Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  716 członków

Rotel Klub
IGNORED

RA-985BX - podstawowe pytania


PiotrRb

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór , Szanowni Klubowicze  . Zwracam się z kilkoma podstawowymi pytaniami w temacie wzmacniacza RA-985BX

  1. Wysoka temperatura pracy . Jakie spostrzeżenia lub doświadczenia w tym pytaniu mają użytkownicy w/w wzmacniacza .

           Mój egzemplarz współpracuje tylko z CD oraz z parą kolumn DALI 5005 -4 ohm . Podczas pracy już po 30 minutach staje się gorący .Nie parzy ale temperatura jest wysoka.

       2. Potencjometr balansu czasami powoduje przerwy w jednym z kanałów , delikatne uderzenie eliminuje usterkę na pewien czas ,zimny lut ? czy raczej wymiana na nowy lub regenerowany potek ?

       3. I najważniejsza sprawa , mój egzemplarz charakteryzuje się bardzo słabymi niskimi tonami ,można by powiedzieć że nie przenosi basów . Sprawdzałem go jeszcze z kolumnami :

            Dali 505, Mission34i, Wharfedale Diamond . brak basów lub bardzo nikłe .dziwne bo w/w kolumny podpięte pod inny wzmacniacz np. najprostszy Technics graja zupełnie inaczej.

            Ogólnie rzecz biorąc wzmacniacz RA-985BX w moim odczuciu gra bardzo "plastikowo" ,owszem słychać szczegóły ale to wszystko.

           Bardzo proszę o konstruktywne uwagi ,gdyby któryś z kolegów miał jakieś pytania ,oczywiście odpowiem .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Miałem ten wzmacniacz i na moje oko albo Twój jest zepsuty albo przerobiony...

Ten wzmacniacz gra potężnie, niesamowicie dynamicznie z mega basem. Scena jest wielka i swobodna, bdb przestrzeń.

Potencjometry zazwyczaj nadają się do przeczyszczenia, a zbyt wysoka temp. pracy jednak nie powinna mieć miejsca po tak krótkim graniu...

Od kiedy go posiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wzmacniacz jest w rodzinie ok.5 lat ,lecz leżakował ostatnie 2 lata w szafie .

Jutro go rozkręcę i zrobię kilka zdjęć . Poszukam również serwisu a z tego co się zorientowałem nie każdy serwis potrafi się zając Rotelami .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że to Twój nowy nabytek...

Ja miałem kiedyś podobną sytuację   wzmacniacz nie grał ok. 3 miesięcy i po tym czasie grał jakąś bułą i niewyraźnie, pomogło poruszanie wszystkimi potencjometrami , szczególnie tym przełącznikiem tone i balansem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz gra mocnym,krótkim,dobrze kontrolowanym basem ..Nie ma tak zwanej"buły na basie" co niektórzy mogą odebrać jako jego brak. Co do grzania to owszem grzeje się bardzo mocno . Newralgicznym punktem tego wzmaka jest przełącznik "tone on-off"siedzi on bezpośrednio w torze audio także musi być sprawny i czysty. Warto oddać ten sprzęt na porządny przegląd i konserwację ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wiadomość . Moim skromnym zdaniem jest to jeden z gorszych wzmacniaczy jakie zdarzyło mi się mieć ,

opisywane walory owszem są ściśle związane z kolumnami ,pomieszczenie i jego umeblowanie ,przewodami itp.

Wyjąłem  go po kliku latach leżakowania i sprawdziłem ,

  • Schubert _symphonie no.1 i 2 - Claudio Abbado - plastikowe brzmienie ,brak dołu , kotły prawie niesłyszalne ,altówek brak
  • Bruckner _symphonie no.7 - Sinopoli - słabo,słabo , również plastikowe brzmienie , brak głebi
  • Mozart  - Posthorn serenade _Karl Bohm - brak szczegółów ,płasko,płasko

Sytuacja znacznie sie zmieniła gdy te same wykonania dostał do obrotu 980

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zarówno Rotel'a Ra 985 bx i Ra 980 bx w jednym czasie. Odnośnie Ra 985 BX to:

W dniu 15.11.2020 o 20:08, PiotrRb napisał:

Wysoka temperatura pracy . Jakie spostrzeżenia lub doświadczenia w tym pytaniu mają użytkownicy w/w wzmacniacza .

