Skocz do zawartości
IGNORED

Warsztat elektronika


Grzegorz7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś chcąc żeby płytka ładnie wyglądała to ją cynowałem, a następnie nadmiar cyny ściągałem tasiemką do odlutowywania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA ipie nie równa. Kiedyś z takiego 50ml też mi biały nalot zostawał. Teraz mam z all 5l IPA czystości 99.99 i jest bajka.

Testowałem też patent p.Kawy z acetonem (99.99) i mogę potwierdzić że czyści z tą szmatką znacznie lepiej niż IPA.

Natomiast aceton na plastik czy gumę to proszenie się o kłopoty bo on to rozpuści.

Ogólnie wszystkie filmy z poradami Kawy czy Mariusza to jest sztos.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aceton to świetny rozpuszczalnik.

Ale radzę unikać w zetknięciu z tworzywami. Nieliczne to wytrzymają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Ale radzę unikać w zetknięciu z tworzywami. Nieliczne to wytrzymają.

Kiedyś nawet robiłem klej uniwersalny rozpuszczając w acetonie plastikowe pudełka po np. lekach. To było w czasach trudności ze zdobyciem kleju uniwersalnego którego używałem do klejenia modeli kartonowych z "Małego Modelarza". Ciężkie czasy były ?. Wchodził bardzo dobry, szybkoschnący i trwały klej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteście na temacie klejów - są jakieś szybkie kleje do mocowania elementów na PCB ? Chodzi mi konkretnie o mocowanie dużych/wysokich elementów przewlekanych które lubią się przewracać tak żeby je ustabilizować przed lutowaniem zanurzeniowym ? Używacie czegoś takiego ? oczywiście klej musiałby być nieprzewodzący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2021 o 11:07, Lech36 napisał:

Kiedyś nawet robiłem klej uniwersalny rozpuszczając w acetonie plastikowe pudełka po np. lekach. To było w czasach trudności ze zdobyciem kleju uniwersalnego którego używałem do klejenia modeli kartonowych z "Małego Modelarza". Ciężkie czasy były ?. Wchodził bardzo dobry, szybkoschnący i trwały klej.

Pamiętam - można też było zrobić na bazie styropianu w acetonie. Wszystkiego brakowało, każdy musiał być trochę chemikiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, yacool1975 napisał:

można też było zrobić na bazie styropianu w acetonie.

To była metoda na lakier bezbarwny jako pierwszy podkład na drewno. To się nazywało chyba "Kapon".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, k4mil3k napisał:

są jakieś szybkie kleje do mocowania elementów na PCB ?

Pewnie są... 

Są nawet do klejenia drobnych elementów SMD.

Z braku specjalistycznych do PCB spróbowałbym jakiegoś cyjanoakrylowego w żelu. 

Ostatnio kleiłem kilka elementów w aparaturze.

Szybkoschnący, przeźroczysty, nie wysycha na wiór, pozostaje pewna objętość, elastyczny...

Ale urwać już nie urwiesz...

Użyłem takiego z Castoramy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma pędzelek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

To była metoda na lakier bezbarwny jako pierwszy podkład na drewno. To się nazywało chyba "Kapon".

A może faktycznie lakier ? Widzisz - i klej był i lakier z własnej produkcji ?

Kiedyś to były czasy. A dziś to nie ma czasów

35 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Pewnie są... 

Są nawet do klejenia drobnych elementów SMD.

Z braku specjalistycznych do PCB spróbowałbym jakiegoś cyjanoakrylowego w żelu. 

Ostatnio kleiłem kilka elementów w aparaturze.

Szybkoschnący, przeźroczysty, nie wysycha na wiór, pozostaje pewna objętość, elastyczny...

Ale urwać już nie urwiesz...

Użyłem takiego z Castoramy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma pędzelek.

