Skocz do zawartości
IGNORED

Salon 23m - problem z basem


mujas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

24 minutes ago, xajas said:

A te twoje komputerowe glosniczki oddalone o 1m od sluchacza w pomieszczeniu, beda tak samo graly oddalone o 1m w ogrodzie

Niestety @xajas ale chłopaki mają rację. W pomieszczeniu zamkniętym można przybliżyć czoło fali do prostokątnego wycinka sfery a więc ciśnienie zmienia się z kwadratem odległości (w sumie to a nawet liniowo z odległością) , podczas gdy na wolnej przestrzeni jest bardziej sferą (przynajmniej dla niskich) a więc zmienia się z sześcianem odległości. Oczywiście to przybliżenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, avilla napisał:

Niestety @xajas ale chłopaki mają rację. W pomieszczeniu zamkniętym można przybliżyć czoło fali do prostokątnego wycinka sfery a więc ciśnienie zmienia się z kwadratem odległości, podczas gdy na wolnej przestrzeni jest bardziej sferą (przynajmniej dla niskich) a więc zmienia się z sześcianem odległości. Oczywiście to przybliżenie.

Uff...;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Niestety [mention=1239]xajas[/mention] ale chłopaki mają rację.

W pomieszczeniu zamkniętym …..ciśnienie zmienia się z kwadratem odległości …..podczas gdy na wolnej przestrzeni jest bardziej sferą … a więc zmienia się z sześcianem odległości.


Brawo

Dzieki, potwierdzasz co pisze > zmienia sie z odlegloscia a nie z kubatura



Nie, tak sie sklada, ze to cisnienie w miejscu odsluchu (nie sluchamy gdzies w pomieszczeniu, tylko w konkretnym miejscu w pomieszczeniu) zalezy od odleglosci od zrodla (czyli glosnikow) a nie od kubatury pomieszczenia.


Chlopaki, spowrotem do 6 klasy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xajas napisał:

 


Brawo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Dzieki, potwierdzasz co pisze > zmienia sie z odlegloscia a nie z kubatura

Chlopaki, spowrotem do 6 klasy emoji6.png

 

Hah..a z czego skłąda się kubatura tego pomieszczenia? Jak zmniejszysz kubaturę to zmniejszysz odległosci...ZAWSZE 🙂 

Autor posta zmaga sie z interferencjami fal które zgodnie ze stosunkiem wymiarów pomieszczenia do długości i.....częstotliwości tych fal ,powoduja u niego tak ogromne kłopoty z odbiorem. Różnica ciśnień tylko potęguje te problemy. To jest za duża dysproporcja między pomieszczeniem a głośnikami . Dlatego nie ma szans na dobry dzwięk. Zaburzenie równowagi tonalnej u autora to wynik naprzemięnnego wygaszania sie i nakładania różnych fal w skrajnie niekorzystnym srodowisku akustycznym...w związku z tym zmiana jest mozliwa tylko wtedy gdy do tej kubatury wstawimy większe głosniki(zmniejszy sie różnica ciśnień nie głosności) lub całkowicie zmienimy pomieszczenie..ale w tym przypadku(salon w domu) tak drastyczne zmiany nei wchodza w grę. Troche patowa sytuacja ale warto od razu wiedzieć co i dlaczego sie dzieje;) Tyle ode mnie 😉 polecam dowolny art. o rozchodzeniu sie fal i akustyce szrokopojętej..duzo rozjaśnia,powodzenia  😉 np. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, front247 napisał:

Hah..a z czego skłąda się kubatura tego pomieszczenia? Jak zmniejszysz kubaturę to zmniejszysz odległosci...ZAWSZE 🙂 

 

G prawda.

W duzym pomieszczeniu siedze 3m od glosnikow, tak samo jak i w malym. I nikt mnie nie zmusi do tego by w duzym usiac dalej.

Bo tak lubie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, front247 said:

Ciśnienie akustyczne to jest różnica ciśnień pomiędzy wnętzrem obudowy a..drugą stroną membrany (tak totalnei łopatologicznie) i ta różnica ciśnień wpływa na róznice tonalne.

Co? Ty naprawdę w to wierzysz że ciśnienie akustyczne to różnica ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem obudowy? Skąd ty takie „rewelacje wziąłeś? I skąd nagle łączysz to z różnicami tonalnymi?

2 hours ago, front247 said:

Cóż tak sie skłąda że wielkość kolumn ma znaczenie w kontekście wytworzenia w pomieszczenieu pewnego ciśnienia...akustycznego..a to przekłada się na subiektywny odbiór w danym punkcie,oraz na balans tonalny (z tym ma problem autor).

