Jump to content
IGNORED

Salon 23m - problem z basem

mujas
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Odgrzebuję swój wątek

Eksperymentując dalej z ustawieniami monitorów za sprawą dwóch wykresów które znalazłem w necie  o tych poniższych mowa

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

okazuje się że w przypadku monitorów należy unikać ich ustawienia od ściany tylnej w przedziale od 1 do 2,2 metra a tak się złożyło, że aby poczuć większa przestrzeń miałem je ustawione w odległości 1,35 m co jak widać w pomiarach dla prawej kolumny (dla lewej nie robiłem pomiarów) znacznie szarpało charakterystykę.

W obecnie przyjętym ustawieniu 0,95 m do ściany tylnej odzyskałem między 50-70 hz miejscami nawet 10 db basu nie wspominając już o całkowicie zarytej dziurze pomiędzy 80-90 hz !!     

Hidden Content

Edited by mujas

Odgrzebuję swój wątek
Eksperymentując dalej z ustawieniami monitorów za sprawą dwóch wykresów które znalazłem w necie  o tych poniższych mowa

Hidden Content

Hidden Content

okazuje się że w przypadku monitorów należy unikać ich ustawienia od ściany tylnej w przedziale od 1 do 2,2 metra a tak się złożyło, że aby poczuć większa przestrzeń miałem je ustawione w odległości 1,35 m co jak widać w pomiarach dla prawej kolumny (dla lewej nie robiłem pomiarów) znacznie szarpało charakterystykę.
W obecnie przyjętym ustawieniu 0,95 m do ściany tylnej odzyskałem między 50-70 hz miejscami nawet 10 db basu nie wspominając już o całkowicie zarytej dziurze pomiędzy 80-90 hz !!     

Hidden Content

Powyzsze tabele bazuja na bardzo prostych rachunkach i prostej zasadzie. Te tzw. notches, czasami nazywane disps albo „po naszemu“ dziury w basie powstaja w wyniku nakladania sie fali bezposredniej i odbitej, ale w przeciwfazie. Ten punkt latwo obliczyc, to 1/4 dlugosci fali dla danej czestotliwosci.

Przyklad.

Dlugosc fali 40Hz > 340m/s:40Hz=8,5m
Odleglosc od sciany > 8,5m:4=2,125m

Ale...

To pokazuje, jaki Notch/Dip powstaje w miejscu ustawienia zestawu glosnikowego a nie w miejscu odsluchu

Czyli brakuje mi zwiazku pomiedzy notches w miejscu ustawienia glosnika innotches w miejscu odsluchu.
A te tez moge obliczyc, znajac odleglosc glosnika i miejsca siedzenia od sciany.

40 minut temu, xajas napisał:

Czyli brakuje mi zwiazku pomiedzy notches w miejscu ustawienia glosnika innotches w miejscu odsluchu.

Mi się wydaje, że to jest niezależne od miejsca odsłuchu.
Fala odbita od ściany za głośnikiem osłabia falę z głośnika, wiadomo, tam gdzie będą w przeciwfazie.

To nie ma nic wspólnego z modami pomieszczenia (te fale "lecą" razem), może to być i na stadionie:-)
Takie zalecenia co do ustawienia daje np. Genelec czy Neumann dla swoich monitorów.

Posted (edited)

Dokładnie tak jak Froju pisze - to właśnie jeden z rodzajów efektów SBIR 🙂

I nie zależy on od miejsca odsłuchu - po prostu dla pewnych częstotliwości fala odbita od tylnej ściany doda się w przeciwfazie do nowopromieniowanej i ją osłabi 😞 taki rodzaj filtru grzebieniowego 🙂 podobniy efekt uzyskamy gdy odległość miejsca odsłuchu od ściany za nim wypada w podobnych odległościach.

Edited by avilla

Korzystając z rad użytkownika pit80 za które bardzo dziękuję na próbę zrobiłem pierwszego Helmholtza o pojemności 250 litrów celując w największego moda 33,5 hz. Przednia pokrywa na czas testów miała trzymać się tylko na kołkach ale jako że zobaczyłem że miejscami odstaje o kilka minimetrów użyłem plastelin y dzieci dla uszczelnienia pułapki 😊.

