Skocz do zawartości
IGNORED

Wrażenia - Koda, Eltax universe, Tonsil


zwyk??ycz??owiek

Rekomendowane odpowiedzi

Często widzę na forum pytania pt. co sądzicie o ... ? Sam z nich korzystam więc podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Zastanawiałem się jakie kolumny wybrać, więc przez jakiś czas wędrowałem od salonu do salonu i testowałem kolumny 5.0 oraz 5.1.

Przedmiotem moich zainteresowań były właśnie Eltax Universe.

Oto moje wrażenia: po pierwsze mają mułowate brzmienie, ani tam basu ani sopranu, po drugie ich moc jest naprawdę mała, aby głośniej posłuchać muzyki wzmacniacz musiałbyć podkręcony prawie na max (testowałem na amplitunerze Yamaha).

Moim zdaniem te kolumny to masówka dokładana do wszystkiego, razem z tymi kolumnami testowałem nasze POLSKIE Tonsil fenix, i co? jak dla mnie wypadły lepiej, mają wiecej mocy, sopraniki cykają aż miło, sub może okazać się niezbędny bo bass jest taki dosyć szorstki. o subwoferze niemogę nic powiedzieć bo niesłyszałem go (choć krążą opinie, że jest słaby, no ale sam go dorwe i przetestuje), oprócz tego przyjrzałem się także wyższemu modelowi Tonsila - Maestro, tutaj jakość dźwięku przewyższa fenixa, dźwięk jest bardziej wyrazisty, obydwa zestawy Tonsila dają dużo sopranów, no ale z basem jest gorzej - sub może okazać sie niezbędny, w tym zestawie akurat testowałem suba i może być, choć przyznam że wolę gdy bas wydobywa sie z bezpośrednio z głośników, na tych tonsilkach naprawdę można poszaleć. Tosile testowałem na zestawie Denon. Oprócz tego testowałem jeszcze zestawy kolumn Koda w cenie do 1800zł ( średnie soprany, stonowana dynamika, znakomicie będą się nadawać do spokojnego słuchania, do szaleństw chyba niezabardzo - to nie ta moc), no cóż, napewno jest lepszy od Eltax Universe, choć moc jest również niezbyt wysoka.

Doszedłem do wniosku, że jeśli chce się kupić zagraniczne kolumny to trzeba na nie wydać minimum 2,5 tys zł,(z nielicznymi wyjątkami, mało znanych zachodnich firm, które chcą zabłysnąć) bo te tańsze to zwykłe pudełka z głośniczkami, jedyną alternatywą za rozsądną cenę są dla mnie właśnie nasze kolumny z Tonsila, ewentualnie te nieliczne zagraniczne wyjątki - jeden znam - M-Audio, w sumie należą do jednych z tańszych kolumn, ale jeśli ktoś lubi mięsiste brzmienie wypełnione basem i to bez potrzeby podłanczania suba to to jest właśnie to (szaleństwo wręcz zalecane, same gabaryty tych kolumn prowokują do tego - testowałem na zestawie Onkyo). Zaskoczyło mnie ich brzmienie - przykuło moją uwagę.

No, ale to wszystko kwestia gustu, mam nadzieję, że troszke komuś pomogłem moim postem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć bardzo fajny i jak dla mnie pomocny post sam przymierzam się do niedrogiego zestawu i brałem pod uwage wymienione przez ciebie zestawy miałem możliwość przez chwile posłuchać zestawu FENIX i tonsil MISTRAL który grał dla mnie o wiele lepiej zaproponowano mi połączenie fronty Mistral a sat i center Maestro II (podobno zastosowano w nich ten sam typ głośników) słuchałeś może tych Mistrali w wątku 6171 AKCJA-KODA str.2 zamieściłem zdjęcie Mistrali ale nikt mi nie odpowiedział to jest nowość tonsila może jeszcze nikt ich nie odsłuchiwał czekam na wszelkie informacje na temat MISTRALI. Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz kilku oszołomów i paru opłacanych redaktorków chyba nikt nigdy nie pisał że jakieś tanie Eltaxy pobiją bardzo drogie Tonsile- no właśnie, dlaczego bardzo drogie ? Ano jesli weźmiemy pod uwage fakt że kalkulacja cen jest zupełnie w Tonsilu, a inna u zagranicznej konkurencji wystawiającej tanioche w hipermarketach, wtedy wyjdzie że wspomniane Tonsile warte 2-3kzł są sprzedawane u nas w kraju za połowę ceny, natomiast plastikowe (przepraszam tekturowe) Eltaxy warte 500zł wyceniaja na 1500zł.

