Skocz do zawartości
IGNORED

Szybki konturowy sub do zestawów podstawkowych MBL


barni

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, slawek.xm napisał:

Misiomor porusza wazne dla konstrukcji kolumn i uzyskania znakomitego dźwieku zagadnienia ale mało kto rozumie o co chodzi niestety ?

 

 

to prawda :D

2 minuty temu, misiomor napisał:

I tu niestety "węglowy" Scanspeak 18W8545 ma swoje "za uszami" - to przy jego okazji zaczęły się bitwy na Xmax oraz zapewnienia że to takie panie nowoczesne, że 18cm bije woofery 25cm innych producentów bo ma 2x większe Xmax, co pozwala mu dać ten sam bas przy 2x mniejszym Sd. I wreszcie można zrobić takie ładne i wąskie kolumienki.

 

Tam akurat jest 18W/8535 z tego co wiem, 17g mms, FS 25Hz, w mojej ocenie laika parametrami pasuje wybornie (Qts) do OZ i tam gdzie się kończy gra już sub. Do tego konkretnego projektu to fajny głośnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, S0nic napisał:

Tam akurat jest 18W/8535 z tego co wiem, 17g mms, FS 25Hz, w mojej ocenie laika parametrami pasuje wybornie (Qts) do OZ i tam gdzie się kończy gra już sub. Do tego konkretnego projektu to fajny głośnik.

I co ciekawe ma Xmax niższe od 18W8545.

Jeżeli jednak by go puścić jako średniotonowiec w szerokiej kolumnie 3-way (wszystkie głośniki na przedniej ściance), z wooferem słusznej średnicy ale nie jakiejś kosmicznej efektywności - np. RSS390HF-4, to obawiam się że podział 200Hz grałby o wiele lepiej niż gdyby na siłę sprowadzić go do 70Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, misiomor napisał:

I co ciekawe ma Xmax niższe od 18W8545.

Jeżeli jednak by go puścić jako średniotonowiec w szerokiej kolumnie 3-way (wszystkie głośniki na przedniej ściance), z wooferem słusznej średnicy ale nie jakiejś kosmicznej efektywności - np. RSS390HF-4, to obawiam się że podział 200Hz grałby o wiele lepiej niż gdyby na siłę sprowadzić go do 70Hz.

Czyli stawiam monitor na subie (akurat tego daytona mam ? ) i wnioskuję u producenta o zwrotnicę z podziałem 200Hz ? ?

Nie jestem pewny do końca czy ten dayton zagra dobrze wyższym basem, dwa, że mając aktywną zwrotnicę i mocny wzmacniacz efektywność nie ma aż tak dużego znaczenia.

E: robiąc powyższe klasyczne 3 way, tracimy możliwość dopasowania niskiego basu do pomieszczenia oraz budowę modułową na której mi bardzo zależało ze względów ekonomicznych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie "okazało się, że ten denat nie jest tym denatem". Upewniłbym się że w subwooferach nie ma wersji RSS390HO-4. Ja nie wiem którego zastosowali. Wersja HO mniej nadaje się do przetwarzania 200Hz. Poza tym wcale nie jest powiedziane czy obudowy subwooferów są optymalizowane pod tak wysokie granie.

Efektywność basu - napisałem o niej wyłącznie żeby ktoś nie pomyślał, że chciałbym łączyć 18W8535 z jakimś estradowcem 15" - 18" o efektywności mocowej 2% (18W8535 ma coś koło 0.25%). To by było bez sensu z wielu powodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, misiomor napisał:

Żeby nie "okazało się, że ten denat nie jest tym denatem". Upewniłbym się że w subwooferach nie ma wersji RSS390HO-4. Ja nie wiem którego zastosowali. Wersja HO mniej nadaje się do przetwarzania 200Hz. Poza tym wcale nie jest powiedziane czy obudowy subwooferów są optymalizowane pod tak wysokie granie.

Efektywność basu - napisałem o niej wyłącznie żeby ktoś nie pomyślał, że chciałbym łączyć 18W8535 z jakimś estradowcem 15" - 18" o efektywności mocowej 2% (18W8535 ma coś koło 0.25%). To by było bez sensu z wielu powodów.

