Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła i fotowoltaika - wasze opinie


Dawid2011
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Zbig napisał:

No i jeszcze musisz ten pellet zamówić, odebrać i gdzieś trzymać, żywotność takiego pieca też pewnie nie jest imponująca.

zasypywać ?

30 minut temu, Lolo2 napisał:

Bo te kilka lat temu chcialem inwestowac w pompe ciepla ziemna, ale jak mi wyliczyli 140k za instalacje i kilkanascie tysiecy rocznie za ogrzewanie to wstawilem  piec na ekogroszek. 

What? Jak duży jest ten dom, że wyszło 140k ?

Ja mam 300m2, 3x pionowe odwierty po 110 mtr każdy plus pasywne chłodzenie i dalekoooo byłem od tej kwoty ?? Nawet ze zrywaniem jastrychu i robieniem nowej podłogówki....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Zbig napisał:

Bardzo to znaczy jaki odstęp pomiędzy rurkami?  Albo inaczej, jaka jest powierzchnia tej podłogówki i na ile pętli podzielona?

Dobrze że nie skorzystałeś z tej oferty na PCi bo z daleka pachnie łowcami jeleni ?  

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja pompy ciepła powinna być tańsza w eksploatacji niż pellet.

Musialbym znalezc zdjecia z kladzenia podlogowki w domu bo nie wiem. 

Albo zobaczyc metry kwadratowe i ile tych zaworow - ukladow jest.  bo od cholery ich mam. W domu bede to sprawdze z ciekawosci. 

 

W tym roku inna firma robila mi podlogowke w piwnicy, to takie mam odstepy. Duze czy Male? Bo sie nie znam. 

Wydaje mi sie ze w domu mam podobnie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG-20200401-174751.jpg

18 minut temu, will66 napisał:

zasypywać ?

What? Jak duży jest ten dom, że wyszło 140k ?

Ja mam 300m2, 3x pionowe odwierty po 110 mtr każdy plus pasywne chłodzenie i dalekoooo byłem od tej kwoty ?? Nawet ze zrywaniem jastrychu i robieniem nowej podłogówki....

No mi tak to wyliczyli. Nie bede podawal firmy. Wyliczenie z 2013 roku.  Metrow ciut wiecej od ciebie bo chcialem tez cala piwnice ogrzewac. A piwnice mam wieksza niz dom ?

 

Witam serdecznie!
W nawiązaniu do zapytania o koszty związane z instalacją i eksploatacją mogę jedynie w przybliżeniu, na chwilę obecną, podać informacje. Inwestycja jest spora więc jeśli miałbym poświęcić czas na dokładne wyliczenia musiałoby to być podparte chęcią współpracy.
Dla budynku o powierzchni o której Pan pisał, przy średnim zapotrzebowaniu na energię cieplną należałoby zastosować urządzenie o mocy od 33KW. Urządzenie takowe to koszt około 50000zł Netto. Do tego należy doliczyć koszt bufora, tu nie podam ceny gdyż nie znam parametrów instalacji, ale można przyjąć 5000zł Netto. Jeśli ma być produkowana ciepła woda użytkowa to kolejne kilka tysięcy. Kolektor pionowy to kilka odwiertów o łącznej długości 600-700mb. Przy założeniu, że 1mb to 75zł to koszt 52000zł netto w górę. Wykonanie kotłowni to koszt nie niższy niz 10000zł netto w zależności od zestawienia(koszt z materiałami instalacyjnymi). Symulowana praca sprężarki to około 2640h/rok co przekłada się na 21150kWh rocznie. Przy "kursie" kWh 0,60zł daje to nam 12690zł/rok i dalej 1058zł/miesiąc.
Myślę, że te dane wstępnie naświetlą Panu obraz zakupu jak i eksploatacji urządzenia dla budynku z tego tematu.
Pozdrawiam.

 

 

 

Na dzien dzisiejszy jak wspomnialem. Zuzywam 8 ton peletu, co to za obsluga pieca jak zona czy ja raz na 2 tygodnie idzie wsypac 20 workow to zasobnika....

Narazie piwnicy nie ogrzewam. 

 

Natomiast w tym roku pytalem o pompe powietrza Powietrze. 

To powiedzieli tak.  Zamiast tych 8 ton peletu potrzebuje:

Pompa 19kw

Dom ma zapotrzebowanie 34 400kwh energii cieplnej bez piwnicy. 

Potrzebuje 8230kwh pradu. 

