Skocz do zawartości
IGNORED

Chario Syntar 200T, upgrade głośnika wysokotonowego


Szymek_47295
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Jakiś czas temu zakupiłem kolumny Chario Syntar 200t. (Temat również na audiostereo). Grają obecnie z NAD c356bee i ogólnie jestem bardzo zadowolony ale ciekawi mnie czy dałoby się z nich wykrzesać coś więcej dzięki wymianie głośnika wysokotonowego. Kolumny grają dosyć ciepłą barwą z piękną średnica i nieco zaokrąglonymi wysokimi tonami. Słucha się ich przyjemnie i nie męczą.  Brakuje jednak blasku. Talerze perkusji są zróżnicowane ale brakuje wybrzmień i metaliczności. Ogólnie kolumny grają jakby trochę spod koca i czasami brakuje detaliczności. Obecnie siedzi tam oryginalna Vifa d27tg 16-06. 
Do tej pory wymieniłem wszystkie kondensatory na polipropyleny Miflex mkp13 (tor wysoki) oraz elektrolity mundrf ecap (średnie i niskie częstotliwości). Rezystory włożyłem mundorfy mr10. Po tym zabiegu nieco poprawie uległa detaliczność jednakże nadal grają trochę wycofanymi wysokimi. 
Próbowałem również poeksperymentować ze zmniejszeniem tłumienia Vify. Wyczytałem w internecie, że ktoś tak zrobił w wersji podstawkowej i zachwalał bardzo. Osobiście sprawdziłem i stwierdzam, ze raczej nie jest to dobra zmiana. Oryginalnie jest tam w szeregu 3,3 Ohm i rownolegle do niego kondensator 2,2uf, później w torze jest kondensator 6,8uf, tnący częstotliwość od dołu i rownolegle cewka powietrzna, której wartości nie znam. Po zmniejszeniu tłumienia (próbowałem różnych wartości) wysokich jest więcej ale dalej są matowe i w dodatku pojawiają się sybilanty. Testowałem również wersje bez kondensatora 2,2uf równoległego do rezystora. Efekt podobny z tym, że więcej suchości i sypania piachem. Wykonywałem w domowych warunkach pomiary do każdej z modyfikacji i efekt słyszalny oczywiście widoczny był również na wykresie. Ogólnie kolumny fabrycznie mają charakterystykę lekkiego V (patrząc na wykres) i nie chciałbym robić większego dołka aby nie burzyć balansu tonalnego. 
Czy ktoś może polecić mi jakiś sensowny głośnik, najlepiej 6 ohm tak abym nie musiał grzebać zbyt wiele w zwrotnicy? A może gra nie jest warta świeczki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymek_47295
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Szymek_47295 napisał:

najlepiej 6 ohm tak abym nie musiał grzebać zbyt wiele w zwrotnicy

A to nie ma tak dobrze. Inny tweeter będzie miał inną efektywność, inną charakterystykę fazową, ogółem inne parametry, nawet jeżeli impedancję nominalną będzie miał taką samą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem d26 tg 35 06 grała chyba podobnie do twojej zmieniłem na seasa 27ttfc jakby lepiej grał  ale wtedy nic nie wiedziałem o  robieniu kolumn (teraz też nie ? ) dość  szybko sprzedałem  koszt nauki  50 zł , jak się zaczaisz to może trafi się jakiś seas używany zobaczysz czy lepiej  jak nie poniszczone szybko odsprzedasz , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, McGyver napisał:

IMHO ten Seas to bardziej krok w bok. 
Ja bym poniżej Scan Speak D2608/913000 nie schodził.

Możesz spojrzeć na pocztę  ni diabły sie zkomunikowac z tobą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, McGyver napisał:

IMHO ten Seas to bardziej krok w bok. 
Ja bym poniżej Scan Speak D2608/913000 nie schodził.