Zostawię jak jest, gra to fajnie i po roku nadal jestem zadowolony ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze, lepiej nie zmuszać konstruktora do robienia czyichś koncepcji.

Tym niemniej było ostatnio, a nawet i dawniej, trochę konstrukcji 3-way ze średniotonowcami 22cm i większymi, raczej nie schodzących z podziałem super nisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, misiomor napisał:

Jedyne zastrzeżenie jakie mógłbym mieć, to eksploatacja 18cm midwooferów aż do 70Hz.

Tylko to nie jest jeden nierozdzielny zestaw. Dapo grają jak grają a sub (jakkolwiek by był dedykowany czy nie) jest dodatkiem, wspomagającym najniższą oktawę. Z subem ma grać tak samo, a nie inaczej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sub lepiej sobie radzi z 60Hz, to nie ma przeszkód żeby odciążyć monitory od przetwarzania tej częstotliwości i "przekazać ją" subowi, zwłaszcza jeżeli sprzedaje się system jako całość. Jeżeli "inaczej" znaczy lepiej, to ja jestem za.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, misiomor napisał:

I dobrze, lepiej nie zmuszać konstruktora do robienia czyichś koncepcji.

Tym niemniej było ostatnio, a nawet i dawniej, trochę konstrukcji 3-way ze średniotonowcami 22cm i większymi, raczej nie schodzących z podziałem super nisko.

Już to widzę jak Arka do czegoś zmuszam hahaha ?

8 minut temu, misiomor napisał:

Jeżeli sub lepiej sobie radzi z 60Hz, to nie ma przeszkód żeby odciążyć monitory od przetwarzania tej częstotliwości i "przekazać ją" subowi, zwłaszcza jeżeli sprzedaje się system jako całość. Jeżeli "inaczej" znaczy lepiej, to ja jestem za.

Dokładnie ?

14 minut temu, przemak napisał:

Tylko to nie jest jeden nierozdzielny zestaw. Dapo grają jak grają a sub (jakkolwiek by był dedykowany czy nie) jest dodatkiem, wspomagającym najniższą oktawę. Z subem ma grać tak samo, a nie inaczej ?

W subie masz drugą zwrotnicę z podziałem na 70Hz ale Arkowa w monitorach jest lepsza ?

Idealnie byłoby jakby w monitorach była Arkowa na 70Hz ?

 

E: Generalnie to sprawa wygląda tak, że u mnie np. sub jest ustawiony, żeby grał od 80Hz bo wtedy monitory (u mnie w salonie) mają już spadek. Spadek jest dosyć spory bo mam karton-gips na suficie i nad nim wełnę i to jest coś czego nie zrobią konwencjonalne kolumny - wyrównają cały zakres w dół w relacji do pomieszczenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, misiomor napisał:

I dobrze, lepiej nie zmuszać konstruktora do robienia czyichś koncepcji.

i tak zapewne ją pozna i wypróbuje

ja bym tak zrobił na jego miejscu ?

z tymi podziałami na basie bywa różnie np jesli wziąc pod uwagę mozliwość przetwarzania wokali przez jeden głosnik

wszystko też zależy od rzeczywistych głosników w znanej przez Ciebie konstrukcji Zaph12.3 też konstruktor pokusił się o wyrażenie zdania na temat niskiego podziału woofera "If the woofer were crossed too high, it's inherent limitation would cause the midbass to sound like mud"

 

27 minut temu, przemak napisał:

Z subem ma grać tak samo, a nie inacze

błąd logiczny, jeśli miałyby grać tak samo sub nie byłby potrzebny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, misiomor napisał:

żeby ktoś nie pomyślał, że chciałbym łączyć 18W8535 z jakimś estradowcem 15" - 18" o efektywności mocowej 2% (18W8535 ma coś koło 0.25%). To by było bez sensu z wielu powodów.

Ja bym chciał poprosić o chociaż krótki zarys tych powodów. Bardzo chętnie o tym przeczytam.