Pompa z calym osprzetem to okolo 40 000zl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Lolo2 napisał:

W tym roku inna firma robila mi podlogowke w piwnicy, to takie mam odstepy. Duze czy Male? Bo sie nie znam. 

Wygląda na co 15 cm czyli pod PCi OK.

15 minut temu, Lolo2 napisał:

Dla budynku o powierzchni o której Pan pisał, przy średnim zapotrzebowaniu na energię cieplną należałoby zastosować urządzenie o mocy od 33KW.

Przewymiarowana ze dwa razy, pachnie to niedouczonym gazownikiem ?

17 minut temu, Lolo2 napisał:

Kolektor pionowy to kilka odwiertów o łącznej długości 600-700mb.

Do dobrze dobranej pompy wystarczyła by połowa tej długości.

22 minuty temu, Lolo2 napisał:

Zamiast tych 8 ton peletu potrzebuje:

Po ile za tonę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Zbig napisał:

Powietrzna która wg Nibe ma dzięki różnym fidrygałkom jakoby dorównywać sprawnością ww. gruntowym jest o 11 tys zł droższa.  Dla mnie to pic na wodę fotomontaż sprytnie obliczony na tych Klientów, których przed decyzją o wyborze pompy ciepła powstrzymuje niechęć do rozkopywania posesji.

dla domu 150mkw "w nowym budownictwie" wystarczy pompa typu panasonic t-cap 9kw za 50% ceny, którą podajesz. Rycie posesji nie jest problemem tylko koszt ogólnej inwestycji i żywotność urządzeń a raczej zmyślone historie.

5 godzin temu, will66 napisał:

Możesz szerzej dlaczego nie są lepsze w naszych warunkach?? rozumiem, ze zapomniałeś dopisać „mz”....za bardzo transferujesz z audio hobby: moje jest mojsze , dotyczy tez własnej opinii/zdania ma jakiś temat....

Bo dolne źródło ciepła w przypadku wyższych temperatur otoczenia zużywa więcej prądu, realne korzyści są przy konkretnych zimach, których od lat nie ma.

5 godzin temu, will66 napisał:

Mars (gas), zero wymogów regulacyjnych i inspekcji odnośnie samej instalacji, itd. Dla mnie to same benefity ??

chyba tylko pompy na propanie nie wymagają uprawnień i uzupełniania czynnika. W każdej innej sytuacji instalator musi mieć F

5 godzin temu, will66 napisał:

Patrzę na zyski jak komfort, bezobsługowość,

to masz w każdym przypadku

5 godzin temu, will66 napisał:

I znowu to tylko Twoje zdanie. Jak kalkulator jest Twoja prawa ręką to tylko twój wybór; sorry ?

tu raczej chodzi o zdrowy rozsądek, efekt zadowolenia z urządzenia możemy oceniać za 8.10 lat. Do tego czasu może być jak kotłami gazowymi, nie opłaca się naprawiać ani trzymać bo technologia poszła do przodu i warto wymienić całą jednostkę. Łatwiej wymienić tańsze urządzenie niż drogi kombajn a cały czas trzeba pamiętać o koszcie inwestycyjnym.

2 godziny temu, will66 napisał:

Yeap ? mam instalację opartą na buforze i grzejnikach. 
Wielkość buforu też należy dobrać do zapotrzebowania domu, jak szybko schładzany jest zład - nie chcemy żeby PC grzała „niepotrzebną” ilość wody do potrzeb budynku. 

masz źle dobrną pompę że korzystasz z bufora ?

1 godzinę temu, Lolo2 napisał:

Raczej, mam bardzo gesto polozone

przy PC musisz mieć odpowiedni przepływ i zapas wody, generalnie przyjmuje się zasadę że pewne obiegi nie mają regulacji i cały czas są otwarte co przy zagęszczeniu rurek może być dużym problem bo będziesz przegrzał pomieszczanie albo innych nie dogrzejesz.

Wyjściem będzie bufor ale przy źródłach ciepła z modulacją takie rozwiązanie zawsze lekko pogarsza efektywność. Można spróbować sprytne sterownie podłogówką, czyli urządzenie które jednocześnie zmienia parametry pracy PC jak i ustawianie zaworów ale to też by ktoś musiał "policzyć".

Pod pompy warto robić projekty instalacji.

