Skocz do zawartości
IGNORED

Zakup frezarki CNC i oprogramowania CAD, CAM - co wybrać?


Piotr_1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, myślę o zakupie frezarki CNC, czy ktoś z Was zna ten rynek, może orientuje się co jest ciekawego, dobrego? Może ktoś już coś ma albo kupił? Albo używa w pracy?

Miałaby służyć do:

1.      frezowania pogłębień i otworów w obudowach z Alu, w tym w grubych panelach

2.      Do frezowania w twardym drewnie jak buk, dąb, a może i trochę twardszym (mogą to być większe ilości, idące w metry sześcienne, więc względna wydajność jest wskazana, ale też możliwość odsysania wiórów by się chyba przydała

Zależy mi na czymś dobrej firmy, żeby nie łapało luzów i służyło bezproblemowo przez wiele lat

Pole robocze wystarczyłoby około 500x400mm. Wysokość nawet 10cm by starczyła, choć gdyby więcej to i się nie pogardzi.

Wstępnie 3D by wystarczyło, nie wiem czy 5D może się w przyszłości przydać i do czego, może warto? Może obróbka jakichś krawędzi albo zaokrągleń przy pomocy specjalnego narzędzia?

Oprogramowania CAD i CAM nie mam.

Jeżeli chodzi o CAD 3D, to starczy mi coś prostego, żeby było w miarę tanie albo darmowe. Musi też umieć liczyć objętości, jak np. objętość kolumny głośnikowej, i żeby można było wklejać modele 3D głośników. Kiedyś na studiach umiałem całego Inventora wraz z przygotowywaniem dokumentacji, no ale to jest za drogie i nie potrzebuję takich wypasów.

Aktualnie nie jestem na bieżąco, nie orientuję się.

Może można otrzymać jakieś dofinansowanie na innowacje? – trzeci temat, ale ważny.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Piotr_1 napisał:

Zależy mi na czymś dobrej firmy, żeby nie łapało luzów i służyło bezproblemowo przez wiele lat

Sąsiad robi precyzyjne rzeczy w alu i plexi i zawsze przy płocie mówi, że stać go na proxxona niestety więcej nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

Sąsiad robi precyzyjne rzeczy w alu i plexi i zawsze przy płocie mówi, że stać go na proxxona niestety więcej nie wiem.

Jaki przybliżony koszt wykrojenia panelu z alu? Sąsiad pyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w zasadzie to kilka kwestii: nowa czy używka?
Komponenty (co w środku)- dotyczy zarówno nowej jak i używanej, jeżeli ma to się sprawować to należy zwrócić uwagę na:
-prowadnice liniowe na wszystkie osie (dobrej firmy np. HIWIN),
-śruby kulowe napędzające (jak wyżej np. HIWIN),
-Serwomotory z serwami- nie krokowce i sterowanie do tego,
-elektrowrzeciono z falownikiem- tu chyba z chłodzeniem wodą,
-no i konstrukcja: stal, aluminium.

To takie podstawowe elementy na które bym zwracał uwagę wybierając frezarkę, mówię to dlatego, że sam przymierzam się do budowy, mógłbym kupić gotową, ale chcę się między innymi sprawdzić (jestem na etapie zakupów komponentów).

Jeżeli chcesz solidnie to tanio nie idzie w parze niestety
Mnie przy nieco większym zakresie XY kosztować będzie :
-prowadnice, śruby 6500,
-serwomotory z serwami 6300,
-sterowanie 2300 (z orpogramowaniem),
stół teowy ~3000,
konstrukcja- jeszcze nie mam do końca wycenionej- 
 w 20tyś. bieda się będzie zmieścić z tym wszystkim.

A za taką kasę to można coś wyrwać używanego, ale dobrze trzeba pooglądać co siedzi w środku, aby nie była to konstrukcja tylko nieznacznie różniąca sie od konstrukcji drukarki 3D ?