Hidden Content

Hidden Content

Jak działa pułapka pokazują poniższe wykresy (podczas odsłuchu pojawiło się więcej przejrzystości w nagraniach i bas mniej się ciągnie - reasumując da się słuchać muzyki choć bardzo daleko do .... Oczywiście prawie wszystko powyżej częstotliwości projektowej to głównie zasługa wełny której wsadziłem w dwa rogi pokoju w ilości około 7 m2 

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Posted (edited)

Gdzie byl umieszczony mikrofon w trakcie pomiaru (co oznaczaja 95cm)?

poniewat mozesz latwo zmieniac strojenie pulapki poprzez zmiane plyty frontowej albo zmiane ilosc/srednice wyfrezowanych otworow (i sukcesywne przytykanie otworow), nastepne co bym wyprobowal, to wyeliminowanie tych dziur w basie w zakresie 40-65Hz. De facto sa one bardziej dokuczliwe (brak waznego basu) niz to podbicie przy 35Hz. 

Aby rozszezyc zakres dzialania pulapki, mozesz poeksperymentowac z wypelnieniem pulapki welna

-> dwa pomiary porownawcze: pusta skrzynia vs. luzno wypelniona skrzynia   

Edited by xajas
  • Like 1

Posted (edited)

Ja tez mam wrazenie, ze pojemnosc tych otworow BR (przekroj x grubosc plyty) jest bardzo mala w relacji do pojemnosci skrzyni. Porownaj je z wiekszymi zestawami glosnikowymi typu BR, ktorych porty tez sa strojone do porownywalnych czestotliwosci

Edited by xajas

2 godziny temu, przemak napisał:

Sugeruję zmianę frontu na coś, co będzie miało większą masę w otworach - czyli większą powierzchnię i głębokość otworów. Teraz skuteczność jest znikoma. 

Dlaczego twierdzisz że skuteczność jest znikoma ?. Od szczytu moda który był do aktualnie najniższego miejsca czyli okolice 35 hz pułapka zdarła około 8db (przy pojemności 250l czyli mniej niż 0,5 % kubatury pomieszczenia) do tego zleciał na modzie czas pogłosu o 400 ms więc nie uważam tego za słaby wynik tym bardziej że na górka z którą walczę to właściwie suma dwóch modów jeden po długości 33,5 hz i drugi po szerokości około 38 hz.

Oczywiście z sugestii skorzystam i podzielę się wynikami tzn. pomiarami ale szczerze nie sądzę aby po zwiększeniu ilości i długości otworów miała by działać dużo lepiej. 

3 minuty temu, mujas napisał:

Dlaczego twierdzisz że skuteczność jest znikoma ?. Od szczytu moda który był do aktualnie najniższego miejsca czyli okolice 35 hz pułapka zdarła około 8db (przy pojemności 250l czyli mniej niż 0,5 % kubatury pomieszczenia) do tego zleciał na modzie czas pogłosu o 400 ms więc nie uważam tego za słaby wynik tym bardziej że na górka z którą walczę to właściwie suma dwóch modów jeden po długości 33,5 hz i drugi po szerokości około 38 hz.

Oczywiście z sugestii skorzystam i podzielę się wynikami tzn. pomiarami ale szczerze nie sądzę aby po zwiększeniu ilości i długości otworów miała by działać dużo lepiej. 

Kilka tego typu pułapek robiłem 😉

Hidden Content

nagrywamy.com

Posted (edited)
3 godziny temu, xajas napisał:

Gdzie byl umieszczony mikrofon w trakcie pomiaru (co oznaczaja 95cm)?

poniewat mozesz latwo zmieniac strojenie pulapki poprzez zmiane plyty frontowej albo zmiane ilosc/srednice wyfrezowanych otworow (i sukcesywne przytykanie otworow), nastepne co bym wyprobowal, to wyeliminowanie tych dziur w basie w zakresie 40-65Hz. De facto sa one bardziej dokuczliwe (brak waznego basu) niz to podbicie przy 35Hz. 

Aby rozszezyc zakres dzialania pulapki, mozesz poeksperymentowac z wypelnieniem pulapki welna

-> dwa pomiary porownawcze: pusta skrzynia vs. luzno wypelniona skrzynia   

Mikrofon ustawiony był w miejscu pomiaru czyli około 90 cm od ściany tylnej. 95 cm oznacza ustawienie kolumny od ściany przedniej. 