1 godzinę temu, Zbig napisał:

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja pompy ciepła powinna być tańsza w eksploatacji niż pellet.

mówiłeś coś o jeleniach.. z groszkiem nie ma dyskusji, ale z pelletem byłbym ostrożny.

Godzinę temu, Zbig napisał:

Wygląda na co 15 cm czyli pod PCi OK.

tego nie jesteś w stanie stwierdzić.

Godzinę temu, Lolo2 napisał:

Dom ma zapotrzebowanie 34 400kwh energii cieplnej bez piwnicy. 

jak to wyliczyłeś ? wiesz jak jest... piec 25kw... a potem wychodzi że pompa 9kw daje radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, fetek napisał:

dla domu 150mkw "w nowym budownictwie" wystarczy pompa typu panasonic t-cap 9kw za 50% ceny, którą podajesz. Rycie posesji nie jest problemem tylko koszt ogólnej inwestycji i żywotność urządzeń a raczej zmyślone historie.

50% ceny to jest cena netto za sam monoblok, bo pewnie o tym piszesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak się dołoży zasobnik i niezbędne akcesoria plus vat to wychodzi 37 tysi w najtańszej wersji, więc szału nie ma.

Katalog pachnie ściemą bo dla różnych temperatur zewnętrznych podają taką samą moc grzewczą.

A jak ktoś liczy długoterminowo na łagodne zimy bo ocieplenie to się może zdrowo przejechać bo jest duża szansa że w Polsce klimat będzie się zmieniał na bardziej kontynentalny czyli upały w lecie a mrozy w zimie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lolo2 napisał:

Wyliczenie z 2013 roku. 

Moja instalacja jest z 2012 - nie wiem jak „ciut” mas większy dom albo - sorry - słaby energetycznie dom, bo do moich 300m2 (grzane wszystkie pomieszczenia z garażem włącznie) mam 14kw PC (i tak jest przewymiarowana) pracującą na grzejnikach....także tak jak @Zbig napisał: pachnie multispecem gazownikiem - 33 kw to totalny overkilling, chyba że dom ciut większy to jakieś 600-700 m2 powierzchni ?

 

Godzinę temu, fetek napisał:

masz źle dobrną pompę że korzystasz z bufora ?

że bufor jako sprzęgło na grzejnikach to źle, rak mam rozumieć ? ??

Wg Ciebie pompa ma bezpośrednio gonić 20-30 litrów wody w systemie grzejników z zerową bezwładnością cieplną ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, will66 napisał:

że bufor jako sprzęgło na grzejnikach to źle, rak mam rozumieć ? ??

Wg Ciebie pompa ma bezpośrednio gonić 20-30 litrów wody w systemie grzejników z zerową bezwładnością cieplną ?

nie wiem co masz zrobione więc się nie wypowiem.

1 godzinę temu, will66 napisał:

Moja instalacja jest z 2012

prawie 10lat, możesz napisać coś więcej ? jakieś problemy etc?  coś napisać o budynku ?

2 godziny temu, Zbig napisał:

50% ceny to jest cena netto za sam monoblok, bo pewnie o tym piszesz

9kw kupisz poniżej 20 tyś zł. Twoja propozycja to 40tyś i zbiornik emaliowany, który na wolnym rynku spokojnie kupię w okolicy ~2k z podwójna wężownicą.

Vat jest 8% a wyżej podałem ceny brutto.

Jak wydam 40 tyś to mam bardzo fajne urządzenia na propanie z gadżetami i wymiennik krzemowo aluminiowy w kauczuku. A jeszcze zostaje mi na rekuperator i GWC albo fotowoltaikę.

2 godziny temu, Zbig napisał:

A jak ktoś liczy długoterminowo na łagodne zimy bo ocieplenie to się może zdrowo przejechać bo jest duża szansa że w Polsce klimat będzie się zmieniał na bardziej kontynentalny czyli upały w lecie a mrozy w zimie.

od kilku lat jest odwrotnie,  normalna zima to nie problem w teorii eksploatacja wyjdzie porównywalnie przy niższym koszcie inwestycji.

Kiedy ty masz -15/-20 ? bardziej się martwię czy będę miał prąd... chyba warto pomyśleć o kominku etc.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, will66 napisał:

Yeap ? mam instalację opartą na buforze i grzejnikach. 
Wielkość buforu też należy dobrać do zapotrzebowania domu, jak szybko schładzany jest zład - nie chcemy żeby PC grzała „niepotrzebną” ilość wody do potrzeb budynku. 

