ca687c0095d.thumb.png.7a34fff69c0d55e0677edd95fec0baa4.png

 

okazuje się że w przypadku monitorów należy unikać ich ustawienia od ściany tylnej w przedziale od 1 do 2,2 metra a tak się złożyło, że aby poczuć większa przestrzeń miałem je ustawione w odległości 1,35 m co jak widać w pomiarach dla prawej kolumny (dla lewej nie robiłem pomiarów) znacznie szarpało charakterystykę.

W obecnie przyjętym ustawieniu 0,95 m do ściany tylnej odzyskałem między 50-70 hz miejscami nawet 10 db basu nie wspominając już o całkowicie zarytej dziurze pomiędzy 80-90 hz !!     

  ustawienie.thumb.jpg.582089aee18cdf349bf72a864cd62d0a.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Odgrzebuję swój wątek
Eksperymentując dalej z ustawieniami monitorów za sprawą dwóch wykresów które znalazłem w necie  o tych poniższych mowa
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Notch-Frequencies-L-1024x708.thumb.png.f65b81e0ae73e5241d662ca687c0095d.thumb.png.7a34fff69c0d55e0677edd95fec0baa4.png
 
okazuje się że w przypadku monitorów należy unikać ich ustawienia od ściany tylnej w przedziale od 1 do 2,2 metra a tak się złożyło, że aby poczuć większa przestrzeń miałem je ustawione w odległości 1,35 m co jak widać w pomiarach dla prawej kolumny (dla lewej nie robiłem pomiarów) znacznie szarpało charakterystykę.
W obecnie przyjętym ustawieniu 0,95 m do ściany tylnej odzyskałem między 50-70 hz miejscami nawet 10 db basu nie wspominając już o całkowicie zarytej dziurze pomiędzy 80-90 hz !!     
  ustawienie.thumb.jpg.582089aee18cdf349bf72a864cd62d0a.jpg

Powyzsze tabele bazuja na bardzo prostych rachunkach i prostej zasadzie. Te tzw. notches, czasami nazywane disps albo „po naszemu“ dziury w basie powstaja w wyniku nakladania sie fali bezposredniej i odbitej, ale w przeciwfazie. Ten punkt latwo obliczyc, to 1/4 dlugosci fali dla danej czestotliwosci.

Przyklad.

Dlugosc fali 40Hz > 340m/s:40Hz=8,5m
Odleglosc od sciany > 8,5m:4=2,125m

Ale...

To pokazuje, jaki Notch/Dip powstaje w miejscu ustawienia zestawu glosnikowego a nie w miejscu odsluchu

Czyli brakuje mi zwiazku pomiedzy notches w miejscu ustawienia glosnika innotches w miejscu odsluchu.
A te tez moge obliczyc, znajac odleglosc glosnika i miejsca siedzenia od sciany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, xajas napisał:

Czyli brakuje mi zwiazku pomiedzy notches w miejscu ustawienia glosnika innotches w miejscu odsluchu.

Mi się wydaje, że to jest niezależne od miejsca odsłuchu.
Fala odbita od ściany za głośnikiem osłabia falę z głośnika, wiadomo, tam gdzie będą w przeciwfazie.

To nie ma nic wspólnego z modami pomieszczenia (te fale "lecą" razem), może to być i na stadionie:-)
Takie zalecenia co do ustawienia daje np. Genelec czy Neumann dla swoich monitorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Froju pisze - to właśnie jeden z rodzajów efektów SBIR 🙂

I nie zależy on od miejsca odsłuchu - po prostu dla pewnych częstotliwości fala odbita od tylnej ściany doda się w przeciwfazie do nowopromieniowanej i ją osłabi 😞 taki rodzaj filtru grzebieniowego 🙂 podobniy efekt uzyskamy gdy odległość miejsca odsłuchu od ściany za nim wypada w podobnych odległościach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z rad użytkownika pit80 za które bardzo dziękuję na próbę zrobiłem pierwszego Helmholtza o pojemności 250 litrów celując w największego moda 33,5 hz. Przednia pokrywa na czas testów miała trzymać się tylko na kołkach ale jako że zobaczyłem że miejscami odstaje o kilka minimetrów użyłem plastelin y dzieci dla uszczelnienia pułapki 😊.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DSC07382.thumb.JPG.2e2b332ad1af39edd796b7823453e28b.JPG

