Jump to content
IGNORED

Skąd ta miłość do SS w DIY

lulu

Recommended Posts

Jedno nakręca drugie. Kasa, kasa, kasa...

Najpopularniejsi producenci używają SS. Każdy audofil jest święcie przekonany, ze to najlepsze głosniki na świecie bo są w wielu kolumnach uważanych przez tych samych "audiofilków" za najlepsze. producenci więc używają ich bo to recepta na dobrą sprzedaż. Jeśli ich kolumny są na SS to już jest połowa sukcesu osiągnięta. Większość buraków wybierze je a nie inne. I petla sie zamyka. Nie zdziwiłbym się gdyby jeszcze w grę wchodziły jakies układy między SS a producentami.

Oczywiście, ze jest mnóstwo bardzo dobrych i mnóstwo lepszych , często tańszych głośników,ale rynek się rządzi swoimi prawami. Tylko producenci o dużym prestigu mogą sobie pozwolić używać czegoś innego.

pozdr.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bartek1....to co napisałeś znaczyłoby, że głośniki różnych firm grają identycznie.

Jeżeli Scan Speak uważany jest za jeden z najlepszych na świecie, to nie dlatego że jest drogi, ani dlatego, że SS daje łapówki, tylko dlatego, że po prostu jego brzmienie się ludziom podoba.

Na tych poziomach jakościowych nie ma już bezwzględnie "lepiej" ani "gorzej", tylko jest "inaczej". Ale nie taniej a tak samo lub lepiej.

Chyba, że mówimy o "lepiej pod konkretny gust", za mniej. To zgoda.

A dlaczego nie Tonsil? Przecież dobry jest, i za mniej.

A może STX - też dobry, za jeszcze mniej.

Hidden Content

"Na tych poziomach jakościowych nie ma już bezwzględnie "lepiej" ani "gorzej", tylko jest "inaczej". Ale nie taniej a tak samo lub lepiej."

Na jakich poziomach jakościowych ? Widziałeś jakieś ekstremalne high end kolumny na SS ? Bo ja nie.

No i dlaczego w JM&LAB Utopia, KHARMA Exquisite, AVALON, B&R Acoustique, ZOLLER Metropolis i wielu innych nie siedzą SS skoro uważane są za jedne z najlepszych na świecie ?

Hidden Content

I proszę nie pisać, że była mowa tylko o modelu Exquisite... :-) W końcu jaka albo gdzie jest różnica między ekstremalnym hi endem, by twierdzić który model się do niego zalicza a który już nie skoro oba modele są horrendalnie drogie i jak mniemam równie dobre ? A swoją drogą głośniki SS są mocno przereklamowane. Dobre ale akurat nie ceny za jaka są oferowane przez rodzimych dystrybutorów. Jeśli miałbym wybierać np. między SS 9300, 9500 a nawet 9700 a SEASEM KT 28 F czy tymi nowymi wersjami bez ferrofluidu, to wolałbym SEASA bo chyba jest lepszy a poza tym sporo tańszy.

Hidden Content

>bego i opa> OK, ale miałem na myśli konstrukcje od A do Z na SS a takowych nie ma a jeśli to nie osiągają wybitnego poziomu - w porównaniu do światowej czołówki to low end. Wyobrażacie sobie Wilson Audio X1 albo Avalon Sentinel z wooferami od SS ? Bo ja nie :-)

Hidden Content

Meadowlark:

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

:-)

[obrazekLUKASZ-254925_1.jpg]

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Guest kaszio

(Konto usunięte)

Ale pojechaliscie z tymi burakami. A tylu chlopakow w moim watku zamowili scany. Troche mi sie przykro zrobilo ze mozecie sie o ludziach wyrazac bazujac tylko na tym jakie glosniki zamowili. Ja zamowilem Morele i to nie sa buraki. :-((

Adse puscił bąka i teraz się wszyscy bedą zastanawiać nad "tym poziomem jakościowym". Tak to jest jak się kto za dużo pisemek audio naczyta i nasłuch bajek w salonach audio ;)

Bartek pokazał bardzo ciekawy mechanizm minimalizowania nakładów na reklamę, a Mahler zwrócił uwagę na nieokreśloność pojęcia "taki poziom jakościowy"...

