Skocz do zawartości
IGNORED

Plumkanie i dylematy z tym związane


slaaawek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, morawka napisał:

Dobry system zagra dobrze każda muzę od plumkania przez rocka po symfonike ( o ile jakość nagrania będzie dobra )

cena nie zawsze jest wyznacznikiem "dobroci" ale to chyba oczywiste , ze łatwiej zestawić dobry system mając dużo pieniędzy niż mało...

I tyle w temacie.

Widać ludziom bardzo się nudzi skoro zakładają takie wątki.

Wiadomo piątek wieczór, pandemia, różne głupoty do głowy przychodzą, można wybaczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie piszemy o tym. Zresztą widzę że większość nie czyta że zrozumieniem lub celowo unika wyjaśnienia..

piszemy nie o "wyrabianiu" zestawów i ich złych połączeń... Tematem jest dlaczego drogie już dobrze zestawione elementy toru audio nie radzą sobie z ostrą dynamiczną najczęściej rockową muzyką. A powolne utwory generalnie jazz brzmią wybornie. To mnie nurtuje

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, slaaawek napisał:

Ale nie piszemy o tym. Zresztą widzę że większość nie czyta że zrozumieniem lub celowo unika wyjaśnienia..

piszemy nie o "wyrabianiu" zestawów i ich złych połączeń... Tematem jest dlaczego drogie już dobrze zestawione elementy toru audio nie radzą sobie z ostrą dynamiczną najczęściej rockową muzyką. A powolne utwory generalnie jazz brzmią wybornie. To mnie nurtuje

 

 

A ten dalej swoje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kazik II napisał:
35 minut temu, slaaawek napisał:

W jakim celu piszesz o zrozumieniu jak Lavardin to nie lampa... Proszę Kaziku nie kompromituj się

To połącz do tego Lavardina zestawy MBL 101 E i napisz czy wyrabia ?

I co plumka ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopcy jak uwielbiam Was teraz czytać... jazz ostrzejszy od metalu?? Niebywałe. Nadal brak zrozumienia tematu. 

?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slaaawek

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Kolega Słaaawek pochwali się swoim systemem? Bo w "o mnie" nie raczył.

Będziemy wiedzieli do jakiej bazy porównywać te rozważania.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój system dlugi czas kompletowany nie jest drogi - na tyle na ile mnie stać ale w końcu jestem bardzo zadowolony. To już sprzęt ponad 20 letni ale najważniejsze że gra jak chcę, daje radość z odsłuchu?

ale ideałem też nie jest. I tej ostrzejszej muzy też nie gra ta jak jazzu i kameralistyki... Marek nie wymienię by nie robić zadymy reklamy itp. po prostu mam zbieraninę ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slaaawek

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to rozumiem. Sztuką jest stworzyć dobrze grający system za rozsądną cenę. Jeśli się udało, to gratuluję. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, EmilioE napisał:

A to rozumiem. Sztuką jest stworzyć dobrze grający system za rozsądną cenę. Jeśli się udało, to gratuluję. 

Bardzo dziękuję ? w razie czego zapraszam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slaaawek

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, slaaawek napisał:

Sypanie nazwami modelami firmami uważam nie jest dobre bo zacznie się kłótnia... Po prostu są takie zestawy które doskonale prezentują muzykę spokojną, wolne tempo małe składy a wykładają się na ostrej rytmicznej energetycznej muzyce około rockowej a są to bardzo drogie elementy... I zastanawiam się dlaczego wszystko zrzuca się na jakość nagrań itp

Moze chodzi o to ze kazdy ma mozliwosc wyboru sprzetu do muzyki ktora preferuje. Chyba jest tak z wszystkim na tym swiecie. Prosty przyklad, milosnik offroadu nie kupi ferrari bo mu sie w terenie nie sprawdzi. Wydaje mi sie ze nie ma co generalizowac, bo napewno sa tez drogie sprzety ktore i rocka zagraja dobrze.

1 godzinę temu, slaaawek napisał:

Mój system dlugi czas kompletowany nie jest drogi - na tyle na ile mnie stać ale w końcu jestem bardzo zadowolony. To już sprzęt ponad 20 letni ale najważniejsze że gra jak chcę, daje radość z odsłuchu?

ale ideałem też nie jest. I tej ostrzejszej muzy też nie gra ta jak jazzu i kameralistyki... Marek nie wymienię by nie robić zadymy reklamy itp. po prostu mam zbieraninę ?

