Skocz do zawartości
IGNORED

Przetwornik C/A z przedwzmacniaczem.


ultrasonic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Szukam DAC-a jak w tytule, który mógłbym podłączyć do wzmacniacza i za pomocą pilota precyzyjnie regulować poziomem natężenia dźwięku. Problem jest taki, że nie wiem do końca jak to wszystko działa. Posiadam wzmacniacz NAD C375BEE i tani chiński DAC/AMP słuchawkowy. To że DAC jest jakiś tani i chiński nie stanowi dla mnie problemu. Muzyki słucham z komputera wykorzystując port USB, a maksymalne parametry wejść sygnału dla tego przetwornika to 32/384, oraz DSD128. To pewnie żadne wyzwanie dla współczesnych przetworników, ale problem mam inny. Regulacja głośności z pilota w tym wzmacniaczu to udręka. We wcześniejszych wzmacniaczach, które również dysponowały zmotoryzowanym potencjometrem, po naciśnięciu +/- na pilocie gałka obracała się o niewielki krok dla człowieka, natomiast w NADzie to ogromny skok dla mnie i ludzkości piętro nade mną i pode mną ? Widziałem na YT filmik, w którym ktoś prezentował działanie DACa Pioneer U-05. Sterowanie pilotem było o wiele bardziej precyzyjne. Widziałem również przetworniki innych firm o podobnym działaniu. Szukam czegoś podobnego do 3,5K. Nie jestem tylko pewien na jakiej zasadzie to działa. Czy wtedy można sterować np. wykorzystując pilot uniwersalny dla obu przedwzmacniaczy. Np. zwiększam głośność korzystając z potencjometru na wzmacniaczu, lecz przyrost głośności to milion dB ?. Czy mogę potem stłumić ten sygnał odrobinę, korzystając z potencjometru na DACu ... Ważne jest też dla mnie, żeby DAC reagował na synal z pilota, np. kiedy skieruję go w jakimkolwiek prawie kierunku np. kiedy skieruję go w stronę ściany naprzeciwko DACa. Korzystam z fajnego i funkcjonalnego pilota uniwersalnego Logitech Harmony 665. Może ta wiązka podczerwieni czy coś jest bardziej rozrzutna ?, bo wszystkie urządzenia RTV „słuchają” się go nie celując nim w urządzenie jak snajper do tarczy, a miałem kiedyś taki odtwarzacz DVD, który za pomocą dołączonego pilota tak reagował. Trzeba było celować w niego bardzo precyzyjnie, żeby sterować zdalnie tym DVD. Irytujące to było ?
Czy może mi ktoś doradzić jaki DAC do 3,5K i czy działa to w ten sposób jak opisałem.
Byłbym bardzo wdzięczny za poradę.

 

Bardzo proszę moderację, jeśli można, o usunięcie tego wątku z zakładki Start i pozostawienie go tutaj, lub przeniesienie go do działu Hi-Fi. Myślę że tutaj uzyskam więcej propozycji i informacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jesteście w stanie mi coś doradzić? Może niezbyt jasno się wyraziłem lub zbyt chaotycznie opisałem swój problem. Widziałem w cenie do 3,5K jeszcze takie przetworniki z analogową regulacją głośności z pilota, jak Marantz HD-DAC1 czy np. Atoll HD120. Audiolab M-DAC+ jest droższy o 500zl. OK, ten również ma możliwość regulacji głośności, ale cyfrową (proszę nie krzyczeć na mnie jeśli źle się wyrażam, bo jestem zielony). Ktoś gdzieś pisał, że cyfrowa regulacja głośności nie należy do najlepszych. Chodzi mi o to, czy ściszanie głosu pokrętłem w DACu działa na podobnej zasadzie jak ściszanie głośności w playerze TIDAL, lub Spotify. Miałem kiedyś wzmacniacz z wbudowanym DAC USB, ale jego parametry wejścia to chyba były 16/48. Podobno jakaś dobra kość Burr-Brown (jak głosiły gazetki?), ale wtedy nie mogłem korzystać ze ściszania w playerze, bo rozdzielczość bitowa spadała poniżej 16 bitów, czyli tak jakby wtedy robiła się gorsza jakość dźwięku niż z płyty CD. Trzeba było korzystać z przetwornika o parametrach minimum 24/... a wtedy już nie było z tym problemu, ponieważ obcinali tylko jakieś nadmiarowe zera. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, ultrasonic napisał:

Czy może mi ktoś doradzić jaki DAC do 3,5K i czy działa to w ten sposób jak opisałem.

