Skocz do zawartości
IGNORED

„Easy listening” i nie tylko, historyjki o muzyce. Tylko dla amatorów :).


passer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem ostatnio opinię, że słuchanie muzyki bez wiedzy o niej, możliwie dużej, bez znajomości …..

Ponieważ nie chcę z tym polemizować nie dokończę tego zdania.

 

Chcę zaproponować, wpisujcie proszę ciekawostki/historyjki związane z Waszą muzyką, której słuchacie. Tej ulubionej, którą nie zawsze możecie umiejscowić w Historii Muzyki, określić styl i … czyli, którą słuchacie dla przyjemności zupełnie nie zastanawiając się nad jej pochodzeniem, stylem i innymi ważnymi teoretycznymi sprawami, takie easy listening.

 

 

Od zawsze słucham muzyki określanej Traditional New Orleans Jazz ( być może nie jest to jednoznaczne/właściwe określenie, ale sądzę, że zrozumiałe ? ).

Tak więc Dzielnica Francuska i gdzieś tam specjalne miejsce Preservation Hall i … Sweet Emma Barrett ( proszę nie włączać obrazu ). Dziwna, ekscentryczna pianistka. Samouk nie znający nut.

Występująca już w latach 20 ub wieku aż do śmierci w 1983. Resztę o tej postaci łatwo znajdziecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, passer napisał:

Przeczytałem ostatnio opinię, że słuchanie muzyki bez wiedzy o niej, możliwie dużej, bez znajomości …..

Ja mam zdanie odrębne.
Uważam, że sztuka powinna się bronić bez jakiejkolwiek wiedzy na jej temat.
Jeżeli obraz nie powoduje we mnie zauroczenia to nic nie pomoże wiedza, że autor  obciął sobie ucho.

Co do meritum.
Kiedyś spodobał mi się KORN na etapie "Issues".
Bardzo nawet.
Poczytałem o zespole i jakoś zaczęło mi się tego słuchać z mniejszą przyjemnością.
Ale wtedy byłem młodszy i jakoś bardziej się liczyłem z nastawieniem otoczenia:-(

Od tego czasu unikam pozyskiwania wiedzy o wykonawcach.
Tylko słucham. Zycie artystów mnie nie zajmuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Froju napisał:

sztuka powinna się bronić bez jakiejkolwiek wiedzy na jej temat

Tak. Bo to sublimat, esencja.

Tło to jedynie załącznik.

Katharsis czyli muzykoterapia jest niezależna od przyzwyczajeń kulturowych (vide : muzyka z różnych stron świata).

Muzyki nie musimy rozumieć. Odwołuje się do tego, czego w niej nie ma, ale po uruchomieniu wyobraźni dopowiadamy swoje skojarzenia. Nie każda jest tego warta.

Korn, czyli dawniej LAPD, jakoś mało mnie kręcił - wolałem/wolę: HBlockx, Guano Apes, nasze Blenders albo RHCHP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froju

A ja uważam ,że wiedza ( w jakiejkolwiek dziedzinie ) nie przeszkadza .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paryż, hotel Claridge, lata 30. zespół prowadzony przez basistę Louisa Vola, grający zapewne do tańca. W przerwach za kulisami muzycy grali sobie dla przyjemności. I tak powstał Quintette du Hot Club de France, rok 1934. Znaczącą rolę odgrywa w tym stowarzyszenie(?) Hot Club de France mające za cel propagowanie jazzu we Francji.

Muzycy:

Django Reinhardt – gitara

( w wieku 18 lat wskutek wypadku miał sparaliżowane 3 palce lewej ręki, w grze solowej używał tylko kciuka i palca środkowego)

Stephane Grappelli - skrzypce

Louis Vola – kontrabas

Joseph Reinhardt (brat Django) – gitara

Roger Chaput – gitara

Do dzisiaj na świecie jest wiele zespołów Hot Club of .... nawiązujących do tego pierwszego i muzyki Django Reinhardta

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka rozrywkowa, muzyka taneczna, tango. Tango to dwa „nurty”, taniec i muzyka. Choć ściśle ze sobą związane, to ich rozwój, zmiany są od pewnego czasu niezależne(?).