Cyjanoakryl - już widzę jak właściciel za kilka lat klnie, bo sobie zechce zrobić recap ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, yacool1975 napisał:

A dziś to nie ma czasów

"a dziś to nie ma czasu" raczej

wtedy firmy/kraj udawały, że płacą, ludzie, że pracują no to był czas :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, yacool1975 napisał:

Cyjanoakryl - już widzę jak właściciel za kilka lat klnie, bo sobie zechce zrobić recap ?

Trzeba dać odrobinę pędzelkiem. Wówczas da się oderwać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, yacool1975 napisał:

Kiedyś to były czasy. A dziś to nie ma czasów

Dziś jest dylemat wyboru, nie wiadomo który lepszy ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki oto generator arbitralny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jeden z tych co kilka stron wcześniej była dyskusja. Trochę ładniejsza wersja.

Wkrótce recenzja. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Taki oto generator arbitralny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jeden z tych co kilka stron wcześniej była dyskusja. Trochę ładniejsza wersja.

Wkrótce recenzja. 

Mam taki sam. A ile przygód z Chińczykami po drodze 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostałem go jak ci wszyscy celebryci internetowi co wychwalają ten generator. Kupiłem go więc przedstawiam obiektywną ocenę.

Badziew. Jakby miał się za chwilę rozlecieć.

Ale w końcu płacąc za coś co ma funkcjonalności właściwe przyrządom za kilka tys zł to nie ma co narzekać. Przecież tego należało się spodziewać, tworzywnej wydmuszki z krzywo osadzonymi gumowymi przyciskami, za małym pokrętłem i takimż wyświetlaczem.

W środku również bryndza. Całe te rewelacje to zasługa współczesnych, trafiających pod strzechy technologii. Obecnie wystarczy zastosować jakiś procesor, dodać oprogramowanie i już mamy urządzenie o funkcjonalności o jakiej jeszcze niedawno się nie śniło a markowi producenci wykorzystywali to aby windować ceny. 

Ale do rzeczy. O zaletach poczytacie w Internecie, pełno tego.

Tu przytoczę oprócz już wskazanych kilka innych niedoróbek. 

Kabel sieciowy sam wypada z gniazda. Częstościomierz działa prawidłowo z bramkowaniem 10s i 100s ale z bramkowaniem 1s pokazuje 5 krotnie mniejszą częstotliwość. Oczywisty błąd w oprogramowaniu.

Poziomy napięć są niesymetryczne. Wyłazi to przy małych zakresach amplitud. Przesunięcia na poziomie 10mV. Do skorygowania po rozebraniu przyrządu. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd...

Oczywiście duży błąd zegara; około 0,003% (30ppm). Stałości nie sprawdzałem. To denerwująca przypadłość bo po cholerę 14 pozycji do ustawiania jak już na 5 są błędy... A rzecz byłaby łatwa do korekcji programowej, gdyby było w toku produkcji jakieś strojenie...

Ale pewnie nie ma i to jeszcze jeden przyczynek dlaczego takie urządzenia są tanie.

Tanie? W końcu ponad 400 zł trzeba zapłacić...

itd.

Ale swoją drogą to fajnie, że są ci Chińczycy. 

Przyrząd na pewno funkcjonalny i znajdzie zastosowanie w warsztacie elektronika. Nie za bardzo widzę aby był stosowalny w elektro akustyce...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś cud.

Okazało się, że FY6900 w opcji częstościomierza prawidłowo mierzy z czasem bramkowania 1s. 

Prawdopodobnie pomógł twardy reset. Tym bardziej traci zaufanie takie narzędzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie wycinania pcb przy pomocy popularnej chińskiej zabawki 3018 pro - nie polecam.

Od paru godzin bawię się tym i po paru rozwiązanych problemach doszedłem do głównego gwoździa programu czyli bardzo dokładnej kontroli wysokości. Do tego jest potrzebny bardzo dobrze zrobiony sterownik silnika krokowego. Niestety ten w komplecie wola o pomstę do nieba. Płytkę przed cięciem trzeba pomierzyć bo odchyłka laminatu na wym 40x40mm potrafi dojść do 0.2mm (a tniemy na 0.06mm). Robi się próbkowanie co parę mm (programem bCNC mega polecam) i nanosi poprawkę na gcode. No i niestety takie drobne przesunięcia wysokości rzędu 0.01mm (wyliczone liniowo) co krok na osi xy robią z czasem duży błąd. Żeby to przejść zapewne trzeba znacznie lepszy sterownik (mój miał nawet zimne luty) oraz pobawić się w kalibrację zarówno step driverów jak i później całej maszyny.