Chłopie - ogarnij się. Wrzucasz do jednego garnka mody pomieszczenia, jego kubaturę, wielkość kolumn i oblewasz to pseudonaukowym bełkotem. 
 

Wielkość pomieszczenia w relacji do wielkości kolumn nie ma ŻADNEGO powiązania z modami pomieszczenia ani z nieliniowością SPL.

Równowaga tonalna lub jej brak bierze się z 3 rzeczy:

a) stosunku wymiarów szerokości do długości i do wysokości (najgorsze są pomieszczenia sześcienne - z podobnymi wszystkimi wymiarami)

b) ustawienia miejsca odsłuchu w pomieszczeniu oraz ustawienia kolumn

c) wszelkich dodatkowych przedmiotów i ustrojów w pomieszceniu

Powtórzę jeszcze raz: na charakter tonalny w danym pomieszczeniu nie wpływa wielkość kolumn ani ich moc.

I nie ma to nic wspólnego z wystawianiem kolumn na dwór ani pod prysznic - to jakieś irracjonalne argumenty.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, front247 napisał:

gdy do tej kubatury wstawimy większe głosniki(zmniejszy sie różnica ciśnień nie głosności)

Mocne 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, front247 napisał:

Przepraszam dopiero spojrzałem na temat i..zdjecia pokoju..jprd...jak ty chcesz tymi pizdkami wypełnić ten pokój? Ustroje akustyczne .pomiary?? PO CO? Przeciez od razu widać że masz prostopadłoscian w ktorym wysokie iśrednica hulają jak diabeł po piekle a basu tam nie ma jest tylko jedno wielkie buczenie....i to całkowicie zrozumiałe. Po pierwsze musisz miec kolumny dostosowane choc trochę do kubatury..te co masz to mozesz wrzucic do sypialni 10m2. Po drugie twój pokój jest tragicznym środowiskeim jest prawie idealnym prostopadłościanem w formie kwadratu gdzie przesunięcia fazowe poprzez nakładające się fale różnych czestotliwości tworzą jeden wielki bałagan w przekazie tonalnym. Moja rada - zmień pokój bo go nie dostosujesz...albo zmeiń całkowicie kolumny..na 3 razy wieksze. To na poczatek..omg

Wybacz ale z żadnej z rad nich nie skorzystam więc nie marnuj tutaj swojego potencjału, pokoju nie wyburzę a jeśli nie zrobię akustyki to i 5-way nie pomoże. Co mi da że wpompuję do pomieszczenia więcej basu chyba tyle że podbiję moda i tym samym jeszcze większa dziura się wykopie.

Kolejna kwestia zanim ocenisz moje monitory troszkę o nich poczytaj a najlepiej ich posłuchaj tyko z wydajnym prądowo wzmacniaczem - to xavian XN 250evo i mimo 15 cm na basie ten scanspeak potrafi zawstydzić niejedne podłogówki. Stereotypowe myślenie że monitor to pierdziawka która nie gra basem (w większości przypadków tak jest ale są wyjątki!) i jak sam napisałeś że gdzieś widać że wysokie i średnica hulają sęk w tym że nie dałem nigdzie wykresu całego pasma więc nie masz pojęcia co dzieje się na górze pasma. 

Piszesz że to tragiczny pokój a jak byś dobrze poszukał na forum to z tak tragicznego pokoju da się zrobić referencyjne warunki odsłuchowe o których możesz tylko pomarzyć, podpowiem Ci że taki pokój ma jedna z osób która w tym wątku  mi bardzo pomaga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minutes ago, avilla said:

Równowaga tonalna lub jej brak bierze się z 3 rzeczy:

a) stosunku wymiarów szerokości do długości i do wysokości (najgorsze są pomieszczenia sześcienne - z podobnymi wszystkimi wymiarami)

b) ustawienia miejsca odsłuchu w pomieszczeniu oraz ustawienia kolumn

c) wszelkich dodatkowych przedmiotów i ustrojów w pomieszceniu

 

Zapomniałem dodać że w c) mieszczą się wszelkie ustroje, pokrycia i rozwiązania wpływające na współczynnik odbicia, który jest kluczowy. 
 

To tak żeby nie było nieporozumień. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2023 o 14:52, xajas napisał:

zbic te dwa peaki o 10dB to calkiem dobry efekt, a ta wypelniona dziura jeszcze lepszy 🙂

Xajas słowa pochwały od Ciebie to zaszczyt i zarazem chęć do dalszej zabawy 

Poniżej przedstawiam porównanie wykresów:

- przed adaptacją,

- po wstawieniu rezonatorów ale nieaktywnych tj. pozatykane porty,

- z działającymi rezonatorami.