Początki to Buenos Aires, Montevideo, ale to akceptacja na początku XX w. Paryża spowodowała światową karierę.

Wśród kompozytorów (jest również Strawiński ? ) wybitną postacią jest Astor Piazzolla. Argentyńczyk, jako dziecko wychował się w Nowym Yorku. Tam dostał swój pierwszy bandeon.

Później grywał w orkiestrach tango w Buenos Aires, a następnie wyjechał do Paryża! na dalszą naukę. Jego kompozycje to tzw. „nuevo tango” (określenie to istnieje również w tańcu i jest niezależne).

Tango, ach, jak można tego nie słuchać?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka rozrywkowa, muzyka taneczna, walc. Tak, tak ..Wiedeń, Strauss (syn) i Nad pięknym modrym Dunajem, ale …

Jakiś czas temu, w trakcie spotkania, znajoma słuchając powiedziała, że dla niej walc to przede wszystkim ten utwór. Dla mnie też.

Walc nr. 2 - Dmitri Shostakovich, który był wielką (kompozytor) I tragiczną (losy) postacią w tragicznym czasie.

Chyba w ubiegłym roku kupiłem płytę “Hypothetically Murdered”. Muzyka napisana przez Szostakowicza w 1931 i zrekonstruowana (oryginalne zapisy zaginęły) przez Gerard McBurney w 1991. W 1999 r. odnaleziono jeszcze ok. 6’ 2 części, których na płycie nie ma. Posłuchajcie.

Muzykę chyba można zaliczyć do “łatwego słuchania”, ale ze względu na kompozytora warta trochę więcej uwagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Pierwszy dzień roboczy następnego roku, do pracy.

Być może to nie jest to "łatwa muzyka" ( autor wątku pewno mi wybaczy ), ale jakiż wspaniały wykonawca, jaka różnorodna muzyka, którą tworzy i gra:

Renaud Garcia-Fons.

Jeżeli nie znacie, posłuchajcie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

W marcu br. Pianstka wyda swoją kolejną płytę (amerykańska filia Decca Recordings)

Niby nic nadzwyczajnego, ale:

- swoją poprzednią płytę wydała 60 lat temu

- ma 97 lat

- jest ostatnią żyjącą uczennicą Rachmaninowa.

 

To Ruth Slenczynska.

Posłuchajcie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2020 o 09:46, passer napisał:

Muzyka rozrywkowa, muzyka taneczna, tango. Tango to dwa „nurty”, taniec i muzyka. Choć ściśle ze sobą związane, to ich rozwój, zmiany są od pewnego czasu niezależne(?).

Początki to Buenos Aires, Montevideo, ale to akceptacja na początku XX w. Paryża spowodowała światową karierę.

Wśród kompozytorów (jest również Strawiński ? ) wybitną postacią jest Astor Piazzolla. Argentyńczyk, jako dziecko wychował się w Nowym Yorku. Tam dostał swój pierwszy bandeon.

Później grywał w orkiestrach tango w Buenos Aires, a następnie wyjechał do Paryża! na dalszą naukę. Jego kompozycje to tzw. „nuevo tango” (określenie to istnieje również w tańcu i jest niezależne).

Tango, ach, jak można tego nie słuchać?!

Jednak " trochę " tej wiedzy o muzyce posiadłeś . A tak się zarzekałeś,że jest niepotrzebna .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby nie przeszkadzała w pełnej percepcji. U mnie ta wiedza musi być gdy tylko trafię na coś nowego, ciekawego. Jeżeli nie wpłynie na zachwyt muzyką to ta zostaje już ze mną na dłużej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedza nie przeszkadza. Jeśli się czymś interesujesz to samoistnie poszukujesz na temat tego zjawiska jakiejś wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Jednak " trochę " tej wiedzy o muzyce posiadłeś . A tak się zarzekałeś,że jest niepotrzebna .

I podtrzymuję swoją opinię.

Wiedza o muzyce, którą słucham nie jest mi potrzebna/konieczna, ale słuchanie muzyki często/czasami powoduję, że o czymś chcę się dodatkowo dowiedzieć.

