Skocz do zawartości
IGNORED

Rezystor foliowy na wejściu


andzejus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, haile napisał:

nie wiem jaka masz definicje lotu, ale jakiekolwiek przelaczenie musi spowodawac zmiane w parametrach, nawet jak te rezystory bylyby w identyczne. Z jaka dokladnoscia dobierasz rezystancje? jak wyglada przelacznik?

Dobieram rezystory z dokładnością do 0,5%. Przełącznikiem jestem ja, czyli podchodzę, wyciągam rezystor i wkładam inny. Operacja trwa sekundę, może dwie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, daris666 napisał:

Dobieram rezystory z dokładnością do 0,5%. Przełącznikiem jestem ja, czyli podchodzę, wyciągam rezystor i wkładam inny. Operacja trwa sekundę, może dwie.

 

jesli w ukladach lampowych wyciagasz i wkladasz rezystory pod pradem to przede wszystkim gratuluje, ze jeszcze zyjesz ? Jak jestes dociekliwy to pewnie dojdziesz skad te wrazenia zmiany dzwieku, bo ich zrodlem sam typ reystora z pewnoscia nie jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, haile napisał:

jesli w ukladach lampowych wyciagasz i wkladasz rezystory pod pradem to przede wszystkim gratuluje, ze jeszcze zyjesz ? 

mam grubą skórę ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daris666

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, daris666 napisał:

Przełącznikiem jestem ja, czyli podchodzę, wyciągam rezystor i wkładam inny. Operacja trwa sekundę, może dwie.

Podchodzisz mówisz? To już może być przyczyna "usłyszenia" zmiany której nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech36 napisał:

Słuchać co pozostaje po odjęciu od siebie dwóch sygnałów z muzyką. Możesz też to obejrzeć na analizatorze widma, będziesz wiedział jakie różnice są poza zakresem Twojego słyszenia.

?

ok, Spróbuje  po testować trochę sygnałów z zapętlonych fragm muz . Może zrobię tez inny eksperyment z sygnałami

47 minut temu, daris666 napisał:

mam grubą skórę ? 

:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez absolem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Lech36 napisał:

Test różnicowy nie jest od tego żeby pokazać co jest lepsze tylko w prosty sposób określa czy jest różnica w technice, to eliminuje wpływ zjawisk pozatechnicznych na ocenę. 

Lechu mnie nie ucz co to jest test różnicowy.

Informuję Ciebie, że jest różnica w nawet pozornie tych samych elementach. To tylko kwestia rozdzielczości i czułości aparatury. 

Ktoś się przyczepił tych testów różnicowych i tak to tu powtarzacie. 

Kable to pryszcz tak porównać. Ale już dwa DAC`e  jako czarne skrzynki jest niemożliwym. I nie zgadniesz dlaczego. 

Taki fetysz; test różnicowy. Podobnie jak dla złotouchego jego słuch absolutny...

To co gra złotouchym nie ma słyszalnego wpływu na reprodukcję z małymi wyjątkami. Zawsze tam gdzie są wyjątki coś jest niedoskonałe. Lampa "gra" bo zwyczajnie jest niedoskonała. Rezystory grają bo zwyczajnie są porównywane bardzo różne co do budowy i technologii. Podobnie kondensatory,...

Zabawa może i ciekawa dla niektórych ale tak grzebiąc nie odkrywają oni prochu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, absolem napisał:

ok, Spróbuje  po testować trochę sygnałów z zapętlonych fragm muz .

Na początek obejrzyj film Ethan Winera "The null tester" na Twojej Tubie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

Informuję Ciebie, że jest różnica w nawet pozornie tych samych elementach.

E tam, są różnice nawet w dwukrotnym teście tego samego ?

2 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

dwa DAC`e  jako czarne skrzynki jest niemożliwym

Dlaczego? Da się, problem oczywiście w filtrach czy generalnie w fazie, ale już opóźnienie to nie problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

Informuję Ciebie, że jest różnica w nawet pozornie tych samych elementach. To tylko kwestia rozdzielczości i czułości aparatury. 