 

Moze problem lezy w tym jak Ty osobiscie muzyke rockowa odbierasz. Moze drazni Cie ostre granie, zle na Ciebie wplywa i nie powinienes takiej muzyki sluchac.

1 godzinę temu, slaaawek napisał:

Mój system dlugi czas kompletowany nie jest drogi - na tyle na ile mnie stać ale w końcu jestem bardzo zadowolony. To już sprzęt ponad 20 letni ale najważniejsze że gra jak chcę, daje radość z odsłuchu?

ale ideałem też nie jest. I tej ostrzejszej muzy też nie gra ta jak jazzu i kameralistyki... Marek nie wymienię by nie robić zadymy reklamy itp. po prostu mam zbieraninę ?

 

Moze problem lezy w tym jak Ty osobiscie muzyke rockowa odbierasz. Moze drazni Cie ostre granie, zle na Ciebie wplywa i nie powinienes takiej muzyki sluchac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2020 o 19:46, iro III napisał:

Ja znam, na co dzień go słucham. ?

..., LZ z "Black Boxu", ...

Czy mógłbyś przybliżyć, co to za wydanie jeśli nie jest to "Definitive Collection"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



Dobry system audio jest jak szklo powiekszajace. Grajacy rozdzielczo sprzet przy dobrze nagranej plycie jazzowej wzmocni i uwypukli wszystkie smaczki w nagraniu.
Na tym samym sprzecie puszczona plyta z nagraniem metalowym dajmy na to z lat 90-tych obnazy i wyostrzy tylko zlą realizacje nagrania.
Takiej muzy najlepiej sluchac na czyns gdzie te niedoskonalosci nie sa widoczne (slyszalne).
Jak ktos tego nie kuma to mozna walkowac to naograglo i nie bedzie w tym sensu.
 
Jednakowoz osobiscie posiadam kolumny Chario delphinus podlaczone pod wzmacniacz i dac Hegla i uwazam, ze jest to wystarczajaco rozdzielcze granie do zaglebiania sie w smaczki  a metal potrafi zagrac bardzo dobrze. Zwlaszcza nowsze plyty metalowe gdzie uwazam, ze sa juz naprawde dobrze zreazlizowane 


Wbrew dość powszechnym opiniom, te niby źle brzmiące płyty metalowe są oryginalnie osłuchiwane na sprzęcie daleko poza zasięgiem głosicieli tychże opinii. Tak że ten
No ale te najdrozsze sprzety do sluchania audio sa niemilosiernie rozdzielcze.
Wylazi na wierzch wszystko co zostalo i jak nagrane.
I to jest błąd, ślepa uliczka tzw. Hi-End.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Często pytałem , czy mu to nie przeszkadza , że przecież ten dźwięk się ma nijak do tego z filharmonii . I zawsze słyszę , że nie...

I chłopina ma rację. Bo jak sam pisałeś...

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

...odwzorowanie poprawnego brzmienia tradycyjnych instrumentów jest praktycznie nie do wykonania...

... i dlatego realizując nagranie nie stawia się jako cel odwzorowania brzmienia na żywo. CD ma fajnie brzmieć przy 70-80dB, a nie udawać filharmonię czy metalowy koncert (i całe szczęście, bo brzmienie na większości metalowych koncertów jest nie do zniesienia).

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

A to , że płyty rockowe , metal są traktowane po macoszemu przez realizatorów to też fakt...

Nie do końca jest to prawda. Płyty metalowe są nagrane tak, jak są nagrane. Po prostu są tak realizowane, by fajnie brzmiały zarówno na słupkach przy 70-80dB jak i bluetooth speakerze z targu. Słuchanie metalu na hiendzie przy 100dB, to jak wkręcanie śruby młotowiertarką udarową 2000W. Nieodpowiednie narzędzie, więc niezbyt to idzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wyobraz sobie infinity gamma napedzane krellem 402evo. salon pod sto metrow kwadratowych.

uwierz koncert na zywo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, tomek7776 napisał:

ale wyobraz sobie infinity gamma napedzane krellem 402evo. salon pod sto metrow kwadratowych.

uwierz koncert na zywo

Wszystkie moje ulubione metalowe kapele lepiej brzmią na moim lowendzie z płyty niż na żywo... ale każdy może mieć odmienne zdanie.

