Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła i fotowoltaika - wasze opinie


Dawid2011
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Lolo2 napisał:

zaczyna sie "przesada" a konczy "oplacalnosc". 

No to mi kiedyś powiedział dział techniczny producenta mojej PC - to jest jak gonienie króliczka audio ?

 

16 godzin temu, Zbig napisał:

Dłuższe cykle to wyższa sprawność i mniejsze zużycie sprężarki

Wiadomo że jest to powiązane i to było krytyczne na początku po odpaleniu systemu, jego kalibracja i optymalizacja - trwało to przez 2 sezony grzewcze.  Dla obecnych parametrów pogody imo, nie ma potrzeby dłuższej pracy, bo „ograniczeniem czasu pracy” jest też cały system, czas rozbierania zładu, przepływ,  itd. 
W PC jest też ustawiony parametr stopniominut, gdzieś w menu wg którego pracuje logika z krzywa i zadanymi temperaturami. 


Tak jak słucham muzyki a nie kabli i  formatu muzyki, tak z PC patrzę na komfort i stabilną temp w całym domu a tak jest, więc nie grzebię ? Koszty owszem są ważne, ale nie można popaść w paranoję ich redukcji....

11 godzin temu, fetek napisał:

iść w bufor

nie negowałby z góry instalacji z buforem, bo każdy przypadek instalacji PC jest przypadkiem indywidualnym. Nie ma dwóch takich samych - jeżeli  trafisz speca/firmę, która instaluje standard pakiet to radzę podziękować od razu zanim stracisz pieniądze. 
Ja szukałem wykonawcy ponad rok, a były to inne czasy. Było więcej hydraulików i gazowników niż PC speców na rynku. Miałem oferty na odwierty 30-40 mtr, PC 6-9 kw i też powietrzne. Przyjeżdżały gwiazdy, które po 5 min dawały ofertę na instalację, siedząc przy stole. Tylko kasa i kasa, projekt/instalacja drugorzędną sprawa. Ech, dużo by pisać. Obecny rynek ofertowy fotowoltaiki trochę mi się z tym kojarzy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, will66 napisał:

Wiadomo że jest to powiązane i to było krytyczne na początku po odpaleniu systemu, jego kalibracja i optymalizacja - trwało to przez 2 sezony grzewcze.  Dla obecnych parametrów pogody imo, nie ma potrzeby dłuższej pracy, bo „ograniczeniem czasu pracy” jest też cały system, czas rozbierania zładu, przepływ,  itd. 
W PC jest też ustawiony parametr stopniominut, gdzieś w menu wg którego pracuje logika z krzywa i zadanymi temperaturami. 


Tak jak słucham muzyki a nie kabli i  formatu muzyki, tak z PC patrzę na komfort i stabilną temp w całym domu a tak jest, więc nie grzebię ? Koszty owszem są ważne, ale nie można popaść w paranoję ich redukcji....

Chyba komplikujesz bardzo proste zagadnienie ?  Co to za model PCi?  Stopniominuty to nie w Nibe przypadkiem?

1 godzinę temu, czester15.30 napisał:

Jaki masz koszty ogrzewania w sezonie grzewczym ? 

To trzeba mieć pompę i reku podpięte do podlicznika żeby móc odpowiedzieć.

26 minut temu, will66 napisał:

nie negowałby z góry instalacji z buforem,

Czyli jaka jest objętość całego górnego źródła, tak mniej więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lolo2 napisał:

Ja u siebie zrobilem wentylacje grawitacyjna, w kazdym pokoju. Aby zawszse byl dostep do swierzego powietrza z dworu.  Minus to halas podczas wietrznej pogody no i zwiekszone zurzycie peletu. 

Jakos nie mam zaufania do tej calej rekuperacji i sterowania powietrzem. 

Producenci rekuperatorów zawsze naprawdę ciężko walczyli o miano mistrzów ściemy w branży budowlanej ?

A gdzie Ci ta grawitacja wyje?  Pewnie na poddaszu?  W Polsce wciąż panuje choć już teraz mniejsza, moda na budowanie domów z poddaszem użytkowym, gdzie nie sposób zrobić dobrze działającej grawitacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Zbig napisał:

Chyba komplikujesz bardzo proste zagadnienie

Dlaczego? Pisząc jak działa moja pompa na przestrzeni lat.... Napisz jak Twoja pompa pracuje. 
 

