Skocz do zawartości
IGNORED

Sansui


Karol 886
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, dudek1 napisał:

Więc jeśli co chwilę pojawia się wątek o tych urządzeniach, to jest to conajmniej dziwne. 

To tak jak z BMW, mysle ze to trafne porownanie, BMW ma tyle samo zwolennikow co i przeciwników ?

5 minut temu, dudek1 napisał:

Masz rację. Ja lubię szpulowce, ale nie trąbię o tym naokoło i nie przekonuję nikogo, że tylko Studer albo Ampex

Ale to stwierdzenie to juz nie do mnie ? ja o niczym nie trabie, ktos zapytal to odpowiedzialem, nie biegam po watkach i nie polecam nikomu sansui

37 minut temu, dudek1 napisał:

Ciekawe dlaczego nie ma takich wątków o np.: Dynaco, Leakach i innych bardziej znanych starych modelach firm, które jeszcze istnieją.

Bo są mniej popularne, wejdz sobie na audiokarme i zobacz ile wpisow ma watek poswiecony Sansui, to forum miedzynarodowe, zobaczysz ze Sansui to nie tylko polecana marka w Polsce ale ma ogrom zwolennikow na calym swiecie

37 minut temu, dudek1 napisał:

Co w tych wzmacniaczach jest takiego wyjątkowego? 

Projekt (schemat)

Uzyte elementy

Filozofia inzynierow przy projektowaniu i budowie

Celowo nie napisalem o dzwieku bo to kwestia gustu

JDM czyli posiadanie w europie czegos unikalnego co nigdy na tym rynku nie bylo sprzedawane
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bumpalump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, Bumpalump said:

To tak jak z BMW, mysle ze to trafne porownanie, BMW ma tyle samo zwolennikow co i przeciwników ?

Alt o stwierdzenie to juz nie do mnie ? ja o niczym nie trabie, ktos zapytal to odpowiedzialem, nie biegam po watkach i nie polecam nikomu sansui

Nie do ciebie, ale przecież miałeś pretensje, że jak ktoś coś o Sansui to moderacja działa błyskawicznie.

Z BMW  to trochę inna historia. W ostatnich czasach pojawiło się na ulicach coraz więcej aut tej marki i sądzę, że nie wyszło jej to na dobre, podobnie jest z Audi ?

Ale zawsze twierdziłem, że porównania audio do motoryzacji nie są zbyt trafione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dudek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dudek1 napisał:

Z BMW  to trochę inna historia. W ostatnich czasach pojawiło się na ulicach coraz więcej aut tej marki i sądzę, że nie wyszło jej to na dobre, podobnie jest z Audi 

Niestety nie, wizerunek cierpi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dudek1 napisał:

Nie do ciebie, ale przecież miałeś pretensje, że jak ktoś coś o Sansui to moderacja działa błyskawicznie.

 

Bo narobili tu dziadostwa i tyle, klony które zakładały tu tematy do naganiania na sansui i bicia piany, a bumpalump naprawia te sansuje swoim kolesiom z klubiku i nie tylko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, zeta-j napisał:

Bo narobili tu dziadostwa i tyle, klony które zakładały tu tematy do naganiania na sansui i bicia piany, a bumpalump naprawia te sansuje swoim kolesiom z klubiku i nie tylko

Nie zdziwil bym sie gdyby za tymi klonami staly osoby z Twojego ogródka ? zreszta dziwie sie moderacji ze do dzis nie zrobili nic w tej sprawie i nie przeswietlili kont które wówczas mialy kilka dni-tygodni

 

kolejny raz czepiasz sie mojego "naprawiania" juz ci kiedys napisalem, jak cie to boli to zawsze mozesz sprobowac swoich sil w tej branzy skoro uwazasz ze to takie proste sobie naprawiac i trzepac kase

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dudek1 napisał:

Nie do ciebie, ale przecież miałeś pretensje, że jak ktoś coś o Sansui to moderacja działa błyskawicznie.

Z BMW  to trochę inna historia. W ostatnich czasach pojawiło się na ulicach coraz więcej aut tej marki i sądzę, że nie wyszło jej to na dobre, podobnie jest z Audi ?

Ale zawsze twierdziłem, że porównania audio do motoryzacji nie są zbyt trafione.