Temperatury ma w normie. Wzmacniacz się mocno nie nagrzewa. Sytuacja się zmienia kiedy rozlegulowany jest bias. Tutaj może grzać jak kaloryfer ;). Więc prądy spoczynkowe do sprawdzenia w pierwszej kolejności.

W dniu 15.11.2020 o 20:08, PiotrRb napisał:

 2. Potencjometr balansu czasami powoduje przerwy w jednym z kanałów , delikatne uderzenie eliminuje usterkę na pewien czas ,zimny lut ? czy raczej wymiana na nowy lub regenerowany potek ?

Prawdopodobnie potencjometr do przeczyszczenia/regeneracji.

W dniu 15.11.2020 o 20:08, PiotrRb napisał:

3. I najważniejsza sprawa , mój egzemplarz charakteryzuje się bardzo słabymi niskimi tonami ,można by powiedzieć że nie przenosi basów . Sprawdzałem go jeszcze z kolumnami :

Ten wzmacniacz ma niezłe kopyto na basie, ale to dosyć inny bas niż w Ra 980 BX.

A teraz tak na szybko co do porównania Ra 985 z Ra 980 BX.

Ra 985 bx w stosunku do Ra 980 Bx ma więcej średnich tonów, więcej detali. Zdecydowanie dzieje się więcej w tym zakresie. W Ra 980 Bx średnica jest dość nieczytelna, wycofana, jakby za mgłą. Ra 985 Bx ma krótsze i szybsze niskie tony, ale z odpowiednią mocą. Ra 985 Bx ma bardziej poluzowany bas (pomimo DF na poziomie 1000) i niżej schodzi . Przez to może Ci się wydawać, że jest więcej basu w tym starszym modelu. Ra 980 Bx ma więcej przestrzeni, gra szerzej, ale pomimo tego jest mniej selektywny i rozdzielczy od RA 985 BX. Te dwa modele wzmacniaczy wymagają doboru do siebie zupełnie innych kolumn.

Tak czy tak, moim zdaniem Twój egzemplarz nadaje się na porządny przegląd u dobrego fachowca.

Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Exciter555 napisał:

Ra 985 Bx ma krótsze i szybsze niskie tony, ale z odpowiednią mocą. Ra 985 Bx ma bardziej poluzowany bas (pomimo DF na poziomie 1000) i niżej schodzi . Przez to może Ci się wydawać, że jest więcej basu w tym starszym modelu.

Zacytuję jeszcze sam siebie ? Oczywiście w tej pogrubionej czcionce chodziło mi o Ra 980 BX ? Można się domyśleć, ale wolałem sprostować literówkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 15.11.2020 o 20:08, PiotrRb napisał:

wzmacniacz RA-985BX w moim odczuciu gra bardzo "plastikowo" ,owszem słychać szczegóły ale to wszystko.

i RA-1070 tak samo (tak przy okazji)

z tymże ten (nowszy) daje ciężkim zwalistym basem

ogólnie stare rotele to jazgot na górze + średnica 🤮

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Brak basów może też być spowodowany potencjometrem głośności czy innymi. Kupiłem niedawno w okazyjnej cenie wzm RA 05 z usterką, a mianowicie przy niskiej głośności w lewej kolumnie zdecydowanie uciekał właśnie bas. Podkręcenie głośności i bas jest. W trakcie podgłaśniania od zera zaniku nie było o ile nie zatrzymało się ręki. Widać że ktoś ustawiał często głośność w niskim zakresie i wytarł się częściowo potencjometr. Rozmawiałem z serwisem Rotela i potwierdzili, że raczej na pewno to potencjometr. Już jestem umówiony na wymianę, czekam na sygnał kiedy dotrze sama część bo nie mieli na stanie i zamawiali z Japonii.

Co do basu w Rotelu to na pewno jest go więcej jak Technics-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.