Jump to content
lete

Co zamiast mostka D3SBA60?

Recommended Posts

Cześć,

Macie może pomysł, co zastosować zamiast tego mostka D3SBA60 (2 sztuki), jak na zdjęciu?
Niestety, nie potrafię wyłapać, kto jest producentem tego mostka i dokładnie zidentyfikować parametrów...
Może Wam się uda? Czego szybszego można użyć, aby warto było się pobawić lutownicą? Prośba o link - np. z Mouser'a 😉

Tu akurat na zdjęciu Pioneer PD-30 AE (zasilanie i część cyfrowa). U mnie "robi" za transport CD.

Pozdrawiam,
Lete

mostek-D3SBA60.jpg

6 minut temu, adalbert napisał:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W sieci znalazłem taki wpis odnośnie tych mostków (w wolnym tłumaczeniu):

Dlatego wymieniamy 2 mostki prostownicze na po 4 ultraszybkie diody z miękkim odzyskiem energii (...)

Wiesz może, o które diody może chodzić? Co się stosuje w tym przypadku (model, marka, nr katalogowy)?

xavian

Czyli zastąpienie mostka 4 diodami, a do tego pewnie jakiś kondensator dodatkowy...

A nie ma rozwiązania opartego na "gotowym" mostku wysokiej jakości, który sam z siebie będzie już szybki i w funkcji działający analogicznie do układu z diód? 🙂

Edited by lete

Jest rozwiązanie. Idealny mostek. Czyli sterownik 4 mosfetów. Pogadaj z Konradem (Muzg). Miał kiedyś płytki do tego

Tylko, ze to rozwiązanie podniesie Ci napięcie za mostkiem. Zresztą stosowanie shotky też. Sprawdź czy to w czymś nie przeszkadza

• Like 1

3 godziny temu, lete napisał:

ultraszybkie diody z miękkim odzyskiem energii (...)

Wiesz może, o które diody może chodzić?

Diody soft recovery. Takie są SBYV27.

Nie działają mi PM. Kontakt na maila (w moim profilu).

20 minut temu, McGyver napisał:

Diody soft recovery. Takie są SBYV27.

A jak w tym przypadku ogarnąć maksymalne napięcie, które dla mostka wynosi 600V? Widzę, że SBYV27 są dostępne jedynie w wariancie do 200V. Pytanie laika oczywiście...

6 minut temu, lete napisał:

A jak w tym przypadku ogarnąć maksymalne napięcie, które dla mostka wynosi 600V?

A na jaką cholerę? Toto przecież siedzi w cedeku z opampową analogówką. Naprawdę wierzysz w to że potrzebujesz tam diod na 600V? 

Teraz, McGyver napisał:

A na jaką cholerę? Toto przecież siedzi w cedeku z opampową analogówką. Naprawdę wierzysz w to że potrzebujesz tam diod na 600V? 

Masz racje. Porownalem jedynie specyfikacje i tu sie zwiesilem. W zasilaniu kondy maja max 25V, wiec pewnie diody na napiecie max 50V beda ok.

Diody soft recovery SBYV 27 mają niższe napięcie przewodzenia tak jak napisałem podniosą napięcie za mostkiem. Stosowanie ich np w starym cedeku u mnie zbliżyło niebezpiecznie napięcie do granicznego dla kości serwa napędu. Sprawdż czy wszystkie napięcia za mostkiem są później stabilizowane. Wielokrotnie je stosowałem i dają słyszalny " spokój" w dźwięku w porównaniu ze zwykłymi np 1N.

Edited by Krzych 2

6 godzin temu, Krzych 2 napisał:

podniosą napięcie za mostkiem.

Zgadza się, o parę dziesiątych volta, może o 1V w porywach, jeżeli pierwotny mostek był wyjątkowo gőwniany.

12 minut temu, McGyver napisał:

Zgadza się, o parę dziesiątych volta, może o 1V w porywach, jeżeli pierwotny mostek był wyjątkowo gőwniany.

Mniej więcej o 1V. To w połączeniu ze zmianą z 220V na 230 i zrobiło się niebezpiecznie. Chociaż urządzenie kolegi Lete jest nowszej generacji niż mój 30 letni złomek

Kupiłem w MOUSER diody - 8x VISHAY SBYV27 2A 200V i zamierzam je polutować tak, jak na obrazku (mam nadzieję, że nie trzeba dawać tu żadnego rezystora, czy kondensatora i układ na płytce ma dalej odpowiednie zabezpieczenia, skoro to podmiana mostka, a nie projektowanie od nowa).

@Muzg - Miałbyś taką płytkę PCB (2x)? Pisałem na PRIV, ale chyba jeszcze nie widziałeś info. Chętnie kupię. Prośba o info na PRIV.

PART_1605606481070.jpeg

Edited by lete

Co prawda, amatorska robota (na te luty ciezko sie patrzy, ale akurat nie mialem sprawnego sprzetu), udalo sie zrobic cos takiego... 

W sumie dlaczego nie ma w sprzedazy gotowych mostkow tego typu, opartych na szybkich diodach? A nie ma, prawda?

Polaczenia wg schematu wyzej.

20201121_021831_crop_45_resize_84.jpg

Edited by lete

Tylko nie pomyl przy zamianie. Przed włożeniem proponuję podłączyć jakieś napięcie zmienne i sprawdzić czy mostek prostuje i czy nie ma zwarcia.

Do tego nawet nie potrzeba PCB przejściówki, to marnowanie czasu. Diody można wlutować bezpośrednio w miejsce po mostku, dwie od góry i dwie od spodu. 

20 minut temu, McGyver napisał:

Do tego nawet nie potrzeba PCB przejściówki, to marnowanie czasu. Diody można wlutować bezpośrednio w miejsce po mostku, dwie od góry i dwie od spodu. 

Faktycznie. Ale teraz juz po ptakach... 🙂 Dzieki za sugestie.

8 godzin temu, McGyver napisał:

@McGyver Adam, zerknij proszę - przygotowałem prosty schemacik wg tego, co zaproponowałeś. To jest w sumie genialne w swojej prostocie i przy tym zminimalizowane, jeżeli chodzi o ilość punktów lutowniczych. Zgadza się?

Mostek-Gretza.jpg