6 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Wiedza nie przeszkadza. Jeśli się czymś interesujesz to samoistnie poszukujesz na temat tego zjawiska jakiejś wiedzy.

Wiedza (żadna) nigdy nie przeszkadza, czasami tylko boli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka, słuchanie, takie zwykłe amatorskie, to dla mnie emocje. Wiedza nie jest mi potrzebna. miałem kiedyś taki okres, że zupełnie nie interesowałem się tym kto ją wykonuje. Chyba jeszcze mi trochę z tego pozostało. Informacje o muzyce, szczególnie przekazywane przy bezpośrednich spotkaniach przez ludzi, którzy dużo na dany temat mogą powiedzieć są zupełnie odrębną sprawą.

Tak więc ( w uproszczeniu ), podoba mi się słucham, nie podoba się, to nie.

Dla uzupełnienia obrazu, podobnie jest z doborem/zestawieniem systemu audio, wybieram to co mi się podoba ( i stać mnie na to 🙂 ).

I na ten temat z mojej strony koniec.

Następny post - NEW FLAMENCO. Niby trochę wiedzy, ale to tylko pretekst (podoba mi się 🙂 )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez passer

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flamenco – zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące

muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania.

 

Hiszpania, lata 80 ub. Wieku. Muzyka flamenco rozwija się niezależnie. Okres ten uważany jest za początek:

 

„New flamenco (or nuevo flamenco) or flamenco fusion.... It combines flamenco guitar virtuosity and traditional flamenco music with musical fusion….”

 

Najważniejsza postać to Paco de Lucía.

 

Jest to chyba „konsekwencją” znacznie wcześniejszych działań takich muzyków jak Ramón Montoya, a głównie Carlos Montoya.

Ale to były odległe czasy. Tak więc czasy obecne, dokładniej pierwsza dekada obecnego stulecie i …. Kanada. Kanadyjski gitarzysta Jesse Cook, posłuchajcie jego rumby flamenco:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


 

(I tak jak napisałem, nie są to wyłącznie podróże po internecie. Wszystko zaczyna się od muzyki, którą słucham i mam.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Muzyka klasyczna, często nazywana muzyką poważną.

Nic więc dziwnego, że ku uciesze słuchaczy, a mam nadzieję i swojej własnej, zaczęto komponować muzykę lżejszą (muzyka lekka ). Ci wielcy również ( Mozart, Haydn ).

To były początki, później ….

Słucham tej muzyki przez całe życie – muzyka rozrywkowa.

W czasach nam znacznie bliższych, w latach „radia” ma swoją „golden age” ( połowa XX wieku ) i występuje jako „Light Music” ( BBC Light Program (1945–1967) – kanał radiowy nadający głównie ten rodzaj muzyki ).

Ma oczywiście inne nazwy i trochę inne „oblicza”, chyba najbardziej popularne to „muzyka rozrywkowa”. Popularna głównie w Wielkiej Brytanii i w USA. Oprócz całej masy orkiestr/zespołów grających muzykę rozrywkową powstały również i takie orkiestry jak np. Boston Pops Orchestra ( powstała w 1885 roku jako druga, popularna tożsamość Boston Symphony Orchestra (BSO) ).

 

I ciekawostka, tym razem fonograficzna. Firma Guild w latach 2004-2016 wydała serię płyt „The Golden Age of Light Music” ( Guild Light Music - 35 CD ).

Są to oryginalne nagrania z lat 30-60 ub. wieku, które zostały „Audio restoration and remastering by Alan Bunting”.

 

Mnóstwo oryginalnej muzyki topowych kompozytorów i znanych orkiestr tamtych lat.

 

 

To chyba mój ostatni post w tym temacie. Chciałem sprowokować Państwa do opowiedzenia o swoich doświadczeniach/refleksjach/zainteresowaniach wywołanych słuchaną przez Was muzyką.

Muzyka to emocje. Nie wiem czy przy tworzeniu, ale na pewno, dla mnie, przy słuchaniu. Chyba dla większości rodzaju ludzkiego :). Stąd też chyba powiedzenie, że jest uniwersalnym językiem człowieka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.