Skocz do zawartości
IGNORED

Warsztat elektronika


Grzegorz7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Tego Parkside używałem sporo i jestem bardzo zadowolony. Przebija wszystkie inne, łącznie z markowymi.

też go mam i potwierdzam wygodę użytkowania i ponadprzeciętną wytrzymałość jak na sprzęt ze sklepu spożywczego. Ostatnio robił mi remont mieszkania b. sympatyczny i pracowity Ukrainiec, ale serce mnie rozbolało jak zauważyłem, że położył płytki już na prawie całym tarasie używając tej małej wiertareczki do mieszania kleju! ("jechał" na dwa aku, naprzemiennie ładując) bo mu się spieszyło i nie poszedł po sieciową, a mały Parkside chodzi po dziś dzień, ostatnio skręcałem sporo mebli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez namor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. 

Chciałem coś małego i cichszego. Chodzi o prace wieczorem; czasami trzeba powiększyć otwór w płytce. 

Mimo, iż jak widać dobrze trafiłem to chciałoby się coś bardziej komfortowego. I koniecznie małe ale nie za małe, takie poniżej 10V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Chciałem coś małego i cichszego.

w sumie Lidl już ma takie coś w ofercie,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  nawet ciekawie wygląda, ale jak z wytrzymałością to nie wiadomo.

Jeszcze nie obejrzałem 

ale za chwilę nie będę mógł edytować, a nie chcę mnożyć postów

Jednak końcówkę obejrzałem, widać, że są problemy z mocą, jednak 4V aku to trochę słabo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez namor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidl zaczął oferować też takie coś, 

widziałem to nawet w sklepie, ale wkurza mnie wciskanie "na siłę" tych dodatkowych akcesoriów (co na pewno też podnosi cenę), poczekam jak będzie dostępna sama wiertarka i z ciekawości przetestuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Wciąż działa ale szukam czegoś podobnego na silniku bezszczotkowym wyższej klasy, mniemam jeszcze lepszej...

Też taką miałem i mi ukradli. Po co ci coś wyższej klasy? Ma być lżejsze, dłużej działać na aku, mieć większy moment, mieć większe obroty? 

Nie czepiam się tylko ciekaw jestem czego ci w niej brakuje. 

Jak mi ukradli, to kupiłem też z lidla, ale z udarem. I powiem... Fajna jest, nawet bardzo, ale brakuje mi teraz takiej mniejszej, poręcznej 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "przy biurku" wykorzystuje Lidlową Parkside Performance pabsp20 Li B2 i jako wiertarka jest miazga. Lepsza od sieciowej. Jako wkrętarka jakoś nie dogadujemy się i urywa śruby nawet na 1 w manometrze. Niestety jest głośna, reszta to same superlatywy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, micwoj napisał:

Po co ci coś wyższej klasy?

Mniemam, że lepsze musi kosztować więcej. To nie kable czy inne nasze klamoty audio... 😉

1 godzinę temu, micwoj napisał:

Nie czepiam się tylko ciekaw jestem czego ci w niej brakuje.

Mimo wszystko, pojawiły się luzy głowicy. Chciałbym coś cichszego ale może to przesadne życzenie. Jak siedzę wieczorem i potrzebuję poprawić jakiś otwór to wydaje się za głośna. Ciszej pracuje na minimalnych obrotach Dremel...

I żadnych kabli. Ma leżeć pod ręką i być gotowa. 

2 godziny temu, micwoj napisał:

Fajna jest, nawet bardzo,

Sam przecież wskazałem jej ściągany uchwyt. Niezwykle przydatna funkcjonalność. Wyższe obroty jak najbardziej byłyby wskazane. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz7 napisał:

ściągany uchwyt. Niezwykle przydatna funkcjonalność.

Mam też taką ze ściąganym uchwytem. Nigdy go nie ściągam, nie widzę takiej potrzeby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest błąd bo uchwyt taki to szybkie mocowanie nie tylko bitów, ale też wierteł: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też (jak kolega Muzg) używam wiertarko-wkrętarki Parkside Performance pabsp20 - bezszczotkowy potwór 60 nm. Baaardzo silna!

Czasem do innej malutkiej wkrętarki Parkside (jedno ogniwo Li-ion)  zakładam chiński "międzymordź" bit/wrzeciono i  zapamiętale wiercę do 5 mm ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

ściągany uchwyt. Niezwykle przydatna funkcjonalność

też to lubię używać. Jak skręcałem konstrukcję pod namiot foliowy, to w uchwycie na stałe było wiertło do nawiertów pod wkręty ciesielskie, jednym kliknięciem wymieniałem na bit do wkręcenia. Konstrukcja namiotu 3 x 6 m, cztery przęsła z łat sosnowych i ten mały Parkside dawał radę. Mam też Parkside 20V ale nie jest tak poręczna jak ten 10V.

