Skocz do zawartości
IGNORED

Szybki konturowy sub do zestawów podstawkowych MBL


barni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, S0nic napisał:

Nie kumam tego zielonego ?

To nic, mam aeony custom z "gumowym" przodem - mi się bardzo podobał i nadal podoba a do produkcji nie wszedł, bo chyba niewielu chciało a i ta farba wtedy była okrutnie droga. No i darowanemu koniu nie zagląda się wew uzębienie jak mawiał kolega kierownik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można pytanie przy okazji...

Czy ten TASCAM, jak na zdjęciu (jeśli miałeś z nim styczność), broni się jako odtwarzacz CD?

Już od dawna chodzi mi po głowie kupienie czegoś takiego jako maszyna robocza, ale jakoś zawsze sądziłem, że te sprzęty bazują na najtańszych modelach z katalogów firmy źródłowej (tutaj: Teac). Coś możesz powiedzieć, czy da się z tym żyć w domu?

PS. Wygląda przegenialnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
PS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

To nic, mam aeony custom z "gumowym" przodem - mi się bardzo podobał i nadal podoba a do produkcji nie wszedł, bo chyba niewielu chciało a i ta farba wtedy była okrutnie droga. No i darowanemu koniu nie zagląda się wew uzębienie jak mawiał kolega kierownik ?

Zapodaj zdjęcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, S0nic napisał:

Zapodaj zdjęcie

Słabo widać,, poza tym się już trochę "wyślizgało"... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wuelem napisał:

Czy można pytanie przy okazji...

Czy ten TASCAM, jak na zdjęciu (jeśli miałeś z nim styczność), broni się jako odtwarzacz CD?

Już od dawna chodzi mi po głowie kupienie czegoś takiego jako maszyna robocza, ale jakoś zawsze sądziłem, że te sprzęty bazują na najtańszych modelach z katalogów firmy źródłowej (tutaj: Teac). Coś możesz powiedzieć, czy da się z tym żyć w domu?

PS. Wygląda przegenialnie.

Ten tascam jest bez sensu jako odtwarzacz, nie ma szybkiego przewijania, chyba tylko na pilocie ale pilot zginął. Jako nagrywarka działa dobrze no i może pracować jako SLAVE, ma wejście i wyjście wordclocka. Co do walorów sonicznych to zły adres ?

W tym setupie tascam był transportem do pokazywanego majtka - tak, arkowe graty bez lampizatora też grają ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, przemak napisał:

Ten tascam jest bez sensu jako odtwarzacz, nie ma szybkiego przewijania, chyba tylko na pilocie ale pilot zginął. Jako nagrywarka działa dobrze no i może pracować jako SLAVE, ma wejście i wyjście wordclocka. Co do walorów sonicznych to zły adres ?

W tym setupie tascam był transportem do pokazywanego majtka - tak, arkowe graty bez lampizatora też grają ?

Porównywałem RME ADI-2 z Lampizatorem, niby gra ale co to za granie ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trzymajmy się tematu, bo za chwile będzie to wątek o dupie Maryni, Tascam nie robi subwooferów ;-)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, barni napisał:

Panowie, trzymajmy się tematu, bo za chwile będzie to wątek o dupie Maryni, Tascam nie robi subwooferów ?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Roger, już kończymy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem sprowadza się do tego, że subwoofery z satelitami najlepiej łączyć jakąś formą zwrotnicy, oddziałującej na oba równoległe tory w podobny sposób (w sensie budowy ścieżki sygnałowej).

Niestety jeżeli ktoś porusza się w obszarze hi-endu z transportami, DAC-ami i przedwzmacniaczami, to cyfrowe zwrotnice w rodzaju MiniDSP czy Behringera pasują jak wół do karety.

Dlatego chcąc zachować hi-endową czystość toru średnio-wysokotonowego ja bym się za to zabierał tak, że zatkałbym bassreflexy monitorom (żeby zwiększyć wytrzymałość na samym dole, sprawdzając jednak czy nie ma tam jakichś pasywnych filtrów "skrojonych" pod pracujący BR) a następnie próbowałbym jakoś dołączyć subwoofer analogowo, być może nawet z udziałem analogowego wycinania modów pomieszczenia żeby nie czuć się gorszym niż rozwiązania DSP.

No i nie liczyłbym na jakąś spektakularną "szybkość" - jeżeli subwoofer odcięty przy 80Hz albo i niżej miałby dać "szybkość" basu to musiałby to zrobić na jakichś zniekształceniach.