Natomiast program CAD/CAM to chyba spojrzeć musisz na Fusion360, darmowy chociaż go okrajają jak mogą, ale na tą chwilę ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Tutaj ładna, niestety usd8800, 2x mój budżet, ale się nie pali. Nic pilnego.

A tutaj chińczyk za usd 2200, ten bez obudowy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Raczej nowa, bo się nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym używaną zawsze można coś wtopić, może być wada ukryta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej po używaną trzeba pojechać z kimś dobrze obeznanym w temacie.

Odnośnie tego Hummera- lichy, dla tego mniejszego wrzeciona pewnie poradzi, ale 2,2kW ? patrz jaką ma konstrukcje bramy, ładnie obudowaną blachą, aby potężnie wyglądała, ta brama wykonana jest z 8 może 10mm blachy. Wiotkie to będzie zresztą dają 0,1mm dokładności.

Dla przykładu tu masz 

i porównaj jaka grubość blach bramy bo tu masz 25mm, także tu jest "mokry chińczyk" 2,2kW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie robienie maszyny DIY odpada. Brak czasu i takiej pasji.

Więc po prostu w tej samej cenie musi być gorsza albo chińska.

Bo jeżeli Ciebie wyniese 20000zł nie licząc pracy i czasu to... u producenta byś musiał dać 40tyś, prosta sprawa. Więc ja muszę mieć po prostu gorsze, zrobione masowo, ale może chociaż nie będzie się psuć.

A to dobra firma? Orientujesz się? Na obrazku pokazuje że i tak największy błąd przemieszczenia powstaje na wrzecionie, na jego łożysku. 500x500mm pole robocze dla mnie idealnie wystarczające.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kris_54701 napisał:

Jaki przybliżony koszt wykrojenia panelu z alu? Sąsiad pyta.

Taki że jak potrzebowałem komin z pcv to jechałem 30km do gościa co ma opinię powyżej 4.5 na google. Bo sąsiad wycenił mi na 3x więcej. Takie życie Bożenko. Ogólnie polecam szukanie googlem, już parę razy tak trafiłem na fajnych ludzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał się pochwalić ile to nie zarabia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr_1Nie namawiam do takiego diy ?
podesłałem ci link, dla podpatrzenia czego potrzebuje frezarka cnc (mniej więcej).


Nie chcę uchodzić za doradcę bo za cienki jestem, ale tu widać na osi y zastosowane niepodparte wałki liniowe , które sami proponują dla większych obciążeń zastąpić szynami liniowymi prowadzącymi. Może dlatego muszą dawać dwie śruby napędzające bramę?, no chociaż tu jest stół 500x500 więc dwie śruby to ok.
Na pewno taka konstrukcja przemawia mi bardziej od tego hummera, chociażby dlatego, że jest to konstrukcja stalowa, spawana.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
9 godzin temu, Piotr_1 napisał:

Poza tym używaną zawsze można coś wtopić, może być wada ukryta.

Wielu ludzi sprzedaje praktycznie nowe maszyny, które kupili bo wydawało im się, że to takie urządzenie które wszystko samo zrobi. A prawda jest taka, że frezarka CNC nic sama nie robi tylko trzeba ją oprogramować i wielu na tym poległo.

Sam korzystam z frezarki DIY (kupiłem taką i trochę upgradowałem). To co pisze @czekin1 o sztywność maszyny jest jak najbardziej prawdziwe ale nie oznacza, że na słabszej maszynie nie da się zrobić dokładnie, wszystko zależy od parametrów obróbki (a ich dobór na początku nie jest łatwy bo wymagane jest doświadczenie jeden błąd i pstryk, frez i materiał poszły w .... I straty na kilka stów).

Jeśli chodzi o programy to często korzystam z Heekscada - tani prosty program i do podstawowych obróbek wystarcza. Przy mało seryjnych ilościach ważne by czas projektowania był jak najkrótszy.