Jeden lubi ogórki drugi ogrodnika córki? o gustach się nie nie dyskutuje i tyle uważam ze jest to sprzęt który da się jeszcze doprowadzić do dobrego stanu i są ludzie którzy się na tym znają a za w miarę rozsądne pieniądze można mieć fajnie grający jak na moje warunki wzmacniacz i z wyglądem który mi odpowiada. Po prostu potrzebuje znawcy tematu który mógłby mi doradzić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Karol 886 said:

Jeden lubi ogórki drugi ogrodnika córki? o gustach się nie nie dyskutuje i tyle uważam ze jest to sprzęt który da się jeszcze doprowadzić do dobrego stanu i są ludzie którzy się na tym znają a za w miarę rozsądne pieniądze można mieć fajnie grający jak na moje warunki wzmacniacz i z wyglądem który mi odpowiada. Po prostu potrzebuje znawcy tematu który mógłby mi doradzić?

Nie widzę w tym sprzęcie niczego, czego nie można by znaleźć w innych markach z tej samej epoki. I wzorniczo, i technicznie.  Jedyną unikatową rzeczą jest znaczek, więc rzeczywiście jeśli ktoś uwielbia to logo ....

I po co ten wątek? Jest klub. Tam są fachowcy i sprzedawcy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dudek1 napisał:

Nie widzę w tym sprzęcie niczego, czego nie można by znaleźć w innych markach z tej samej epoki. I wzorniczo, i technicznie

Dla przecietnej osoby kondensator to kondensator, prawda jest natomiast taka ze sa w sansui elementy ktorych nie znajdziesz w innych sprzetach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Bumpalump napisał:

Dla przecietnej osoby kondensator to kondensator, prawda jest natomiast taka ze sa w sansui elementy ktorych nie znajdziesz w innych sprzetach

To się zgadza. Jak wcześniej pisałem w rozmowie z fanami marki też uprzedzali mnie przed kiepsko naprawionymi egzemplarzami, przypadkowo użytymi częściami. Wszystko na zasadzie zrobić, wyczyścić sprzedać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minutes ago, Bumpalump said:

Dla przecietnej osoby kondensator to kondensator, prawda jest natomiast taka ze sa w sansui elementy ktorych nie znajdziesz w innych sprzetach

Skoro zajmujesz się serwisowaniem, masz przygotowanie inżynierskie i zdajesz sobie sprawę, że podstawa to rzetelny projekt bez udziwnień. Więc nie pisz, że tam są jakieś wybitne elementy sprzed kilkudziesięciu lat, bo jest to po prostu nieprawda. Porównaj sobie półprzewodniki z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku z tymi które są używane obecnie - nie muszą być najnowsze. 

Kondensatory bywają różne, i oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy nadaje się do zastosowania w każdym miejscu. Ale przypisywanie tym elementom magicznych własności to element strategii marketingowo-księgowej, a nie rzetelna wiedza inżynierska. Tej samej strategii, która spowodowała ogólne pogorszenie jakości produktów przemysłowych. 

Doskonale o tym wiesz, więc lepiej nie pisz takich rzeczy. Przykładem takich opowieści jest dla mnie niczym nieuzasadniona sława kondensatorów Black Gate (piszę to bez związku z Sansui).

Za chwilę okaże się, że firma Sansui wykorzystywała w swoich produktach technologię przekazaną przez kosmitów, i padła, bo służby specjalne nie chciały dopuścić do tego, by wyszło to na jaw. ? ? ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bumpalump napisał:

Nie zdziwil bym sie gdyby za tymi klonami staly osoby z Twojego ogródka ? zreszta dziwie sie moderacji ze do dzis nie zrobili nic w tej sprawie i nie przeswietlili kont które wówczas mialy kilka dni-tygodni

 

kolejny raz czepiasz sie mojego "naprawiania" juz ci kiedys napisalem, jak cie to boli to zawsze mozesz sprobowac swoich sil w tej branzy skoro uwazasz ze to takie proste sobie naprawiac i trzepac kase

Kolejny raz pieprzysz głupoty nie oceniam tego twojego serwisu nie obchodzi mnie to i o jakiej ty kasie piszesz?? chłopie jeszcze nie jest ze mną tak źle żebym się musiał babrać ze starą elektroniką, a co do klonów to moderacja zamykała konta klony w tym waszym śmiesznym klubie o czym było swojego czasu głośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, margaryna85 napisał:

A może ktoś sprawdzić te konto i zbanować klona ?

a jak już się moderacja znajdzie , to niech wpadnie do zakładki analog.

dziękuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dudek1 napisał:

 

Za chwilę okaże się, że firma Sansui wykorzystywała w swoich produktach technologię przekazaną przez kosmitów, i padła, bo służby specjalne nie chciały dopuścić do tego, by wyszło to na jaw. ? ? ? 