PS. Unikałbym też napędu subwoofera w klasie D. Jeżeli poważnie traktujemy hi-endowy charakter toru głównego i chcemy żeby dodanie suba mu nie zaszkodziło w żaden sposób, to postawienie obok radiostacji średniej mocy raczej nie spełnia tego warunku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Problem sprowadza się do tego, że subwoofery z satelitami najlepiej łączyć jakąś formą zwrotnicy, oddziałującej na oba równoległe tory w podobny sposób.
Niestety jeżeli ktoś porusza się w obszarze hi-endu z transportami, DAC-ami i przedwzmacniaczami, to cyfrowe zwrotnice w rodzaju MiniDSP czy Behringera pasują jak wół do karety.
Dlatego chcąc zachować hi-endową czystość toru średnio-wysokotonowego ja bym się za to zabierał tak, że zatkałbym bassreflexy monitorom (żeby zwiększyć wytrzymałość na samym dole, sprawdzając jednak czy nie ma tam jakichś pasywnych filtrów "skrojonych" pod pracujący BR) a następnie próbowałbym jakoś dołączyć subwoofer analogowo, być może nawet z udziałem analogowego wycinania modów pomieszczenia żeby nie czuć się gorszym niż rozwiązania DSP.
No i nie liczyłbym na jakąś spektakularną "szybkość" - jeżeli subwoofer odcięty przy 80Hz albo i niżej miałby dać "szybkość" basu to musiałby to zrobić na jakichś zniekształceniach.
PS. Unikałbym też napędu subwoofera w klasie D. Jeżeli poważnie traktujemy hi-endowy charakter toru głównego i chcemy żeby dodanie suba mu nie zaszkodziło w żaden sposób, to postawienie obok radiostacji średniej mocy raczej nie spełnia tego warunku.

Możemy zejść z poziomu miejskich legend na fakty ? Klasa D w tej chwili siedzi w środku bardzo dużej ilości high-endowych wzmacniaczy, a tym bardziej subwooferow. Ona daje rewelacyjna wydajność prądowa i do zasilania sekcji basowej nadaje się idealnie. A co do niskiego cięcia i szybkości - skoro 25cm woofery Focala sprzed 15 lat są w stanie dać kapitalny bas w wersji pasywnej, to zakładam ze nie gorszy są w stanie dać współczesne konstrukcje w wersji aktywnej. Wiec dyskusja nie jest czy się da, bo tego jestem pewien tylko co jest w stanie zrealizować bas o sygnaturze jaka lubię. Szybkość Focali wynika z lekkości i sztywności membrany z kevlaru i bardzo mocnego układu magnetycznego. Stad robi to bas jaki lubię, który się sprawdza kapitalnie na muzyce jakiej słucham. Z subem pasywnym jaki tez rozważałem jak chociażby PS 10 Focala (na podobnych lub identycznych przetwornikach co Zollery) nie będę w stanie dopasować się skutecznością do MBL-i. Jakaś aktywna zwrotnica odpada, bo nie chce ingerować w brzmienie tych podstawek MBL-a, one maja brzmieć tak jak brzmią i będą sterowane bezpośrednio z dedykowanych końcówek. Sztukowanie PS10 jakimś dodatkowym wzmacniaczem nie wiem czy ma sens. Pracy sporo efekt trochę niewiadomy. Poza tym, niewiadomo jak były używane i ile takie głośniki stały u kogoś nieużywane. Pytanie czy za chwile nie rozlecą się zawieszenia. Z mojego doświadczenie guma lubi silikon i jest długowieczna jak jest używana. Wiec może wyjść inwestycja która za jakiś czas trzeba będzie powtórzyć i odkrywać od nowa koło.