Nie jestem pewien , czy dobrze mówię . W takiej sytuacji jest lepszy duży zład wody . PC nie będzie taktować . 

PC musi mieć dużą modulację mocy , to podstawa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Zbig napisał:

Wygląda na co 15 cm czyli pod PCi OK..

Po ile za tonę?

Tak mi sie zdaje ze mam od 10 do 15cm odstepy. 

 

Ile za tone.... Jak chcesz palic resztkami mebli to kupisz pellet za 500zl. Ja kupuje najdrozszy czyli 800 - 900zl i nie mam zadnego popiolu. Prawie wogole nie czyszcze pieca. 

5 godzin temu, fetek napisał:

 

przy PC musisz mieć odpowiedni przepływ i zapas wody, generalnie przyjmuje się zasadę że pewne obiegi nie mają regulacji i cały czas są otwarte co przy zagęszczeniu rurek może być dużym problem bo będziesz przegrzał pomieszczanie albo innych nie dogrzejesz.

Wyjściem będzie bufor ale przy źródłach ciepła z modulacją takie rozwiązanie zawsze lekko pogarsza efektywność. Można spróbować sprytne sterownie podłogówką, czyli urządzenie które jednocześnie zmienia parametry pracy PC jak i ustawianie zaworów ale to też by ktoś musiał "policzyć".

Pod pompy warto robić projekty instalacji.

mówiłeś coś o jeleniach.. z groszkiem nie ma dyskusji, ale z pelletem byłbym ostrożny.

tego nie jesteś w stanie stwierdzić.

jak to wyliczyłeś ? wiesz jak jest... piec 25kw... a potem wychodzi że pompa 9kw daje radę.

Na poczatku mialem czujnik w salonie, ktory regulowal temp. Problem taki ze salon mam 6.5metra wysoki, nie mam stropy tylko dach odrazu.  Nastomiast pokoje normalne. 

W zwiazku z czym problematyczne bylo ustawienie temperatur. Jak w salonie cieplo to w pokojach goraco.  Nie dawalem sobie z tym rady - - przykrecanie zaworkow. 

Wiec jestem w trakcie montarzu silownikow elektrycznych i pokojowych termostatow. W wiekszosci pokojow pomontowalem, zostal tylko salon i poddasze ale narazie nie widze tam potrzeby montazu tych sterownikow wiec dalem se luz. 

Mam instalacje tak zrobiona, ze musze miec w ukladzie wode 34 stopnie, aby krazyla caly czas.  Mniejsza temp, nie nagrzeje mi salonu. 

 

Jak wyliczylem zapotrzebowanie na energie cieplna? Kolesie od pomop i piecow maja programiki. Wpisali ze uzywam 8ton pelletu i uzyskali informacje ile to energii cieplnej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do PC najlepsza podłogówka i klimakonwektory które mogą służyć także do chłodzenia.  Mamy wtedy niskotemperaturowy system ogrzewania o duzej efektywności.  Co do chłodzenia to czytałem że podłogowe jest do tego niezbyt dobre ale klimakonwektory już tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fajny blog o podlogowce. Reku się nie zwróci ale za to jaki komfort miec cały czas świeże powietrze

Naszła mnie myśl że świeże powietrze w domu to dorobić teorie ze basik lepiej się rozchodzi i wysokie czystsze to może ktoś zacznie produkować .... audiofilskie rekuperatory ..?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lolo2 napisał:

Jak wyliczylem zapotrzebowanie na energie cieplna? Kolesie od pomop i piecow maja programiki. Wpisali ze uzywam 8ton pelletu i uzyskali informacje ile to energii cieplnej. 

dlatego dostawałeś przewymiarowane propozycje.

5 godzin temu, czester15.30 napisał:

W takiej sytuacji jest lepszy duży zład wody . PC nie będzie taktować . 

pamiętaj że bufor grzejesz z pełną mocą (teoretycznie).

3 godziny temu, mcr1 napisał:

Reku się nie zwróci ale za to jaki komfort miec cały czas świeże powietrze

raczej nie ale czyste powietrze to podstawa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, fetek napisał:

pamiętaj że bufor grzejesz z pełną mocą (teoretycznie)

Chodzi o to , że pompa grzeje bufor z pełną mocą ? Czy do dużej temperatury ?

Mam teraz PC i bufor trzysta litrowy . W najchłodniejsze dni tego miesiąca bufor był grzany max do 29- ciu stopni . Później tylko cyklicznie załącza się pompka przy buforze .