Ja odnoszę odwrotne wrażenie, że Ty komplikujesz lub chcesz przebudować coś co hula sobie 8 lat ?? Nie zgłaszałem w serwisie żadnych usterek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Zbig napisał:

Producenci rekuperatorów zawsze naprawdę ciężko walczyli o miano mistrzów ściemy w branży budowlanej ?

A gdzie Ci ta grawitacja wyje?  Pewnie na poddaszu?  W Polsce wciąż panuje choć już teraz mniejsza, moda na budowanie domów z poddaszem użytkowym, gdzie nie sposób zrobić dobrze działającej grawitacji.

Halasuje, gdy wiatr podwiewa w kominki na dachowkach. Niestety to slychac w pokojach jak idziesz spac. Dzieciaki troche sie boja jak jest pozadna wichura.  Pokoje na parterze. 

Na poddaszu mam okna dachowe z wywietrznikami wiec bez sensu jeszcze wentylacje robic. 

3 godziny temu, Zbig napisał:

Producenci rekuperatorów zawsze naprawdę ciężko walczyli o miano mistrzów ściemy w branży budowlanej ?

A gdzie Ci ta grawitacja wyje?  Pewnie na poddaszu?  W Polsce wciąż panuje choć już teraz mniejsza, moda na budowanie domów z poddaszem użytkowym, gdzie nie sposób zrobić dobrze działającej grawitacji.

Halasuje, gdy wiatr podwiewa w kominki na dachowkach. Niestety to slychac w pokojach jak idziesz spac. Dzieciaki troche sie boja jak jest pozadna wichura.  Pokoje na parterze. 

Na poddaszu mam okna dachowe z wywietrznikami wiec bez sensu jeszcze wentylacje robic. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Lolo2 napisał:

Tylko czy w tym przypadku nie zaczyna sie "przesada" a konczy "oplacalnosc". 

Wszystko uzalezniac od sterownika. Czy komus to sie kiedys zwroci? Bo a zasadnosci czujnikowanka otwartych okien... to przesada. 

jeśli rozbudowujesz system, który już masz to nie. Okna nie mają kontaktronów a lepszy termostat to groszowa różnica, choć u niego masz hybrydowe rozwiązania do zarządzania ruchem (alarm) jak i temperaturą.

To nie sterownik tylko SI do zarządzania "wszystkim". Bardzo dużą przewagą tego rozwiązania jest możliwość adaptacji do urządzeń ich wydajności i pomieszczenia. Ogólnie PiD'y w piecach/PC są dość słabe.

6 godzin temu, Lolo2 napisał:

Jakos nie mam zaufania do tej calej rekuperacji i sterowania powietrzem. 

Znajomi są zadowoleni, nawet ze zużyciem prądu nie jest tak źle ale mają to z 2 sezony więc zbyt krótko by coś sensownego powiedzieć. Mnie martwi czystość układu i jego stan np po 10 latach.

6 godzin temu, czester15.30 napisał:

Jaki masz koszty ogrzewania w sezonie grzewczym ? 

to nie mój dom, jeszcze nie ma PC.

4 godziny temu, will66 napisał:

Tak jak słucham muzyki a nie kabli i  formatu muzyki, tak z PC patrzę na komfort i stabilną temp w całym domu a tak jest, więc nie grzebię ? Koszty owszem są ważne, ale nie można popaść w paranoję ich redukcji....

dokładnie, idealnie nigdy nie zrobisz a błędy budowlane / instalacyjne zawsze były i będą.

4 godziny temu, will66 napisał:

nie negowałby z góry instalacji z buforem, bo każdy przypadek instalacji PC jest przypadkiem indywidualnym.

zgadza się ale co innego gdy bufor jest koniecznością a co innego gdy jest optymalizacją i np sprzęgłem. Po za tym nikt nie powiedział że ten system będzie źle działał.

4 godziny temu, will66 napisał:

Obecny rynek ofertowy fotowoltaiki trochę mi się z tym kojarzy ?

niestety takie czasy. Kilka miesięcy temu spłonęło u nas gospodarstwo, facet miał PV z dofinansowania i miał jakiś "alert". Na rozwiązanie problemu czekał miesiąc i się nie doczekał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, fetek napisał:

Znajomi są zadowoleni, nawet ze zużyciem prądu nie jest tak źle ale mają to z 2 sezony więc zbyt krótko by coś sensownego powiedzieć.

Z doświadczenia wiem, że 19 na 20 zapytanych osób nie potrafi odpowiedzieć ile rocznie płaci za media.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.11.2020 o 12:17, will66 napisał:

Dlaczego? Pisząc jak działa moja pompa na przestrzeni lat.... Napisz jak Twoja pompa pracuje. 
 

