Skocz do zawartości
IGNORED

"oczyszczacze" zasilania


piotrek7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dopóki w waszych instalacjach audio nie dzieje się nic niepokojącego, myślę że nie ma sensu u każdego wykonywać pomiarów sieci i montować jakiś "oczyszczaczy". To szukanie problemu na siłę. Pomiar jest o tyle ważny że gdy są jakieś zauważalne problemy to trzeba wiedzieć z czym walczymy.
A z takimi zniekształceniami czy szumami w sieci jak na przedstawionych pomiarach nie przejmował bym się w cale. Dobrze zrobione układy zasilania powinny sobie ze standardowymi zakłóceniami i zniekształceniami poradzić bez najmniejszego problemu, ich PSSR nawet w wysokich częstotliwościach jest często wystarczający. Suma sumarum - po stronie wtórej zasilacza z reguły największym problemem jest i tak składowa sieci, mostek prostowniczy i ich harmoniczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, k4mil3k napisał:

Suma sumarum - po stronie wtórej zasilacza z reguły największym problemem jest i tak składowa sieci, mostek prostowniczy i ich harmoniczne.

A co na to kondensatory filtrujące? Nie wygładzają przypadkiem tych przebiegów???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, porlick napisał:

A co na to kondensatory filtrujące? Nie wygładzają przypadkiem tych przebiegów???

Owszem wygładzają, ale nie z takim skutkiem jak byśmy wszyscy tego chcieli. Nie ma najmniejszej opcji aby pozbyć się składowej sieci czy częstotliwości mostka samymi kondensatorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, msankowski napisał:

Ciekawie je zinterpretował.

Nikogo nie straszył ani nie sugerował, że trzeba kupować .

Jeśli nie o takich sprawach to o jakich mamy tutaj pisać.

Ładniej bym nie potrafił - dzięki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, k4mil3k napisał:

A z takimi zniekształceniami czy szumami w sieci jak na przedstawionych pomiarach nie przejmował bym się w cale. Dobrze zrobione układy zasilania powinny sobie ze standardowymi zakłóceniami i zniekształceniami poradzić bez najmniejszego problemu, ich PSSR nawet w wysokich częstotliwościach jest często wystarczający. Suma sumarum - po stronie wtórej zasilacza z reguły największym problemem jest i tak składowa sieci, mostek prostowniczy i ich harmoniczne.

No właśnie PSRR. Akurat w zakresie 50Hz i harmonicznych jest znakomity.

W zakresie wysokich częstotliwości spada. W zasadzie wysokie częstotliwości to same robią co chcą. Przenikną przez najmniejsze pojemności pasożytnicze. Tego "szumu" po prostu nie wpuszcza się do obwodów m.cz. Inaczej jest źle. 

Poprawnie wykonane urządzenie nie powinno na wyjściu mieć znaczących śladów częstotliwości zasilania. Brum 50Hz i harmonicznych musi zginąć w szumie. A i sam szum nie powinien być słyszalny w znamionowych warunkach odsłuchu. Jakimś wyjątkiem mogą być lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego w rozwiązaniach nad którymi pracowałem jeśli tylko była taka możliwość przed regulatorem formowałem filtry LC, RC nawet  dwustopniowe, a jeśli była taka możliwość to przed regulatorem dodatkowy filtr bazujący na koncepcji mnożnika pojemności z tranzystorami. Na prawdę niesamowite efekty ten zestaw dawał, miałem niestabilizowane napięcie wchodzące do regulatora o parametrach niemal jak stabilizowane napięcie DC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Poprawnie wykonane urządzenie nie powinno na wyjściu mieć znaczących śladów częstotliwości zasilania. Brum 50Hz i harmonicznych musi zginąć w szumie. A i sam szum nie powinien być słyszalny w znamionowych warunkach odsłuchu. Jakimś wyjątkiem mogą być lampy.

Czy -110 dB jak w tym przykładowym z linku poniżej to dobrze czy powinno być mniej, bo ślad niewątpliwie jest 60 Hz (to Ameryka). Nie ginie w szumie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie da rady usłyszeć chyba, że bez muzyki podkręcisz gałę na maksa i ucho przystawisz do głośnika. 

 

Lepiej ma ten pre: -130dB.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Lepiej ma ten pre: -130dB.

Jeszcze lepiej ma ten Hypex NC400 z zasilaniem impulsowym przywołany na dalszych stronach tego testu. Tam rzeczywiście zasilacz znika w szumie i to przy poziomie -140 dB.

17 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ale nie da rady usłyszeć chyba, że bez muzyki podkręcisz gałę na maksa i ucho przystawisz do głośnika. 