Nie musi być koniecznie ten , tylko taki przykład podałem , fakt postęp był niewielki liczyłem na więcej też teraz myślę że jak wymieniać to konkretnie z grubej rury , dużo przy tym roboty a dla niewielkiego postępu nie warto 

nie wiadomo ile chce wydać , robi jakieś pomiary , nie ma co się ograniczać do 6 ohm  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ten tweeter jest chłodzony ferrofluidem, czytałem że potrafi on z czasem wyschnąć, czy wtedy to może powodować słabsze granie tweetera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Prewwit napisał:

ten tweeter jest chłodzony ferrofluidem

Nie tylko ten. Vify, Seasy, Morele, Daytony, Dynaudio też.

 

20 minut temu, Prewwit napisał:

czytałem że potrafi on z czasem wyschnąć

Owszem, po upływie ćwierć wieku... 

 

21 minut temu, Prewwit napisał:

czy wtedy to może powodować słabsze granie tweetera?

Nawet wręcz brak grania. Kiedyś dostałem na serwis B&W P4 w których tweetery nie grały, mimo że pomiar pokazywał że nie są sfajczone. 
Po rozebraniu okazało się że to co kiedyś było ferrofluidem ma konsystencję gumy do żucia, tyle że w kolorze fekaliów ☹️

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, jarekb napisał:

nie wiadomo ile chce wydać

Patrząc na wiek kolumn i na to za ile je kupiłem, nie chciałbym przeznaczyć na całą modyfikację więcej niż 500-600 zł. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Szymek_47295 napisał:

nie chciałbym przeznaczyć na całą modyfikację więcej niż 500-600 zł. 

Wymień okablowanie (tylko nie pomyl połączeń), wymień rezystory na Mills, a z wymianą tweeterów daj sobie spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, McGyver napisał:

Owszem, po upływie ćwierć wieku... 

Te kolumny już z ponad 20lat mają lub coś koło, więc może coś przyschło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Prewwit napisał:

Te kolumny już z ponad 20lat mają lub coś koło, więc może coś przyschło?

Myślę, że lekko 20 lat mają. Rozebrałem jeden tweeter i wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej. Ogólnie jest tam ferrofluid, a raczej to co z niego pozostało. Niewielka ilość. Moją uwagę zwróciła odbarwiona (jakby przyfajczona?) gąbką tłumiąca. Cewka wygląda OK.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jarekb napisał:

 

A papierkiem ze szczeliny wyciągałeś ? , wymienić

 

Jeszcze nie wyciągałem bo nie kupiłem nowego ferro. Wyczyszczę stary jak będę miał nowy fluid. 
 

 

14 godzin temu, McGyver napisał:

Wymień okablowanie

Jaki kabel polecasz? Kiedyś gdzieś czytałem, ze na tor wysoki dobry jest zwykły kabel YTDY 0,5. Na wysokie po jednej żyle, a na średni więcej. Różni się taki kabel czymś od solida jantzena?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta gąbka nie powinna wyglądać tak jak tu na tym ostatnim zdjęciu ta ciemna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem okablowanie. Niski i średni tor włożyłem Klotz 2x1,5, a ja wysokie 2x0,5 24awg.  Włożyłem przewody, które miałem  więc nic mnie to nie kosztowało. Wymieniłem również ferrofluid na nowy. Po tych zabiegach dźwięk się wyostrzył i to dosyć znacząco. Jest więcej detali ale ogólnie nie jest to raczej to czego oczekiwałem. Podejrzewam, ze w głównej mierze to wpływ nowego ferrofluidu.  Co do wymiany wysokotonowego na inny to nadal chodzi mi to po głowie. 500 zł za dwa używane Scan Speaki D29005/930004 w bdb stanie to dobra cena? Czy będzie to znaczący skok jakościowy w stosunku do Vify?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zamiast Miflexa wrzuciłbym Jantzena Silver Z-Cap. Drogi nie jest, a może podpasuje Ci jego jasne granie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem fachowcem i się za takiego nie uważam.

Ja wymieniłem głośnik wysokotonowy na BlieSMa T25A-6 i jestem zadowolony.

Szukając dla siebie głośnika trafiłem na bardzo dobre opinie o Głośniku SB Acoustics SB26ADC-C000-4  - 180 pln

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakich kolumn włożyłeś ten głośnik?