Ja odnoszę odwrotne wrażenie, że Ty komplikujesz lub chcesz przebudować coś co hula sobie 8 lat ?? Nie zgłaszałem w serwisie żadnych usterek ?

Przebudowywać to niczego nie chcę, ale czasami wystarczy parę naciśnięć na klawiaturze sterownika.  8 lat to nie jest dużo dla PCi, najstarsze instalacje dobiegają czterdziestki.

Moja pracuje dobrze,  wkrótce skończy 13 lat.  Rzeczywisty COP dla c.o. szacuję na 3,8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Zbig napisał:

Z doświadczenia wiem, że 19 na 20 zapytanych osób nie potrafi odpowiedzieć ile rocznie płaci za media.

też prawda

Czy przy gruntowych, ktoś napotkał problem wyczerpania złoża ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fetek napisał:

Czy przy gruntowych, ktoś napotkał problem wyczerpania złoża ?

Nie słyszałem.  W przypadku kolektorów pionowych to raczej niemożliwe. Być może przy poziomym w przypadku obniżenia poziomu wód gruntowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fetek napisał:

Czy przy gruntowych, ktoś napotkał problem wyczerpania złoża ?

Ja grzeję łączną powierzchnię domu 300m2 posiadając dz poziome o powierzchni mniej więcej 150m2, nigdy nie zszedłem poniżej zera, nawet jak w domu miałem 24c przy temperaturach -20 na zewnątrz, co ciekawe nigdy też nie ruszyły mi grzałki a pompa to skromne 6kW. Śmiga to tak trzy lata, z roku na rok widzę że DZ sprawuje się coraz lepiej, możliwe że ziemia z czasem dokładniej siadła na źródle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, fetek napisał:

Czy przy gruntowych, ktoś napotkał problem wyczerpania złoża ?

Widziałem u siebie 0 w okresach z dużą ilością następujących po sobie dni z niskimi temp poniżej -10.  Moja PC moze ponoć pracowac nawet do -10 zrodla - ale nie miałem okazji tego przetestować ?

Z temp źródła problemów nie miałem. Przy pionowych odwiertach ważne jest dobre ściśliwe zasypanie otworów, aby w czasie eksploatacji ograniczyć jego „wysuszanie” i co z tym związane pogorszenie warunków wymiany  cieplnej z powodu „poluzowania”  formacji. Wiadomo przy tak głębokich odwiertach super ważny jest doświadczony geolog, pobieranie próbek formacji w powrocie płuczki w czasie wiercenia, aby ocenić stopień wilgotności (najlepiej trafic rzekę?), no i sam projekt geologiczny.
Pasywne chłodzenie w lecie teoretycznie powinno zapewnić jego regenerację. 
 

Problemy z pionowym źródłem mogą wystąpić jak weźmie się tak zwanych specow i zrobią zbyt płytkie odwierty np. 50 mtr w słabych warunkach geologicznych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, will66 napisał:

Przy pionowych odwiertach ważne jest dobre ściśliwe zasypanie otworów

W te otwory gdzie jest sonda , to nie zalewa się termobetonem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, czester15.30 napisał:

nie zalewa się termobetonem ?

zabij mnie nie pamietam już; być może to było to ?

Mieli to w 25-30 kg workach i wyglądało jak drobny piasek do kociej kuwety ? Właściciel wiertni podkreślał ze 100 razy jak to jest cholernie drogie ? i w ogóle...wiec może to był termobeton...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to tetmobeton .

Podobno narobiło się teraz tanich wykonawców dolnego źródła , którzy odwalają kichę i wypłukują z powrotem urobek . Wtedy ludzie narzekajá na PC .

" termobeton " to w tym sensie , że dobrze wymienia ciepło i przylega do sądy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, will66 napisał:

Problemy z pionowym źródłem mogą wystąpić jak weźmie się tak zwanych specow i zrobią zbyt płytkie odwierty np. 50 mtr w słabych warunkach geologicznych. 

Warunki geologiczne to określa geolog w projekcie prac, obligatoryjnym od 30 m w dół.  Wiertnicy są od wywiercenia otworów i odpowiedniego ich wypełnienia po umieszczeniu sondy.  Temperatura od 5 m jest już stabilna więc odwierty 50 m już tak dużo nie tracą, natomiast gdy się chce uniknąć wykonywania projektu i wierci więcej krótkich odwiertów o głębokości mniejszej od 30 m, małą wiertnicą przyczepkową, to oczywiście trzeba to uwzględnić aby uzyskać odpowiednią długość efektywnej części kolektora.