Jak działa pułapka pokazują poniższe wykresy (podczas odsłuchu pojawiło się więcej przejrzystości w nagraniach i bas mniej się ciągnie - reasumując da się słuchać muzyki choć bardzo daleko do .... Oczywiście prawie wszystko powyżej częstotliwości projektowej to głównie zasługa wełny której wsadziłem w dwa rogi pokoju w ilości około 7 m2 

SPL.thumb.jpg.8dd97bb36259f43f0aca8ad1ceecf3b5.jpg

 

wodospad1.thumb.jpg.3c8b637ba86dcacafd7625aded925708.jpgwodospad2.thumb.jpg.07b65eeee70ebfe33eb20db82cbffd59.jpgspec1.thumb.jpg.da7678eecafa94c292f5f8b717396fad.jpg

spec2.thumb.jpg.57ef328b56e356ff87a43219f83fd035.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie byl umieszczony mikrofon w trakcie pomiaru (co oznaczaja 95cm)?

 

poniewat mozesz latwo zmieniac strojenie pulapki poprzez zmiane plyty frontowej albo zmiane ilosc/srednice wyfrezowanych otworow (i sukcesywne przytykanie otworow), nastepne co bym wyprobowal, to wyeliminowanie tych dziur w basie w zakresie 40-65Hz. De facto sa one bardziej dokuczliwe (brak waznego basu) niz to podbicie przy 35Hz. 

Aby rozszezyc zakres dzialania pulapki, mozesz poeksperymentowac z wypelnieniem pulapki welna

-> dwa pomiary porownawcze: pusta skrzynia vs. luzno wypelniona skrzynia   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zmianę frontu na coś, co będzie miało większą masę w otworach - czyli większą powierzchnię i głębokość otworów. Teraz skuteczność jest znikoma. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam wrazenie, ze pojemnosc tych otworow BR (przekroj x grubosc plyty) jest bardzo mala w relacji do pojemnosci skrzyni. Porownaj je z wiekszymi zestawami glosnikowymi typu BR, ktorych porty tez sa strojone do porownywalnych czestotliwosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

Sugeruję zmianę frontu na coś, co będzie miało większą masę w otworach - czyli większą powierzchnię i głębokość otworów. Teraz skuteczność jest znikoma. 

Dlaczego twierdzisz że skuteczność jest znikoma ?. Od szczytu moda który był do aktualnie najniższego miejsca czyli okolice 35 hz pułapka zdarła około 8db (przy pojemności 250l czyli mniej niż 0,5 % kubatury pomieszczenia) do tego zleciał na modzie czas pogłosu o 400 ms więc nie uważam tego za słaby wynik tym bardziej że na górka z którą walczę to właściwie suma dwóch modów jeden po długości 33,5 hz i drugi po szerokości około 38 hz.

Oczywiście z sugestii skorzystam i podzielę się wynikami tzn. pomiarami ale szczerze nie sądzę aby po zwiększeniu ilości i długości otworów miała by działać dużo lepiej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mujas napisał:

Dlaczego twierdzisz że skuteczność jest znikoma ?. Od szczytu moda który był do aktualnie najniższego miejsca czyli okolice 35 hz pułapka zdarła około 8db (przy pojemności 250l czyli mniej niż 0,5 % kubatury pomieszczenia) do tego zleciał na modzie czas pogłosu o 400 ms więc nie uważam tego za słaby wynik tym bardziej że na górka z którą walczę to właściwie suma dwóch modów jeden po długości 33,5 hz i drugi po szerokości około 38 hz.

Oczywiście z sugestii skorzystam i podzielę się wynikami tzn. pomiarami ale szczerze nie sądzę aby po zwiększeniu ilości i długości otworów miała by działać dużo lepiej. 

