Skocz do zawartości
IGNORED

Wysokoskuteczne kolumny Hi-Fi


bluesboss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oferta kolumn głośnikowych Hi Fi  - zarówno podstawkowych jak i podłogowych - jest bardzo szeroka. Na rynku audio obecnych jest wielu producentów, tak krajowych jak i zagranicznych. Właściwie każdy miłośnik dobrego dźwięku bez problemu będzie mógł do swojego systemu audio i do swojego budżetu dopasować pasujące kolumny głośnikowe. Należy tylko wykonać tę jakże ciężką i przyjemną pracę czyli skupić się na właściwych odsłuchach, porównaniu i ostatecznym wyborze.

Jednak okazuje się, że kiedy jednym z głównych kryteriów staje się wysoka skuteczność zestawów głośnikowych to wybór ofert rynkowych nie jest już taki bogaty. Tym bardziej wtedy kiedy chcemy dokonać zakupu w zakresie cen Hi Fi i nie poruszać się w strefach cenowych Hi End.

W wielu domowych systemach audio znajduje się sporo wzmacniaczy lampowych SET lub PP,  dla których oczywistym partnerem są wysokoskuteczne kolumny głośnikowe. Również tranzystorowe wzmacniacze w klasie A o niewielkich mocach mogą brzmieć lepiej jeśli połączy się je z kolumnami o ponadprzeciętnej efektywności.

W zakładce Hi-End jest temat o wysokoskutecznych kolumnach Hi End, który zainspirował mnie do założenia podobnego w zakładce Hi-Fi. Jednak tutaj będziemy poruszać sie w innych zakresach cenowych ?

Wymiana doświadczeń na ten temat może pomóc użytkownikom wzmacniaczy lampowych we właściwym ukierunkowaniu swoich poszukiwań i zwrócenia uwagi na kolumny wysokoskuteczne. 

Temat dotyczy wyłącznie nowych, dostępnych aktualnie w sprzedaży wysokoskutecznych kolumn Hi-Fi. Sprzęty Vintage i DIY nie sa tematem dyskusji. Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami i opiniami ?

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zacznijmy od tanich, fajnych retro głośników Magnat Transpuls. Bas 15 cali, obecnie rzadkość, cena praktycznie na każdą kieszeń, wygląda na to, że każda poprawnie działająca lampa da radę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, bluesboss napisał:

Oferta kolumn głośnikowych Hi Fi  - zarówno podstawkowych jak i podłogowych - jest bardzo szeroka. Na rynku audio obecnych jest wielu producentów, tak krajowych jak i zagranicznych. Właściwie każdy miłośnik dobrego dźwięku bez problemu będzie mógł do swojego systemu audio i do swojego budżetu dopasować pasujące kolumny głośnikowe. Należy tylko wykonać tę jakże ciężką i przyjemną pracę czyli skupić się na właściwych odsłuchach, porównaniu i ostatecznym wyborze.

Jednak okazuje się, że kiedy jednym z głównych kryteriów staje się wysoka skuteczność zestawów głośnikowych to wybór ofert rynkowych nie jest już taki bogaty. 

 

 

 

 

 

No właśnie skoro wysokoskuteczne kolumny sa bardziej uniwersalne i ułatwiają pracę wzmacniacza lampowym to po co niektórzy producenci   produkują kolumny o skuteczność poniżej 90db????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Napisz przede wszystkim jakiego brzmienia oczekujesz, jakiej wielkości masz pomieszczenie, jaki konkretnie wzmacniacz i budżet. Jest kilka opcji ale wybór na pewno będzie mocno zawężony jeśli mają to być wysokoskuteczne kolumny. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć,
Napisz przede wszystkim jakiego brzmienia oczekujesz, jakiej wielkości

Rozumiem, że z automatu zadajecie pytanie na oślep chcąc natychmiast coś sprzedać ale nie chodzi tu o żadne konkretne porady dla mnie tylko o dyskusję forumowiczów na temat:

Wysokoskuteczne kolumny Hi-Fi

Nie jest to wątek reklamowy więc jeżeli macie coś do dodania na temat bez nachalnego lokowania produktu to OK.

3 godziny temu, JB007 napisał:

To może zacznijmy od tanich, fajnych retro głośników Magnat Transpuls. Bas 15 cali, obecnie rzadkość, cena praktycznie na każdą kieszeń, wygląda na to, że każda poprawnie działająca lampa da radę. 

Tak Magnat Transpuls 1500 to jest jeden z tych wysokoskutecznych głośników, którym chciałbym poświęcić nieco więcej uwagi. Ciekawa bardzo tania konstrukcja, która doczekała się już kolejnego modelu z serii jakim jest Magnat Transpuls 1000.