A na Tonsilach tez mozna zrobić dobre głosniki (bijące niejedno g... uznawane za hi-end wg wysokiej ceny) choc nie hi-endowde bo nie da się wystawić hi-endowej ceny wyrobu na przetwornikach za 80zł. Ale jakby tak Tonsil sie postarał to bez problemyu zrobi przetworniki wartości technologicznej wycenionej na na 500-700zł. (wg kalkulacji ceowej Scan Speaka oczywiście ;)))

Hidden Content

OPA napisał:

"A swoją drogą głośniki SS są mocno przereklamowane. Dobre ale akurat nie ceny za jaka są oferowane przez rodzimych dystrybutorów"

No właśnie, o to chodzi.

>Kaszio

No właśnie o to chodzi, pomyśl czemu oni wszyscy zamawiali SS?? Większość z nich ani nie słuchała ani nie porównywała konkretnych modeli z innymi. Panuje przekonanie, że SS to najlepsze i wszyscy DIY w ciemno je kupują i klepią te klony Pro Ac. 5% skłądających kolumny sami dochodzą do tego co dobre a co złe, kosztem kasy i męczących porównań i prototypów. 95% w ciemno kupuje jakieś określone głośniki, najczęściej właśnie SS...dlaczego? Czy są najlepsze, albo bardzo dobre? Nie to masówka i popularka, tak jak Volkswagen Golf wśród samochodów. Nie są złe, ale dlaczego wszyscy wybieraja SS? Napisałem o tym wyżej...

Takie właśnie wybory to buractwo moim zdaniem, bo nawet jak zagłębic się w światek fachowców DIY to mało kto tam używa SS.

Hidden Content

> mahler, 3 Lut 2005, 22:43 >Na jakich poziomach jakościowych ? Widziałeś jakieś ekstremalne high end kolumny na SS ? Bo ja nie.

Na takich poziomach jakościowych w jakich mieści się Scan Speak ze swoją popularną produkcją, którą się jarają ludzie z tego forum kupujący grupowo głośniki.

Jeżeli SS niskośredniotonowy z klonów Proac kosztuje (cena z zagranicy) 350 zł., to twierdzę, że nie ma nic identycznego za tę samą cenę ani taniej. Może być coś podobnego a połowę tańszego, ale nie będzie to brzmieniowo identyczne jak Scan Speak.

Akurat ja nie jestem przedstawicielem "uwielbiających SS". Już prędzej bym się napalał na Seasa....ale nie byłoby to to samo co SS, choć może równie dobre. A może i dla kogoś lepsze, i tańsze.

Hidden Content

Można by polemizować co jest drogie a co nie...

Scan do Proaców mozna kupić za 69 ojro netto.

Seas podobnej (?) klasy za 46 ojro.

Nie wiem czy to aż taka duża różnica, żeby było o co pianę bić.

Hidden Content

Adse już raz pisałem że głośnik mozna ocenić w układzie w którym ma działać. Z SS się nie zetknąłem. Te które słyszałem w ESA maja dźwięk dobry - ale nie za 700zł. Za 350 moznaby je brać. Za to naczytałem się o rozczarowaniach DIYowców, którzy je stosowali zbo to im "zagrało" tak jak sie spodziewali po zapłaconej cenie i wyczytanych w sieci peanach na ich cześć. Mozna stwierdzić bez ryzyka pomyłki ze prawda jest to co napisał Bartek1

Hidden Content

A co do parametrów mierzalnych to w przypadku głosników są one bardzo mierzalne i oczywiste. Wiec nie wstawiaj tutaj tych lewych tekstów audiofilskich ilustrujacych teze że wszystko moze zagrać dobrze bez wzgledu na parametry. W przypadku głosników, niemoze!

