Jump to content
Radeq11

Słuchawki - jak głośno można słuchać?

Recommended Posts

Witam, nieco śmieszne jednak zastanawiające dla mnie pytanie tytułowe. Stałem się szczęśliwym posiadaczem słuchawek Audio Technica M50X wraz ze wzmacniaczem FiiO E10k. Jest to mój pierwszy taki zestaw "z nieco wyższej " półki.

Zastanawiam się jak głośno można słuchać muzyki - aby było bezpiecznie dla zdrowia. Przyznam szczerze, że po podłączeniu calego sprzętu i pierwszego odsłuchu wgniotło mnie w fotel. Dźwięk na ok. 50% głośności jest znacznie głośniejszy (i lepszy) niż na integrze w komputerze. Pobawiłem się trochę słuchawkami i wzmacniaczem i maksymalnie słuchałem na 85% głośności i dźwięk, bas był tak ogromny, że w zasadzie moje samopoczucie było gorsze juz po jednym utworze. Zapewne najlepiej jest słuchać tak aby nie było to męczące jednak zastanawiam się czy może jakoś matematycznie da się to obliczyć albo w inny sposób? Nie wyobrażam sobie słuchania muzyki na 100% nawet nie chce próbować i sprawdzać "jak to gra" bo się boję. Sam jak mam ochotę posłuchać "głośno " daje 75% i jest to kompromis, który nie wywołuje u mnie złego samopoczucia, a pozwala wyciągnąć wiele z tego sprzętu. Licze na poważnie komentarze, bo mam wątpliwości jak zdrowo używać takiego sprzętu, a nie chciałbym przesadzać i powolutku psuć sobie sluch. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te procenty to można o d..pę otrzaskać, bo po podłączeniu innych słuchawek (impedancja, skuteczność) będziesz miał inny poziom głośności. 

Po prostu- słuchaj na tyle głośno, by było komfortowo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze skarbnicy starych porad:

Głośność ustawiasz żeby później w trakcie utworu nie było potrzeby ściszania. Czyli - głośniejszą część utworu ustawiasz na takim poziomie, żeby jeszcze nie odczuwać że za głośno. Wtedy trochę ściszasz, aby jeszcze mniej męczyło.

Teraz ustawiasz początek i sobie słuchasz.

Do głosu to sobie dopasowuję. Chyba że go nie ma ("Peer Gynt" Edwarda Griega jest trudny, bo kompozycja zakłada skrajną rozpiętość dynamiki aż do  "I Dovregubbens hall", czyli "W grocie króla gór")

Finały zwykle są głośniejsze.

 

 

~Język swędzącego przyrodzenia zmienia świat nauki~

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.