Wiem, ja nie przesadzam z parametrami, mają być przyzwoite, nie muszą być ekstremalne, ale z innymi hobbystami bywa różnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, k4mil3k napisał:

Nie ma najmniejszej opcji aby pozbyć się składowej sieci czy częstotliwości mostka samymi kondensatorami.

Czy lepsze, szybsze diody (np. Schottky) na to nie pomogą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2020 o 11:33, iro III napisał:

Czy lepsze, szybsze diody (np. Schottky) na to nie pomogą?

To nie takie oczywiste, niby oferują większą szybkość ale mają też swoje ograniczenia. Aktualnie konstruuje swój zasilacz na popularnym regulatorze 1083/1084/338. Tydzień leżał odłogiem bo czekałem na nowy sprzęt, zmieniłem właśnie oscyloskop na coś porządniejszego i w końcu mogę powiedzieć coś więcej. Aktualnie poziom szumów od -132dB (1,4uV) do -150dB (0,3uV) w zakresie od 20Hz do 100kHz. Mostek pod obciążeniem wybija się do -125dB. Czy to źle ? nie sądzę, diody MUR i kolejne próby odsprzęglania mostka niewiele zmieniają, leciały kondensatory no-name, Epcosy, Wimy (i te w cale nie okazały się najlepsze) i to max co udało się wyciągnąć stabilnego pod obciążeniem.

Zmieniając odpowiednio kondensatory mogę wypłaszczyć poziom szumów w całym zakresie do poziomu poniżej -140dB, ale mostka i jego harmonicznej i tak to nie rusza, a wręcz pogarsza o kilka dB. Trzeba iść na kompromis tak aby ogólny RMS dla zakresu pasma był jak najmniejszy, AC RMS dla 100kHz mam poniżej 80uV i napięcie pk-pk 0,8mV. Jak na ten typ regulatora to i tak super wynik.

Ps: te piki po środku drugiego wykresu to zasilacz impulsowy od laptopa, a trafa separacyjnego chwilowo nie mogę użyć bo wywala mi bezpiecznik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Przechwytywanie1.thumb.JPG.9d63e082b6c27f1132808cc74c3d97b2.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sam prowodyr nie spodziewał się takiej gównoburzy  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, k4mil3k napisał:

Aktualnie konstruuje swój zasilacz na popularnym regulatorze 1083/1084/338. Tydzień leżał odłogiem bo czekałem na nowy sprzęt, zmieniłem właśnie oscyloskop na coś porządniejszego i w końcu mogę powiedzieć coś więcej. Aktualnie poziom szumów od -132dB (1,4uV) do -150dB (0,3uV) w zakresie od 20Hz do 100kHz.

Ciekawy temat ale niewiele rozumiem. Kolega napisał o zasilaczu czy wzmacniaczu bo się pogubiłem ? Jaki poziom tętnień 50, 100, 150 Hz i dla jakiej wartości napięcia DC ma ten zasilacz? 

Te decybele powyżej to dla jakiego poziomu odniesienia są? 200mV? 2V? Dobrze rozumiem, że to na wyjściu wzmacniacza grafiki są? 

Można zobaczyć grafikę z tonem podstawowym 1kHz i harmonicznymi po lewej i prawej stronie? Pozdrawiam. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ. Nie nie, to nie wzmacniacz, tylko zasilacz prądu stałego.

Zasilacz 9V przy obciążeniu 1A, i tętnienia są kolejno: 50Hz - 4uV, 100Hz - 5uV,  200Hz - 4.2uV,  300Hz - 2.5uV
Temat o zasilaniu, a kolega wyżej pytał o kwestie użycia kondensatorów i szybszych diód w układach zasilania więc tylko podzieliłem się swoimi doświadczeniami. Jak nie na temat to wybaczcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, k4mil3k napisał:

to nie wzmacniacz, tylko zasilacz prądu stałego.

Dzięki za info. Zmyliło mnie podanie danych dla 20kHz - 100kHz i poziom szumów, który faktycznie jest poziomem tętnień? Poskładałem kilka dni temu zasilacz i próbuję pomierzyć poziom tętnień i nie wiem jak to zrobić poprawnie.

Zasilacz 5V/3A do Allo Sparky. Dla jakiego obciążenia mierzyć tętnienia? Przy podłączonym Allo mierzyć czy spreparować jakieś sztuczne obciążenie? Są jakieś standardy pomiaru tętnień? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, k4mil3k napisał:

To nie takie oczywiste, niby oferują większą szybkość ale mają też swoje ograniczenia

Dobry wynik.

Co do tych diod Schotkiego. A niby co one maja przyśpieszyć?

To taki audiofilski mit. Przecież w prostowniku częstotliwości 50Hz nie ma niczego szczególnego co by zwykła dioda krzemowa miała z tym problem. Wręcz przeciwnie. Szybkie diody  mogą nieźle nabruździć w stanach nieustalonych. Dlatego zakłada się czasami na nóżki koraliki. W obwodach przetwornic co innego. 