Póki co daje sobie spokój i badam transfer tonera na zimno. Co się najeb.. to moje ale pewno to kiedyś dociagne do końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierówny to oprócz samego laminatu jest również naprasowana na niego folia miedziana. 

Ten transfer na zimno to alkohol z acetonem w "opatentowanej" proporcji?

Daj znać po próbach.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2021 o 11:44, k4mil3k napisał:

Jak ktoś szuka biurek roboczych z półkami to dość ciekawym gotowym rozwiązaniem jest Ikea Fredde. Jestem w trakcie przenoszenia się z pracownią z jednego stołu robionego lata temu samodzielnie na dwa takie. Teraz będzie można mieć artystyczny nieład na jednym a na drugim porządek ? Przenosiny jeszcze trwają i więc jeszcze nieco pusto. Górne półki można umieszczać na różnych wysokościach, półki podparte są stalowymi profilami wzdłuż całej szerokości więc nie uginają się pod obciążeniem.
Jedyny minus tych biurek to dość niska wysokość blatu, trzeba dorobić sobie jakieś podstawki pod stopy żeby to podnieść bo osobie z wzrostem 170cm wzwyż może być niewygodnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) fredde2.thumb.jpg.0d2a9059bb280f76e80810615f76ef99.jpg

Zaciekawiłeś mnie tymi biurkami. Jak oceniasz ich sztywność? Czy dadzą radę pod wzmacniaczem ważącym 85kg? Zastanawiam się czy ich nie kupić, ale czasami naprawiam coś ciężkiego i potrzebuję mocnych stołów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Muzg napisał:

pod wzmacniaczem ważącym 85kg

"Wzmacniacz"... dobra, dobra - pragnę koledze uświadomić że obciążenie statyczne i dynamiczne to dwie różne sprawy 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Muzg napisał:

Jak ktoś szuka biurek roboczych z półkami to dość ciekawym gotowym rozwiązaniem jest Ikea Fredde.

Ja osobiści polecam też stoły : 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  Meltorp. Proste tanie i całkiem mocne.... cienkie nogi i sporo miejsca.... Ja używam akurat z laptopem i dwoma monitorami 24 cale....generalnie ...bardzo dobra opcja na biurko dla każdego ... a jak trzeba użyć jako stołu do dla domowego stolarza czy wejść i przykręcić żarówkę to też się udało i przy masie 97 kg nie zrobiłem dziury w blacie .... tylko ci co kręcili stołem mieli kłopot

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

Póki co daje sobie spokój i badam transfer tonera na zimno.

Transfer na zimno jest do opanowania, gdy kupimy oryginalny aceton np. na Allegro. Testowałem rozmaite proporcje na acetonach kupionych w sklepie z farbami i każdy od innego producenta był inny - im daleko do prawdziwego acetonu. Sporo też zależało od wybranego papieru - najlepiej podchodził taki błyszczący z katalogu firmy handlującej drzwiami PORTA 😉

Potem przetestowałem płyn na komary, wzorując się na znalezionym filmikiem na YT, gdzie na Indonezji zagrożenie trującym DDT jest oceniane niżej niż od komarów 😉   Oni tam smarują PCB swoim trującym kremikiem na komary i to im działa - w UE nie wolno takim trującym kremem na skórę handlować. Kicha.