12 godzin temu, Piotr_1 napisał:

też możliwość odsysania wiórów by się chyba przydała

Jest nawet konieczna ilość wiórów powstająca przy frezowaniu jest olbrzymia. Ale to załatwisz oddzielnymi urządzeniami. Natomiast do obróbki aluminium musisz pomyśleć i chłodziwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Seyv napisał:

Wielu ludzi sprzedaje praktycznie nowe maszyny, które kupili bo wydawało im się, że to takie urządzenie które wszystko samo zrobi. A prawda jest taka, że frezarka CNC nic sama nie robi tylko trzeba ją oprogramować i wielu na tym poległo.

Sam korzystam z frezarki DIY (kupiłem taką i trochę upgradowałem). To co pisze @czekin1 o sztywność maszyny jest jak najbardziej prawdziwe ale nie oznacza, że na słabszej maszynie nie da się zrobić dokładnie, wszystko zależy od parametrów obróbki (a ich dobór na początku nie jest łatwy bo wymagane jest doświadczenie jeden błąd i pstryk, frez i materiał poszły w .... I straty na kilka stów).

Jeśli chodzi o programy to często korzystam z Heekscada - tani prosty program i do podstawowych obróbek wystarcza. Przy mało seryjnych ilościach ważne by czas projektowania był jak najkrótszy.

Jest nawet konieczna ilość wiórów powstająca przy frezowaniu jest olbrzymia. Ale to załatwisz oddzielnymi urządzeniami. Natomiast do obróbki aluminium musisz pomyśleć i chłodziwie.

Co do komplikacji z uruchomieniem, wyregulowaniem narzędzi, obrotów, to właśnie zaletą mogą być markowe urządzenia z polskiej dystrybucji, gdzie dostaniesz oprogramowanie z nastawami i szkolenie, żeby nie marnować dwa miesiące, materiału i frezów żeby się nauczyć co od której strony ugryźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Nie wiem na ile dystrybutor będzie pomocny - może coś tam podpowie. Ale weźmy pod uwagę aluminium - są różne gatunki, kupując materiał nie zawsze jest on określany przez sprzedawcę więc parametry obróbki trzeba ustalić doświadczenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 solidnie wyglądające Chińczyki. Intuicyjnie najbardziej mi się widzi pierwsza (Minglan). Ma regulowane nóżki i firma wygląda na dużego producenta.

Minglan:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Blue Elephant:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

LINTCNC:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ALPHACNC:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Osobiście szukałabym teraz czegoś ze stołem w rynnie. Przy aluminium duże ilości chłodziwa są wskazane. Warto sprawdzić jak maszyna komunikuje się z komputerem. Starsze sterowniki chodziły po LPT jest stabilniej ale ciężko już znaleźć komputer posiadający takie złącze. Po USB zdarzają się błędy sterowania które w 90% przypadków kończą się uszkodzeniem freza i materiału. Ogólnie dobrze jest mieć oddzielny komputer do sterowania.

Przed zakupem warto poćwiczyć programy CAM ( model w CADzie to tylko mała część sukcesu) i pościć symulacje jak działają projekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Tanie frezy nadają się tylko na start do wstępnej nauki. Lepiej pracować na taniej frezarce z dobrym frezem niż na drogiej frezarce że słabymi frezami. Narzędzie skrawające bez względu czy to frez, wiertło, tarcze tnące powinny być najwyższej jakości (chyba, że jest jednorazowa krótka robótka). Zwiększa to żywotność samej maszyny i podnosi jakość obróbki. Co do przejściówki z usb na LPT to trzeba sprawdzić jej niezawodność na bardziej skomplikowanych projektach. A najlepiej kupić jakiś stary komputer z LPT zainstalować LinuxCNC lub Win i mach3 i używać tylko do sterowania frezarki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wyłączyć oszczędzanie energii, wyłączanie komputera w WIN i w biosie.

 

Coś ładnego już droższego. Półobudowana, mocniejsza, do obróbki form metalowych.