Kilka tego typu pułapek robiłem 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Gdzie byl umieszczony mikrofon w trakcie pomiaru (co oznaczaja 95cm)?

 

poniewat mozesz latwo zmieniac strojenie pulapki poprzez zmiane plyty frontowej albo zmiane ilosc/srednice wyfrezowanych otworow (i sukcesywne przytykanie otworow), nastepne co bym wyprobowal, to wyeliminowanie tych dziur w basie w zakresie 40-65Hz. De facto sa one bardziej dokuczliwe (brak waznego basu) niz to podbicie przy 35Hz. 

Aby rozszezyc zakres dzialania pulapki, mozesz poeksperymentowac z wypelnieniem pulapki welna

-> dwa pomiary porownawcze: pusta skrzynia vs. luzno wypelniona skrzynia   

Mikrofon ustawiony był w miejscu pomiaru czyli około 90 cm od ściany tylnej. 95 cm oznacza ustawienie kolumny od ściany przedniej. 

Dobrze radzisz xajas ale na początek chciałem uderzyć w największego moda chociaż by dlatego że niektórzy w tym wątku sugerowali ze nic z nim nie zrobię 🙂. Niestety to podbicie które ruszyłem przy 35 hz też jest dokuczliwe poprzez długi czas pogłosu i tym samym zmniejszeniem przejrzystości w nagraniach, już nie wspomnę o dudniącym basie. Może naiwnie ale mam nadzieję że gdy udało by mi się jakoś sensownie naprawić zakres 30-40 hz ta dziura w okolicach 40-65 hz trochę by się zmniejszyła. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.12.2020 o 10:11, mujas napisał:

Od tygodnia walczę z tym tematem przy pomocy REW i Equalizer APO 1.2.1, niestety mało skutecznie coś knocę po korekcie gra gorzej jak przed (mam wrażenie koca rzuconego na monitory ?) być może dlatego że Target Curve próbowałem ustawić na basie liniowo zarówno dla dziur jak i podbić ?.

A może nie koryguj całości tylko problematyczne pasmo (oddzielnie dla L i R) - w REW ustawiając dopuszczalne korekty dodatnie na zero - tak żeby nie dodawał Ci nigdzie dodatnich korekt (oba max boost na 0). U mnie się to sprawdza doskonale. (z tym że u mnie mody są na 50, 80 i 140 z tego co pamiętam)

Tu wrzuciłem jak zintegrować i poustawiać APO żeby dobrze to brzmiało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 6.04.2021 o 10:32, przemak napisał:

Sugeruję zmianę frontu na coś, co będzie miało większą masę w otworach - czyli większą powierzchnię i głębokość otworów. Teraz skuteczność jest znikoma. 

 

W dniu 6.04.2021 o 13:30, mujas napisał:

Dlaczego twierdzisz że skuteczność jest znikoma ?. Od szczytu moda który był do aktualnie najniższego miejsca czyli okolice 35 hz pułapka zdarła około 8db (przy pojemności 250l czyli mniej niż 0,5 % kubatury pomieszczenia) do tego zleciał na modzie czas pogłosu o 400 ms więc nie uważam tego za słaby wynik tym bardziej że na górka z którą walczę to właściwie suma dwóch modów jeden po długości 33,5 hz i drugi po szerokości około 38 hz

Dokładnie tak jak pisze mujas, skuteczność tego na szybko sklecionego rezonatora jest przyzwoita a ja dodam, że raczej zgodna z oczekiwaniami.  100% uszczenienia rezonarora troszkę polepszy sprawę (należy klejone ze sobą ścianki kleić i skręcać). Zwiększenie powierzchni wymiany powietrza poprzez przerobienie go rezonator tunelowy da już  niewielkie przyrosty skuteczności ale zwiększy precyzję strojenia - rezonator membranowy w porównaniu z wielotunelowym wygładza przebieg okolicznych do strojonej częstotliwości podczas gdy wielotunelowy ostrzej wycina przebieg w strojonym zakresie (jakby skalpelem graficznie na wykresie).