NAD chyba ma wejście na końcówkę mocy? Możesz wykorzystać przetwornik z analogową regulacją głośności i to załatwi sprawę. Poszukaj używanego TEAC UD-503 i będziesz miał załatwiony problem  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, piotrek7 napisał:

NAD chyba ma wejście na końcówkę mocy? Możesz wykorzystać przetwornik z analogową regulacją głośności i to załatwi sprawę. Poszukaj używanego TEAC UD-503 i będziesz miał załatwiony problem. 

Dziękuję za poradę.

 Jak najbardziej chyba ma, lecz nigdy nie mogłem tego rozkminić ? 

„Pętla między przedwzmacniaczem a końcówkami jest zamknięta w normalnym trybie pracy wzmacniacza zintegrowanego. Mamy do dyspozycji także drugie wyjście z przedwzmacniacza, z dodatkowym pokrętłem regulacyjnym, które pozwala dopasować parametry sygnału do zewnętrznych końcówek mocy”.

„Jest jeszcze drugie wyjście oznaczone jako pre-out z dodatkowym analogowym potencjometrem do precyzyjnego ustalenia poziomu sygnału; to świetne rozwiązanie np. dla prostego systemu multiroom lub bi-ampingu, gdy zewnętrzna końcówka mocy będzie miała zupełnie inną czułość od tej wbudowanej w 375BEE”.

Niby wiem co oznaczają te skróty, ale nigdy nie korzystałem z zewnętrznej końcówki mocy, ani żadnego amplitunera. Masz na myśli też to, że zaproponowany przez Ciebie Teac ma nie gorszy przedwzmacniacz, niż ten w NADzie ...? Dlatego zaproponowałeś ten model?

Zawsze zbijało mnie to z tropu, bo „pre out” to chyba skrót od „pre amplifier out”, czyli na logikę powinienem podłączyć ten DAC do „Main In” , żeby przedwzmacniacz z DACa regulował wzmocnieniem z końcówki mocy we wzmacniaczu zintegrowanym. Czy o to chodzi?
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromna większość DACów z regulacją głośności realizuje to funkcje w domenie cyfrowej . Tak jest łatwiej , taniej i dokładniej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, marek-1969 napisał:

Ogromna większość DACów z regulacją głośności realizuje to funkcje w domenie cyfrowej . Tak jest łatwiej , taniej i dokładniej .

Hmm ... To miałbym mniejszy kłopot z doborem jakiegoś DACa, bo na wyśrubowanych parametrach mi nie zależy. Na modelach z wyższej półki Hi-Fi również. Ze wzmacniacza i kolumn jestem zadowolony, wiec do szczęścia brakuje mi tylko DAC z precyzyjnym potencjometrem i przynajmniej nie gorszym pre. Używek jakoś obawiam się kupować. Nikt przecież w ogłoszeniu nie napisze, że był naprawiany, bo coś tam było nie halo. Ok. Może trzeba było coś poprawić, bo zimne luty itp. Pewnie w niższej półce Hi-Fi wszędzie stosują zimne luty, ale jeśli jakiś pseudo elektronik zabierze się za naprawę czegoś, to jeszcze gotów bardziej zepsuć i za pół roku śmietnik ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem możliwości testowania takiego rozwiązana ale wiekszość opinii nt. regulacji cyfrowej  jest taka, że dobra niestety nie jest tania, w  dac regulacja wyjścia jest dodatkiem wiec jeżeli jest Ci niezbedna przed zakupem zainteresowałbym sie jak każdy z daców technicznie ma rozwiązany ten temat.