Aparatury może i tak, ale chodzi o układ odbioru dźwięków u człowieka, co on może a test różnicowy dobrze zrobiony od razu pokaże co człowiek może. Ja przecież nie neguję istnienia różnic pomiarowych. 

5 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ktoś się przyczepił tych testów różnicowych i tak to tu powtarzacie. 

A co nie są po linii i na bazie ??  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lech36

Czemu więc powątpiewasz w mój stosunek do "słyszenia".

Z moich obserwacji wynika, że nawet jak różnice były słyszalne to ci znafcy nie załapali. 

Mogę jak i każdy mający nieco wiedzy i praktyki w lutowaniu dowolny klocek zmienić co do charakteru brzmienia. Ale nigdy nie odważyłem się pisać tu o tym, ze coś gra. Nie gra! Wszystko zależy od aplikacji i doboru elementów. Dobiera się tak aby nie grało, aby reprodukcja była maksymalnie neutralna. Takie właśnie maja być klocki wysokiej jakości. Neutralne, aż nudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, absolem napisał:

a dla tych co nie ma różnic, ich NIE MA

Ta część zdania jest nieprawdziwa. Różnice jak są słyszalne to zawsze można je zmierzyć. Są też różnice które tylko można zmierzyć bo słuch ludzki już ich nie obejmie. 

1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

Mogę jak i każdy mający nieco wiedzy i praktyki w lutowaniu dowolny klocek zmienić co do charakteru brzmienia. Ale nigdy nie odważyłem się pisać tu o tym, ze coś gra.

Bob Carver podobno korzystał z testu różnicowego kiedy wyrównywał brzmienie wzmacniacza za chyba 700$ ze wzmacniaczem za kilkanaście tysięcy $.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zgodzę się. Jest  hmm 'bardzo' prawdziwa dziwnie to brzmi. /Chodziło mi raczej o autosugestię/ Jest tym samym co słyszenie które miało by być w wyniku autosugestii.  Oczywiście to czym się nie zasugerujemy i co można zmierzyć da się zmierzyć o ile narzędzia na to pozwolą. Wracając do autosugestii". To dzieła w dwie strony nie w jedną. Nie tylko 'na słyszenie'. Nie raz można przeczytać stwierdzenie; wiem co mówią pomiary wiem jak działa dany element więc po co mam słuchać czy są różnice skoro ich nie ma. A nawet jeśli próbowałem to tylko potwierdziło to o czym byłem przekonany i o czym wiedziałem

PS. Ale oczywiście są tez różnice które tylko można zmierzyć a których nie słychać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez absolem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech36 napisał:

Podchodzisz mówisz? To już może być przyczyna "usłyszenia" zmiany której nie ma.

Myślę jednak, że to nie to ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już był bas u sąsiada...

Może więc trzeba przejść do sąsiada aby usłyszeć zmianę... bo żona kuchnię zajęła...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2020 o 18:46, rufus74pz napisał:

Witam.

Jeżeli chodzi o testy rezystorów proszę bardzo: pierwszy to test rezystora w anodzie lampy wejściowej, drugi to test rezystora przed kondensatorem międzystopniowym czyli w ścieżce sygnały (poziom sygnału Vpp=36V) obciążenie wzmacniacza kolumna głośnikowa Telefunken TL90, układ to PSE4P1L+3A5 bez sprzężeń zwrotnych moc wyjściowa to 4W czyli max.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ANODA_IMD.png

MIEDZY_THD.png

MIEDZY_IMD.png

Nikt się nie odniósł, nikt nie ma nic do powiedzenie? Nikt nie dał plusa? Jak to możliwe? Za to cały czas napierdalanka głupot i wzajemna adoracja niewimków. Pierdolenie bez sensu na okrągło. Poziom tego forum już jakiś czas temu sięgnął dna, natomiast teraz jest to już poziom kilku metrów mułu. Zaproście Waldusia z Kiepskich, będziecie w swoim żywiole, pogadacie sobie o gaciach Boczka itp.

