Skocz do zawartości
IGNORED

Co wymienić? Wzmak czy kolumny ?


Tomasz_50131
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, noszę się z zamiarem zmiany sprzętu. Docelowo pewnie będę celował w wymianę całości. Teraz mam:

1. Wzmak - Roksan Caspian m1

2. Monitor Audio RX6

3. Stream Magic 6

Od czego zacząć wymianę zestawu. Zastanawiałem się  najpierw nad wzmakiem typu: Tuscana 2, MA 6600 lub coś bardziej cyfrowego typu Dewialet. 

Muzyka przeróżna, najbardziej zależy mi na poprawie przestrzeni, czystości  i muzykalności dźwięku. Muzykę słucham przeróżną z reguły trochę popu trochę delikatnego hip-hopu z elementami jazzu...

Pokój mam 28 metrowy 

Źródło to tylko Spotify.  

Budżet koło 15 tyś zł za klocek ? 

Czy SM6 może zostać jako odtwarzacz strumieniowy? Preferuje sprzęt z drugiej ręki.  dzięki za pomoc. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale wg nie ma sensu kupować wyższej klasy sprzętu przy założeniu, że źródłem będzie wyłącznie Spotify.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana Spotify na Tidal już da Ci sporo w jakości... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem Tidal na Qubuz ?

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanem, ale ktoś zaraz napisze o czarnym krążku...i pewnie będzie miał rację.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, gawrysiak.a napisał:

Przepraszam, ale wg nie ma sensu kupować wyższej klasy sprzętu przy założeniu, że źródłem będzie wyłącznie Spotify.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

Mylisz się. Wyższej klasy kolumny to również wyższa jakość dźwięku niezależnie od źródła. Z samą wymianą  wzmacniacza na dwoje babka wróżyła. Kolumny to PODSTAWA...wzmacniacz który poprawnie je napędzi... źródło...kabelki...AKUSTYKA !!! pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Mylisz się. Wyższej klasy kolumny to również wyższa jakość dźwięku niezależnie od źródła. Z samą wymianą  wzmacniacza na dwoje babka wróżyła. Kolumny to PODSTAWA...wzmacniacz który poprawnie je napędzi... źródło...kabelki...AKUSTYKA !!! pomieszczenia.
Nie wiem czy się mylę. Mam inne zdanie i tyle. Nadal uważam, że sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy nie wyczaruje magicznego dźwięku z MP3. Powinien zacząć od zmiany Spotify na Tidal, bo różnica będzie znacząca.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zestawie, który jest teraz wyciśnie ze Spotify jeszcze sporo.
Jasne, że lepszy materiał to będzie też dobry krok ale to nie jest tak, że to już totalne ograniczenie i nic się z tego Spotify wykrzesać nie da. Da się jeszcze sporo.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, gawrysiak.a napisał:

Nadal uważam, że sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy nie wyczaruje magicznego dźwięku z MP3.

Rozumiem, że masz odtwarzacz CD za 100 000 zł a nie taki za 5 000 zł, bo wyciskasz wszystko co możliwe z nośnika.

Z drugiej (innej) beczki... Porozmawiaj z ludźmi ze studia o standardzie płyty CD jako wysokim. Zabiją cię śmiechem.

***

PS. Pozbądź się jak najprędzej tych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
PS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jak mamy coś sugerować to proszę bardzo. Masz 15 tys, więc kup Hegel h190 i jeszcze zostanie. Sprzedaj wszystkie trzy elementy, które posiadasz, dodaj to co zostało i będziesz miał kolumny w budżecie ok 10 tysięcy. Biorąc pod uwagę, że ten Hegel ma wbudowany Spotify connect nic więc do szczęścia nie będzie Tobie potrzebe. Wg mnie najważniejsze będzie dobrać odpowiednie kolumny lub monitory w zależności od wielkości pomieszczenia, odległości, akustyki i preferowanych gatunków muzyki.
Powodzenia!