Ps.

A jak ktoś lubi słuchać klasyczne płyty Judas Priest na Technics+Altus140, a sytuacja społeczno-materialna zmusiła go do zakupu hiendu, to ma po prostu pecha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dluga droge przeszedlem w audio...ciesze sie ze moge sluchac na tym na czym slucham.i sie tym cieszyc.

metalu slucham sporadycznie.

ale mysle ze sie myslisz muzyka na zywo jest nie do podrobienia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, szymon1977 napisał:

(i całe szczęście, bo brzmienie na większości metalowych koncertów jest nie do zniesienia).

To fakt , jak by mi nagrali 1:1 Metallicę z ostatniego koncertu w Warszawie to bym się załamał.

8 minut temu, tomek7776 napisał:

ale wyobraz sobie infinity gamma napedzane krellem 402evo. salon pod sto metrow kwadratowych.

uwierz koncert na zywo.

Gratuluję sprzętu , ale na wiarę to tak trudno. Bez obrazy , po prostu jak coś już mi się wydaje idealnym brzmieniem , że już osiągnąłem szczyt , to zapraszam kolegę który jest połączeniem elektronika i muzyka . Przyjeżdża i jak to umysł ścisły rozkłada na czynniki pierwsze to co słyszy i za moment mam całą listę elementów brzmienia do poprawki tego ,co jeszcze niedawno wydawało mi się ideałem ? I niestety zwykle ma rację. Dlatego zawsze lepiej jak o naszym systemie piszą inni , bo zawsze jest to bardziej obiektywne . A i z takich spotkań sporo można korzyści można wynieść .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: WBA Blazebird + Ironbird; Pioneer N-70A CDX-1060 ; K-1020; ; JVC QL A7; YAMAHA Yp-701, RME Adi2 PRO FS R Black Edition ; Sony STR-V5 , ;kolumny: Altec Lansing Valencia, ProAc Response One SC. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+;DDRC-24 ; DDRC-22D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gammy i krell to znajomego.

ma budzet nieograniczony.

jak narazie nic sie nie zblizylo do krella.

z gammami to samo.

szuka.kombinuje.co najwyzej drugiego krella moze by dokupil.ale gammy nie do pobicia.

ja mam co innego.info w o mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, tomek7776 napisał:

ale mysle ze sie myslisz muzyka na zywo jest nie do podrobienia.

W przypadku metalu na całe szczęście: efektem ubocznym każdego koncertu metalowego na którym byłem, był dwudniowy ból głowy i piszczenie w uszach. Całe szczęście, że realizator płyty i producenci sprzętu mi tego oszczędzają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Sine Metu napisał:

Z tym że muzyka z CD służy do słuchania w warunkach domowych - i tu niespodzianka - wcale nie na sprzęcie Hi-End.

Jeżeli chodzi o rock/metal, czyli gatunki muzyczne będące przyczyną istnienia tego wątku, jest to prawda absolutna. Bo rock/metal jest tak realizowany, żeby brzmiał fajnie na słupkach przy 70-80dB, a nie żeby na hiendzie przy 100dB udawać koncert. Dotyczy to większości gatunków muzyki popularnej, ale że ich słucham sporadycznie, to się nie wypowiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tomek7776 napisał:

ale jak masz warunki i sprzet.to zagra calkiem sensownie.ale nigdy jak na zywo.

Oczywiście. Myślę, że każdy hiend, w choć umiarkowanie przyzwoitej akustycznej, zagra o niebo lepiej niż moje O+T. Tylko nigdy nie zagra tak, jak oczekiwać mogliby użytkownicy hiendu. Po prostu metal nie jest realizowany z myślą o hiendowym sprzęcie, tylko o słupkach i bluetooth speakerze z targu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, tomek7776 napisał:

ale gammy nie do pobicia.

Bo nie słyszał Alteców Lansing Valencia ? 

Sorry , taki żart , nie mogłem się powstrzymać.