Od przygłupich tekstów jest tu bocznica i dziwię się, że moderacja i administracja szybko tego nie prostuje? Patrząc z drugiej strony mają to w dupie, ponieważ trzymają w ryzach tylko tematy, które przynoszą im kasę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ricambi napisał:

Nikt się nie odniósł, nikt nie ma nic do powiedzenie? Nikt nie dał plusa?

Jak wkleję takich obrazków 10 razy więcej dasz mi 10 plusów?

Twój głos świadczy właśnie o poziomie tego Forum.

Wystarczy coś wkleić bez opisu i jest git. 

Podaj schemat, metodę pomiaru, narzędzia, nastawy, opisz obiekty badane,... wyprowadź wnioski... to poproszę moderację aby moje punkty przeszły na twoje konto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, andzejus napisał:

Z tego co udało mi się znaleźć są różne szkoły (poniżej ciekawy wątek na ten temat), ale jak sądzę podstawową metodą jest wstawienie rezystora szeregowo w tor sygnału przed potencjometrem/drabinką. Chociaż spotyka się rozwiązania, gdzie sygnał wej. i wyj. (przed i za potencjometrem) przechodziły przez ten sam rezystor 50K, tzn. rezystor był równolegle do potencjometru. Zastanawiam się co lepsze, pewnie zależy od danej aplikacji.

 

nie bardzo zrozumiałem te wyjaśnienia, a samo zjawisko mnie zaciekawiło , nigdy się z tym nie spotkałem.Czy to chodzi o shunt?Niestety dyskusje w wątku jak zwykle poszły w innym kierunku i( standardowe bicie piane ) i szanse na zrozumienie czegoś nowego są nikłe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potencjometr, to tylko na rezystorach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, artw napisał:

a samo zjawisko mnie zaciekawiło

Konstruktor nie wkłada sobie tych rezystorów ot tak dla zabawy. 

Rezystor równolegle z "ślizgacz potencjometru - masa" przeciwdziała stanom nieustalonym w przypadku utraty kontaktu ślizgacza z masą oporową. Pojawią się jedynie mniejsze trzaski a nie zmiana punktu pracy stopnia następnego (bez separacji kondensatorem) lub co najmniej głośne trzaski. 

Bywa tak, że rezystorami szeregowym i równoległym nieco wygładza (modyfikuje) się charakterystykę potencjometru.

Nie ma tu drugiego dna.

Są "potencjometry" (drabinki), które muszą mieć cechę stałej rezystancji wejściowej i/lub wyjściowej ale takich nie widziałem w audio. Są klasyką w urządzeniach pomiarowych. 

W audio przy niewielkim paśmie częstotliwości stosuje się schemat małej impedancji stopnia zasilającego potencjometr i wysokiej za potencjometrem. Mała i wysoka są tu względne. W aparaturze szerokopasmowej stopień napędzający i odbierający sygnał z potencjometru (drabinki) muszą być obciążone stałą impedancją a do tego sama drabinka musi być skompensowana częstotliwościowo. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, daris666 napisał:

lampy są najlepsze ? i żeby z tranzystora osiągnąć taki dźwięk jak z lampy to trzeba się mocno napracować, bardzo mocno. 

Tylko że lampy z upływem czasu degradują dźwięk, a tranzystory tego nie robią ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2020 o 11:57, Lech36 napisał:

Zrób test różnicowy to się dowiesz co mogą dwa różnych firm i konstrukcji rezystory o takich samych wartościach rezystancji i mocy.

 

Test różnicowy nie ma pełnego zastosowania w przypadku odsłuchów muzyki

Jest obarczony tak dużym błędem, że ten dla którego taki test jest wyrocznią bardzo mocno błądzi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kolmen napisał:

Tylko że lampy z upływem czasu degradują dźwięk, a tranzystory tego nie robią ?