Przy okazji taka odnaleziona ciekawostka - wysokie suby Dynaudio maja membrany aluminiowe tylko pokryte tym ich tworzywem MSP. Jak widać nawet oni zauważyli, ze sztywność membrany na basie ma kluczowe znaczenie i nawet ich wychwalane przy każdej okazji tworzywo sztuczne w tym zakresie można zastąpić czymś lepszym. Poza tym nowa seria Contour naprawdę w zakresie szybkości i kontroli zdecydowany krok naprzód. Gdyby nie średnica MBLi to pewnie w salonie stan stanęłyby której z Dynaudio. Zawsze twierdziłem, ze jak ktoś słucha szerokiego spektrum muzyki powinien mieć w domu Dynaudio i kevlarowego Focala. Ale to było w czasie kiedy nie słyszałem jeszcze MBL-i a na trzy tory nie mam miejsca;-)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność prądowa wzmacniacza to jest w znacznej mierze właśnie miejska legenda. Jeżeli mamy przetwornik o minimum impedancji równym np. 4ohm, a wzmocnienie toru jest ustawione tak, żeby w zakresie przepustowym (ew. max podbicia filtru subsonicznego) dać wysterowanie na głośniku 40V peak dla sygnału 0dBfs, to końcówka nigdy nie da więcej prądu niż 10A peak (7.1A RMS) i mocy powyżej 200W. Jeżeli daje moc (niezniekształconą), to daje i prąd. Całe zamieszanie wynika być może z "oszczędnie" budowanych zasilaczy sieciowych, które może i w krótkotrwałym impulsie są w stanie dać jakąś moc, ale przy dłuższym obciążeniu "siada" im napięcie. Jeżeli jednak zagwarantujemy że pod obciążeniem j.w. napięcie nie spadnie poniżej +-40V plus jakiś narzut na sterowanie, wtedy moc i prąd są sobie równoważne wg. starego wzoru P=I^2*R, który wcale nie przestaje obowiązywać po wypowiedzeniu zaklęcia "hiendus audiofilus".

I jeżeli wzmacniacz w klasie AB jest w stanie zapewnić moc i prąd, wtedy jest wystarczający. Co najwyżej zasilacz będzie więcej ważył i kosztował w porównaniu z klasą D. Za to nie będzie "siał" zakłóceniami 400kHz i podobnymi. Te bajki o wydajności prądowej klasy D to służą redukcji kosztów (zasilacza i radiatorów) przez wmawianie nieistniejącej przewagi. Ja poznałem iluś naprawdę topowych inżynierów z innych dziedzin elektroniki, współpracujących z dużymi firmami robiącymi półprzewodniki i wszyscy oni zgodnie twierdzili, że audio to dziedzina gdzie jest najwięcej ściemy i patologicznej oszczędności na komponentach. Bo to się opłaca - klienci nie mają rzetelnej wiedzy, więc bardziej opłaca się im wcisnąć lans niż solidną, kosztowną inżynierię.

Brałem też udział w konstruowaniu sprzętu o naprawdę wyśrubowanych pomiarowych parametrach, w tym rozdzielczości ADC i wiem jedno - jeżeli w systemie jest przetwornica DC-DC, taka do zasilania wyłącznie sygnałówki (nawet nie dużej mocy), to nie ma sposobu żeby wyeliminować zakłócenia od niej. Można tylko taktować ją tym samym zegarem co ADC i pozbyć się zakłóceń przez kalibrację, skoro wchodzą tak samo na każdym takcie. Więc zwyczajnie nie uwierzę w możliwość utrzymania 16-bit rozdzielczości systemu w warunkach sąsiedztwa z klasą D dużej mocy, a więc w praktyce radiostacją. Zwłaszcza że topowi producenci trzymają się jak pijany płota architektury SE - wyjście i masa zamiast mostka z pełną symetrią sterowania stopni końcowych. Za psem bym tym nie rzucił.

PS. Nawet skromna kość TAS5630 - jedyna znana mi porządnie mostkowa klasa D, ma możliwość obniżenia częstotliwości taktowania gdyby przy standardowej zakłócała jakiś sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie klasy D. Pojawiły się ostatnio doniesienia, jakoby wzmacniacze w klasie D miały lepsze parametry w sensie stabilnie dostępnego sprzężenia zwrotnego na samej górze. W tych czy innych testach wychodziły spektakularne rezultaty np. w intermodulacji 19k + 20k. Co prawda informacje o setup'ie testowym były dość skąpe, więc te rezultaty mogą być warte tyle samo co 108dB dynamika kart muzycznych do home-recording'u w testach loopback.