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Rozumiem, że masz odtwarzacz CD za 100 000 zł a nie taki za 5 000 zł, bo wyciskasz wszystko co możliwe z nośnika.
Z drugiej (innej) beczki... Porozmawiaj z ludźmi ze studia o standardzie płyty CD jako wysokim. Zabiją cię śmiechem.
***
PS. Pozbądź się jak najprędzej tych kolumn.
Do mnie piszesz? Nie bardzo zrozumiałem aluzje dotyczące kolumn, już nie wspominając o CD.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki wszystkim za wypowiedzi mniej lub bardziej wnoszące. w sumie dalej nic nie wiem prócz tego że spotify to słabe źródło - pełna zgoda! Zmienię na Tidal.  Ktoś pisał że najpierw kolumny ...coś ktoś proponuje? czy lepiej na te 28 m2 podstawkowe czy zwykłe. ze względu na "wyglądad" wolałbym zwykłe podłogowe...:-) 

ktoś porównywał może Dewialeta z MA jakimś...

dzięki za propozycję Hegla ale słuchałem kiedyś chyba serię 200 i jakoś w ogóle do mnie nie przemówił...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomasz_50131 napisał:

ok dzięki wszystkim za wypowiedzi mniej lub bardziej wnoszące. w sumie dalej nic nie wiem prócz tego że spotify to słabe źródło - pełna zgoda! Zmienię na Tidal.  Ktoś pisał że najpierw kolumny ...coś ktoś proponuje? czy lepiej na te 28 m2 podstawkowe czy zwykłe. ze względu na "wyglądad" wolałbym zwykłe podłogowe...:-) 

ktoś porównywał może Dewialeta z MA jakimś...

dzięki za propozycję Hegla ale słuchałem kiedyś chyba serię 200 i jakoś w ogóle do mnie nie przemówił...

Hegel 200 nie przemówił do Cebie, bo może był...nie włączony ? Poważnie - jeśli z kolumnami klasy MA RX6 to się nie dziwię. Dobitna zmiana brzmienia to wymiana kolumn, natępnie ew. wymiana wzmacniacza. Spotify Premium czy Tidal HiFi- możesz wcale nie usłyszeć różnicy - zależy od klasy sprzętu, wrażliwości ucha i innych czynników. Większość ludzi nie odróżni w ślepym teście mp3 320kb/s czy FLAC. Zródł dźwięku pozostaw na koniec...albo nie, zmień na początek (najtaniej) ,ale i tak nadal będziesz szukał innego brzmienia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marian.ch

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, marian.ch napisał:

Hegel 200 nie przemówił do Cebie, bo może był...nie włączony ? Poważnie - jeśli z kolumnami klasy MA RX6 to się nie dziwię. Dobitna zmiana brzmienia to wymiana kolumn, natępnie ew. wymiana wzmacniacza. Spotify Premium czy Tidal HiFi- możesz wcale nie usłyszeć różnicy - zależy od klasy sprzętu, wrażliwości ucha i innych czynników. Większość ludzi nie odróżni w ślepym teście mp3 320kb/s czy FLAC. Zródł dźwięku pozostaw na koniec...albo nie, zmień na początek (najtaniej) ,ale i tak nadal będziesz szukał innego brzmienia ?

ok dziękuje za poradę. Czyli faktycznie zacznę od kolumn. Chcę raczej kupić używki żeby pobawić się ewentualnie w zmiany bez dużych kosztów. Czy na mój metraż lepiej monitorki czy podłogówki? Czy faktycznie za 10/15 k coś można dobrego wyrwać/moe ktoś coś polecić? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ten Roksan ma jeszcze spory potencjał przed sobą, moim zdaniem warto zacząć od zmiany kolumn. Do Twojego pomieszczenia zdecydowanie kolumny podłogowe. Tak jak zauważyli Koledzy wyżej, źródło dźwięku jakim jest Spotify jest sporym ograniczeniem, jednak lepsze kolumny i tak wniosą progres w Twój system. 

20 godzin temu, Tomasz_50131 napisał:

Muzyka przeróżna, najbardziej zależy mi na poprawie przestrzeni, czystości  i muzykalności dźwięku. Muzykę słucham przeróżną z reguły trochę popu trochę delikatnego hip-hopu z elementami jazzu...