Natomiast ich zaletą jest niższe napięcie przewodzenia co wprost przekłada się na niższe straty. 

@k4mil3k mógłbyś coś napisać o tym sprzęcie i oprogramowaniu którym ściągasz takie charakterystyki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ. Najlepiej gdybyś zaczął od zasymulowanego obciążenia, np: rezystancją od 1 do 2A w zupełności wystarczy. Będziesz miał pewność że to tętnienia wyłącznie zasilacza. Pomiary bez obciążenia i z obciążeniem często mają niewiele ze sobą wspólnego. Nie wiem czym mierzysz, ale jeśli sondą to staraj się nie używać tego kabelka do masy tylko szpilki/sprężynki.

@Grzegorz7 Jest w podpisie wykresów. Picoscope 5242D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, k4mil3k napisał:

Jest w podpisie wykresów. Picoscope 5242D

To widzę. 

Myślałem, że napiszesz coś od siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

To widzę. 

Myślałem, że napiszesz coś od siebie.

No oscyloskop usb jak wyżej, a soft dedykowany producenta. Czy go dobrze oceniam...hmmmm...pracowałem wcześniej na Digilent Analog Discovery2 - i mogę powiedzieć o nim że kapitalny sprzęt dla DIY i hobbystów. Sprawdzał się doskonale, sprzętowe 14bit, mega responsywny i funkcjonalny soft, lecz jego jedyną wadą którą zauważyłem ostatnio było indukowanie się zakłóceń sieci które pojawiało się czasami jak kładłem go w niektórych miejscach na stole roboczym (pod stołem jest instalacja 230V). Po prostu przestałem mieć do niego zaufanie. Irytowało mnie na poprzednim sprzęcie że czasami pojawiały się zakłócenia - choć na płytce pcb nic się nie zmieniało, musiałem odłączać laptopa, zasilacz wyciągać z sieci, itp, a na przebudowę stołu nie mogłem sobie pozwolić. Był po prostu wrażliwy na otoczenie, tu już tego absolutnie nie ma.

Zmieniłem na Pico model jak wyżej - teraz mam rozdzielczość sprzętową od 8 do 16bit z możliwością oversamplingu do 20bit, soft w mojej ocenie gorszy, tzn mniej responsywny i mniej funkcjonalny (ale podobno w nowej wersji 7 ma się to zmienić), ale zaczynam się do niego przyzwyczajać, uczę się z niego korzystać i tworzyć swoje ustawienia robocze - wiadomo przyzwyczajenia trzeba zmienić. Ale z kolejnym dniem jestem przekonany że to była dobra zmiana.

Jak masz jakieś konkretne pytania o coś to pisz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, k4mil3k napisał:

Nie wiem czym mierzysz, ale jeśli sondą to staraj się nie używać tego kabelka do masy tylko szpilki/sprężynki.

Skopometr Hantek 2D42. No właśnie zauważyłem, że bez masy często pomiary lepiej wychodzą. Nie rozumiem tego... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiliście fajne pomiary zakłóceń w sieci. Trochę się zdziwiłem, że te zakłócenia są na poziomie mVpp, a nie voltów. Tyle zakłóceń, harmonicznych, zasilacze impulsowe sieją do sieci, więc przynajmniej 1% zakłóceń było by przyzwoicie, a tymczasem widać marnych parę miliwoltów.

Nie mam możliwości mierzyć bezpośrednio zakłóceń w sieci, ale już za transformatorem, mostkiem na dwu diodach Schottkiego i filtrem C mogę dojrzeć zakłócenia powyżej 250 mikroVpp. No i tak sobie parę dni już czekam na większe zakłócenia i nic się nie dzieje. Napięcie sieciowe się często waha, nawet zakłócenia radiowe łapie, ale z sieci nic nie przechodzi przez trafo i filtr.

Szumy wzmacniacza pomiarowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szumy zasilacza579521628_szumyzasilacza.thumb.jpg.82af5f28b4f62a7e6a65da8713fabe49.jpg

Ten ząbek, to pozostałości po filtrowaniu przepuszczony przez filtr górnoprzepustowy

19 godzin temu, k4mil3k napisał:

AC RMS dla 100kHz mam poniżej 80uV i napięcie pk-pk 0,8mV. Jak na ten typ regulatora to i tak super wynik.

