Jump to content
tanebo

Zmostkowamy single ended

Recommended Posts

Teraz, Kris_54701 napisał:

Ale to chyba każde z osobna namagnesuje się tak jak w układzie se

Właśnie po to jest ten pomysł.

Nie działają mi PM. Kontakt na maila (w moim profilu).

Już gdzieś o tym gdzieś pisałem, Sygnał w transformatorze PP zawsze przechodzi przez zero, bez względu na klasę pracy lamp mocy. Co powoduje oczywiście zniekształcenia słabych sygnałów, związane jest to z histerezą rdzenia, strumień magnetyczny osiąga stan zero.  W SE sygnał (strumień magnetyczny) nie osiąga stanu zero, rdzeń pracuje w liniowym zakresie swojej charakterystyki. Oczywiście sygnał na uzwojeniu wtórnym osiąga stan zero, ale nie ma to w tym wypadku większego znaczenia. W PP znaczenia ma to, że element nieliniowy, jakim jest rdzeń, musi startować od zera w każdym cyklu sinusoidy. W przypadku zapisu sygnału na taśmach magnetycznych, rozwiązano ten problem podając na głowicę  prąd podkładu. 

Jednak w przypadku wzmacniaczy PP problemy z histerezą rdzenia nie są jakoś bardzo dokuczliwe, na pewno dużo zależy od rodzaju rdzenia i stopów z jakich jest zrobiony.             

Edited by Roman_66094
  • Like 1

Amorfiki pod tym względem mają lepsze parametry. 

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

xavian

Mostkowy pp. Ma sens. W se łączenie równolegle daje dobre rezultaty i na pewno wyższą moc wzmacniacza.

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

6 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Mostkowy pp. Ma sens. W se łączenie równolegle daje dobre rezultaty i na pewno wyższą moc wzmacniacza.

Niektórzy są przeciwnikami równoległego łączenia lamp. Budowałem kiedyś klona Audio Note OTO SE 2x równolegle EL84. Porównywałem jak gra z pojedynczą lapą i łączoną równolegle, przy dopasowaniu oczywiście, przekładni transformatora. Wersja równoległa, moim zdaniem grała dużo lepiej. Wietnamczycy robią też wzmacniacze na naszych PCL86 po 2 równolegle na kanał. 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

7 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Takie rozwiązanie mostkowany SE mogło by mieć sens. 

Mostkowany se pod względem zniekształceń staje się pp i zamiast drugiej pojawia się trzecia harmoniczna. 

nagrywamy.com

1 minutę temu, przemak napisał:

Mostkowany se pod względem zniekształceń staje się pp i zamiast drugiej pojawia się trzecia harmoniczna. 

Dokładnie tak, to co można by osiągnąć w ten sposób, to zmniejszyć zniekształcenia związane z histerezą rdzenia. 

1 minutę temu, Roman_66094 napisał:

Dokładnie tak, to co można by osiągnąć w ten sposób, to zmniejszyć zniekształcenia związane z histerezą rdzenia. 

No właśnie, ale stracić lampowe ciepło 😉

nagrywamy.com

Tutaj próbka brzmienia naszych PCL86  POLAM 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zawsze piszę naszych, bo jak widzę zachwyt Azjatów, nad tymi lampami, no to trochę jestem dumny, że to nasza lampa. 

Podobno jest to lampa, która w odpowiedniej aplikacji, brzmi lepiej niż 300B

Myślę że to przesada, ale słyszałem PCL86 w zwykłym ale dobrze zrobionym SE i powiem że byłem zdziwiony.      

• Like 1

I jeszcze jedna próbka brzmienia POLAM PCL86 tym razem w PP.  My wyśmiewamy że lampa  śmieciowa a Azjaci robią takie fajne wzmacniacze na nich. 

Edited by Roman_66094

Pomimo całego mojego patriotyzmu wnioskuję, że na filmie ciężko jest ocenić brzmienie a na tle tanich chińskich lamp, PCL86 rzeczywiście może wypadać nieźle. Jednak nie czyni to z niej jakiejś wybitnej lampy. Być może w swoim budżecie i klasie możliwe jest zrobienie na niej ciekawego wzmacniacza ale hi-endu tu raczej nie będzie.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.