Może w takim razie poszukaj czegoś z Audio Physic? Może Tempo Plus?

Pozdrawiam,

Michał

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tucana (nie Tuscana) to dobry kierunek. Z tym, że trzeba posłuchać go dłuższy czas w swoim systemie, bo jest bardzo specyficzny i w mojej opinii wyjątkowy pod kilkoma względami. To może być wzmacniacz docelowy albo może też trafić po tygodniu na sprzedaż. Dużo zależy od reszty toru, szczególnie kolumn. Ale podpinanie go pod monitor audio mija się z celem. Do niego dobre kolumny na wysokich scan speakach tworzą wybitne połączenie. Sprawdza się też podobno połączenie z Tannoy i ATC np scm20. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Rx6 nie są takie aż tak złe.. A czego Ci brakuje w dźwięku? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, jak kupowałem te kolumny kilka lat temu to byłem zachwycony a tu wszyscy piszą że są takie złe:P wiem, że to nie klasa hi-end ale kilka lat temu dla mnie to była bomba. Zresztą pod kątem wykonania dla mnie są bombowe. Przechodząc do meritum faktycznie zaczynam od kolumn. ktoś może polecić jakieś, które będą muzykalne, miały szeroką scenę, grały jak najbardziej przestrzennie. bo jednak brakuje mi teraz czystości dźwięku i uwypuklenia każdego pasma bo teraz jakby wszystko za mgłą...i brak tej przestrzeni...

narazie spróbuje podłączyć nowe,używane kolumny pod tego Roksana i zobaczmy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być przestrzennie to coś ze stajni Tannoy, Audio Physic. 

Ostatnio słuchałem Martin Logan 60xt i te kolumny też grały bardzo przestrzennie. Wzmaka bym zostawił a źródło do zmiany. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tomasz_50131 napisał:

Kurczę, jak kupowałem te kolumny kilka lat temu to byłem zachwycony a tu wszyscy piszą że są takie złe:P

Nikt nie napisał, że RX6 są złe. Dla Ciebie są złe skoro poszukujesz zmian ? Innym wzmacniaczem, ani źródłem dźwięku nic lub niewiele zmienisz, bo wzmacniacz też masz dobry i niezłe źródło dżwięku. Spektakularną zmianę brzmienia ( oby na lepsze) osiągniesz wymianą kolumn, bo to one decydują o charakterze brzmienia dźwięku. Reszta to niuanse. No i AKUSTYKA pomieszczenia, która zniweczy wszelkie zmiany i działania gdy będzie do bani.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomek7776 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Będzie różnica między tym co mam czyli CA STREAM M + Roksanem a tym? jak myślicie?

Ten Naim to pólka Dewialeta 140 PRo czy czy Lyngdorf Tdai 2170?

A co do kolumn to pojadę odsłuchać te Audio Physic Tempo i Te Martiny i pewnie jeszcze jakieś inne. Może się zdecyduje na nówki i tyle. A bardzo ładnie też wyglądają i nie sa duże te Audio...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, kazik-t napisał:

W jakiej okolicy mieszkasz?

 

 

Wrocłąw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomasz_50131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Szkoda, polecił bym miejsce do odsłuchu i porozmawiania o temacie, bo widać, że robi się misz masz.

Pomorskie, tam jest to miejsce.

Od siebie polecę "lubuskie", kiedyś bywały tam odsłuchy lub po prostu poszukaj kogoś, kto zechce zaprosić i zademonstrować swój sprzęt. Dla porównania. Mam duże wątpliwości co do walorów wzmacniacza który masz. W nim upatrywał bym braku efektów które chcesz by były.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kazik-t napisał:

Szkoda, polecił bym miejsce do odsłuchu i porozmawiania o temacie, bo widać, że robi się misz masz.

Pomorskie, tam jest to miejsce.

Od siebie polecę "lubuskie", kiedyś bywały tam odsłuchy lub po prostu poszukaj kogoś, kto zechce zaprosić i zademonstrować swój sprzęt. Dla porównania. Mam duże wątpliwości co do walorów wzmacniacza który masz. W nim upatrywał bym braku efektów które chcesz by były.