W dniu 19.11.2020 o 22:00, marcin32 napisał:

BlieSMa T25A-6

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymek_47295
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry tweeter SB29RDC, zamontowałem u siebie za Vifa BC25(brzmienie jej bardzo mi się podoba, ale chciałem jeszcze lepiej), nastąpiła poprawa grania wysokich, więcej powietrza, poprawiła się przestrzenność, wysokie bardzo przyjemne, nic nie kłuje w uszy. Na forach zagranicznych, piszą że w jeden z lepszych tweeterów w budżecie do 50USD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2020 o 18:26, Szymek_47295 napisał:

Do jakich kolumn włożyłeś ten głośnik?

 

Kolumny to triangle heliade es wspomagane subwooferem

Tweeter gra dobrze bez zmiany zwrotnicy, zmiana tak mi się spodobała że przymierzam się do budowy nowych kolumn, z tym tweeterem

 

Według dziesiątek komentarzy obecnie najlepsze tweetery do 500 pl

- SB29RDC,

- Vifa BC25,

- peerless by Tymphany DA25TX00-08,

- TW29RN-B-8 

- BlieSMa T25A-6

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robicie i wprowadzacie innych w błąd. Nie da się wymienić głośnika w kolumnie na inny bez zmian w zwrotnicy. To, że się komuś podoba jak gra po takiej wymianie, nic nie wnosi. Wielu się podoba zniekształcony dźwięk, jednak to nie uprawnia do głoszenia takich opinii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie kolego Ricambi. Panowie piszą tak jak to słyszą i nikogo nie namawiają do wsadzania innego głośnika bez zmiany w zwrotnicy. Jestem im wdzięczny za propozycje. Jak im bardziej odpowiada taki dźwięk niż na oryginalnym tweeterze to bardzo dobrze. Mają być skazani na katowanie uszu bo przeciez tak jest z fabryki? Wiele kolumn brzmi do dupy i co z tego? Sprzedają je ludziom za niekiedy duże pieniądze. Czasami już trochę śmiać mi się chce jak czytam komentarze i rady fachowców, którzy z wymiany głośnika wysokotonowego robią modernizacje statku kosmicznego... Wiadomo, ze wszystko powinno zgadzać się na wykresach ale skoro komuś odpowiada rezultat jaki uzyskał dzięki samej wymianie to czemu ma na tym nie poprzestać. Ja raczej zakładam jakaś modernizacje w zwrotnicy ale najpierw musze wytypować odpowiedni glosnik, a Panowie mi w tym pomagają. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, marcin32 napisał:

Według dziesiątek komentarzy obecnie najlepsze tweetery do 500 pl

- SB29RDC,

- Vifa BC25,

- peerless by Tymphany DA25TX00-08,

- TW29RN-B-8 

- BlieSMa T25A-6

A dla mnie Morel CAT298 i Scan Speak D2608/913000

2 godziny temu, Ricambi napisał:

Nie da się wymienić głośnika w kolumnie na inny bez zmian w zwrotnicy.

Da się. 
Można ale nie należy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ricambi napisał:

Jaja sobie robicie i wprowadzacie innych w błąd. Nie da się wymienić głośnika w kolumnie na inny bez zmian w zwrotnicy. To, że się komuś podoba jak gra po takiej wymianie, nic nie wnosi. Wielu się podoba zniekształcony dźwięk, jednak to nie uprawnia do głoszenia takich opinii.

Piszę tylko jaki tweeter można zastosować, a nie o sposobie wkomponowania w granie kolumny. U siebie przy montażu porobiłem pomiary w domowych warunkach i na podstawie tego korekty w zwrotnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witajcie, wymieniłem ostatecznie głośnik wysokotonowy na uwaga: STX T.10.200.8.MSX. Skusiła mnie jego niska cena, technologia oraz parametry. Niskie Fs oraz wznosząca charakterystyka. Trochę się wahałem ponieważ są one nowością w ofercie STX i nie ma na ich temat opinii. 180 zł za dwa głośniczki to niewiele nawet jakby miały okazać się wtopą. 