 

2 godziny temu, Ronaldo9 napisał:

No właśnie skoro wysokoskuteczne kolumny sa bardziej uniwersalne i ułatwiają pracę wzmacniacza lampowym to po co niektórzy producenci   produkują kolumny o skuteczność poniżej 90db????

Może dlatego, że tak jest dla nich najłatwiej i najtaniej.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że bardzo duża - jeżeli w ogóle nie większość - część oferty rynkowej kolumn głośnikowych to tak naprawdę elementy kina domowego.

Oznacza to dla kupującego ni mniej ni więcej tylko to, że kupując kolumny - głośniki, które z założenia skonstruowane są jako element zestawu do kina domowego zawsze kupi dźwięk koślawy i wykastrowany. Konstruktor takiego głośnika już na wstępnym etapie projektowania przewidział wspomaganie basu przez aktywny subwoofer. Budowanie sceny przez taką kolumnę głośnikową też podporządkowane było odtwarzaniu ścieżki filmowej w systemie dźwięku przestrzennego Dolby a nie stereo.

W rezultacie powstają problemy akustyczne, które próbuje niwelować się kablami lub adaptacja akustyczna pomieszczenia.

Mało jest na rynku kolumn głośnikowych przeznaczonych wyłącznie do stereo czyli do odsłuchu muzyki w systemie dwukanałowym a właśnie takich powinno się poszukiwać poszukując dobrego dźwięku wysokiej jakości.

2 godziny temu, Allmr napisał:

Było to wyjaśnione w wątku obok

Tak była o tym rozmowa jednak niestety wyjaśnienia nie są do końca zgodne ze stanem faktycznym bo interesy producentów na to nie pozwalają. Czuję w tym zakresie - wyjaśnień pewien niedosyt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bluesboss

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że robisz błędne założenie, że tylko wysokoskuteczne kolumny mogą dobrze zgrać ze wzmacniaczami lampowymi, albo że mogą brzmieć lepiej. Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż porównywanie tylko tego jednego parametru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ronaldo9 napisał:

po co niektórzy producenci   produkują kolumny o skuteczność poniżej 90db????

ATC SCM 7

Mówisz masz - brak podbarwień bo krótka cewka w długiej szczelinie magnesu stałego.

Brak clippingu basu.

Dlatego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, bluesboss napisał:

...ten temat może pomóc użytkownikom wzmacniaczy lampowych...

To go załóż w dziale lampa.

19 minut temu, bluesboss napisał:

bardzo duża - jeżeli w ogóle nie większość - część oferty rynkowej kolumn głośnikowych to tak naprawdę elementy kina domowego.

Oznacza to dla kupującego ni mniej ni więcej tylko to, że kupując kolumny - głośniki, które z założenia skonstruowane są jako element zestawu do kina domowego zawsze kupi dźwięk koślawy i wykastrowany. Konstruktor takiego głośnika już na wstępnym etapie projektowania przewidział wspomaganie basu przez aktywny subwoofer. Budowanie sceny przez taką kolumnę głośnikową też podporządkowane było odtwarzaniu ścieżki filmowej w systemie dźwięku przestrzennego Dolby a nie stereo.

W rezultacie powstają problemy akustyczne, które próbuje niwelować się kablami lub adaptacja akustyczna pomieszczenia.

Bzdura. Większość na rynku to zwykłe kolumny, które modelami z tej samej serii po prostu można rozbudować do KD. Zestawów dedykowanych i projektowanych do KD jest niewiele.

A propos basu, to właśnie w 20m2 słucham metalu na tanich 6,5cala, ani wiekszego, ani dodatkowego woofera, ani tym bardziej subwoodera mi nie brakuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

Sorry za OT @bluesboss

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ronaldo9 napisał:

...po co niektórzy producenci   produkują kolumny o skuteczność poniżej 90db????

Będę strzelać: bo wyprodukowanie identycznej kolumny ale o wyższej skuteczności, wiązałoby się z ogromnym nakładem środków i pracy w celu pokonania praw fizyki? Gdyby wyprodukowanie kolumny o wysokiej skuteczności było łatwiejsze niż o niskiej skuteczności, to byś miał odwrotną sytuację na rynku.

17 minut temu, Allmr napisał:

Wydaje mi się, że robisz błędne założenie...

Kolejny wątek gdzie błędne założenia i brak logiki doprowadził do powstania teorii spiskowej. Kolumna 2 drożna ma niższą skuteczność od 3 drożnej, bo tak wychodzi z praw fizyki. A rynek jest zalany 2 drożnymi, bo są o połowę tańsze, a większości wystarczają. To samo tyczy się słupków. Koniec tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być luźny temat o kolumnach wysokoskutecznych to są:
Magnat Transpuls 1000 lub 1500
Klipsch Heresy 
Klipsch Forte
Klipsch Cornwall
Blumenhofer Genuin FS 2

Ze starszych warto poszukać Altec Lansing 604-8h lub z nowych G.P.A 604-8h. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szymon1977 napisał:

Będę strzelać: bo wyprodukowanie identycznej kolumny ale o wyższej skuteczności, wiązałoby się z ogromnym nakładem środków i pracy w celu pokonania praw fizyki? Gdyby wyprodukowanie kolumny o wysokiej skuteczności było łatwiejsze niż o niskiej skuteczności, to byś miał odwrotną sytuację na rynku.