Hidden Content

Z wielu niekoniecznie bardzo drogich przetwornikow mozna wydusic dobry dzwiek dzieki odpowiedniej zwrotnicy i budowie kolumny (vifa, morel, peerless, usher itd...). SS maja spory potencjal, choc faktycznie w prawdziwym hi-end (w moim odbiorze) nie stosuje sie raczej miekkich kopulek wysokotonowych (ktore maja break-up point juz w ok. 10kHz). To ze wielu osobom dzwiek SS sie podoba, to rezultat udanych aplikacji i trafienia w upodobania brzmieniowe (SF Amati, itp...). SS faktycznie gra inaczej jak Focal czy Accuton. Ale na tych ostatnich tez mozna spieprzyc efekt koncowy (twarde kopulki czesto maja bardziej dokuczliwe rezonanse, ktorych nalezy sie pozbyc). Niepozbycie sie "miekkich" rezonansow w SS nie jest az tak degradujace, latwiej jest zrobic zwrotnice i uzyskac AKCEPTOWALNY rezultat (np. kolumny ESA).

Hidden Content

Każda firma ma w swojej ofercie dobre i mniej dobre głośniki...

Ja ze SS lubie kiewlary!

Natomiast wysokie Revelatory są według mnie o kant dupy potłuc.

Innymi słowy sa nieporozumieniem...audiofylskym.

Hidden Content

Qubric, nie rozumiem o czym piszesz.

Sprecyzuj: 18-stki SS to dobre głosniki czy nie? Bo ja się pogubiłem czytając co piszesz. Moim zdaniem są dobre.

Inne - porównywalnie dobre na mój gust - można znaleźć jakieś 30% taniej. To nie jest dla mnie różnica tak wielka, by zaraz SS oskarżać o horrendalne ceny. Kwestia raczej gustu, a nie ceny.

Proszę o konkretne przykłady głosników tańszych co najmniej o połowę (czyli w cenie max 35 euro/szt.) a równie dobrych jak któraś z węglowych 18-stek SS.

Hidden Content

Americano, gdzie można kupic głosniki Focala?

Kiedyś pamiętam, że najbardziej mi pasowało ich brzmienie, nawet w najtańszych Micron Caratach, ale coś słyszałem że podobno Focal nie sprzedaje już głosników luzem...

Hidden Content

adse > Focal definitywnie wstrzymał sprzedaż głośników na zewnątrz jesienią zeszłego roku.

Można jednak jeszcze dostać niektóre modele w paru miejscach - pozostałości w magazynach sklepów itp.

Hidden Content

darkul

Jasne, ze kazda firma ma w swojej ofercie bardziej i mniej udane modele. Piszac o tweeterach SS mialem na mysli te najbardziej popularne czyli revelatory 9900 (i nizsze 9300, 9500, 9700), ale oczywiscie dokonalem uproszczenia, bo Scan Speak robi rowniez "twarde kopulki" jak np. ta uzyta w Revelach Salon. Poza tym to duza firma i ciagle wprowadza cos nowego. Ogolnie trzyma b. dobry poziom (choc nie szczytowy w moim przekonaniu).

Tak Focal zmienil polityke sprzedazy, chyba cos im te utopie nie schodzily :) bo przeciez kazdy mogl sobie "sklonowac".

SEAS tez robi niezle glosniki, zwlaszcza z serii Excel. Swojego czasu fantastyczne kolumny na seasach zrobila nieistniejaca juz firma Hales (mysle tu o flagowych Transcendence 8), tak wiec brak Focala na rynku DIY nie stanowi chyba tak wielkiej tragedii. Mozna je zastapic. Ceramiczne accutony tez nie sa gorsze. Zreszta glosniki roznych marek mozna tez "mieszac" ze soba z sukcesem - np. stare Thiele CS5.

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.