Z mojej strony moge powiedzieć, że testowałem temat końcówka mocy + sterowanie regulacją głośności z cd na zwykłym potencjometrze (nie cyfrowym) i owszem działało ale dźwiek to była hmm taka muzyczna plama, końcówka podłączona pod preampa w starym nadzie 7080 (to samo co nad 3080) zagrała zdecydowanie zdecydowanie  lepiej. 

Tak jak pisałem na wstepie nigdy nie korzystałem z regulacji cyfrowej z dac ale przed zakupem na 100% radziłbym porównać wybranego dac z jakimś pre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, muda44 napisał:

Rezystor około 47om w obwód zasilania silniczka potencjometru głośności powinien załatwić sprawę. 

To rozważałem również. Właśnie jako najprostsze rozwiązanie, choć na elektronice się nie znam. Pamiętałem jednak z podstawówki taki przedmiot jak „Praca-Technika”. Chyba tak się nazywał. W szóstej klasie były chyba zajęcia z elektroniki. Miałem wtedy wykonać przerywacz do latarki ? Oczywiście była jakaś książka w której był prosty schemat tego przerywacza. Uczyliśmy się co oznaczają te kolorowe paski na rezystorach, pojemności kondensatorów itp. Sam pazurów pchać tam nie będę, ale mogę oddać to do jakiegoś warsztatu. 
Dzięki za sugestię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.11.2020 o 12:40, muda44 napisał:

Rezystor około 47om w obwód zasilania silniczka potencjometru głośności powinien załatwić sprawę. 

Ok. ... ale gdyby się pokusić o zakup daca z pre ... jakieś propozycje? Temat mnie zainteresował ponieważ jestem przed zakupem daca ...

@muda44 Ty się znasz na Nadach. Co kupić z nowych sprzętów? Ewentyalnie używek? Jakiej jakości jest pre w Nadzie? Co kupić żeby lepiej zagrało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, szpakowski napisał:

Ok. ... ale gdyby się pokusić o zakup daca z pre ... jakieś propozycje? Temat mnie zainteresował ponieważ jestem przed zakupem daca ...

@muda44 Ty się znasz na Nadach. Co kupić z nowych sprzętów? Ewentyalnie używek? Jakiej jakości jest pre w Nadzie? Co kupić żeby lepiej zagrało?

Dobre pre ma np NAD 51 czy jakoś tak. 

Moim zdaniem lepiej to zostawić wzmacniaczowi. 

356BEE pod modyfikacje, ewentualnie jak za drogi to zrobić 326BEE. 

Pre są beznadziejne ja je właśnie zamieniam na inne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, muda44 napisał:

Moim zdaniem lepiej to zostawić wzmacniaczowi. 

375BEE ma takie dobre pre? Nie lepiej kupić osobne pre a Nada dać jako końcówkę?

12 minut temu, muda44 napisał:

Pre są beznadziejne ja je właśnie zamieniam na inne. 

No właśnie, nie modyfikować ale dać osobne pre z dacem. 

Jakie modele daców z pre mogły by się sprawdzić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

375BEE też nie ma dobrego pre a ja nie znam dobrego DACa z dobrym pre do kilku tysięcy. 

Modyfikowane są też stopnie wejściowe końcówek więc to tak nie do końca. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mam wrażenie, że jeżeli ściszam M-DAC+ to spada jakość dźwięku. A firmowo dźwięk jest ustawiony na -20dB. Przestawienie na 0dB powoduje, że standardowo znowu włączy się -20dB. Szlag mnie trafia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.11.2020 o 11:41, marek-1969 napisał:

Ogromna większość DACów z regulacją głośności realizuje to funkcje w domenie cyfrowej . Tak jest łatwiej , taniej i dokładniej .

i przy okazji - gorzej od strony jakości dźwięku. 

43 minuty temu, hlary napisał:

mam wrażenie, że jeżeli ściszam M-DAC+ to spada jakość dźwięku.

No właśnie.

 

44 minuty temu, hlary napisał:

firmowo dźwięk jest ustawiony na -20dB. Przestawienie na 0dB powoduje, że standardowo znowu włączy się -20dB. Szlag mnie trafia.