Coś przeczuwam, że tu może być odpowiedź (być może nie wprost) odnośnie nadziei wielu na "szybki" subwoofer lub "szybką" kolumnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, S0nic napisał:

W subie masz drugą zwrotnicę z podziałem na 70Hz ale Arkowa w monitorach jest lepsza ?

Idealnie byłoby jakby w monitorach była Arkowa na 70Hz

Ale suby przecież też od Arka, czy nie zrozumiałem? 

23 godziny temu, Wuelem napisał:

Masz dużo racji, tylko że w działce PRO mamy niepisaną acz obowiązującą taką zasadę:

Użytkownik ma się nauczyć dźwięku niedoskonałych odsłuchów i biorąc na to poprawkę wykonywać swoją pracę na oczekiwanym poziomie.

Nie słyszałem o takiej zasadzie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, przemak napisał:

Nie słyszałem o takiej zasadzie ?

Nie czytasz testów w "ESTRADA i STUDIO". Tam wysławiają to wprost jako pomoc przyszłym właścicielom. Pro-uczciwe podejście ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, przemak napisał:

Ale suby przecież też od Arka, czy nie zrozumiałem? 

 

Tak, ale Arek chyba robił tylko tą zwrotnicę w monitorach. Chociaż ręki sobie uciąć nie dam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wuelem napisał:

Nie czytasz testów w "ESTRADA i STUDIO". Tam wysławiają to wprost jako pomoc przyszłym właścicielom. Pro-uczciwe podejście ?

Nie wysławiają wprost. Możliwe, że źle zrozumiałeś. 

4 minuty temu, S0nic napisał:

Tak, ale Arek chyba robił tylko tą zwrotnicę w monitorach. Chociaż ręki sobie uciąć nie dam ?

Jak suby arkowe, to i zwrotnica w nich też, nawet jak nie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemak napisał:

Nie wysławiają wprost. Możliwe, że źle zrozumiałeś. 

Zacytować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemak napisał:

Tak. 

Widać od razu, że nie czytasz tego tytułu. Każda ich recenzja monitorów aktywnych na tym się zasadza. Nawet w odniesieniu do zmierzonej charakterystyki przetwarzania w taki deseń jest komentarz. Jestem poza domem, więc zacytuję, ale już nie w tym temacie, bo szkoda zajmować miejsce na pobocza. I polecam chociaż przeglądać, bo Pan Wróblewski to naprawdę mądry gość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez kilkanascie lat mialem.uzywalem tych kolumn.

mozna uzywac bez suba sam gorny zestaw.sub byl fabrycznie.perfekcyjnie  dostrojony do calosci.

i tylko takie rozwiazanie ma sens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

c.jpg

sub mial dwa wejscia jak widac na fotce.

i.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemak napisał:

Nie wysławiają wprost. Możliwe, że źle zrozumiałeś. 

Jak suby arkowe, to i zwrotnica w nich też, nawet jak nie ?

Roger ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wuelem napisał:

Ja bym chciał poprosić o chociaż krótki zarys tych powodów. Bardzo chętnie o tym przeczytam.

Coś przeczuwam, że tu może być odpowiedź (być może nie wprost) odnośnie nadziei wielu na "szybki" subwoofer lub "szybką" kolumnę.

Powód jest banalny - nie da się (w pasywce) dostosować efektywności, woofer będzie za głośny. A jakby na siłę jednak wyrównać charakterystyki (wzmocnieniami układu aktywnego ew. tnąc rezystorem woofer), to wtedy będzie głupia sytuacja, kiedy podkręcając głośność zaczniemy ""smażyć" cewkę średniotonowca, podczas gdy woofer będzie daleko od rozgrzania. To jest w opozycji do kierunku, jaki chcielibyśmy dostać zgodnie z krzywymi izofonicznymi - przy głośniejszym graniu lepiej żeby to woofer tracił na głosności przez zwiększenie Re od temperatury.