Falownik Fuling, szyny Hiwin kwadratowe 20mm.

Jest też droższa wersja z silnikiem 3.2kW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offtopic:

Jezli chodzi o frezy w przystepnej cenie to polecam sklep ponizej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakosciowo naprawde daja rade. Nie znam niestety rynku w PL, pewnie tez znajdzie sie jakis godny polecenia sklep.

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to cos wniesie do tematu .Własnie zakupiłem frezarke do remontu ,do obrobki stali .Czyli idzie na niej wszystko co da sie frezować .

Cena zakupu uszkodzonej frezarki ,nie zużytej około 8tys ,koszta naprawy od 3 tys do 15tys .Ale tez bywa ze za 12 tysi zadaja za zuzyta i nie sprawna frezarke ,trzeba szukac .

----------------------------------

Tu trzeba jasno rozróżnic co autor tematu nie robi a co chce robic ,czy chodzi o mocną frezarke czy o specjalistyczną frezarke  czy chodzi poprostu o ploter ,plotery sa wykonane znacznie delikatnie i nadaja sie jedynie do obróbki specyficznej .

podam taki przyklad ,produkcja listew profilowych z drewna albo kompozytów drewno pochodnych ....bledem jest kupowanie plotera .

trzeba kupic prosta i mocna frezarke tak zwana dolnowrzecionową która wyprodukuje w tym czasie 1000 wiecej produktu niż jakies plotery .To taki przykład ....Kluczowa kwestia jest ,co chcemy na tym sprzecie robic .

=====oklaskow nie bedzie ....wiem ================

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, atmeg napisał:

Może to cos wniesie do tematu .Własnie zakupiłem frezarke do remontu ,do obrobki stali .Czyli idzie na niej wszystko co da sie frezować .

Cena zakupu uszkodzonej frezarki ,nie zużytej około 8tys ,koszta naprawy od 3 tys do 15tys .

----------------------------------

Tu trzeba jasno rozróżnic co autor tematu nie robi ,czy chodzi o mocną frezarke czy o specjalistyczną frezarke  czy chodzi poprostu o ploter ,plotery sa wykonane znacznie delikatnie i nadaja sie jedynie do obróbki specyficznej .

podam taki przyklad ,produkcja listew profilowych z drewna albo kompozytów drewno pochodnych ....bledem jest kupowanie plotera .

trzeba kupic prosta i mocna frezarke tak zwana dolnowrzecionową która wyprodukuje w tym czasie 1000 wiecej produktu niż jakies plotery .To taki przykład ....Kluczowa kwestia jest ,co chcemy na tym sprzecie robic .

Chodzii o górnowrzecionową CNC 3D. Tak jak pisałem w pierwszym poście, panele aluminiowe do sprzętu audio, bloki twardego drewna na wylot, coś podobnego jak na obrazku. np. 60mm grubości. Sporo tego wyjdzie. Precyzja w drewnie nie jest aż tak bardzo istotna. Nie jest to pilne, na razie to są dywagacje. Plotery odpadają, one wiadomo są do grawerki albo do miększych rzeczy.

20180530204737_Photo1-Driver-InducedVibr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Chodzii o górnowrzecionową CNC 3D. Tak jak pisałem w pierwszym poście, panele aluminiowe do sprzętu audio, bloki twardego drewna na wylot, coś podobnego jak na obrazku. np. 60mm grubości. Sporo tego wyjdzie. Precyzja w drewnie nie jest aż tak bardzo istotna. Nie jest to pilne, na razie to są dywagacje. Plotery odpadają, one wiadomo są do grawerki albo do miększych rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znam tematyke , jesli chcesz wydajnie frezować w alu a pewnie w twardych gatunkach alu zapomnij o delikatnych ploterach ,nieda rady .......Jesli masz  takie założenia frezarka musi miec juz solidna konstrukcje stalowa ,nie musi byc z odlewow ale musi byc mocna .dlaczego ? chodzi o odchylenia freza podczas podczas pracy . frez podczas wchodzenia swoim ostrzem w material

nie może odchylac sie wiecej niz 0.03 mm i cala konstrukcja mechaniczna musi te sztywnosc utrzymac .inaczej frez bedzie sie slizgac po materiale i palic szybko.stare i aktualne zasady skrawania materialów sie klaniaja .