Niestety pomiar bez adaptacji może nie być spójny z pozostałymi dwoma pomiarami ze względu na ustawienie mikrofonu oraz kolumn.

Jako dodatek oraz na  zachętę dla innych załączam  porównanie ww. etapów na wykresie wodospadowym lewego kanału - a dlatego lewego ponieważ tam miałem większego moda 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wodospady-lewy-kanał-op.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, avilla said:

Ty naprawdę w to wierzysz że ciśnienie akustyczne to różnica ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem obudowy?

@front242 Acha - zrozumiałem co chciałeś powiedzieć. Że jak się wychyli membrana to następuje chwilowa różnica ciśnienia między zewnętrzem i wnętrzem obudowy i jak się membrana wychyli w drugą stronę to powstaje kolejna różnica, która dalej się propaguje w powietrzu jako fala akustyczna. Tylko co to ma do różnic tonalnych?
 

Na początku zrozumiałem że masz na myśli jakąś statyczną wartość jakoby przy graniu wewnątrz obudowy było stale inne ciśnienie.

Tu zwracam honor - mea culpa. Niestety z całą resztą się nie mogę zgodzić..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2023 o 12:07, Acoustic Lab napisał:

Dla basu nie powinno mieć to znaczenia. Może chodzi o to że jak kolumny są skierowane na pułapki to one bardziej rozpraszają fale (średnie i wysokie) na nie padające? Z czego wykonałeś pułapki i jakie masz kolumny? 

Pułapki wykonane są z mdf-u 19 mm z wykorzystaniem do budowy: kołków wkrętów oraz kleju do drewna w środku uszczelniane akrylem. Kolumny to monitory Xavian XN 250 evo

W dniu 1.02.2023 o 12:33, pit80 napisał:

Skuteczność, wydajność i dobroć raz wykonanego rezonatora jest stała i nie zależy od innych czynników niż te, które wynikają z jego budowy.
Jak wiadomo, energia niskich częstotliwości propagowana jest omnikierunkowo i dla samych parametrów działania  rezonatora kompletnie nie ma znaczenia, w którą stronę patrzy kolumna, póki nie zmienia się położenia jej centrum akustycznego dla basu. Mimo, że skrupulatnie kolumny ustawiasz cardasowo, to skręcając kolumnę zmieniasz w przestrzeni położenie jej basowego centrum akustycznego, trafiając w mniej lub bardziej szczególny punkt przestrzeni dla rozkładu modów pomieszczenia. Jeśli masz wrażenie, że rośnie wtedy wydajność rezonatora to raczej oddalasz z linii wzmocnienia modu centrum akustyczne kolumny tej częstotliwości basu co mod i strojenie rezonatora.
Tu należałoby zauważyć, że ustawienie według Cardasa to tylko punkt wyjściowy.
Rozkłady modów nie mają granic idealnie pomiędzy powierzchniami ścian, ale w zależności od częstotliwości modu i rodzaju budulca ściany, granice te przesuwają się mniej lub bardziej wgłąb ścian (dlatego zmierzone mody nigdy nie mają takich idealnie wartości, które wychodzą z wyliczenia z wymiarów wnętrza pomieszczenia).
Odległości ustawienia kolumn powinno się liczyć od tych faktycznych granic przestrzennych modów, aby jak najdalej je odstawić od linii wzmocnienia i uzyskać za darmo jak najlepszy efekt. 🙂
Określanie centrów akustycznych basu kolumny jest dość skomplikowane. Nie tylko należy brać pod uwagę położenie samego przetwornika basowego, ale również geometrii obudowy oraz tuneli BR (jeśli są i mają znaczenie dla danej częstotliwości). Stąd łatwiej i szybciej jest pojeździć kolumnami po pokoju i porobić pomiary, niż wyznaczyć centra akustyczne generatora basu czy fizyczne granice fal stojących. Czasem wystarczy dosłownie kilka cm przesunięcia kolumny, a efekt na basie wymiernie odczuwalny.

Kolejny raz bardzo Ci dziękuję za udział w tym wątku oraz podzieleniem się wiedzę i szczegółowym wyjaśnieniem dotyczącym mojego zapytania z #47 postu. Poniżej zamieszczam wykresy (dotyczące mojego zapytania) wraz ze schematem rozstawienia kolumn oraz wzajemnej ich odległości od rezonatora. Pomiary wykonane były dla lewego i prawego kanału dla dwóch przypadków kiedy rezonator nie działał oraz kiedy działał.