Nie wiem jak dalsza część pasma jest wysoko umieszczona (średnie i wysokie), ale podejrzewam że wyrównanie trzeba będzie robić do okolic 72-75dB z wykresu porównawczego mujasa. Dołożenie kilku następnych rezonatorów spokojnie pozwoli obniżyć mod do pożądanego poziomu.
Uderzanie prosto w mod obniża jego poziom jak również powoduje powstanie górek w jego okolicznych częstotliwościach, co można zaobserwować na wykresie mujasa. Ja po obniżeniu 1-go modu do tych 72-75dB następnie sprawdziłbym co wywoła rezonator 48Hz. Zgodnie z zasadą zachowania energii spodziewam się, że nie będzie można dzięki niemu "odzyskać" całego dołu w 48Hz ale jedynie jego część. Resztę trzeba będzie odzyskać uderzając w kolejno powstające górki  w wyniku rozbicia pierwszego moda (33.5Hz) stopniowo dochodząc do tych 48Hz. Trochę zabawy z tym  jest ale naprawdę warto mieć wyrównany bas w całym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...
W dniu 6.04.2021 o 10:32, przemak napisał:

Sugeruję zmianę frontu na coś, co będzie miało większą masę w otworach - czyli większą powierzchnię i głębokość otworów. Teraz skuteczność jest znikoma. 

Zgodnie z życzeniem zwiększyłem powierzchnię wymiany powietrza około 100 % poprzez dowiercenie kolejnych otworów oraz włożenie tuneli - poniżej wykres. Kilka słów dotyczących opisów wykresów: standard czyli ten który był, tunelowy obecny. Kwestia większej skuteczności jest dyskusyjna natomiast na plus jest że  zmalał czas pogłosu o 60 ms. Wykresy różnią się od tych które ostatnio zamieszczałem ponieważ doszedł kolejny 400L rezonator 

 

591254608_standardvstunelowy.thumb.jpg.6555dd987125e25e18139839fc1e2ae7.jpg.6549e0812ee94dda92eafe57c2af96ab.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wykresy porównania działania rezonatora 250l vs 400l dla prawego i lewego kanału 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lewavs.jpg

Wykresy porównawcze dla lewego kanału: bez rezonatorów, z dwoma 

lewa vs.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy porównawcze dla prawego kanału: dla zatkanych rezonatorów, dla mniejszego, dla większego, dla dwóch razem  (przypadku gdy mniejszy był przestrojony na 32 hz oraz gdy mniejszy był obrócony o 90 stopni). Wszystkie zamieszczane wykresy są bez żadnego wygładzania.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wykresy porównawcze dla lewego kanału: bez rezonatorów, z dwoma (w powyższym poście błędy obraz wstawiłem choć z legendy wszytko powinno być jasne) 

lewa.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

poniżej przedstawiam postępy w walce z akustyką w salonie. Na chwilę obecną rezonatory zajmują blisko 3% kubatury pokoju. Na wykresie SPL doskonale widać ile basu udało mi się uzyskać pomiędzy 40-70 hz uderzając tylko i wyłącznie w okolice moda na 34 hz. Dodatkowo aby bardziej zobrazować postępy wrzucam wykresy wodospadowe dla ustawienia cardasa w którym nie słucham ze względu dziurę 50-70 hz oraz nieakceptowalne ustawienie monitorów w pokoju. 

W dniu 17.05.2021 o 09:58, pit80 napisał:

Nie wiem jak dalsza część pasma jest wysoko umieszczona (średnie i wysokie), ale podejrzewam że wyrównanie trzeba będzie robić do okolic 72-75dB z wykresu porównawczego mujasa. Dołożenie kilku następnych rezonatorów spokojnie pozwoli obniżyć mod do pożądanego poziomu.