Po zaaplikowaniu 1:1 za vifę okazało się, ze grają o wiele ciszej. Jednakże już na pierwszy rzut ucha było słychać poprawę w sekcji wysokotonowej. Brak szelestów i więcej wybrzmień. Jednakże dźwięk był bardzo schowany za kolumnami. Zrobiłem więc pomiar i rzeczywiście kilka dB mniej niż na Vifie.

Poniżej schemat zwrotnicy dla vify. Nie mam jak zmierzyć cewki niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(STX czerwony wykres),

image.thumb.png.7a0975fb23a77b4313836b2cdeee49a3.png

Zmniejszyłem więc tłumienie głośnika wysokotonowego do 1,8

image.thumb.png.e32f84b38b7a5276ab0d5ad6a6a05e5e.png

Nadal było za cicho w stosunku do oryginału więc całkowicie usunąłem rezystor oraz kondensator 2,2uF. 

image.thumb.png.0336d7d03920709ec00504527154f6e6.png

Jak widać, po tym zabiegu wykres bardzo zbliżył się do tego co było na  VIfie. Jednakże nadal było słychać zapadłość w punkcie podziału. Dżwięk był dosyć wycofany i mało detaliczny na średnicy. Punkt podziału według producenta to 1700 Hz. Z wykresów impedancji obydwu głośników wynika, że Vifa przy 1700 Hz ma około 6,5 Ohm, a STX troszkę powyżej 5 Ohm. Postanowiłem wiec zwiększyć wartość kondensatora o 2,2, które wcześniej wyjąłem wraz z rezystorem aby obniżyć częstotliwość cięcia dla STX'a. 

stx.JPG

Ta zmiana wniosła bardzo dużo. Dźwięk stał się bardziej otwarty i szczegółowy. Scena wyszła bardziej do przodu. Nie będę opisywał niuansów związanych z prezencją dźwięku bo zrobiłem to w bliźniaczym wątku. Napiszę tylko, że STX wyprzedza jakościowo Vifę i to bardzo. Jest bardziej detaliczny, nie szeleści, daje wiecej wybrzmień, blachy brzmią bardziej jak blachy i nie ma efektu spod koca tak jak Vifa. Zarazem brzmi cieplej i przyjemniej niż Vifa. Jest to najprzyjemniej brzmiący wysokotonowy jaki słyszałem do tej pory spośród wszystkich kolumn, które posiadałem. Myślę, że za 89 zl za sztukę było warto. Wiem, że powinienem pomierzyć jeszcze charakterystyki dla midwoofera i tweetera z osobna i w afazie dla tweetera żeby lepiej je zgrać ze sobą. Jednakże póki co czas nie pozwala, a i tak kolumny grają o wiele lepiej niż na Vifie. Komentarze i krytyka mile widziane ? 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymek_47295
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi co jedynie brakuje, to pomiarów z podpiętym odwrotnie tweeterem, do sprawdzenia zgrania fazowego w punkcie podziału, ale może nie wiem to nie jest konieczne bo sam zaczynam w temacie modów kolumn? Dla mnie wygląda to na dobrą robotę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie zastanawia zgranie fazowe. Będę miał chwile to zrobię pomiar z odwrotnie wpiętym tweeterem. Nie wiem czy stx nie jest teraz cięty odrobine za nisko. Miałem tylko kondensatory 2,2uF i takich użyłem w celu sprawdzenia ?  Robiłem kiedyś, pomiar z odwrotnie wpięta Vifa i dołek wyszedł przy 1700 Hz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymek_47295
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

a pamietasz jak mowilem zeby niczego nie zmieniac.

a teraz je wystawiasz na olx.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wypadaloby zaznaczyc ze grzebane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, tomek7776 napisał:

a pamietasz jak mowilem zeby niczego nie zmieniac.

a teraz je wystawiasz na olx.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wypadaloby zaznaczyc ze grzebane.

A ja chciałem je kupić , to bym się zdziwił zaglądając do środka   ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.