Czy to jest reguła dla szumów, że w przybliżeniu Vrms=Vpp/10?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na forum pisał ktoś o swoich doświadczeniach z windą. Gdy ruszała winda w budynku, wzmacniacz zaczynał buczeć. Z kolei u mnie występował problem z telewizja kablową. Wzmacniacze buczały podłączone do gniazdka w pokoju, gdzie dochodziła instalacja kablówki. Przeniesione do innego pokoju - cisza. I taka była intencja założenia tego wątku. Coś się dzieje - jak sobie poradzić z tym problemem. Przeprowadzka? Dobre rozwiązanie ale nie zawsze możliwe. Kondycjoner lub regenerator prądu? Droga zabawa. Wyprucie całej instalacji w budynku wielorodzinnym? Fajny pomysł ale raczej nierealny. Tak więc czy takie "ustrojstwa" wpięte do sieci mogą w określonych okolicznościach przynieść pozytywny skutek (gdy jego źródło leży poza naszym mieszkaniem więc jesteśmy niejako na nie skazani) ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci "nie ma" zakłóceń bo obciążenie wprowadzane przez podłączone do niej urządzenia skutecznie je tłumi. Chyba, że podłączone jest urządzenie dużej mocy samo z siebie wprowadzające znaczne zakłócenia do sieci (tzw. urządzenia komutujące albo jakieś przetwornice). Wówczas jesteśmy skazani na problemy. 

Na przedstawione przez mnie zakłócenia składowych asymetrycznych nie mają wpływu tego typu gadżety ja we wstępnym filmiku. Robi się to inaczej. Składowe symetryczne wymagają również odpowiedniego filtrowania przede wszystkim w urządzeniu zakłócającym ale również w jakimś tam zakresie w urządzeniu chronionym. Taki gadżet wpięty w linię, wpięty równolegle co najwyżej może wprowadzać znaczne obciążenie i w ten sposób tłumić nieco zakłócenia symetryczne. A tym obciążeniem może być owszem jakaś duża pojemność. Ale tu uwaga dotycząca kompensacji mocy biernej i zjawisk z tym związanych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Taki gadżet wpięty w linię, wpięty równolegle co najwyżej może wprowadzać znaczne obciążenie i w ten sposób tłumić nieco zakłócenia symetryczne.

Tłumić istniejące zakłócenia czy tłumić je wprowadzając  nowe? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumić. Zakładam, że ten gadżet to duży kondensator to kompensacji mocy biernej. Choć filmik wydaje się konfabulowany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A efekt pokazany na filmie w poście #4? Stąd moje pytanie dotyczące możliwego wprowadzania zakłóceń (na zasadzie zderzających się na wodzie fal)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, J.Jerry napisał:

Nie mam możliwości mierzyć bezpośrednio zakłóceń w sieci, ale już za transformatorem, mostkiem na dwu diodach Schottkiego i filtrem C mogę dojrzeć zakłócenia powyżej 250 mikroVpp. No i tak sobie parę dni już czekam na większe zakłócenia i nic się nie dzieje. Napięcie sieciowe się często waha, nawet zakłócenia radiowe łapie, ale z sieci nic nie przechodzi przez trafo i filtr.

Wszyscy wierzący w "poprawianie" brzmienia domowych systemów audio, przez modne ostatnio listwy "przeciwzakłóceniowe", tzw. kondycjonery ba nawet przewody zasilające - rzekomo filtrujące "zakłócenia sieciowe"

....i tak nie uwierzą...

...oni wierzą, że ZASILANIE to podstawa...tyle, że zasilanie rozumiane/znane zaczyna się od gniazdka sieciowego czy jakiegoś bezpiecznika (często for audio ofkors) w skrzynce elektrycznej

"aż" (!) po bezpiecznik (często for audio), przed uzwojeniem pierwotnym trafa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, piotrek7 napisał:

A efekt pokazany na filmie w poście #4? Stąd moje pytanie dotyczące możliwego wprowadzania zakłóceń (na zasadzie zderzających się na wodzie fal)

Dodawanie zakłóceń potęguje te zakłócenia. 

Tylko w specyficznych ściśle określonych warunkach może dojść do redukcji. 

Sieć nie jest takim środowiskiem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, tam- uwierz, to będzie.

?

5 godzin temu, iro III napisał:

Wszyscy wierzący w "poprawianie" brzmienia domowych systemów audio, przez modne ostatnio listwy "przeciwzakłóceniowe", tzw. kondycjonery ba nawet przewody zasilające - rzekomo filtrujące "zakłócenia sieciowe"...

Są tacy, co wierzą w deskę POD PRZEDŁUŻACZ, bo została pomalowana lakierem dobranym "po wielomiesięcznych próbach odsłuchowych".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, porlick napisał:

Są tacy, co wierzą w deskę POD PRZEDŁUŻACZ, bo została pomalowana lakierem dobranym "po wielomiesięcznych próbach odsłuchowych".

Ale nie tego temat dotyczy więc po ch...... ciagle przywołujecie to jak mantrę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.