Przecież podobne brednie można było czytać na bierzaco w ich klubie na forum Audio. 

Swego czasu przechodziły tam takie kity żeby tylko zwerbować nowego usera ze włosy się jeżyły. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dudek1 napisał:

Przykładem takich opowieści jest dla mnie niczym nieuzasadniona sława kondensatorów Black Gate

Nic na to nie poradze ? jakies madre glowy opracowaly te elementy i pozniej sporo firm stosowalo je w swoich najlepszych urzadzeniach

12 godzin temu, dudek1 napisał:

Więc nie pisz, że tam są jakieś wybitne elementy sprzed kilkudziesięciu lat, bo jest to po prostu nieprawda

Sa elementy ktore byly produkowane na zamowienie dla tej konkretnej marki, i to zaden pic na wode bo gdy trafialy do mnie urzadzenia pozbawione tych elementow to zupelnie nie graly tak jak powinny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, Bumpalump said:

Nic na to nie poradze ? jakies madre glowy opracowaly te elementy i pozniej sporo firm stosowalo je w swoich najlepszych urzadzeniach

Sa elementy ktore byly produkowane na zamowienie dla tej konkretnej marki, i to zaden pic na wode bo gdy trafialy do mnie urzadzenia pozbawione tych elementow to zupelnie nie graly tak jak powinny

Nie wierzę w to, jak w większość takich zapewnień. To czyste voodoo, powstające po "testach" przeprowadzanych w niekontrolowanych warunkach. Figle mózgownicy i nic więcej. Miałem już z tymi efektami tyle razy do czynienia, że rozpoznaję takie rzeczy z zamkniętymi oczmi ?

A propos Black Gate, powiedz czemu przestali je produkować, skoro były takie znakomite?

A może jednak Rubycon produkuje je nadal, tylko pod inną nazwą i fakt zmiany nazwy spowodował natychmiastową utratę cudownych własności?

?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dudek1 napisał:

To czyste voodoo, powstające po "testach" przeprowadzanych w niekontrolowanych warunkach.

Rozbawiłeś mnie do łez tym tekstem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dudek1 napisał:

A propos Black Gate, powiedz czemu przestali je produkować, skoro były takie znakomite?

To bardziej zlozony temat, gdzie swoje 3 grosze rowniez doklada unia europejska

Nie zaglebialem sie nigdy w temat black gate, ale na przykladzie wielu serii kondensatorow Elny, stare serie nie spelnialy dyrektyw RoHS tym samym nie mogly byc dluzej uzywane w elektronice konsumenckiej, i tak np Elny Silmic nie spelniajace norm zastapiono Elna Silmic II

Prosty przyklad z ktorym chyba kazdy sie zetknal to spoiwa lutownicze, dlaczego zaprzestano uzywania spoiwa z dodatkiem ołowiu? przeciez spoiwo to jest znacznie wytrzymalsze, latwiej sie obrabia, wszystko przez ekologie

 

Obecnie cala elektronika konsumencka produkowana jest jak najtaniej i jak najekologiczniej, to sa fakty a nie mity

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dudek1 napisał:

A propos Black Gate, powiedz czemu przestali je produkować, skoro były takie znakomite?

A może jednak Rubycon produkuje je nadal, tylko pod inną nazwą i fakt zmiany nazwy spowodował natychmiastową utratę cudownych własności?

Tak są nadal produkowane pod inną nazwą AN Kaisei, jedyna różnica brak użycia papieru grafitowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Używam, polecam?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minutes ago, Bumpalump said:

To bardziej zlozony temat, gdzie swoje 3 grosze rowniez doklada unia europejska

Nie zaglebialem sie nigdy w temat black gate, ale na przykladzie wielu serii kondensatorow Elny, stare serie nie spelnialy dyrektyw RoHS tym samym nie mogly byc dluzej uzywane w elektronice konsumenckiej, i tak np Elny Silmic nie spelniajace norm zastapiono Elna Silmic II

Prosty przyklad z ktorym chyba kazdy sie zetknal to spoiwa lutownicze, dlaczego zaprzestano uzywania spoiwa z dodatkiem ołowiu? przeciez spoiwo to jest znacznie wytrzymalsze, latwiej sie obrabia, wszystko przez ekologie

 

Obecnie cala elektronika konsumencka produkowana jest jak najtaniej i jak najekologiczniej, to sa fakty a nie mity

Z tym się oczywiście zgodzę. Ale w większości przypadków specjalnie dobierane elementy, jakieś dziwaczne nazwy zjawisk rzekomo opanowanych przez jakąś firmę, to czyste zagrywki propagandowe, bo tak je trzeba określić.