W dniu 6.04.2021 o 17:58, Grzegorz7 napisał:

Wciąż działa ale szukam czegoś podobnego na silniku bezszczotkowym wyższej klasy, mniemam jeszcze lepszej...

Ma być 12V bo moment jest nieistotny (wystarczy 20N), dwubiegowa bez żadnych udarów. Litowa oczywiście...

Jak się rozejrzeć po Internecie to są takie, ale nie trafiłem z bezszczotkowym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tylko czy warto dać tyle pieniędzy, za w sumie nieprecyzyjne narzędzie, wyłącznie do pracy "z ręki", bo nie można go nawet osadzić w jakimś stojaku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o cynie już tu było?

Ja używam Multicore (60/40 0,7mm zakupionej parę lat temu na allegro), trochę poczytałem na forach pozytywnych opinii o cynie z Cynela(60/40) i kupiłem, zdziwiła mnie różnica po lutowaniu (przed lutowaniem też ją widać). Luty z Cynela wychodzą matowe, natomiast Multicore błyszczące. Zamieszczam zdjęcie, bo nawet na nim widać różnicę. Oczywiście matowe w porównaniu do Multicore.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o wierceniu było? 😉

Znalazlem w jakims zlomie silnik o dosc duzym m. obrotowym i czasem wyjmuje z tokarki widoczne na zdjeciu precyzyjne, rumunskie wrzeciono (od zera do 6mm.). Kupilem do niego na Ali dwie przejsciowki: jedna umozliwia przejscie z B12 do osi 8mm., a druga to adapter z tokarkowego Mt4 na B12 wrzeciona. Czauczesku rools! Super precyzja :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wyrywaczNadgarstka.JPG

wyrywaczNadgarstka2.JPG

wyrywaczNadgarstka3.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, czekin1 napisał:

Luty z Cynela wychodzą matowe, natomiast Multicore błyszczące.

Ostat5nio dużo lutuję.

Używam 1mm, 0,8mm i 0,5mm. Montaż SMT. Najmniejszy raster miedzy nóżkami 0,6mm a więc taka rozbieżność.

Stwierdzam różnice między lutami. Dodatek Ag robi swoje...

Natomiast luty zależą głównie od topnika; ilości i jakości.

Choć rzeczywiście da się rozróżnić po umyciu różnicę; błyszczące bardziej lub mniej przy dobrej jakości obu lutów. Domieszki robią swoje.

24 minuty temu, audiostyk napisał:

Super precyzja 🙂

Można? Można.

 

1 godzinę temu, namor napisał:

Jak się rozejrzeć po Internecie to są takie, ale nie trafiłem z bezszczotkowym:

Właśnie o coś takiego chodzi. Mam już coś Metabo i mam dobre zdanie o tej marce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, audiostyk napisał:

Czauczesku rools! Super precyzja 🙂

Jakiś czas miałem "kultową", Polską wiertarkę WS-15, dokupiłem do niej ten uchwyt, (lata 90") z "duża dozą nieufności", no bo "Rumuńskie" (przepraszam Rumunów ;-), no i "szok", wirujące wiertełko 0,5 mm wyglądało jakby "stało w miejscu", zero bicia!

Gdybym wiedział, że dożyję takich czasów, że z Chin będzie można kupić takie sprytne przejściówki, nie sprzedałbym uchwytu z wiertarką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez namor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namor - mialem tez dreszcze przy zakupie tego wrzeciona, a bylo dokladnie jak piszesz: wykonano je w Rumunii z aptekarska dokladnoscia - tu nie ma zadnego bocznego bicia. Tym wrzecionem wiercilem na tokarce otwor fi 5mm. dlugosci 200mm. do spiecia sterow Ahead w rowerze DH. Wyszlo to jak z fabryki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał ochotę poszaleć z kolorami soldermaski bo na jlcpcb są w tej samej cenie, to owszem, ale niestety biały może i jest ładny, ale paskudnie się lutuje, to znaczy nie widać czy i jak przylutowane. Najbardziej pasują mi niebieski i czarny, dobrze się lutuje. Zielony też bardzo dobry, czerwony ujdzie. Żółtego nie próbowałem i nie będę próbował 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W kwestii wiertarek akumulatorowych - jestem fanatykiem, pierwszą rzeczą jaką sobie przywiozłem "z zachodu" była akumulatorowa wiertarka. Przerobiłem wiele, lidlowe też mam. Jednak w szale przygotowań do remontu kupiłem w castoramie na promocji DeWalta z dwoma akumulatorami 1,5Ah za niecałe pincet i niestety rzeczywiście jest to klasa sama w sobie. O takiej masie, ergonomii i regulacji obrotów parkside może tylko pomarzyć. A cenowo, biorąc pod uwagę dwa akumulatory, to niewiele drożej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, przemak napisał:

Jakby ktoś miał ochotę poszaleć z kolorami soldermaski ... pasują mi niebieski i czarny, dobrze się lutuje

Druga strona medalu: Trafil mi sie podobny czarny (w zasadzie ciemnoszary) w plytce przetwornika DAC, w ktorej chcialem przeanalizowac uklad polaczen. Bardzo trudno podejrzec uklad sciezek przy czarnej soldermasce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, audiostyk napisał:

Druga strona medalu: Trafil mi sie podobny czarny (w zasadzie ciemnoszary) w plytce przetwornika DAC, w ktorej chcialem przeanalizowac uklad polaczen. Bardzo trudno podejrzec uklad sciezek przy czarnej soldermasce.

Pamiętam, czytałem. Ale w tych płytkach to ja wiem, co i jak, nawet mam gerbery 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając na chwilę do wiertarek, od dzieciństwa upierałem się zgadywać ich moc (silnika) po rozmiarze.

Dopiero świat rowerów elektrycznych otworzył mi oczy, że ...

silnik elektryczny nie ma określonej mocy   (czyli jego rozmiar w niewielkim stopniu opisuje moc - znam silniki o wadze 2kg  i mocy 3-8kW mieszczące się praktycznie w dłoni)

Można jedynie mówić o strefie mocy, gdzie silnikowi pracuje się komfortowo, jednak bliższych prawdy informacji raczej dostarcza jego moment obrotowy. Zainteresowanym i/lub wątpiącym polecam przeczytanie co pisze na swojej stronie jeden z wiodących producentów sterowników do silników rowerowych:

Conclusion

Don't be fixated by the watt ratings, take them with large grains of salt. In the first place, hub motors should be rated by how much torque they can produce rather than how many watts they can produce, but even this figure could be subject to much variation and will be difficult to compare across manufacturers and vendors.

Motors don't have fixed power ratings. The sustainable power output of a given motors depends very much on the RPM at which it is spinning. At a higher RPM a given motor can produce more power.

Motors can handle substantially more power for short times than they can sustain continuously, and that short term power is usually all you need for getting to the top of a steep hill.

When ebike companies talk about a motor power, there is no standard at all for whether this is a continuous power rating, a peak output power rating, or a peak input power rating, or something stamped on the product for legal compliance. When Grin talks about a rated motor power, we treat it as some broad ballpark order-of-magnitude kind of thing.

There are more powerful and less powerful motors for sure, but don't rely on a single number to capture this in a standardized way. The best would be if motor manufacturers provided full data on the thermal heating of their motors in different load situations and suggested continuous and peak torque outputs, but given how rare it is to find even basic specs like winding resistance of KV, this is wishful thinking.

 

https://www.ebikes.ca/learn/power-ratings.html?fbclid=IwAR1CdICoXVlj_Sylunw7gcV88lawq61vEqA8sizGYcfEjDfrFn8E_2ZreQA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że opisana konkluzja dotyczy trochę innych silników czy też precyzyjniej silników w innych zastosowaniach, niż te z wkrętarek i wiertarek, dlaczego?
Bo prostym jest to, że silnik w urządzeniach nawet takich jak tokarka po osiągnięciu obrotów znamionowych pracował będzie w optymalnych warunkach (a przynajmniej powinien) a za odpowiednie obroty wrzeciona odpowiada przekładnia.
Natomiast silniki w narzędziach ręcznych nie mają takich warunków!
Przykład: dawno temu (już ponad 20 lat), miałem do przewiercenia trochę otworów w staliwie (stół prasy hydraulicznej),
jako, że robota ciężka wziąłem 3 wiertarki; o ile pamiętam niebieski Bosch, jakaś marketowa Toya i poczciwą Celmę.
Po paru otworach Toya spalona, Boschowi zaczęła szaleć terminka, a całą robotę wykonała Celma!. Dlaczego, proste wystarczy popatrzeć na te wiertarki: Bosch i Toya to plastikowe maskotki bez odpowiedniego odprowadzenia ciepła, natomiast Celma to w sumie odlew aluminiowy z dołączoną rękojeścią. Bosch i Toya miały po około 1,5kW, a Celma poniżej 1kW i tu od razu jest odpowiedź co jest warty silnik mieszczący się w dłoni w niebotycznej mocy! (oczywiście bez odpowiednio zaprojektowanego odprowadzenia ciepła). 
Ja się upieram jednak, że silnik elektryczny ma swoją moc i właśnie jego waga, a i rozmiar dużo mówią jego zastosowaniu, no chyba, że w instrukcji będzie napisane, że do prawidłowej pracy potrzebuje chłodzenia ciekłym helem🙂.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja wiertarka z Lidla posiada silnik BLDC czyli mówimy o sprawności silnika rzędu 85% i kontrolera 93 - 95%. Podobne parametry dotyczą silników rowerowych. O takim grzaniu się wiertarki jak w przypadku starych silnków komutatorowych nie ma już mowy, bo planeta ma ograniczone zasoby i nie ma już zgody na tracenie połowy wkładanej energii na ciepło.