Nie pomyliłeś się Pit80 wszystkie pomiary robię na 73,5 db. Jak widać na wykresach jeśli chciał bym zrobić wszystko równo wciąż do zbicia pozostaje jeszcze 5 db na pierwszych modach. Z każdym kolejno dokładanym rezonatorem mam wrażenie że jest trudniej i raz nastrojone rezonatory wymagają kolejnych strojeń aby osiągnąć zadowalający efekt. Przy okazji chciałem zapytać czy to normalne aby w sytuacji gdy monitory są skręcone do środka czy. w kierunku słuchacza, dany rezonator działał bardzo wydajny gdy monitor skierowany jest w jego kierunku ? a jeśli nie jest skierowany bezpośrednio na rezonator wówczas on działa bardzo słabo, piszę o rezonatorach umieszczonych w rogach pokoju na tylnej ścianie.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

cardas.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbic te dwa peaki o 10dB to calkiem dobry efekt, a ta wypelniona dziura jeszcze lepszy 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 10/11/2020 at 10:58 AM, .:Gerard:. said:

pasywne DSP

A jest cos takiego? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, brewka87 napisał:

A jest cos takiego? 😉

Nie slyszalej jeszcze o Drewniany Signal Processing

Patrz drewniane podstawki pod kable i drewniane listwy 😉

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, xajas said:

Nie slyszalej jeszcze o Drewniany Signal Processing

Patrz drewniane podstawki pod kable i drewniane listwy 😉

No takiego rozwinięcia tego skrótu to nie znałem 😆

Faktycznie widziałem te audiofilskie listwy. Zapewne od razu ze "dwie klasy" wyzej albo i trzy 😄

Sorry za offtop ☺

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, brewka87 napisał:

A jest cos takiego? 😉

Mialem na myśli korekcje manualnie ustawioną i stalą, są tez takie z aktywna korekcją korygujecie "przestery"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, .:Gerard:. said:

Mialem na myśli korekcje manualnie ustawioną i stalą, są tez takie z aktywna korekcją korygujecie "przestery"

No ok ☺ po prostu wydala mi się trochę nielogiczna koncepcja "pasywnego" DSP, gdzie z zalozenia DSP to obróbka cyfrowa. Rozumiem juz, ze to był tylko taki skrót myslowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, mujas napisał:

Przy okazji chciałem zapytać czy to normalne aby w sytuacji gdy monitory są skręcone do środka czy. w kierunku słuchacza, dany rezonator działał bardzo wydajny gdy monitor skierowany jest w jego kierunku ? a jeśli nie jest skierowany bezpośrednio na rezonator wówczas on działa bardzo słabo, piszę o rezonatorach umieszczonych w rogach pokoju na tylnej ścianie. 

Dla basu nie powinno mieć to znaczenia. Może chodzi o to że jak kolumny są skierowane na pułapki to one bardziej rozpraszają fale (średnie i wysokie) na nie padające? Z czego wykonałeś pułapki i jakie masz kolumny? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2023 o 13:46, mujas napisał:

poniżej przedstawiam postępy w walce z akustyką w salonie

Super, fajnie że działasz. Ciekawy jestem, jak przekonałeś swoją drugą połówkę do wstawienia konkretnych gratów akustycznych do pokoju. 😄

W dniu 30.01.2023 o 13:46, mujas napisał:

Na wykresie SPL doskonale widać ile basu udało mi się uzyskać pomiędzy 40-70 hz uderzając tylko i wyłącznie w okolice moda na 34 hz

Fajnie to ruszyłeś, idzie to w bardzo dobrym kierunku. Jaki jest obecny stan Twojego zadowolenia z brzmienia?

 

W dniu 30.01.2023 o 13:46, mujas napisał:

Nie pomyliłeś się Pit80 wszystkie pomiary robię na 73,5 db. Jak widać na wykresach jeśli chciał bym zrobić wszystko równo wciąż do zbicia pozostaje jeszcze 5 db na pierwszych modach. Z każdym kolejno dokładanym rezonatorem mam wrażenie że jest trudniej i raz nastrojone rezonatory wymagają kolejnych strojeń aby osiągnąć zadowalający efekt

Równanie basu to żmudna, ale ciekawa walka i nieustanne pomiary, wyliczenia, strojenia. Jednak to fajna zabawa i warta efektu, jeśli się wie, co robić. 🙂

W dniu 30.01.2023 o 13:46, mujas napisał:

Przy okazji chciałem zapytać czy to normalne aby w sytuacji gdy monitory są skręcone do środka czy. w kierunku słuchacza, dany rezonator działał bardzo wydajny gdy monitor skierowany jest w jego kierunku ? a jeśli nie jest skierowany bezpośrednio na rezonator wówczas on działa bardzo słabo, piszę o rezonatorach umieszczonych w rogach pokoju na tylnej ścianie.  