2 godziny temu, slawek.xm napisał:

wszystko też zależy od rzeczywistych głosników w znanej przez Ciebie konstrukcji Zaph12.3 też konstruktor pokusił się o wyrażenie zdania na temat niskiego podziału woofera "If the woofer were crossed too high, it's inherent limitation would cause the midbass to sound like mud"

Tylko że on wybrał sobie dość nieszczególny woofer, z celowo osłabionym magnesem. Przez to jest słabiej nasycony nabiegunnik, podwyższone Levc i zniekształcenia od niego. A i tak podzielił w okolicach 200 - 220Hz, mimo że średniotonowce (i to dwa) pracują na szerokiej odgrodzie, powyżej baffle step. Nie ma też jakichś wielkich przeciwwskazań żeby dzielić nieco niżej, nawet paradoksalnie efektywność by mogła wzrosnąć, kosztem zejścia.

Są firmowe konstrukcje kolumn, gdzie duży woofer sięga wysoko, np. B&W Nautilus 801 czy późniejsze 801D - średniotonowiec FST słabo sobie radził z podziałami poniżej 350Hz. Metalowy RSS390HF-4 też może pracować relatywnie wysoko. A może nawet i SB42FHCL75-6 by się nadał w takiej aplikacji, choć nie gwarantuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, misiomor napisał:

Są firmowe konstrukcje kolumn, gdzie duży woofer sięga wysoko

Np. 4312...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, misiomor napisał:

Powód jest banalny - nie da się (w pasywce) dostosować efektywności, woofer będzie za głośny.

Dziękuję. Od dawna jestem wyznawcą opinii (bo tylko ją sobie za kimś przyswoiłem), że kluczem jest dobór przetworników o podobnej efektywności. Doprowadzanie ich do zrównania (gdy się mocno różnią) układem zwrotnicy lub innymi sztuczkami - nie przynosi dobrego efektu.

W większości przypadków dodawania subwoofera do "zwykłych" kolumn kończy się tym, że trzeba go ustawić tak, że prawie wcale nie gra. Raz, że zwykle jest na charakterystyce "satelit" spora górka na wyższym basie, a dwa że środek nie jest w stanie być dostatecznie ekspansywny, gdyż audiofilski sznyt to wydelikacenie i odsunięcie środka od pierwszego planu. Nic w tym złego (a może i tak trzeba...), tylko sens wspomagania subwooferem gdzieś ginie. Marnuje się estetykę dźwięku kolumn głównych i zamiast poradzić sobie z basem zaczynamy o niego walkę. Czyli całkowite odejście od początkowego założenia, iż ma być wszystko co dobre jak dotychczas i trochę lepiej na basie.

Oczywiście można założyć pracę subwoofera jako "dostawki" w granicach 20 - 40 Hz, ale to chyba szkoda pieniędzy, bo jak już zostało napisane, rzadko w tym zakresie cokolwiek jest na płycie. Z kolei praca go 80 - 100 Hz to już wspomniane wyzwanie pod kątem skuteczności. Dlatego wracamy do całościowej koncepcji producenta, który dobrał podziały i głośniki tak, aby nawet krytyczny odsłuch nie ujawnił nieprawidłowości. Modułową obudowę sat + sub proponowała np. firma MOREL. Kolumna poniżej 20 kzł a dźwięk tak bezkompromisowy jak z paczek za 100 czy 200 kzł. Dźwięk raczej delikatny z uwagi na gabaryty konstrukcji, ale pod względem tzw. "zszycia" właściwie ideał. Czyli właściwie najlepszy kompromis: w ramach jednej kolumny podział na moduły - jak już wyżej kolega pokazał przykład na zdjęciu.

Krótko: kombinowanie po swojemu, gdy są gotowe rozwiązania - mija się z celem. Chyba że celem jest zabawa w audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Wuelem napisał:

Dziękuję. Od dawna jestem wyznawcą opinii (bo tylko ją sobie za kimś przyswoiłem), że kluczem jest dobór przetworników o podobnej efektywności.