W dniu 1.02.2023 o 12:33, pit80 napisał:

Dokładnie tak, zbijając peaki w gratisie się otrzymuje również wypełnianie takich dziur (do pewnego momentu), które dla mnie są również bardziej bolesne niż peaki.

Doskonałym przykładem sytuacji o której piszesz jest wykres prawego kanału jak zamieszczam poniżej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mujas napisał:

Pułapki wykonane są z mdf-u 19 mm z wykorzystaniem do budowy: kołków wkrętów oraz kleju do drewna w środku uszczelniane akrylem. Kolumny to monitory Xavian XN 250 evo

Czyli solidnie wykonane pułapki. Myślałem że może masz Focale lub inne z wklęsłą kopułką. 250-tki grają pięknie, lekko ciepło więc to nie to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.02.2023 o 12:33, pit80 napisał:

Super, fajnie że działasz. Ciekawy jestem, jak przekonałeś swoją drugą połówkę do wstawienia konkretnych gratów akustycznych do pokoju. 😄

Jeśli chodzi o drugą połówkę po prostu porozmawiałem szczerze że na tym mi bardzo zależy (jest wyrozumiała więc się zgodziła 🙂. Jak wygląda obecnie adaptacja można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Jako że żonie aktualnie nie podoba się że każdy kąt jest zagracony cała adaptacja z przedniej ściany pójdzie na tylną ścianę która prawie w całośći zostanie przeznaczona na rezonatory 🙂 

W dniu 1.02.2023 o 12:33, pit80 napisał:

Fajnie to ruszyłeś, idzie to w bardzo dobrym kierunku. Jaki jest obecny stan Twojego zadowolenia z brzmienia?

Dziękuję za słowa pochwały PIT,  bardzo duża w tym przedsięwzięciu Twoja zasługa. Cieszę ze gdzieś na tym forum odnalazłem Twoje posty i zaprosiłem Cię do tego wątku. Dzięki wykresom jakie wysłałeś mi na priv uwierzyłem ze coś sensownego w tym pokoju można zrobić. Jeśli chodzi o zadowolenie z brzmienia napiszę że jest bardzo dobrze, czerpię radość ze słuchania muzyki, każdy kolejny rezonator powoduje dalszą poprawę, jest jeszcze tak dużo do zrobienia a mi już brakuje wyobraźni w jakich kierunkach pójdzie dalsza poprawa brzmienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tył.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marcinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspominałem w poprzednim poście całą tylną ścianę planuje przeznaczyć na rezonatory. I tutaj proszę PIT80 o opinię czy podzielasz mój poniższy plan podparty amatorską wizualizacją. Dla lepszego zobrazowania sytuacji legenda do wizki: kolor niebieski -rezonatory z wcięciem, kolor czarny pianka akustyczna, żółta sfera to położenie głowy słuchacza.

Z uwagi że bardzo blisko rezonatorów stać będzie sofa odległość głowy do przedniej ściany rezonatora około 36 cm od (tylnej ściany 86-90 cm) aby zredukować pierwsze odbicia od tylnej ściany wymyśliłem aby w rezonatorach zrobić wcięcie na około 10 cm w które upcham 10 cm pianki akustyczne w której dodatkowo zrobię otwory żeby nie tłumiła ona działania rezonatorów. Dzięki temu załatwię pierwsze odbicia od tylnej ściany i być może dodatkowo zyskam lepsze pochłanianie rezonatorów z racji że w tym miejscu jest duża prędkość cząsteczek. Po głowie chodziły mi przez chwile dyfuzory ale ze względu na bardzo małą odległość pomysł odstawiłem.

Na koniec jeśli dotrwam całą ścianę przed rezonatorami chcę zasłonić jakąś grafiką  i myślę tutaj o wydruku sublimacyjnym tylko muszę jeszcze zrobić test jak bardzo materiał będzie wpływał na tłumienie. Kolejna sprawa na którą nie mam jeszcze pomysłu to sposób montażu tej grafiki przed rezonatorami pow. 2,5 x 4,5 m. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2023 o 23:08, mujas napisał:

Jeśli chodzi o drugą połówkę po prostu porozmawiałem szczerze że na tym mi bardzo zależy (jest wyrozumiała więc się zgodziła 🙂.