Gdyby to jednak była prawda, to w hi-endowym systemie byłbym za konfiguracją paradoksalną - klasa D na środek i górę, niech zakłóca samą siebie, wiadomo że własne gazy śmierdzą mniej niż cudze. Jednak subwoofer napędzałbym klasą AB - na basie można mieć dużo sprzężenia zwrotnego bez obaw o stabilność i jest zachowany warunek nie-zakłócania sąsiadów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie przebije inżynierów z Audiostereo, a jak juz jeden skonsultuje sie z drugim to branza audio ogłasza krach i zamyka sklepy. Moze to nie COVID jest odpowiedzialny za lockdown w salonach audio tylko inzynierowie z Audiostereo :-)

- MBL Corona i nowe Noble - Hypex
- NAD M22 to samo,
- Jeff Rowland Concerto - IcePower
- ML No 53, Jeff Rowland 925 - tez klasa D

Wybacz im Panie bo nie wiedza co czynią. Podaj adres gdzie ich konstruktorzy maja zgłosić się na konsultacje ;-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jest prosty - w klasie D daje się zrobić niewielkie pudełko, które da moc taką samą, jak wielki kloc 100kg radiatorów (a amelinum w skupie to 3 złote za kg panie) w klasie AB. To daje nowe możliwości wkomponowywania systemu w dizajnerskie pomieszczenia. Więc można przeżyć trochę smogu hulającego sobie po połączeniach sygnałowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, misiomor napisał:

Powód jest prosty - w klasie D daje się zrobić niewielkie pudełko, które da moc taką samą, jak wielki kloc 100kg radiatorów (a amelinum w skupie to 3 złote za kg panie) w klasie AB. To daje nowe możliwości wkomponowywania systemu w dizajnerskie pomieszczenia. Więc można przeżyć trochę smogu hulającego sobie po połączeniach sygnałowych.

Nie przesadzaj. Wzmak w klasie D ma swoje wyraźne plusy. Duży DF, duża moc, nie grzeje się tak obłędnie, co pasuje do suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Szukam sobie na stronie ML tego No53 i nie mogę znaleźć. Dopiero w google znalazłem link, prowadzący jednakoż do "support" a nie produktów aktywnych w chwili obecnej. Wszystkie aktywne ("products") wzmacniacze tego producenta są klasyczne, liniowe. Chyba się sparzyli na klasie D...

1 minutę temu, S0nic napisał:

Nie przesadzaj. Wzmak w klasie D ma swoje wyraźne plusy. Duży DF, duża moc, nie grzeje się tak obłędnie, co pasuje do suba.

Ja umiem sobie zamodelować wpływ DF na zachowanie systemu basowego. W skrócie - powyżej 50 nie ma się o co bić. R_out wzmacniacza wchodzi szeregowo z Re głośnika, więc 50 oznacza +2% do Re - zaniedbywalne, więcej (i wredniej, bo niestabilnie) wniosą zmiany Re z temperaturą cewki. A takie wartości są z łatwością osiągalne w klasie AB.

To że klasa D się nie grzeje jest faktem, jednak to sub jest dla systemu a nie system dla suba. Obicie tylnej ścianki suba radiatorami w typie 6023 to naprawdę nie jest wielkie wyrzeczenie za pozbycie się "zagłuszania Wolnej Europy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, barni napisał:

Panowie, trzymajmy się tematu, bo za chwile będzie to wątek o dupie Maryni

No już nie gniewaj się, już dobrze, dobrze... Masz za to zabaweczkę o jakiej marzysz. Subwoofer WLM:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mailuj, dopytaj, poproś o poradę. To nowa produkcja, ale jak znam życie to top na zasadzie "pierwszy wśród równych".

W temacie? W temacie - i to jak!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Powód jest prosty - w klasie D daje się zrobić niewielkie pudełko, które da moc taką samą, jak wielki kloc 100kg radiatorów

to bezsensowny argument. Wiekszosc „Highenderow“ najchetniej postawila by sobie duzo i wielkich skrzynek wazacych pol tony. kazdy musi widziec co posiadaja.
Dlaczego nie lubia aktywnych glosnikow?
Bo nie widac tych 100 kilowych skrzynek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, xajas napisał:


to bezsensowny argument. Wiekszosc „Highenderow“ najchetniej postawila by sobie duzo i wielkich skrzynek wazacych pol tony. kazdy musi widziec co posiadaja.
Dlaczego nie lubia aktywnych glosnikow?
Bo nie widac tych 100 kilowych skrzynek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie prawda. Nie musi tak być. U mnie są aktywne subbasy i midbasy i napędzają je wolnostojące wzmacniacze w klasie AB. I nie obchodzi mnie, czy ktoś to widzi czy nie. Nawet trudno to zobaczyć, bo te 4 wzmacniacze są w drugim rzędzie sprzętów i ich nawet nie widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, xajas napisał:


to bezsensowny argument. Wiekszosc „Highenderow“ najchetniej postawila by sobie duzo i wielkich skrzynek wazacych pol tony. kazdy musi widziec co posiadaja.
Dlaczego nie lubia aktywnych glosnikow?
Bo nie widac tych 100 kilowych skrzynek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A mi się jednak wydaje, że powód mniejszej popularności kolumn aktywnych jest inny - tracimy możliwość oddzielnego wyboru wzmacniaczy i kolumn. Za to w przypadku kolumn ze zwrotnicą aktywną a'la Nautilus jest przegięcie w drugą stronę - dużo końcówek, jest niepokój czy lepiej wszystkie takie same czy zróżnicować, a jeżeli, to czy się zgrają (w tym konieczność wejścia w atenuatory dostosowujące wzmocnienia), no i znaczek producenta kojarzonego z kolumnami na czymś wyglądającym jak preamp. W powszechnej świadomości jest jednak podział kompetencji - jedni umieją robić kolumny, inni elektronikę.

Poza tym - aspekty wizualne są dziś decydujące. Gdyby "teoria wielkich kloców" była prawdziwa, to B&W nie odesłaliby modelu 801 do lamusa. W tej chwili oglądając wystawową ofertę salonów audio, ze świecą trzeba szukać czegokolwiek z wooferami większymi niż 18cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odważę się powiedzieć, że żaden dystrybutor nie jest w stanie sprostać zadaniu zaprezentowania zestawu aktywnego. Z braku wiedzy czy z powodów czasowych. Taki system to albo trzeba sypnąć gotówką i to bardzo znaczną naraz albo rozłożyć konsekwentnie zakup na etapy. Pierwsze wymaga dużego wysiłku finansowego a drugie cierpliwości.

A ludzie chcą mieć tu i teraz super zestaw kupiony w wygodny sposób. I najlepiej tanio. Z powodów rynkowych - sprawa bez szans.

Raptem tu mowa o subwooferze i ile niepewności, obaw i kłopotów z wyborem. A to raptem jeden z elementów w separowanych zestawach. Dla zaawansowanego audio jest za mało zaawansowanych użytkowników. Wymaganie od użytkowników czegokolwiek skreśla od razu szansę powodzenia sprzedaży. Małe i dobre (zamiast dużych kloców) idealnie wpisuje się w kierunek wygody i bezproblemowego komfortu.

WLM zastosował WSZYSTKIE ułatwiające życie opcje i finalnie najlepszą sprzedaż odnotowała kolumna ze środka katalogu (średnio duża) i w wersji pasywnej. Mimo że opcja aktywna (system) prezentuje nieporównanie wyższy poziom. Gdyby ewentualnie ktoś chciał mogę zaprosić i pokazać jak np. zmienia się odtwarzanie przez "satelity", gdy przetwarzają pełne pasmo plus subwoofer oraz po ich odcięciu w miejscu górnej częstotliwości suba. Odłączenie subwoofera to jeden pstryczek i przestawienie "satelit" na fullrange to drugi pstryczek. Jest też dodatkowy pstryczek dla odcięcia zwrotnicy w kolumnie na rzecz tej dodatkowej aktywnej. Streszczając, jeśli ktoś sądzi, że takie operacje nie wpływają na wzajemne relacje dźwiękowe, czyli zmiany w odbiorze muzyki, to się bardzo myli.

Mnie to przypomina kino domowe - też potencjał olbrzymi, ale stawiane użytkownikowi wymagania (wiele kolumn, trzeba miejsca, rozstawić wszystko...) w rezultacie spowodowały, że... właściwie temat zszedł z rynku. Ani nie było to wygodne ani tanie. No i gdzie ten kinowy subwoofer upchać? A bez niego kino to nie kino. Ale muzyka stereo nie w pełnej skali jest już OK., bo początki audio to czasy, kiedy subwoofer nie był znany. No i tak zostało (u wielu...) do dziś.

Idę o zakład, że finałem tego wątku nie tyle będzie brak decyzji o zakupie subwoofera, ale nawet rezygnacja z kupienia MBL-a. Monitory cennikowo za 70 000 zł, w opinii większości, powinny grać same dobrze wszystko. Za tani sub to nie przystoi, a kupno bardzo kosztownego oznacza przyznanie się do sporego wydatku na coś dalekiego od doskonałości. Zupełny brak komfortu w takiej sytuacji zakupowej. Ponieważ temat - jak to stwierdzam - jest tylko teoretycznym ćwiczeniem, dlatego to ode mnie ostatni wpis.