 

TO faktycznie co osoba to opinia. Myślę, że dobry torem jest wymiana klocków i odłuch w domowym zaciszu tydzińe dwa a jak się nie spodoba to sprzedaż i dalej szukanie. Coś byś polecił od siebie z kolumn i wzmacniaczy? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, jeśli dysponujesz budżetem 15/element, to spokojnie złożysz zestaw, który będzie Ci w końcu odpowiadał. Z tym, że daj sobie trochę czasu. Cała sztuka polega na odpowiednim dobraniu elementów systemu, żeby pasowały do siebie. Do tego jeszcze dochodzą osobiste preferencje i tzw. „różne szkoły brzmienia”, np inaczej brzmi stare dynaudio, inaczej proac, focal,  są różne modele kolumn w ramach danej marki i też różnią się brzmieniem, bo mają zastosowane różne przetworniki i są inaczej strojone. Wzmacniacze też dużo wnoszą do systemu, może nie tyle co kolumny, ale nieodpowiednio dobrany wzmacniacz może nigdy nie pokazać jak naprawdę potrafią zagrać dobre kolumny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Teraz, Tomasz_50131 napisał:

TO faktycznie co osoba to opinia. Myślę, że dobry torem jest wymiana klocków i odłuch w domowym zaciszu tydzińe dwa a jak się nie spodoba to sprzedaż i dalej szukanie. Coś byś polecił od siebie z kolumn i wzmacniaczy? 

Być może moje doświadczenie jest małe, ale dla uzyskania efektów stereo innych od "kanał lewy kanał prawy", czyli przestrzeń i oczywiste zniknięcie głośników, polecam wzmacniacze lampowe i poprawnie zorganizowany akustycznie pokój.

Wg mnie. kolumny powinny mieć symetryczną organizację. Jak z jednej strony będzie blisko narożnik ścian a z drugiej pusto, plus tv lub inne przypadkowe meble, to będzie słabo. Po bokach i za kolumnami powinno być tak samo.

Wzmacniacze tranzystorowe, bywa, że zagrają jakąś przestrzenią ale to zwyczajowo jest zbyt słabe. Obracałem kiedyś na zmianę AVM'a i Gryfon'a i było cienko. Cienko w porównaniu z Cary 300B którego jak można to polecam. To zupełnie inne granie. Jednak, by granie było dobre, musi być dobry sygnał. Ten, jak jest dobry, musi być dobrze przesłany przez wzmacniacz, kolumny to temat końcowy. One, żeby źle zagrało, muszą byle jak zrobione lub być źle spasowane z resztą, np. do Cary powinny być kolumny o wyższej impedancji, bo tam jest ok 3 W na kanał.

Na twoim miejscu wyhamowałbym wszelkie ruchy i skupił się na posłuchaniu tego, co inni mają, w sklepach też, ale tam zawsze jest inaczej jak w domu, nawet, jak mają pokoiki odsłuchowe, to tam też potrafi zagrać problematycznie. Albo wypożyczaj nowe i oddawaj, tle, że o lepsze, a za tym, droższe sprzęty, będzie trudno.

Raczej, polecę sprzęt używany. Choć w tym przypadku, wskazana jest podwójna ostrożność i dobre źródło zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Tomasz_50131 napisał:

TO faktycznie co osoba to opinia. Myślę, że dobry torem jest wymiana klocków i odłuch w domowym zaciszu tydzińe dwa a jak się nie spodoba to sprzedaż i dalej szukanie. Coś byś polecił od siebie z kolumn i wzmacniaczy? 

Ja tak generalnie zawsze starałem się robić. Na dłużej zagościły u mnie Atoll in100se, który gra bardzo dynamicznie i kolumny BW Preference 5. Razem to ciepłe i potężne granie. Z kolei z Quadralami Ascent 90 Le Atoll gra bardzo detalicznie i dość chłodno. Genialna jest za to z kolei kontrola najniższych tonów. Te Ascenty są trochę za duże do moich aktualnych 18m ? nie ma łatwo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.