Dźwięki instrumentów w tzw. plumkaniu jest dosyć łatwo zdefiniować , zwykle oczekujemy jak największego odwzorowania oryginału , w metalu czy hard rocku już tak prosto nie jest. Kolega o którym już wspominałem słucha między innymi tzw. " rzeźni " czyli maksymalnego łomotu. I nie do wiary , że można oczekiwać jakości dźwięku w przypadku wrzeszczącego faceta i paru gości szarpiących struny nawet nie wiem czego ,bo ciężko rozróżnić. A okazuje się , że można i usłyszałem np. że moje Alteci są za szybkie do tej muzy , bo tu chodzi o przekaz całościowy ??? W związku z tym , że to nie ja jestem specjalistą od łomotu to wierzę w ciemno ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: WBA Blazebird + Ironbird; Pioneer N-70A CDX-1060 ; K-1020; ; JVC QL A7; YAMAHA Yp-701, RME Adi2 PRO FS R Black Edition ; Sony STR-V5 , ;kolumny: Altec Lansing Valencia, ProAc Response One SC. Kino: Yamaha RX-A3030;BC Acoustique EX-502; kolumny: Dali Grand Vocal, B&W 685 S2, Mivoc SW 1500; Raspberry Pi3 B+;DDRC-24 ; DDRC-22D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, payong napisał:

Czy mógłbyś przybliżyć, co to za wydanie jeśli nie jest to "Definitive Collection"?

To się nazywa The Definitive Box Set, wydany 2008, SHM-CD, potocznie zwany czarnym, bo tak wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.10.2020 o 19:20, slaaawek napisał:

Dlaczego mianem hi-end, hi-fi określa się systemy, które pięknie grają tzw. plumkanie -- małe składy, muzykę akustyczną.

Może dlatego, że przy Slayerze ciężko mówić o ciekawej barwie etc. ? 

W dniu 23.10.2020 o 19:20, slaaawek napisał:

Muzyka wolna, nastrojowa, wokale... To wszystko pięknie brzmi i te dźwięki kojarzone są z hi-end.

Tu łatwiej wyłowić poszczególne różnice pomiędzy fajnym, dobrze skonfigurowanym systemem, a jakimś mocno przeciętnym ?

W dniu 23.10.2020 o 19:20, slaaawek napisał:

Dlaczego Hi-fi, hi-end zwłaszcza nie potrafią oddać klasy i jakości dynamicznych nagrań, rocka, prog-rocka, metalu, itp.

Dlatego ( to moje zdanie ), że bardzo często ta muzyka jest nagrana mocno średnio..............

W dniu 23.10.2020 o 19:20, slaaawek napisał:

Nie znam zestawów hi-end prezentujących taką muzykę.

Przesterowana gitara ma taką cechę, że brzmi dosyć podobnie na różnej jakości sprzęcie, a posłuchaj chociażby fortepianiu na "lipie" i na świetnym zestawie - różnica kolosalna, łatwo wychwytywalna przez ludzkie ucho. 

W dniu 23.10.2020 o 19:20, slaaawek napisał:

I co bardziej cenicie: dobrą stereofonię, wierność przekazu, głębię, pokazanie brył instrumentów, na scenie, czy może barwę, naturalność, przyjemność płynącego dźwięku, bez szatkowania go skalpelem na czynniki pierwsze?

Dla mnie z powyższych ? Wszystko co wymieniłeś + lubię szczegół i detal....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W minionym dziesięcioleciu kupowałem format CD z przeznaczeniem do samochodu. Głównie stary, dobry Rock i jego cięższe odmiany. W aucie wszystko grało, a w systemie domowym tak se.

Mijały lata...

Rosła sterta zakurzonych CD, bo Maciek myślał, ze fatalnie nagrane. 

Jak ogromne było moje zdziwienie, gdy po zakupie pewnych kolumn, dostrojeniu całości i zrozumieniu pewnych niuansów o których pisał np. Grzegorz7, okazało się, że jednak.., grajom ;-)

Fakt, nie wszystkie, ale z grubsza jakieś 70% zakurzonej kolekcji była nagrana całkiem, całkiem dobrze, a już z pewnością na tyle dobrze, aby zmienić o nich zdanie i z przyjemnością posłuchać. 

Wniosek?

W większości, to nie płyty, tylko Maciek kiedyś spartolił robotę przy audio, a i do stereotypów ludowych o rzekomo spartolonych realizacjach też trzeba podchodzi z ostrożnością. 

To tak z kartki audio kalendarza ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.