Dziękuję @przemakowi za zdjęcie - zamówiłem sobie z takiej parafii odtwarzacz CD. Takie czasy dla płyt, że w zapasie warto mieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, misiomor napisał:
PS. Szukam sobie na stronie ML tego No53 i nie mogę znaleźć. Dopiero w google znalazłem link, prowadzący jednakoż do "support" a nie produktów aktywnych w chwili obecnej. Wszystkie aktywne ("products") wzmacniacze tego producenta są klasyczne, liniowe. Chyba się sparzyli na klasie D...
Ja umiem sobie zamodelować wpływ DF na zachowanie systemu basowego. W skrócie - powyżej 50 nie ma się o co bić. R_out wzmacniacza wchodzi szeregowo z Re głośnika, więc 50 oznacza +2% do Re - zaniedbywalne, więcej (i wredniej, bo niestabilnie) wniosą zmiany Re z temperaturą cewki. A takie wartości są z łatwością osiągalne w klasie AB.
To że klasa D się nie grzeje jest faktem, jednak to sub jest dla systemu a nie system dla suba. Obicie tylnej ścianki suba radiatorami w typie 6023 to naprawdę nie jest wielkie wyrzeczenie za pozbycie się "zagłuszania Wolnej Europy".


Nie wiem gdzie szukasz, Google po pierwszym kliknięciu wskazały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale masz racje, to nie klasa D ale specyficzny PWM. Takie samo zło jak zasilacze impulsowe, które Linn stosuje od kilkunastu lat. Jak włączę streamer Linna to pralka sama zmienia program, a kuchnia indukcyjna zaczyna obiady przypalać :-))))))  Poza tym tak się sparzyli w ML-u na tej współczesnej myśli technicznej, że te końcówki mają w ofercie od 12 lat ? Pewnie tyle naprodukowali, ze do tej pory tego szrotu nie mogą wyprzedać :-))))))

PS. Mając dość trollingu w tym wątku kompletnie o niczym Mr. Misiomora chciałem dodać go do ignorowanych, bo kompletnie nie jestem zainteresowany tym co pisze, po czym okazało się, że nie mogę ........ bo on jest moderatorem na tym forum. Umarłem po raz kolejny ze śmiechu :-))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam na głównej stronie producenta:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Być może polski dystrybutor ma jeszcze zapasy ew. nie aktualizuje strony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, barni napisał:


Nie wiem gdzie szukasz, Google po pierwszym kliknięciu wskazały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale masz racje, to nie klasa D ale specyficzny PWM. Takie samo zło jak zasilacze impulsowe, które Linn stosuje od kilkunastu lat. Jak włączę streamer Linna to pralka sama zmienia program, a kuchnia indukcyjna zaczyna obiady przypalać :-))))))  Poza tym tak się sparzyli w ML-u na tej współczesnej myśli technicznej, że te końcówki mają w ofercie od 12 lat ? Pewnie tyle naprodukowali, ze do tej pory tego szrotu nie mogą wyprzedać :-))))))

PS. Mając dość trollingu w tym wątku kompletnie o niczym Mr. Misiomora chciałem dodać go do ignorowanych, bo kompletnie nie jestem zainteresowany tym co pisze, po czym okazało się, że nie mogę ........ bo on jest moderatorem na tym forum. Umarłem po raz kolejny ze śmiechu :-))))))

Niepotrzebnie się irytujesz. Misiomor ma dużo, a nawet bardzo dużo racji. Dał Ci sporo sensownych porad i nakierował na problemy z którymi będziesz się mierzył. Wiem, że jak człowiek się na coś zafiksuje i nagle słyszy o problemach czy słabościach swojej koncepcji, to strasznie się wkurza. Nikt nie lubi krytyki, nawet niestety konstruktywnej. Tak to już jest. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az strach napisac cos.co jest prawda.ale nie jest po mysli pytajacego.

barni

czytaj ze zrozumieniem wpisy tych.co przerabiali temat.

tupac nozkami to mogles w przedszkolu.

a grozenie ignorem.....to takie dziecinne.