Dobrze radzisz xajas ale na początek chciałem uderzyć w największego moda chociaż by dlatego że niektórzy w tym wątku sugerowali ze nic z nim nie zrobię 🙂. Niestety to podbicie które ruszyłem przy 35 hz też jest dokuczliwe poprzez długi czas pogłosu i tym samym zmniejszeniem przejrzystości w nagraniach, już nie wspomnę o dudniącym basie. Może naiwnie ale mam nadzieję że gdy udało by mi się jakoś sensownie naprawić zakres 30-40 hz ta dziura w okolicach 40-65 hz trochę by się zmniejszyła. 

Edited by mujas

Posted (edited)
W dniu 18.12.2020 o 10:11, mujas napisał:

Od tygodnia walczę z tym tematem przy pomocy REW i Equalizer APO 1.2.1, niestety mało skutecznie coś knocę po korekcie gra gorzej jak przed (mam wrażenie koca rzuconego na monitory ?) być może dlatego że Target Curve próbowałem ustawić na basie liniowo zarówno dla dziur jak i podbić ?.

A może nie koryguj całości tylko problematyczne pasmo (oddzielnie dla L i R) - w REW ustawiając dopuszczalne korekty dodatnie na zero - tak żeby nie dodawał Ci nigdzie dodatnich korekt (oba max boost na 0). U mnie się to sprawdza doskonale. (z tym że u mnie mody są na 50, 80 i 140 z tego co pamiętam)

Tu wrzuciłem jak zintegrować i poustawiać APO żeby dobrze to brzmiało

Hidden Content

Edited by marcinmarcin

• 1 month later...
W dniu 6.04.2021 o 10:32, przemak napisał:

Sugeruję zmianę frontu na coś, co będzie miało większą masę w otworach - czyli większą powierzchnię i głębokość otworów. Teraz skuteczność jest znikoma. 

W dniu 6.04.2021 o 13:30, mujas napisał:

Dlaczego twierdzisz że skuteczność jest znikoma ?. Od szczytu moda który był do aktualnie najniższego miejsca czyli okolice 35 hz pułapka zdarła około 8db (przy pojemności 250l czyli mniej niż 0,5 % kubatury pomieszczenia) do tego zleciał na modzie czas pogłosu o 400 ms więc nie uważam tego za słaby wynik tym bardziej że na górka z którą walczę to właściwie suma dwóch modów jeden po długości 33,5 hz i drugi po szerokości około 38 hz

Dokładnie tak jak pisze mujas, skuteczność tego na szybko sklecionego rezonatora jest przyzwoita a ja dodam, że raczej zgodna z oczekiwaniami.  100% uszczenienia rezonarora troszkę polepszy sprawę (należy klejone ze sobą ścianki kleić i skręcać). Zwiększenie powierzchni wymiany powietrza poprzez przerobienie go rezonator tunelowy da już  niewielkie przyrosty skuteczności ale zwiększy precyzję strojenia - rezonator membranowy w porównaniu z wielotunelowym wygładza przebieg okolicznych do strojonej częstotliwości podczas gdy wielotunelowy ostrzej wycina przebieg w strojonym zakresie (jakby skalpelem graficznie na wykresie).

Nie wiem jak dalsza część pasma jest wysoko umieszczona (średnie i wysokie), ale podejrzewam że wyrównanie trzeba będzie robić do okolic 72-75dB z wykresu porównawczego mujasa. Dołożenie kilku następnych rezonatorów spokojnie pozwoli obniżyć mod do pożądanego poziomu.
Uderzanie prosto w mod obniża jego poziom jak również powoduje powstanie górek w jego okolicznych częstotliwościach, co można zaobserwować na wykresie mujasa. Ja po obniżeniu 1-go modu do tych 72-75dB następnie sprawdziłbym co wywoła rezonator 48Hz. Zgodnie z zasadą zachowania energii spodziewam się, że nie będzie można dzięki niemu "odzyskać" całego dołu w 48Hz ale jedynie jego część. Resztę trzeba będzie odzyskać uderzając w kolejno powstające górki  w wyniku rozbicia pierwszego moda (33.5Hz) stopniowo dochodząc do tych 48Hz. Trochę zabawy z tym  jest ale naprawdę warto mieć wyrównany bas w całym zakresie.

• Thanks 1