---------------

Piotr_1 .rozumem że poprostu szukasz informacji ,to masz od osoby ktora to przerabiała na swoich konstrukcjach .

-----------------------

moge tobie nawet podac jaka konkretnie wystemije tam siła przy której cala konstrukcja frezarki nie moze sie ugiac wiecej niz 0,03 mm ,jest to dla lekkich frezarek okolo 40 kg sily dzalajacej na frez .

Przy okazji ...Takich info nie dali by tobie nawet na najwiekszym forum cnc w Polsce ......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się. Kolega Seyv już też powiedział że jakość freza jest ważna dla jakości obróbki. Nie trudno się domyśleć że jeżeli ostrze nie wcina się w materiał prawidłowo, to postęp jego ruchu nie skutkuje swobodnym i pożądanym zagłębianiem się w materiał, tylko parciem narzędzia na materiał, blokującym ten ruch. A to "tępe" parcie słabego narzędzia powoduje odpychanie i powstawanie sił na narzędziu i sił reakcji w łożyskach i prowadnicach, a także wygięć korpusów, o ile są za mało sztywne, jest to zjawisko pasożytnicze i niepotrzebne i powoduje odchylenia, ale nie tylko odchylenia, mogą powstawać wibracje jeżeli sprzęt ma już duże luzy. Natomiast tak, delikatnego plotera odpuszczę, już mówiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idziesz dobrym tropem .przecietny frez na sztywnej frezarce przepracuje wiecej niz drogi frez na mało sztywnej konstrukcji ,sa wyjatki ale nie otym tu .

Napisałes ze odpuscisz delikatne ploterki i bardzo dobra droga szkoda pieniedzy twoich i nerwow .ja kupiłem frezarke 1700 kg .

=====

pisz co chcesz na tym robić ,pomoge w zakresie dobrego słowa .

-------------------

cad cam bo tez o tym pisale tu zapewne cisza na forum bo ludzie tu nie znaja dobrze tematu ...

PikoCnc .......wejdz na ich strone .sciagnij program i testuj. Ponadto jest to program nasz Polski i jest rewalacyjny na skale swiatowa .

 

====================================

tak panowie i panie w Polsce tacy ludzie jak My tworza  oprogramowanie unikalne na swiecie .

Powstrzymam sie od politycznych uwag ...

=============================================================

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ? Jak coś mi się zajawi to uderzę do Ciebie. Na razie jeszcze nie wiem czy będę miał na to czas nie mając pracownika. Póki co... są to dywagacje i marzenia na niedaleką przyszłość, na razie mam i będę miał mnóstwo pracy z elektroniką, także może lepiej zlecać jakieś rzeczy w zakładach obróbki. Wszystko z mechaniką i softem ogarnę bez problemu, jestem oprócz elektronika mechanikiem i mechatronikiem, projektuję 2D wektorowe i PCB też. Jak przyjdzie czas to i soft CAD CAM się też opanuje. Na razie tylko się przyczajam jaki jest na rynku sprzęt i ile to kosztuje. Ploter tnący do folii kiedyś kupiłem solidny, belgijskiej firmy Summa i chodzi jak złoto już 10 lat. Nic się nigdy nie popsuło i z niczym nie było problemów, ale kosztował swoje. Były dobrych firm o 1/3 tańsze. Aaa! Umiem toczyć na tokarce całkiem nieźle także obycie z metalem i posuwem automatycznym już mam. Wiem przynajmniej że same umiejętności to większość sukcesu, bo dobry tokarz na słabej tokarce zrobi lepiej niż kiepski na dobrej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.