czytalem Twoje wpisy sprzed lat.chyba innym czlowiekiem byles.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą przecież nie ma obowiązku stosowania się do rad innych osób, nawet tych najlepszych. Każdy i tak zrobi co zechce. Ale inni przy okazji mogą się czegoś dowiedzieć. Dlatego takie informacje czy nawet luźne przemyślenia np misiomora mają sens dla wielu. Nie muszą mieć dla autora wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, barni napisał:


Nie wiem gdzie szukasz, Google po pierwszym kliknięciu wskazały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale masz racje, to nie klasa D ale specyficzny PWM. Takie samo zło jak zasilacze impulsowe, które Linn stosuje od kilkunastu lat. Jak włączę streamer Linna to pralka sama zmienia program, a kuchnia indukcyjna zaczyna obiady przypalać :-))))))  Poza tym tak się sparzyli w ML-u na tej współczesnej myśli technicznej, że te końcówki mają w ofercie od 12 lat ? Pewnie tyle naprodukowali, ze do tej pory tego szrotu nie mogą wyprzedać :-))))))

PS. Mając dość trollingu w tym wątku kompletnie o niczym Mr. Misiomora chciałem dodać go do ignorowanych, bo kompletnie nie jestem zainteresowany tym co pisze, po czym okazało się, że nie mogę ........ bo on jest moderatorem na tym forum. Umarłem po raz kolejny ze śmiechu :-))))))

Nie przesadzaj, misiomor ma wiedzę a to, że nie przepada za pewnymi rozwiązaniami, no trudno. Na logikę, jeżeli ktoś coś konstruuje  sam (czy to na sprzedaż czy DYI) no to będzie się trzymał swojego pomysłu bo uważa go za optymalną opcję, jeżeli uważałby inaczej to by to zmienił, no nie?

Jeżeli ktoś buduje wzmacniacze lampowe bo uważa, że są lepsze niż tranzystorowe to go nie przekonasz do zmiany bo pewnie słuchał tych i tych i lampy bardziej mu leżą.

Jeżeli ktoś buduje kolumny aktywne to widzi w tym jakiś sens i pasywne średnio mu leżą a słuchał tych i tych.

To samo z subami. Są firmy (osoby) gdzie się je stosuje i są firmy (osoby) gdzie ABSOLUTNIE nigdy, przenigdy ich nie będzie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, barni napisał:

Mając dość trollingu w tym wątku kompletnie o niczym Mr. Misiomora chciałem dodać go do ignorowanych,

zapewniam, ze lepiej jest się z nim zaprzyjaźnić, niż ignorować i nie mam na myśli jego forumowej funkcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, barni napisał:

Ale masz racje, to nie klasa D ale specyficzny PWM. Takie samo zło jak zasilacze impulsowe, które Linn stosuje od kilkunastu lat.

A MBL chwali się klasycznymi zasilaczami na toroidach 50Hz nawet w swoich wzmacniaczach w klasie D. Bo ew. brumy jako niskoczęstotliwościowe dość łatwo "odsiać" CMRR-em porządnych układów zbalansowanych XLR. Niestety w obszarze setek kHz to już tak doskonale nie działa. Że już nie wspomnę o tym, że ich topowa seria ciągle jest liniowa.

Streamer to jest urządzenie o wiele niższej mocy niż końcówka mocy, więc i jego zasilacz impulsowy będzie mniej "siał".

Nie twierdzę też, że końcówki w klasie D muszą źle brzmieć na pierwszy a nawet drugi rzut ucha. Jednak generowane przez nie niskopoziomowe zakłócenia mogą w dłuższej perspektywie lekko męczyć i zniechęcać do długich, melomańskich odsłuchów. Jest też dużo opinii, nie tylko moich, że jednak ciągle brzmienie szeroko pojętej klasy D ciągle ustępuje dobrym rozwiązaniom liniowym. Tak czy siak smutne jest, że technika audio bardzo straciła na prestiżu w środowiskach inżynierskich od czasów początków formatu CD - kiedy to 16-bit rozdzielczość była traktowana poważnie, a do tego audio było pionierem w świecie nośników dużej pojemności - CD miało 700MB, podczas gdy komputery zadowalały się dystkietkami o pojemności 1000 razy mniejszej.

Tyle sprostowania, jeżeli nie chcesz moich dalszych wypowiedzi w temacie, to uszanuję życzenie i nic więcej nie napiszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.