Jump to content
IGNORED

Dlaczego buczy?


Recommended Posts

Byłem u znajomego ze swoimi kolumnami, chciał ich posłuchać na swoim sprzęcie. Po włączeniu końcówki słychać było wyraźne buczenie . Kumpel zawsze włącza sprzęt "w odwrotnej kolejności" - końcówka na końcu, dlatego nigdy buczenia nie słyszał. Dawało ostro w kolumny, wiec zaczęliśmy szukać i wyszło ,że najmocniej sieje jego odtwarzacz DVD .Odłączyliśmy go i buczenie znacząco ucichło, ale wciąż było słyszalne -dość cicho, ale jednak. Przekładanie przewodów nic nie dało to na cel wzięliśmy DAC'a - IrDac. Okazało się ,że to on sieje pomimo tego ,że tylny wyłącznik był w pozycji OFF.

Nie znam się na tym ,ale zawsze mi się wydawało, że przełącznik w pozycji OFF wyłącza wszystko. Jeśli tak to co powoduje ,że DAC  powoduje buczenie?

Zakaz skrętu w lewo

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, McGyver napisał:

Pętla masy poprzez przewody PE.

IrDac nie ma PE. Nie zamknie pętli poprzez PE. Zasila zasilacz 12VDC.

Mi ostatnio wzmacniacz się odzywał jak wtyczkę przewodu zasilającego odwrotnie do niego podłączyłem. Sprawdzić nie zaszkodzi 😉 

Link to post
Share on other sites
xavian
1 godzinę temu, szpotek73 napisał:

słychać lekki brum,podłączone 2ma ,zyłami to samo,kondensatory w zasilaczu za słabe ,zle filtrują?

Zmiennych jest zbyt dużo by ocenić na podstawie krótkiego opisu. 

Brum kojarzy się z zakłóceniami 50Hz. Mogą go powodować pola EM trafa zasilającego indukujące prądy w lokalnych pętlach wewnątrz obudowy. 

Jeżeli masz trafo EI warto spróbować owinąć go taśmą miedzianą tzw. Flux bandem, który zmniejszy rozproszone pole magnetyczne trafa poprzez wymuszenie w tej opasce prądów wirowych. Ważne jest ułożenie przewodów. Nie powinny tworzyć pętli bo to zachęta dla pól EM, żeby indukować w nich prąd. 

Filtrowanie zasilacza ważna sprawa zarówno pulsacji jak i zakłóceń wcz. Większa wartość pojemności w filtrach RC zmniejszy tętnienia ale dużo lepsze współczynniki tłumienia tętnień mają filtry LC. Warto przemyśleć nawet przebudowę zasilacza. Bocznikowanie elektrolitów dużej pojemności wskazane mniejszymi foliowymi kondensatorami, które naprawdę robią dobrą robotę 😉

 

Edited by MariuszZ.
Lit
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, przemak napisał:

Sprawdziłbym połączenie optyczne.

Odpięliśmy wszystko od DAC'a. On sam powoduje buczenie (niewielkie ale jednak) i to mimo  użycia włącznika ON/OFF. Myślałem ,że wyłącznik odcina wszystko. 

Dlaczego włączenie przedwzmacniacza wyciszało wszelkie buczenie do zera, nawet to ostro siejące z DVD?

Podłączyliśmy dzisiaj mojego DAC'a i odtwarzacz CD bezpośrednio wpięty w końcówkę - zero buczenia. Ewidentnie ten Arcam stwarza problemy.

Edited by matoole

Zakaz skrętu w lewo

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.10.2020 o 17:50, matoole napisał:

Nie znam się na tym ,ale zawsze mi się wydawało, że przełącznik w pozycji OFF wyłącza wszystko. Jeśli tak to co powoduje ,że DAC  powoduje buczenie?

Wyłącznik w pozycji OFF.

Przy wyłączonym sprzęcie brum ma prawo wystąpić.  Podobnie na wiszącym wejsciu. Pytanie czy na spiętym i uruchomionym sprzęcie też brumi? Jeśli nie to problemu nie ma.

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.