Ot i wszystko kto wie to wie, a kto nie chce wiedzieć się nie dowie.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początek, może coś napisze do wątku do drogich Tonsili. W salonie cały zestaw Fenix bez suba kosztuje 999zł, nowy zestaw na allegro pewnie jeszcze taniej, to chyba niejest drogo w porównaniu z innymi kolumnami, jedynie za wyższe modele trzeba wiecej zapłacić.

A teraz co do zestawu Tonsil Mistral. Ten produkt to faktycznie nowy model tej firmy, niesłyszałem go niestety, ale mam jeszcze broszurke i widzę że prezentuje się sensownie i wart jest odsłuchu.

Wiem, że niepowinienem tego pisać, ale to cytat z broszurki: "DOSKONAŁE, NIEZWYKLE CZYSTE I DYNAMICZNE BRZMIENIE ORAZ ZASKAKUJACO POTĘŻNY DŹWIĘK"

Hmm, może i być w tym racja, dla mnie ważne jest żeby kolumna niebyła szczelnie zamknięta jak puszka, a ten warunek spełnia, na dole ma otwór którymi może uchodzić dźwięk, dla mnie to jest argument sugerujący, że dźwiek może być potężny a nie zduszony.

Moc też ma wysoką, dane techniczne:

front: moc znamionowa 100w, moc max 250, impedencja 6 ohm

sat: moc znamionowa 20w, moc max 50, impedencja 8 ohm

center: moc znamionowa 40w, moc max 80, impedencja 8 ohm

 

Powinny być Ok, i ich moc i budowa wskazuje na to, cena pewnie niebędzie też najniższa.

No ale przed zakupem koniecznie trzeba je przesłuchać, sam widzę w internecie wiele ciekawych zestawów głośnikowych po ropzsądnej cenie, które bym kupił, ale niemogę bo niemam nawet możliwości ich przetestowania, a kota w worku niekupię :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie tonsila cena za cały zestaw Mistral 999 zł.a cena kolumny frontowej 349 zł. satelity mają tylko 1 głośnik szerokopasmowy a ccentral 2 takie głośniki dlatego propozycja zastąpienia ich sat i center MaestroII

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to czarna magia ale może na podstawie tych danych ktoś oceni ten zestaw a przedewszystkim kolumny frontowe czy teoretycznie to dobre rozwiązanie i zastosowano dobre podzespoły.

[obrazekLUKASZ-257229_1.gif] [obrazekLUKASZ-257229_2.gif]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-782-100009971 1170264224_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tonsile są ok.. ale chyba popadam własnie w wyklęcie większości forumowiczów. Posłuchaj też innych ja mamexellence .. ładnie grają. - cena nie za wysoka na allegro .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że to właśnie w cenie jest pies (tzn. Tonsil) pogrzebany. Tonsil robi dobry sprzęt ale cenami aspiruje do znacznie wyższej półki w której niestety nie znajduje nabywców. Sam kupiłem Kody tylko wyłącznie ze względu na cenę a chętnie bym dał zarobić polskiej firmie a nie chińczykom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzis ide odsluchac Tonsile Fenix i Mistral :) postaram sie opisac :).Odsluchiwalem juz Kody F51 i Amtech 506 ,Rubicony 26(te graly najlepiej z tych 3 testowanych ale cena za same przody tyle co za kpl Kody i Amtecha) a teraz czas na rodzime produkty ,posluchamy i zobaczymy.Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety cos w tym jest... niedawno ze znajomym byłem w charakterze "eksperta" posłuchać jakiegoś "promocyjnego" zestawu Yamaha + Eltax i to co usłyszłem to był koszmar. Wywlokłem go ze sklepu po 3 minutach zakazując nawet myślenia o tym badziewiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemens. Rozwiń proszę myśl, bo bardzo jestem ciekaw jak brzmi koszmar. Wiesz... ja też bywam w jakimś sklepie, też słucham jakiegoś sprzętu , jakichś kolumn czy jakichś dvd , albo oglądam jakieś telewizory. Ale skoro są to tylko jakieś, to nie wypowiadam się, bo skoro nie wiem co oglądałem czy słuchałem, to nie chcę robić sobie wstydu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych z całym szacunkiem do Twojego sprzetu,tych eltaxów discowery.Graja one fatalnie jak na swoja cene,sam ze ich słuchałem to wiem co jest grane.Jak posłuchałem z kumplem (był na kupnie)po tym odsłuchu Tonsili Fenix to poprostu były te tonsile przy eltaxach inna klasa brzmienia,od basu poprzez góre pasma!.I w koncu kumpel kupił KODY i jest bardzo zadowolony.W MM tez słuchałem z kumplem tych eltaxow z yamaha 440(w tym samym co klemens MM w Krakowie;) zapewne) i potem zaraz po nich Kenwooda z Magnatami,no i ponownie tonsilami.Kolejnosc taka:

 

1.Yamaha+ Tonsil

2. Kenwood + Magnat

3. yamaha+ eltax

 

ten ostatni to jakas pomyłka,a to zapewnoe za spawa eltaxów discowery..........