Godzinę temu, will66 napisał:

Wiadomo przy tak głębokich odwiertach super ważny jest doświadczony geolog, pobieranie próbek formacji w powrocie płuczki w czasie wiercenia, aby ocenić stopień wilgotności (najlepiej trafic rzekę?), no i sam projekt geologiczny.

A to nie jest tak, że się otwór i tak sam wypełni do poziomu wód gruntowych?  Czyli kwestia wypełnienia staje się ważna tylko tam gdzie ten poziom jest głęboko, tak jak np. pod Warszawą w rejonie Otwocka, gdzie potrafi być sucho do 30 metrów w głąb?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Zbig napisał:

uzyskać odpowiednią długość efektywnej części kolektora

No chyba głownie o to chodzi i aby mieć jak najlepsza formację w źródle a nie np. kamienie - niedaleko mnie sąsiadowi, który ma dom na górce spec zafundował 3 sondy po 50 mtr w lichej formacji - i narzekał na problemy ze źródłem, wydajnością.. 

ja wolałem mieć geologa opiekę i zapłacić mu ekstra; zrobić odwiert pilotażowy celem potwierdzenia projektu, bo to częściowo gdybanie bazujące na mapkach geologicznych z 1936 r. ?

14 minut temu, Zbig napisał:

tak sam wypełni do poziomu wód gruntowych

nie wiem czy sam sie wypełni; u mnie wypełniali i jeszcze kazałem i „trząść” sondami w odwiertach i dosypywali sporo kociego żwiru ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, will66 napisał:

ja wolałem mieć geologa opiekę i zapłacić mu ekstra; zrobić odwiert pilotażowy celem potwierdzenia projektu, bo to częściowo gdybanie bazujące na mapkach geologicznych z 1936 r. ?

No i chyba miało to sens, bo sądząc z długości odwiertów masz dość trudne warunki geo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Cop to oznacza , że pompa inwerterowa pracuje np.   20-25 HZ.?  Czy tak podaje się moc modulacji ? 
Znalazłem w sieci taki wykres . Jak to się ma do różnych temperatur zewnętrznych ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter zmieniając częstotliwość prądu moduluje moc sprężarki.  Wykres pokazuje uśrednioną sprawność układu w funkcji częstotliwości prądu zasilającego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, czester15.30 napisał:

Jak to się ma do różnych temperatur zewnętrznych ? 

Przy wyższych temperaturach zewnętrznych sprężarka może pracować z niższą mocą w dłuższych cyklach co wydłuża żywotność i podwyższa COP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
4 godziny temu, czester15.30 napisał:

Co to za parametr i do czego służy "  wpływ temperatury pomieszczenia " ? Jak to ma się do zużycia prądu ?  

Do ustawiania krzywej grzewczej w pętlach zasilających grzejniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze krótkie pytanko na temat fotowoltaiki . Czy to prawda , że mając panele to lepiej przejść z G12 na zwykłą G11 i dlaczego ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Polecam komentarze pod artykułem

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w "D" aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujące ?

"Zamontujcie sobie instalacje PV, i magazyn energii w zamian, dostarczymy wam opłaty: Przesyłowa zmienna i stała, abonamentowa, mocowa , OZE, VAT, akcyza. Jeśli juz wymieniliście żarówki, TV, lodówki, pralki na AAA++++ to my do ceny kW +++ "

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Amator 2b napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Polecam komentarze pod artykułem

 

Pieprzenie... 

Fotowoltaika dziala glownie tylko wtedy gdy swieci slonce. A jak swieci slonce to caly przemysl pracuje, sklepy dzialaja firmy dzialaja itp...

 

Jakos zawsze gdy slonce napieprza to zawsze trabia ze pradu im zabraknie i strasza Black Outem.

Dziwnym zbiegiem okolicznosci wprowadzili oplate mocowa i to w cholere duza bo az 9 groszy od 1 kwh w taryfie DZIENNEJ a nie calodobowej. 

 

A teraz kilka narwanych idiotow pisze ze fotowoltaiki mamy tyle ze nie ma co z nia robic.....  Jasne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to podatki (i opłaty) zniechęcą zanim na dobre ten biznes się rozwinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, xetras napisał:

Szczerze to podatki (i opłaty) zniechęcą zanim na dobre ten biznes się rozwinie.

No niemcy juz dopierdzielaja podatki do fotowoltaiki. 

W takim tempie jak to rosnie, to za 5 lat tez cos wymysla....   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.