Z tym różnie bywa, w średniotonowcu przykładowo efektywność "kosztuje" mniej w objętości obudowy, bo on nie musi schodzić nisko. Za to średniotonowiec najczęściej ma o wiele niższe Mms niż woofer, więc siłą rzeczy ma delikatniejszą cewkę, zdolną przyjąć mniej mocy. Co prawda często pomaga mu baffle step (dający +6dB równoważne 4x w mocy), ale nie zawsze, zwłaszcza jak podział jest bardzo nisko - np. sub-sat. Bywa też że średniotonowiec ma jeszcze nadprogramowo małej średnicy cewkę typu 26mm - wtedy wyższa efektywność mocowa (ale np. przy 2x większej impedancji niż woofer) może mu się przydać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WLM ale klasyczne zestawy nie dają mi tej frajdy co te MBL-e a na duże pełnopasmowe nie mam miejsca. Poza tym jeżeli sam producent dołożył do pośredniej wersji jakąś dupna pasywna sekcje basowa na mini wooferkach ( wersja 111F) to zakładam, ze dołożenie aktywnej na porządnym wooferze tez powinno sie udac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, barni napisał:

na duże pełnopasmowe nie mam miejsca.

Przecież ten większy monitor MBL-a zajmie tyle miejsca co ich podłogówka. Rozumiem aspekt kosztowy obu opcji.

4 minuty temu, barni napisał:

producent dołożył do pośredniej wersji jakąś dupna pasywna sekcje basowa na mini wooferkach

Ale podejrzewam, że producent tak dopasował te wooferki, że przy każdej głośności odsłuchu jakoś to się trzyma kupy. Z osobnym subwooferem niekoniecznie będzie OK. przechodząc od cichego grania do bardzo głośnego. Albo ustawisz całość do określonej głośności albo pojawia się istotna niewiadoma.

Wyjściem jest sub z pilotem (ściszysz sobie z fotela) - za takim się rozglądaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wuelem napisał:

W większości przypadków dodawania subwoofera do "zwykłych" kolumn kończy się tym, że trzeba go ustawić tak, że prawie wcale nie gra.

Wg mnie najczęściej dlatego, że w większości pomieszczeń gra jakiś koszmarny rezonans 50Hz lub wzwyż, albo nawet dwa, na poziomie czasami nawet kilkanaście dB. Przy takiej nierównowadze nie ma już miejsca na jakiś dodatkowy inny dźwięk na dole, przy czym dodanie suba będzie jeszcze dodawało energii na modach. Takiej sytuacji może zaradzić chyba tylko zaawansowane dsp. W pierwszej kolejności należałoby pozbyć się modów na dole, potem ukształtować oczekiwaną charakterystykę częstotliwościową i amplitudową tego zakresu i uporządkować fazę. Wtedy jak nastąpi porządek to okaże się, że niski zakres staje się rozciągnięty zachowując klarowność i precyzję i jakby cichszy, a w efekcie będzie trzeba go podciągnąć do góry - wtedy okaże się, że sub ma coś do roboty, a na niektórych utworach gatunku ambient gdzie są jakieś niskie otchłanie poniżej 30Hz może okazać się nawet mocowo za mały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale podejrzewam, że producent tak dopasował te wooferki, że przy każdej głośności odsłuchu jakoś to się trzyma kupy. Z osobnym subwooferem niekoniecznie będzie OK. przechodząc od cichego grania do bardzo głośnego. Albo ustawisz całość do określonej głośności albo pojawia się istotna niewiadoma.
Wyjściem jest sub z pilotem (ściszysz sobie z fotela) - za takim się rozglądaj.

Miałeś w ogóle kiedyś subwoofer aktywny czy tak zupa była za słona ? ;-) Raz dopasowujesz głośność do zestawów i później sterujesz go poziomem napięcia z wyjścia tego samego preampa co końcówki mocy. Mam RELa T9i, wcześniej miałem Sunfire’a i w żadnym po skalibrowaniu nie musiałem kręcić regulacjami. Jak u siebie musisz zanieś go do serwisu ;-)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek7776 napisał:

czyli sztuczna sztucznosc do entej potegi.smartfonowy.kartonowy dol.

Można mieć takie zdanie nie słysząc takiej dobrej implementacji, rzeczywistość może być zupełnie odmienna i nie jeden "hiendowiec" by się zdziwił... Bo niby jak w warunkach domowych ubić mody i zmusić obudowę OZ do grania pełnym i równym pasmem na dole i mieć poprawne opóźnienia grupowe - na pewno nie kablami i bibelotami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.