Mój patent na idealny transfer toneru na PCB to jednak metoda żelazkowa.
Polecam zakup papieru fotograficznego błyszczącego do drukarek ATRAMENTOWYCH - w wyszukiwarce wpisujemy: Papier fotograficzny SAVIO A4 PA-13
Koniecznie papier musi być błyszczący, fotograficzny, A4 o gramaturze 115g tylko.
100 kartek A4 to wydatek na poziomie ok. 20-40 zł - zapas starczy na długo.
Przykład: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga techniczna: nie każda drukarka laserowa radzi sobie z poborem papieru błyszczącego z podajnika.
Samsungi nie mają problemu, ale np. taka moja HP często nie bierze takiego błyszczącego papieru z podajnika.
Patent jest banalny:
1. Kupujemy najdroższy klej w sztyfcie do papieru za 2 zł.
2. Ścinamy ok. 5 mm od góry z kartki papieru fotograficznego- ta kartka będzie krótsza o ok 5-10 mm od karki papieru A4 kserograficznego.
3. Na szklaną lub inną płaską powierzchnię kładziemy zwykłą kartkę papieru ksero A4 z drukarki.
4. Na dowolną starą gazetę kładziemy stroną błyszczącą papier photo i klejem w sztyfcie smarujemy górną matową przyciętą krawędź papieru fotograficznego - na ok. 5 mm i tak samo dolną.
5. Sklejamy obie kartki papieru tak, by zwykły papier ksero miał górne ok 5 mm wolne od papieru błyszczącego, by potem podajnik nie miał problemu z podaniem tak spreparowanej podwójnej kartki papieru - chwyta za papier ksero, górną krawędź sklejonej ze sobą warstwy. Czekamy aż klej wyschnie na płaskiej powierzchni - nigdy nie wkładamy do drukarki niesklejonego dobrze papieru lub nierównego.
6. Ustalamy, jak nasza posiadana drukarka bierze kartki i na której stronie kartki zostawia wydruk. Odpowiednio wkładamy odpowiednio przygotowaną, równą sklejoną kartkę, krawędzią ksero do wnętrza drukarki.
7. Drukujemy na błyszczącej stronie. Ważne, by obie kartki były dokładnie sklejone i w czasie drukowania nie utknęły w drukarce.

Płytkę PCB czyścimy np. CIFem z granulkami lub DROBNOZIARNISTYM ściernym papierem wodnym GRAMATURA 2000 pod kranem, ale tak, by czasem nie było rys na laminacie.
Po wydruku odrywamy papier photo od kartki ksero, docinamy, przykładamy do laminatu, prasujemy przez ok 5 minut. Gorącą płytkę wrzucamy do zimnej wody - gdzie odmaka przez 15 min. Potem delikatnie ścieramy kciukiem niczym "gumką" warstwę za warstwą mokrego papieru, aż na laminacie zostanie sam toner.

Tworzenie płytki dwustronnej:
- w projekcie płytki dodajemy zbędne pojedyncze pady lutownicze 1 mm w różnych zbędnych miejscach projektu. Mają być poza warstwą miedzi na obu warstwach projektu - ważne!!! 
Po wprasowaniu pierwszej warstwy bierzemy wiertarkę i przewiercamy TYLKO tak utworzone ZBĘDNE pady synchro.
- szukamy płaskiej twardej powierzchni, na której układamy ok. 3 cm warstwę wyprasowanych wcześniej ręczników.
- na te ręczniki kładziemy arkusz papieru do pieczenia ciasta, a na niego naszą płytkę stroną zadrukowaną do podłogi.
- drukujemy na papierze foto drugą warstwę,
- lokalizujemy na niej nasze punkty pady synchro i je wiercimy/przekłuwamy. Ważna precyzja!
- przykładamy papier photo na naszą "kanapkę", a w otwory przed chwilą przewiercone wkładamy METALOWE pinezki. Ostrza pinezek wchodzą przez papier w grubą warstwę ręcznika i pozycjonują obie warstwy projektu wobec laminatu.
- Prasujemy żelazkiem pola bez pinezek kolejno je usuwając jak tylko prasowany fragment papieru się doklei tonerem do laminatu, wrzucamy po prasowaniu do zimnej wody, czyścimy z papieru.
- Trawimy w wytrawiaczu. Wiercimy. Czyścimy wodnym papierem. Cynujemy.
Miedź wokół zbędnych padów synchro które są przewiercone ulegnie degradacji w procesie wytrawiania, więc nie wolno przewiercać żadnego normalnego punktu lutowniczego.
 