Mnie też by trafiał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kości DAC ESS Sabre i AKM (i zapewne wiele innych) mają w strukturze zaaplikowaną regulację poziomu wyjściowego. Czy to aby na pewno regulacja w domenie cyfrowej? A może to drabinka rezystorowa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam na elektronice, ale wiem, że zmniejszając głośność traci się jakość dźwięku. I to nie przez cichsze granie, bo daję większą głośność na wzmacniaczu. Ale jakość dźwięku jest gorsza i to wyraźnie. Mniej góry i dołu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w normalny cenach możemy mieć albo zrównoważenie kanałów albo jakość przy niższych poziomach dziwięku . Wybieram to pierwsze , przy bardzo cichym odsłuchu zazwyczaj maleje percepcja również słabych stron .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak najlepiej za każdym razem jak włączam DAC-a ustawiać go na 0dB ? Mnie wkurza, że nie mogę tego zapisać jako ustawienie domyślne. Domyślnie system przyjmuje zawsze po wyłączeniu -20dB, a zapisuje tylko ustawienia niższe niż -20db. Nie można zapisać jako standardowego ustawienia 0dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hlary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, hlary napisał:

Ja się nie znam na elektronice, ale wiem, że zmniejszając głośność traci się jakość dźwięku. I to nie przez cichsze granie, bo daję większą głośność na wzmacniaczu. Ale jakość dźwięku jest gorsza i to wyraźnie. Mniej góry i dołu.

Trochę nie rozumiem tego co napisałeś, bo „cichsze granie, większa głośność” ... 

W każdym razie masz na myśli zapewne wrażenie, że ubywa wyższych i niższych częstotliwości przy niższej głośności, bo wtedy natężenie dźwięku dla tych częstotliwości jest o wiele niższe względem średnich częstotliwości. Z pewnością słyszałeś o tzw. krzywej izofonicznej. No, ale to chyba naturalne zjawisko występujące w przyrodzie i raczej ze spadkiem jakości dźwięku niewiele ma wspólnego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Obniżając głośność na DAC-u, a zwiększając na wzmacniaczu dalej powinienem mieć tę samą jakość. Ale tak nie jest.

Głośność dźwięku idąca na kolumny jest ta sama. Ale :

- przy ustawieniach DAC-a na -20 dB i zwiększając głośność na wzmacniaczu jest gorzej z jakością dźwięku,

- przy ustawieniach DAC-a na 0dB i odpowiednio zmniejszając głośność na wzmacniaczu jest lepiej z jakością dźwięku.

Głośność jest ta sama, ale jakość niższa.

czy jest jakiś sposób, aby ustawić DAC-a standardowo na 0dB ?

Nie jestem techniczny i nie potrafię tego lepiej wytłumaczyć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hlary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam rozumieć że podpiąłeś do integry dac z opcją przedwzmacniacza i ja uruchomiłeś czyli działają jednocześnie 2 przedwzmacniacze? W wzmacniaczu i dacu- tak już do końca dokładnie napisze.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z twojego opisu wynika że ze głośność regulujesz w dacu jak i wzmacniaczu. Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem, że właśnie o tym chciałeś napisać, tylko po tym wcześniejszym komentarzu nie byłem do końca pewny czy dobrze Cię zrozumiałem ? 

Mam dokładnie ten sam dylemat. Czy przewodnik w którym pre z cyfrową regulacja głośności jest naprawdę taki kiepski. Mam oczywiście na myśli tylko tę regulację głośności. Taki Audiolab, który posiadasz z pewnością jest lepszy od mojego DAC/AMP za tysiaka, tylko właśnie ma tę cyfrową regulację głośności, która  negatywnie wpływa na jakość dźwięku, jak sam napisałeś. 
Podoba mi się, że szczerze dzielisz się informacjami, bo większość krzyczy, że moje najlepsze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na odp.

Czy używasz Pre w dacu 

Czy jednocześnie można poziomem dźwięku regulować w dwóch urządzeniach? - jeśli tak to nie poprawne, może inaczej bezsensowne podłączenie. 

Jeśli dac ma uruchomiona opcje przedwzmacniacza do jakiego wejścia w wzmacniaczu go podpiąłeś? 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.