Latem w upały c.w.u. 180 l. w ciągu doby pompa zużywała niecałe 1 Kw na taryfie G12 .

Ps. Mam podłogówkę , ścienne i zostały kaloryfery . Wszystko grzane niskotemperaturowo .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, czester15.30 napisał:

Chodzi o to , że pompa grzeje bufor z pełną mocą ? Czy do dużej temperatury ?

mocą

5 minut temu, czester15.30 napisał:

Ps. Mam podłogówkę , ścienne i zostały kaloryfery . Wszystko grzane niskotemperaturowo .

kojarzę temat z wylewką, stary dom tak ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, fetek napisał:

kojarzę temat z wylewką, stary dom tak ?

Tak .

Będę miał czas , to wszystko dokładnie opiszę w swoim temacie . Ten rok , a w zasadzie początek  roku marzec , dużo zmienił w moich planach i przyśpieszył modernizację . Miałem w domu na poddaszu pożar . W tej chwili poddasze solidnie ocieplone , niezamieszkane . Elewacja zrobiona tzn. ocieplona . Dół zalany był wodą i wywaliłem podłogi drewniane , panele , trociny z wapnem . Podłogówka wszędzie oprócz kuchni , w kuchni ścienne i także w innych miejscach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, czester15.30 napisał:

Nie jestem pewien , czy dobrze mówię . W takiej sytuacji jest lepszy duży zład wody . PC nie będzie taktować . 

PC musi mieć dużą modulację mocy , to podstawa .

U mnie PC pracuje około 35-40 minut osiągając optymalne parametry i pełna moc (tak jak napisał tez Fetek) i tak dla mojej pompy jest ok wg producenta. System pracuje stabilnie, bo nigdy przez tyle lat nie zauważyłem, aby pompa wpadała w taktowanie. 

 

14 godzin temu, fetek napisał:

jakieś problemy etc?

Odpukać nie miałem żadnych problemów. Lodówka ?
W pierwszym sezonie odstawiła się 2 razy z alarmem wysłanym na komórkę o niskim ciśnieniu DŹ - okazało się, ze była jeszcze zapowietrzona po zalewaniu źrodła.  
 

 

14 godzin temu, fetek napisał:

coś napisać o budynku ?

O powierzchni już pisałem. Dom kupiłem w 2010, budowa 2009/2010. Projekt typu dom polski z złym pod względem termoizolacji połamanym dachem z wykuszami. 
Struktura typowa jak na ten rok budowy: pełna biała silka 30 cm, 12 cm styro, dach 30 cm wełny, podpiwniczenie też ocieplone 10 styro, taras owinięty 10 styro, okna standard 2-szybowe. 
Za „moich czasów” docieplilem dach i top ścianek kolankowych poprzez wdmuchniecie celulozy, co przyniosło nadspodziewane pozytywne efekty - absolutnie spot on i dobrze wydane pieniążki.  
Mam jeszcze w planie zmianę okien na top ciepłe - zrobiłem tak w drugim domu i efekt imo warty wydania tej kasy. 
Instalacja grzejnikowa z buforem, która została przewymiarowana po zrobieniu 2 niezależnych bilansów cieplnych budynku. 
Sterowanie: logika PC, mam rownież możliwość sterowania pracą pompy czujnikami temperatury, ale to się nie sprawdza, bo nie używa krzywych i PC zamienia się w grzałkę elektryczną?

Posaem już, ale PC jak dla mnie to same plusy?

 

8 godzin temu, czester15.30 napisał:

Latem w upały c.w.u. 180 l. w ciągu doby pompa zużywała niecałe 1 Kw na taryfie G12 .

Nie sprawdzam już tego tak dokładnie; przeszło mi po tylu latach? W G11 kosztowało 300 ltr 50 zł. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak masz dobrze.. u mnie biały pustak / cegła, część ścian ze szczeliną i podwójną cegłą część tylko gazobeton. Na wszystko tylko fasada 10cm, dach o konstrukcji która uniemożliwia dobrą wentylację i izolację, chyba że pójdziemy w hipotekę i maty.

Obecnie mam dziury w suficie i paroizolacji, do tego 15cm unimaty, jak są wiatry to tragedia ale mimo tego średnio w okresie zimowym spalałem ~700kg taniego groszku (25mj), pow ~280mkw.