Niemniej podana w poprzednim poście informacja (= silnik elektryczny nie ma określonej mocy) dotyczy wszystkich silników.

Spójrz tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pod  koniec strony zaczynają się kalkulatory przeliczeniowe. Twojej uwadze polecam wykres zależności momentu obrotowego i mocy w funkcji zmiany prędkości:

Example - Torque from an Electrical Motor

The torque delivered from an electrical motor producing 0.75 kW (750 W) at speed 2000 rpm can be calculated as

T = (750 W) 9.549 / (2000 rpm)

    = 3.6 (Nm)

Zauważ, że na wykresie czerwona linia zmiany mocy jest znacznie bardziej stroma niż linia niebieska nm.

To jest dokładnie opis graficzny słów z poprzedniego postu: nm znacznie precyzyjniej opisują własciwości danego silnika niż marketingowa nalepka z mocą podaną w W. Zwyczajnie moc silnika bardzo zależy od RPM koniec i kropka.

Swoją drogą nie ma już odwrotu od silników BLDC, bo one dostarczają więcej (i precyzyjniej) potrzebnej mocy prawie bez strat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rzeczy praktycznych, te silniki są łatwo uszkadzane przez opiłki(dlatego w akumulatorowych szlifierkach kątowych z silnikiem bezszczotkowym wloty powietrza są zasłonięte drobniutką siatką).

Druga sprawa jest znacznie mniej przyjemna, na dzień dzisiejszy u każdego producenta, nawet takiego który ma rozsądne ceny części zamiennych(np. Makita) po uszkodzeniu modułu sterującego silnikiem naprawa pogwarancyjna jest nieopłacalna, np. cała wkrętarka bez akumulatorów i ładowarki(tzw. body) kosztuje 700PLN, a moduł elektroniczny 500.😵

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

caveat emptor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Audiostyka: ależ ja się generalnie zgadzam odnośnie postępu itd. Natomiast wszystkie silniki rządzą się podobnymi prawami, właśnie obrazowałem na przykładzie tokarki jaki wpływ mają obroty silnika na jego moment obrotowy (lub moc spisaną na etykietce silnika), wykres zależności...  dokładnie obrazuje zmiany momentu obrotowego i mocy w funkcji szybkości obrotowej. I dalej twierdzę, że silnik ma swoją moc (nominalną), przecież ją odczytasz z powyższego diagramu: 075kW przy 200rpm i 3,58Nm. A i tak sprawność wypadkowa w optymistycznym wymiarze będzie poniżej 80% czyli te 20 to gdzie pójdzie jak nie na grzanie?


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ czekin1

Dyskusja o wierceniu zaczyna być pasjonująca :)

Muszę o to zapytać: czym wiercimy? Czy mocą czy momentem obrotowym?

- Oczywiście momentem obrotowym.

Czego dotyczy wartość mocy podawana przez producentów na korpusie urządzenia?

- Każdy dobry marketingowiec pomnoży maksymalny moment silnika przez maksymalne obroty, a wynik z dumą nam napisze :)

Każda wiertarka ma moc użyteczną, którą producent pomierzył. Tyle, że to nie jest moc silnika, gdyż moc silnika jest zmienna i silnie zależna od obrotów tegoż.

Dotychczas wszystko co człowiek skonstruował możnaby nazwać systemem rozpraszania energii. Nawet silniki BLDC się grzeją, a producenci w "cudowny" sposób o tym "zapominają", np. mam silnik rowerowy, którego producent podaje sprawność = 96%. To prawda ale jak spojrzeć na charakterystykę to widać faktycznie 96% @ +25'C. Podczas użytkowania temperatura silnika przeważnie wynosi od 40 kilku do 60 stopni w upały, a to już inny punkcik na wykresie i raczej poniżej 90% :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na spokojnie i moc i moment obrotowy to chwyt marketingowy🙂.
A ta sprawność to całego zespołu(motor i kontroler), czy tylko motoru(?), bo jak samego motoru to jeszcze przez mniej niż jeden należy to pomnożyć i też w określonych warunkach, by uzyskać calłkowitąsprawność.

Ja odpowiem przewrotnie: wiercimy nie momentem obrotowym, nie mocą a wiertarką, która posiada tabliczkę znamionową z parametrami ogólnie przyjętymi, a wiarygodność tych parametrów zależy przede wszystkim od tego kto je zamieścił, bardziej wierzę renomowanemu producentowi od chińczyków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.