Mam nadzieję, że w drugą stronę również ta wyrozumiałość występuje.🤭

W dniu 25.02.2023 o 23:08, mujas napisał:

Jak wygląda obecnie adaptacja można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Widzę jeden rezonator nawet w kolorze pozostałych mebli ze ściany frontowej. Fajna robota 🙂

W dniu 25.02.2023 o 23:08, mujas napisał:

jest jeszcze tak dużo do zrobienia a mi już brakuje wyobraźni w jakich kierunkach pójdzie dalsza poprawa brzmienia

Jeśli gdzieś utkniesz, a będzie zgoda na dalsze zagracanie, pytaj śmiało.

 

W dniu 25.02.2023 o 23:08, mujas napisał:

jest bardzo dobrze, czerpię radość ze słuchania muzyki

Tak z ciekawości, małżonka również docenia poprawę jakości brzmienia, czy ma to gdzieś? 😄

W dniu 26.02.2023 o 00:09, mujas napisał:

czy podzielasz mój poniższy plan podparty amatorską wizualizacją

Naturalnie

W dniu 26.02.2023 o 00:09, mujas napisał:

aby zredukować pierwsze odbicia od tylnej ściany wymyśliłem aby w rezonatorach zrobić wcięcie na około 10 cm w które upcham 10 cm pianki akustyczne w której dodatkowo zrobię otwory żeby nie tłumiła ona działania rezonatorów. Dzięki temu załatwię pierwsze odbicia od tylnej ściany i być może dodatkowo zyskam lepsze pochłanianie rezonatorów z racji że w tym miejscu jest duża prędkość cząsteczek.

Świetny pomysł, sam też tak bym w Twojej sytuacji coś takiego robił, będę z chęcią kibicował w postępach. Ewentualnie trzeba będzie coś pomyśleć na flattering echo, jeśli się pojawi, ale to już będzie bułka z masłem.

W dniu 26.02.2023 o 00:09, mujas napisał:

Po głowie chodziły mi przez chwile dyfuzory ale ze względu na bardzo małą odległość pomysł odstawiłem.

Dokładnie, sensowny dyfuzor nie miałby szans zadziałać z tej odległości od głowy. Znasz ograniczenia sytuacyjne i dobierasz optymalne rozwiązania (pianka przed rezonatorem). Super!


Masz już jakiś akceptowalny przez drugą połówkę pomysł na odbicia od ścian bocznych?
W najgorszym przypadku można wykonać ustroje na kółkach meblowych i wjeżdżać nimi w wyznaczone miejsca na czas odsłuchu, o ile miałbyś jakiś kąt na co dzień, gdzie można je zaparkować.🙂

W dniu 26.02.2023 o 00:09, mujas napisał:

całą ścianę przed rezonatorami chcę zasłonić jakąś grafiką

Myślę, że to bardzo dobry pomysł, jeśli nie najlepszy, by zachować korzyść akustyczną i zachować neutralność wizualną (poza zmniejszeniem powierzchni użytkowej salonu) oraz zrobić to tanio, metodą gospodarczą. 🙈😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
W dniu 26.02.2023 o 00:09, mujas napisał:

Tak jak wspominałem w poprzednim poście całą tylną ścianę planuje przeznaczyć na rezonatory. I tutaj proszę PIT80 o opinię czy podzielasz mój poniższy plan podparty amatorską wizualizacją. Dla lepszego zobrazowania sytuacji legenda do wizki: kolor niebieski -rezonatory z wcięciem, kolor czarny pianka akustyczna, żółta sfera to położenie głowy słuchacza.

Z uwagi że bardzo blisko rezonatorów stać będzie sofa odległość głowy do przedniej ściany rezonatora około 36 cm od (tylnej ściany 86-90 cm) aby zredukować pierwsze odbicia od tylnej ściany wymyśliłem aby w rezonatorach zrobić wcięcie na około 10 cm w które upcham 10 cm pianki akustyczne w której dodatkowo zrobię otwory żeby nie tłumiła ona działania rezonatorów. Dzięki temu załatwię pierwsze odbicia od tylnej ściany i być może dodatkowo zyskam lepsze pochłanianie rezonatorów z racji że w tym miejscu jest duża prędkość cząsteczek. Po głowie chodziły mi przez chwile dyfuzory ale ze względu na bardzo małą odległość pomysł odstawiłem.

Na koniec jeśli dotrwam całą ścianę przed rezonatorami chcę zasłonić jakąś grafiką  i myślę tutaj o wydruku sublimacyjnym tylko muszę jeszcze zrobić test jak bardzo materiał będzie wpływał na tłumienie. Kolejna sprawa na którą nie mam jeszcze pomysłu to sposób montażu tej grafiki przed rezonatorami pow. 2,5 x 4,5 m. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jaki to jest wydruk sublimacyjny?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.