Przykładem może być firma Lavardin, która ponoć stosuje specjalną konfigurację układową eliminującą tzw. efekt pamięciowy. Bliższa analiza tego rozwiązania wskazuje na to, że jest to rodzaj kompensacji termicznej, znany i stary jak świat.

W takich rozwiązaniach liczy się ładnie, tajemniczo i "naukowo" brzmiąca nazwa mająca zrobić wrażenie na potencjalnych klientach. To się dzieje nie tylko w audio. Wystarczy spojrzeć na to co się wyprawia w motoryzacji, agd itd. Wszędzie mamy wysyp  "twórczego", a może lepiej napisać "sprawczego" słowotwórstwa. Niestety te puste terminy są jedynym wynalazkiem ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.11.2020 o 09:38, Karol 886 napisał:

Witam szanowne grono. Jestem na etapie składania sprzętu vintage do domu. Ma się on składać z gramofonu i wzmacniacza, gramofon zakupiłem ostatnio teraz czas na wzmacniacz... interesuje mnie sansui z lat 80 tych... jest kilka takich sprzętów na aukcjach jak Au d9 Au d907g Au d607g... co sądzicie o takich modelach? Mam do wydania ok 2500 zł imam nadzieje ze znajdzie się osoba która mi  fachowo doradzi i Pomorze w wyborze ?

Przy kontakcie z fanbojami sansui uwazaj. Nie daj sobie wcisnac kitu ze te sansuje to najlepszy sprzet swiata, kosi wszystko, ma cudowne brzmienie itp brednie. Wielu sluchalo sansui, porownywalo do nowych sprzetow np hegel I niczego te sansuje nie walcuja. Hegel w porównaniu do sansui 907 Mr mial nawet lepsza rozdzielczosc I zwalcowac sie nie dal. Kity o tym ze sansui ma cudowne brzmienie ktorego inny sprzet nie ma to kolejna bajka sluzaca naganianiu I opychaniu tych gratow. Radze czytac co maja inni do powiedzenia bo od fanbojow prawdy sie nie dowiesz. 

W dniu 15.11.2020 o 23:32, dudek1 napisał:

Za chwilę okaże się, że firma Sansui wykorzystywała w swoich produktach technologię przekazaną przez kosmitów, i padła, bo służby specjalne nie chciały dopuścić do tego, by wyszło to na jaw. ? ?

Przeciez to bajki by robic z sansui legende I by opychac te graty

W dniu 15.11.2020 o 17:43, Dune napisał:

Ponoć te modele stare topowe sansui są ciężkie w serwisowaniu, ale o to najlepiej pytać kolegę Bumpalump w każdym razie na wydaniu 2000-3000zł za tego typu sprzęt raczej się nie skończy,   lepiej wziąć to pod uwagę planując budżet

Sa ciezkie bo czesci juz dawno nie ma. 

W dniu 15.11.2020 o 22:02, dudek1 napisał:

Masz rację. Ja lubię szpulowce, ale nie trąbię o tym naokoło i nie przekonuję nikogo, że tylko Studer albo Ampex ?

 

Tym Roznia sie fanboje sansuja od uzytkownikow innych marek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...
W dniu 15.11.2020 o 17:19, plastik1989 napisał:

Sansuj to Cadillac, jeśli chodzi o wygląd. Dzwiękowo, nawet te super Alfy kotujące ponad 10tys, dostają w dupę od sporej tanich integr Nada, Naima, Creeka itd. 

Pisałeś też że te super sansuje grają jak inne pioneery czy marantze. Dokopałem się do recenzji sprzętu hifi z japońskiego magazynu Stereo sound z lat 80. Były odsluchiwane 48 różnych wzmacniaczy w tym pioneer m90 oraz końcówki sansui b2201l i sansui b2301l. Pioneer m90 okazał się lepszy pod względem jakości dźwięku niż sansui b2201l. Sansui b2301l dostał taka sama ocenę jak pioneer m90 ale drugi recenzent ocenił b2301l niżej pod względem jakości dźwięku niż pioneer m90. 😂😂😂 Nawet w tamtych czasach sansuj nie mial żadnego cudownego dźwięku ani nie byl niczym szczególnym skoro gral na poziomie Pioneera. Bajki o cudownych sprzetach koszacych nowy sprzęt i inne to wymysl fanbojow by opychac te przereklamowane graty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Audio.Japan napisał:

jak komus sie nie podoba sansui to jest zepsuty

Ale że sansuj, czy słuchacz???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.