 

Mnie nie pytaj bo ja nie mam pojęcia  dlatego zapytałem  was o wyjaśnienie. Moje  2,5 way podłogówki  mają  87db ale wiem ze takie 3 way  pmc fact  12  mają  84db. Faktycznie tez swoje kosztują,Wiec mam rozumieć że kolumna z niska skutecznascia jest tańsza  w produkcji???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ronaldo9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ronaldo9 napisał:

...mam rozumieć że kolumna z niska skutecznascia jest tańsza  w produkcji???

Wyjątek potwierdza regułę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli ma to być luźny temat o kolumnach wysokoskutecznych to są:
Magnat Transpuls 1000 lub 1500
Klipsch Heresy 
Klipsch Forte
Klipsch Cornwall
Blumenhofer Genuin FS 2

Ze starszych warto poszukać Altec Lansing 604-8h lub z nowych G.P.A 604-8h. 

Szkoda ze te Magnaty robia tylko lewe, no albo prawe. Altusy tez tak dawniej robili.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, szymon1977 napisał:

rynek jest zalany 2 drożnymi, bo są o połowę tańsze, a większości wystarczają. To samo tyczy się słupków. Koniec tematu.

Mają znikać, bo tak baba chce.

Dopiero wtedy - koniec tematu. 

?

PS.

Efektywność wymaga komory i obudowy (dużej). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, xetras napisał:

Efektywność wymaga komory i obudowy (dużej). 

Nie wiem, nie znam się na tym. Natomiast oczywiste jest, że gdyby tym samym nakładem dało się zbudować identyczne ale głośniejsze kolumny, to by je zbudowano i z większym zyskiem sprzedano. Więc zanim ktoś zrobi "interes życia" kupując słabowity wzmacniacz z audiofilską legendą, niech się zastanowi, czy znajdzie do niego kolumny.

Ps.

Na mój gust to najpierw kupuje się kolumny, a później wzmacniacz, który je napędzi, no ale ja się nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem znajdziesz badyla doniczkowego na meblu do podlewania ?

6 minut temu, szymon1977 napisał:

gdyby tym samym nakładem dało się zbudować identyczne ale głośniejsze kolumny, to by je zbudowano

Estradowe, tubowe, ale podbarwiają (zwykle nosowo).

Do domu bym ich nie chciał.

Mimo, że mogą być mniejsze.

PS. Teraz architekci proponują zabudowy w ścianach o ile komuś przewody i gabaryty zakłócają estetykę wnętrza .

W dniu 11.11.2020 o 21:58, bluesboss napisał:

kiedy jednym z głównych kryteriów staje się wysoka skuteczność zestawów głośnikowych to wybór ofert rynkowych nie jest już taki bogaty. Tym bardziej wtedy kiedy chcemy dokonać zakupu w zakresie cen Hi Fi i nie poruszać się w strefach cenowych Hi End

Owszem tak, ale :

W dniu 11.11.2020 o 21:58, bluesboss napisał:

W wielu domowych systemach audio znajduje się sporo wzmacniaczy lampowych SET lub PP

Żartujesz.

PS.

Było tak 50 lat temu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xetras napisał:

Estradowe, tubowe, ale podbarwiają (zwykle nosowo).

No właśnie: będą głośniejsze, ale zagrają inaczej. Komuś się ubzdurało coś, czego zrobić fizycznie się nie da, i teorie spiskowe wymyśla, że mu nie produkują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

 

Na mój gust to najpierw kupuje się kolumny, a później wzmacniacz, który je napędzi, no ale ja się nie znam.

A jaka to roznica czy kupisz najpierw wzmacniacz czy kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz. Jest.

Kolumny pod pomieszczenie dobierasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, xetras napisał:

Wybacz. Jest.

Kolumny pod pomieszczenie dobierasz.

Na jakiej zasadzie? Czym sie kierujesz dobierajac kolumny do pomieszczenia?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Uchatek napisał:

Czym sie kierujesz dobierajac kolumny do pomieszczenia?

Własnym widzimisię.

50 minut temu, Uchatek napisał:

A jaka to roznica czy kupisz najpierw wzmacniacz czy kolumny?