Savio_Papier_PA_13-115g.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Muzg napisał:

Zaciekawiłeś mnie tymi biurkami. Jak oceniasz ich sztywność? Czy dadzą radę pod wzmacniaczem ważącym 85kg? Zastanawiam się czy ich nie kupić, ale czasami naprawiam coś ciężkiego i potrzebuję mocnych stołów.

Chyba aż tak bym im nie ufał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmodyfikowałem swój laminator. Nie chce mi się wprasowywać ręcznie na mojej platformie grzewczej. 

Laminator niby działa ale ostatnie "prasowanki" do kitu. 

Drukarkę laserową nieco szlag trafił i w tonerze jakieś dziury...

Używam znakomitego papieru jak mi się wydawało do ostatniego razu 😉. Taki żółty cienki, z jednej strony błyszczący, jakby pokryty folią...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
"Wzmacniacz"... dobra, dobra - pragnę koledze uświadomić że obciążenie statyczne i dynamiczne to dwie różne sprawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2021 o 22:02, Grzegorz7 napisał:

Daj znać po próbach.

Pierwsza wypadła tragicznie (wszystko zeszło) więc...

kupiłem żelazko na olx za 20, nadruk na stronie z magazynu "Pani" - pierwsza próba i efekt jest bardzo ok.

Najgorsze, że jak znam siebie tej cnc nie odpuszczę, pozatym jak już jest niech sobie leży - jeden młody wykazuje zacięcie techniczne to pewno jeszcze się przyda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Najgorsze, że jak znam siebie tej cnc nie odpuszczę, pozatym jak już jest niech sobie leży - jeden młody wykazuje zacięcie techniczne to pewno jeszcze się przyda.

Ja bym wypróbował jeszcze inną metodę - robimy wydruk tonerem mocnego czarnego obszaru o rozmiarze projektu płytki PCB na błyszczącym papierze photo.  Cały prostokąt wprasowujemy na laminat. Myjemy, by cała PCB była pokryta tonerem. Albo małym wałkiem malujemy pcb farbą np. akrylową na całości powierzchni i suszymy. PCB umieszczamy w maszynie CNC. Projekt zmieniamy w negatyw, a potem to kwestia eksperymentu z wiertłem, którego zadanie to usunięcie tonera czy farby z powierzchni PCB, więc może błędy wynikające z oporu wycinania w twardszej miedzi nie będą aż tak znaczące. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam małej wiertarko-wkrętarki o funkcjonalności tej z fotki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zdejmowana głowica:

1617724152378.thumb.jpg.5a9e1ec99f7150fbccc53c65d3309e53.jpg

Tego Parkside używałem sporo i jestem bardzo zadowolony. Przebija wszystkie inne, łącznie z markowymi.

Zalety: Niewielkie rozmiary, możliwość manipulacji w ciasnych przestrzeniach (skręcanie słupka kargo 30), zdejmowana głowica z zakręconym np. wiertłem aby zamontować bit. Trwała.

Wciąż działa ale szukam czegoś podobnego na silniku bezszczotkowym wyższej klasy, mniemam jeszcze lepszej...

Ma być 12V bo moment jest nieistotny (wystarczy 20N), dwubiegowa bez żadnych udarów. Litowa oczywiście...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wręcz przeciwnie, mój egzemplarz od początku rzęził głośniej niż 12-letni Kress, do tego miał luzy na tym zaciskanym uchwycie i dziwnie pachniał przez pierwszy miesiąc 🤢.

Przeszedłem całkowicie na system Makity 18v, ale z takich małych wkrętarek na lepsze opinie miały Metabo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Copper_Lucas

caveat emptor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.