Skuteczność, wydajność i dobroć raz wykonanego rezonatora jest stała i nie zależy od innych czynników niż te, które wynikają z jego budowy.
Jak wiadomo, energia niskich częstotliwości propagowana jest omnikierunkowo i dla samych parametrów działania  rezonatora kompletnie nie ma znaczenia, w którą stronę patrzy kolumna, póki nie zmienia się położenia jej centrum akustycznego dla basu. Mimo, że skrupulatnie kolumny ustawiasz cardasowo, to skręcając kolumnę zmieniasz w przestrzeni położenie jej basowego centrum akustycznego, trafiając w mniej lub bardziej szczególny punkt przestrzeni dla rozkładu modów pomieszczenia. Jeśli masz wrażenie, że rośnie wtedy wydajność rezonatora to raczej oddalasz z linii wzmocnienia modu centrum akustyczne kolumny tej częstotliwości basu co mod i strojenie rezonatora.
Tu należałoby zauważyć, że ustawienie według Cardasa to tylko punkt wyjściowy.
Rozkłady modów nie mają granic idealnie pomiędzy powierzchniami ścian, ale w zależności od częstotliwości modu i rodzaju budulca ściany, granice te przesuwają się mniej lub bardziej wgłąb ścian (dlatego zmierzone mody nigdy nie mają takich idealnie wartości, które wychodzą z wyliczenia z wymiarów wnętrza pomieszczenia).
Odległości ustawienia kolumn powinno się liczyć od tych faktycznych granic przestrzennych modów, aby jak najdalej je odstawić od linii wzmocnienia i uzyskać za darmo jak najlepszy efekt. 🙂
Określanie centrów akustycznych basu kolumny jest dość skomplikowane. Nie tylko należy brać pod uwagę położenie samego przetwornika basowego, ale również geometrii obudowy oraz tuneli BR (jeśli są i mają znaczenie dla danej częstotliwości). Stąd łatwiej i szybciej jest pojeździć kolumnami po pokoju i porobić pomiary, niż wyznaczyć centra akustyczne generatora basu czy fizyczne granice fal stojących. Czasem wystarczy dosłownie kilka cm przesunięcia kolumny, a efekt na basie wymiernie odczuwalny.
 

 

W dniu 31.01.2023 o 12:07, Acoustic Lab napisał:

Może chodzi o to że jak kolumny są skierowane na pułapki to one bardziej rozpraszają fale (średnie i wysokie) na nie padające?

Myślę, że kolega mujas bierze pod uwagę zmianę charakterystyki rozproszenia i odbić średnicy i góry przez rezonatory, a swoje zapytanie wystosował na podstawie analizy pomiarów dla basu w trakcie tych doświadczeń. Chyba że się mylę. 🙂

W dniu 30.01.2023 o 14:52, xajas napisał:

zbic te dwa peaki o 10dB to calkiem dobry efekt, a ta wypelniona dziura jeszcze lepszy

Dokładnie tak, zbijając peaki w gratisie się otrzymuje również wypełnianie takich dziur (do pewnego momentu), które dla mnie są również bardziej bolesne niż peaki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam dopiero spojrzałem na temat i..zdjecia pokoju..jprd...jak ty chcesz tymi pizdkami wypełnić ten pokój? Ustroje akustyczne .pomiary?? PO CO? Przeciez od razu widać że masz prostopadłoscian w ktorym wysokie iśrednica hulają jak diabeł po piekle a basu tam nie ma jest tylko jedno wielkie buczenie....i to całkowicie zrozumiałe. Po pierwsze musisz miec kolumny dostosowane choc trochę do kubatury..te co masz to mozesz wrzucic do sypialni 10m2. Po drugie twój pokój jest tragicznym środowiskeim jest prawie idealnym prostopadłościanem w formie kwadratu gdzie przesunięcia fazowe poprzez nakładające się fale różnych czestotliwości tworzą jeden wielki bałagan w przekazie tonalnym. Moja rada - zmień pokój bo go nie dostosujesz...albo zmeiń całkowicie kolumny..na 3 razy wieksze. To na poczatek..omg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, xajas napisał:

Czyli wielkosc kolumn zalezy od kubatury pomieszczenia.

A to ciekawe

Nie, wielkość kolumn zalezy od własciciela czy takie kupi. Natomiast od kubatury zalezy jakie kolumny tam zagrają....no chyba ze chcemy sobie zrobić stanowisko do odsłuchu bliskiego pola...wydzielając częśc pomieszczenia ale to nei studio nagraniowe. Cóż tak sie skłąda że wielkość kolumn ma znaczenie w kontekście wytworzenia w pomieszczenieu pewnego ciśnienia...akustycznego..a to przekłada się na subiektywny odbiór w danym punkcie,oraz na balans tonalny (z tym ma problem autor). Jesli nadal nei wierzysz to wystaw głosniki komputerowe na podwórko..a potem spróbuj krecić pokrętłem volume 😉 fizyka klasa 6 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cóż tak sie skłąda że wielkość kolumn ma znaczenie w kontekście wytworzenia w pomieszczenieu pewnego ciśnienia...akustycznego..a to przekłada się na subiektywny odbiór w danym punkcie,oraz na balans tonalny (z tym ma problem autor). Jesli nadal nei wierzysz to wystaw głosniki komputerowe na podwórko..a potem spróbuj krecić pokrętłem volume  fizyka klasa 6


Nie, tak sie sklada, ze to cisnienie w miejscu odsluchu (nie sluchamy gdzies w pomieszczeniu, tylko w konkretnym miejscu w pomieszczeniu) zalezy od odleglosci od zrodla (czyli glosnikow) a nie od kubatury pomieszczenia.

A te twoje komputerowe glosniczki oddalone o 1m od sluchacza w pomieszczeniu, beda tak samo graly oddalone o 1m w ogrodzie

Chyba musisz powtorzyc ta 6 klase

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, xajas napisał:

 


Nie, tak sie sklada, ze to cisnienie w miejscu odsluchu (nie sluchamy gdzies w pomieszczeniu, tylko w konkretnym miejscu w pomieszczeniu) zalezy od odleglosci od zrodla (czyli glosnikow) a nie od kubatury pomieszczenia.

A te twoje komputerowe glosniczki oddalone o 1m od sluchacza w pomieszczeniu, beda tak samo graly oddalone o 1m w ogrodzie

Chyba musisz powtorzyc ta 6 klase

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To dla kontrastu wsadz sobie te głosniki do kabiny prysznicowej i potem posłuchaj w ogroidzie..mozesz byc tak samo od nich metr...:) Ciśnienie akustyczne to jest różnica ciśnień pomiędzy wnętzrem obudowy a..drugą stroną membrany (tak totalnei łopatologicznie) i ta różnica ciśnień wpływa na róznice tonalne. Gdyby było inaczej moglibyśmy nagłaśniać stadiony dowolnymi głosnikami ..;) Mówiąc już całkiem powaznie...autor tematu nie zaczął od podstawowej kwestii - doboru kolumn do pomieszczenia...a potem walczy z czymś czego NIE DA sie już poprawić (marginalne różnice) , przeczytałem te rady w watku i za głowe sie łapie to tak jakby wjechac sportowym autem do jeziora i dziwić sie ze nie chce jechac dalej...i w tym celu wymieniać opony....troche pomoże ale efekt koncowy bedzie podobny i jeszcze te pomiary..są okej ustroje też są zawsze okej ale na końcu jak już jest w miarę niezle...a nei od początku gdy podstawy są złamane 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.