Bo jak najpierw kupisz słabowity wzmacniacz, to później nie mogąc dobrać kolumn, powstaje Ci w głowie teoria spiskowa jak to producenci robią na złość produkując takie o małej skuteczności, a następnie zakładasz ten wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Uchatek napisał:

Na jakiej zasadzie? Czym sie kierujesz dobierajac kolumny do pomieszczenia?

 

Producent podaje zalecaną kubaturę. Rozstawiasz bazę nie za szeroko, żeby nie wyszła dziura centralnie - albo frontalnie elewacją albo skręcasz by unikać ostrych transjentów lub zmniejszyć lub podbić bas.

Pamiętaj że w akustyce przestrzeni zamkniętych udział fali bezpośredniej (czyli kulistej poprzecznej) to ~ 1/5 fali odbitej.

Dopiero w średnim lub dalszym polu masz lepsze proporcje, kiedy kierunkowość głośników ma mniejsze znaczenie (tam gdzie masz falę płaską podłużną- tam dopiero zagada).

Są takie zestawy (np. te, których sam używam), które do 1.5 m od obudowy dają kaszanę, dopiero dalej jest poprawnie.

(Odbite na dobrą sprawę chyba nie są spolaryzowane).

PS. 

Warto (o ile ktoś oceni) znać przebieg modułu impedancji zestawu głośnikowego. Tam widać i to, co elektrycznie i to, co akustycznie wnosi obudowa.

Wtedy wiadomo, czy łatwe czy trudne do wysterowania przez wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Przedmówcy powiedzieli - żeby mieć efektywność i zejście, potrzebna jest duża obudowa. A duża obudowa jest kosztowna w budowie i ciężka jeżeli ma nie brzęczeć drganiami ścianek. Szach - mat, nie ma wysokoefektywnych kolumn w średnich budżetach. A jak są, to mocno nieadekwatne w innych cechach jakościowych.

Są tylko dwa sposoby na obejście tego problemu:

- Odpuścić z kompensacji Baffle Step. Wychodzą konstrukcje jazgotliwe, ale głośne.

- Napisać w folderze reklamowym 93dB 8ohm, podczas gdy naprawdę jest 87dB 4ohm. Pomiary czasopism audio pokazują nagminność tej praktyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, misiomor napisał:

Napisać w folderze reklamowym 93dB 8ohm, podczas gdy naprawdę jest 87dB 4ohm. Pomiary czasopism audio pokazują nagminność tej praktyki.

dla przykładu

Utopia 3 Maestro

wg folderu 93db impedancja 8 om

rzeczywistość 88 db impedancja 3omy (minimum 2 omy przy 100hz)

to jest dopiero kreatywny marketing przy cenie kolumn 200000zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, slawek.xm napisał:

dla przykładu

Utopia 3 Maestro

wg folderu 93db impedancja 8 om

rzeczywistość 88 db impedancja 3omy (minimum 2 omy przy 100hz)

to jest dopiero kreatywny marketing przy cenie kolumn 200000zł

No, ale one przeciez juz dosc duze sa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, xetras napisał:

Producent podaje zalecaną kubaturę. Rozstawiasz bazę nie za szeroko, żeby nie wyszła dziura centralnie - albo frontalnie elewacją albo skręcasz by unikać ostrych transjentów lub zmniejszyć lub podbić bas.

Pamiętaj że w akustyce przestrzeni zamkniętych udział fali bezpośredniej (czyli kulistej poprzecznej) to ~ 1/5 fali odbitej.

Dopiero w średnim lub dalszym polu masz lepsze proporcje, kiedy kierunkowość głośników ma mniejsze znaczenie (tam gdzie masz falę płaską podłużną- tam dopiero zagada).

Są takie zestawy (np. te, których sam używam), które do 1.5 m od obudowy dają kaszanę, dopiero dalej jest poprawnie.

(Odbite na dobrą sprawę chyba nie są spolaryzowane).

PS. 

Warto (o ile ktoś oceni) znać przebieg modułu impedancji zestawu głośnikowego. Tam widać i to, co elektrycznie i to, co akustycznie wnosi obudowa.

Wtedy wiadomo, czy łatwe czy trudne do wysterowania przez wzmacniacz.

Mialem juz kilka roznych ZG od roznych producentow i czytajac instrukcje nigdy nie natknalem sie na zalecenia co do kubatury pomieszczenia.

Zalecenia co do odleglosci od scian czy zachowania odleglosci miedzy kolumnami tak, ale nic o kubaturze tam nie bylo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do powierzchni ?

W sklepach powinni wiedzieć w jakim pomieszczeniu zagra. Ja się pytałem, ale to było jeszcze koło roku '93 w XX wieku, czyli dawno.

Właściwie to po tym odstępie od ścian już można próbować przeliczać sobie.

Inne będą do 14 m2 a inne do 90 m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.