Lampy degradują od początku tylko nasz słuch nie jest na tyle czuły żeby to w pierwszej fazie wykluczyło je jako element. Często też niektóre elementy tej degradacji bywają przyjemne, np. ceniona przez wielu druga harmoniczna lub efekt mikrofonowy lamp w stopniach o wysokiej czułości. W miarę użytkowania degradacja postępuje a ponieważ jest rozciągnięta mocno w czasie to przyzwyczajamy się do niej i trudno uchwycić moment w którym powinno się lampę wymienić.

2 minuty temu, kolmen napisał:

Test różnicowy nie ma pełnego zastosowania w przypadku odsłuchów muzyki

To nieprawda, po odjęciu pozostaje coś (różnica) co da się określić czy będzie miało wpływ czy nie przy słuchaniu nagrania. Film Ethana Winera to wyjaśnia.

7 minut temu, kolmen napisał:

Jest obarczony tak dużym błędem, że ten dla którego taki test jest wyrocznią bardzo mocno błądzi

Błądzą ci którym się nawet nie chce wyrównać poziomów głośności porównywanych urządzeń i zastosować procedur eliminujących zjawiska poza sprzętowe mogące mieć wpływ na ocenę różnic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Konstruktor nie wkłada sobie tych rezystorów ot tak dla zabawy. 

Rezystor równolegle z "ślizgacz potencjometru - masa" przeciwdziała stanom nieustalonym w przypadku utraty kontaktu ślizgacza z masą oporową. Pojawią się jedynie mniejsze trzaski a nie zmiana punktu pracy stopnia następnego (bez separacji kondensatorem) lub co najmniej głośne trzaski. 

Bywa tak, że rezystorami szeregowym i równoległym nieco wygładza (modyfikuje) się charakterystykę potencjometru.

Nie ma tu drugiego dna.

Są "potencjometry" (drabinki), które muszą mieć cechę stałej rezystancji wejściowej i/lub wyjściowej ale takich nie widziałem w audio. Są klasyką w urządzeniach pomiarowych. 

W audio przy niewielkim paśmie częstotliwości stosuje się schemat małej impedancji stopnia zasilającego potencjometr i wysokiej za potencjometrem. Mała i wysoka są tu względne. W aparaturze szerokopasmowej stopień napędzający i odbierający sygnał z potencjometru (drabinki) muszą być obciążone stałą impedancją a do tego sama drabinka musi być skompensowana częstotliwościowo. 

 

to co piszesz to są normalne , techniczne rzeczy .Tu była mowa o dużej redukcji szumów i stosowaniu rezystorów z wysokiej półki audio (mk132 caddock ) i do tego w różnych konfiguracjach.Bardzo mnie to ciekawi ,dużo bardziej niż pyskówki o graniu rezystorów i testach różnicowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, artw napisał:

dużo bardziej niż pyskówki o graniu rezystorów i testach różnicowych.

Testy różnicowe wg. Kolegi to nie jest merytoryczne podejście do tematu tylko pyskówki? Świat się kończy, wracamy na drzewa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, artw napisał:

Tu była mowa o dużej redukcji szumów

Jak rezystor ma mniejsze szumy to jest redukcja szumów. 

Dołożenie rezystora tak by tworzył filtr dolnoprzepustowy z pojemnościami za rezystorem zmniejszy szumy ale to jak piszesz:

"normalne, techniczne sprawy".

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kolmen napisał:

Tylko że lampy z upływem czasu degradują dźwięk, a tranzystory tego nie robią ?

Nie bierzemy pod uwagę uszkodzonych elementów ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Lech36 napisał:

Testy różnicowe wg. Kolegi to nie jest merytoryczne podejście do tematu tylko pyskówki? Świat się kończy, wracamy na drzewa ?

Lechu, zgódźmy się, jest wielu, którzy nigdy nie zeszli ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.