Myślałem o budowie nowego domu ale po pierwsze nie mam co zrobić z obecnym, po drugie budowa ze względów finansowych trochę by trwała a licznik bije. Więc kombinuje i powoli modernizuje. 

W tym roku testuje aero therm i papierowe koryta wentylacyjne na deskowaniu.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy krotko, przeciez to zależy od warunkow brzegowych ?

Ustawione jest 0,35 oraz ustawione temp 20 i 19 - PC sama sobie steruje swoją pracą.

Teraz w październiku przy tych temperaturach nocnych/dziennych - najniżej było 1-2 stopnie w nocy, średnio pracuje do 4 godz/dobę i załącza się 5-6 razy/dobę, włącznie z CWU. 
Moc/czas pracy wynika z „panujących warunków” pracy - przy -15-20 pracuje i godzinę, a może i dłużej. Jednak już nie stoję nad PC nie zliczam stoperem poszczególnych załączeń i czasów pracy każdego startu.....
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, will66 napisał:

Jednak już nie stoję nad PC nie zliczam stoperem poszczególnych załączeń i czasów pracy każdego startu.....

nowa kotłownia/maszynownia nowe hobby

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, will66 napisał:

Ja wiem czy krotko, przeciez to zależy od warunkow brzegowych ?

Ustawione jest 0,35 oraz ustawione temp 20 i 19 - PC sama sobie steruje swoją pracą.

Dłuższe cykle to wyższa sprawność i mniejsze zużycie sprężarki.  Zależy jakie są nastawialnie parametry sterownika.  Ja mogę zmieniać nachylenie krzywej, przesuwać całą lub lokalnie co 5 st.  Histereza krzywej grzewczej to parametr zazwyczaj dostępny z poziomu menu serwisowego, instalatorzy często zostawiają go w ustawieniu fabrycznym które niekoniecznie musi być optymalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2020 o 10:04, fetek napisał:

W tym roku testuje aero therm i papierowe koryta wentylacyjne na deskowaniu.

A nie lepiej zatrudnić projektanta? Jak w programie Polsatu "Nasz Nowy Dom".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech36 napisał:

A nie lepiej zatrudnić projektanta? Jak w programie Polsatu "Nasz Nowy Dom".

w jaki celu ?

4 godziny temu, Zbig napisał:

Dłuższe cykle to wyższa sprawność i mniejsze zużycie sprężarki. 

ważna jest ilość cykli nie ich długość.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fetek napisał:

ważna jest ilość cykli nie ich długość.

Ważna w czym?  Gdyby tak było to przewymiarowanie pompy nie miało by negatywnych następstw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Zbig napisał:

Ważna w czym?  Gdyby tak było to przewymiarowanie pompy nie miało by negatywnych następstw.

Im więcej cykli tym większe zużycie. Lepiej mieć lekko za słabą pompę i wspomagać ją np grzałką przepływową niż przewymiarować i iść w bufor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fetek napisał:

Im więcej cykli tym większe zużycie. Lepiej mieć lekko za słabą pompę i wspomagać ją np grzałką przepływową niż przewymiarować i iść w bufor.

O tym właśnie pisałem, przy słabszej cykle dla danej wartości histerezy krzywej grzewczej będą dłuższe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze zastanawiają algorytmy i sterownie całością. Kolega teraz robi test i PC będzie sterowana po KNX zewnętrzną jednostką sprężoną z rekuperacją, oknami i zaworami przy czym bazą do regulacji są mieszacze by nie wychładzać instalacji.

140 mkw, PC 4kw

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, fetek napisał:

Mnie jeszcze zastanawiają algorytmy i sterownie całością. Kolega teraz robi test i PC będzie sterowana po KNX zewnętrzną jednostką sprężoną z rekuperacją, oknami i zaworami przy czym bazą do regulacji są mieszacze by nie wychładzać instalacji.

140 mkw, PC 4kw

 

Tylko czy w tym przypadku nie zaczyna sie "przesada" a konczy "oplacalnosc". 

Wszystko uzalezniac od sterownika. Czy komus to sie kiedys zwroci? Bo a zasadnosci czujnikowanka otwartych okien... to przesada. 

 

Ja u siebie zrobilem wentylacje grawitacyjna, w kazdym pokoju. Aby zawszse byl dostep do swierzego powietrza z dworu.  Minus to halas podczas wietrznej pogody no i zwiekszone zurzycie peletu. 

Jakos nie mam zaufania do tej calej rekuperacji i sterowania powietrzem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.