 

a ze postarałem sie o w miare przyzwoity odsłuch z rozstawieniem kolumny itd wiec dało sie jakos to porównac.Bylismy tez w top HI FI i tez eltax wypadł bardzo słabo.Tak wiec jesli miał bym brac taka budżetówke to duzo chetniej tonsila niz eltaxa.Naprawde szkoda pieniedzy na takie dudniace skrzynki bez wyrazu.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfan. Cz ja komuś polecam Eltaxy? Opanuj się chłopie, i słuchaj dalej najbiedniejszego modelu Kefa i wymyślaj jak Ci to wspaniale KD na tym śmiga , i w stereo słychać za plecami i w ogóle ....

PS jak słyszysz głosy za plecami to jest na to rada, chyba wiesz jaka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych_c

masz jakieś kompleksy człowieku ? zadrościsz elfanowi że ma Kef-y (i to wcale nie jest nabiedniejszy model tak dla wyjaśnienia) Wyraziłem tylko w dużym skrócie swoją opinię, a dźwięk był tak cienki że szkoda go opisywać, ale jak się upierasz to prosze bardzo: syntetyczne wysokie tony, brak basu, płaska średnica bez wyrazu, pusty kartonowy dźwięk... a to że nie pamiętam jaki to model (prawdopodobnie discovery ale pewien nie jestem) to dlatego że nie chciałem sobie głowy czyms takim zasmiecać... generalnie zniecheciło mnie to do marki Eltax moze niesłusznie ale sami są sobie winni jak taki badziew wypuszczają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemens i o to mi wlaśnie chodziło. Po to jest forum aby przytoczyć jak najwięcej za lub przeciw. Kompleksów nie mam bo niby dlaczego?

Pamiętaj jednak że Ty porównujesz te nieszczęsne Eltaxy bodajże do Celestiona, i tu masz jak najbardziej rację.

Ale jeśli ktoś chce kupić np. plastik jako całe KD to chyba już lepiej polecić te Eltaxy, nieprawdaż?

No i poza tym ta cena. Chyba trudno wymagać czegoś więcej za te pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych czy ja gdzies napisałem ze je polecasz?? wyraziłem swoja opinie na ten temat.A ze Ty sie z tym nie zgadzasz to juz inna sprawa.Napisałem wyrazie ze nie warte sa eltaxy swojej ceny,i lepsze sa od nich tonsile Fenixy a Ty piszez ze Eltaxy sa w swojej cenie dobrymi kolumnami.........troche sie pogubiłes,albo jak to zwykle bywa,(co mi sie tez zdarza, pomijajac tą dyskusje)jestes subiektywny poniewaz je posiadasz.Wiadome jest ze beda lepsze od kuchennych satelitek zamknietych w plastikowe puszki,no ale czy to jest sprzet?? bo dla mnie to zabawka........a my tu o pełnowymiarowym sprzecie chyba dyskutujemy.Tak wiec podałem swój typ w tej cenie,i nawet sie okazało ze nie jest to Koda tylko Tonsil.Nie mówie tez ze tonsile sa cudem na cudami,maja braki i to duze jesli by je porównac do czegos konkretnego,ale stosunek cena/jakosc jest duzo lepszy niz u tego nieszczesliwego eltaxa.

 

P.S a co do Kefów i Twojej opini o nich to pozwól ale tego nie skomentuje..........:)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfan . Ja się niepogubiłem. Ty za to niegrzecznie się wtrąciłeś, gdy zadałem pytanie Klemensowi. I od razu wjeżdzasz że MOJE Eltaxy to chała itd. Niebawem zmieniam sprzęt na Harmana i B&W. Ale nigdy nie powiem że Eltaxy to złe kolumny. Albo że Pionner to badziewie, bo to nieprawda. Ja byłem zadowolony w 100% z mojego sprzętu. A o to chyba chodzi. Co do Twoich Kef to sory ale wkurzyłeś mnie tym swoim wjazdem i stąd ta riposta.

I tak na marginesie, Universe są dużo gorsze od Discovery chociaż lepiej się prezentują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko Krzych,to ja Cie przepraszam za ten wjazd;).No i sie dowiaduje ze zmiana sprzetu,postepy postepy,gratuluje.Tylko moze nie na hk bo jeszcze pozar w domu bedzie albo "buczeć" zacznie tak ze muzyki nie posłuchasz na tym;)A mało awaryjne sa ampli....a zreszta,napewno wiesz jakie mam na mysli;).

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzych_c

Nie słuchaj elfana nic się nie zapali a buczenie słyszą tylko maniacy co z uchem przy głośniku siedzą zamiast muzyki słuchać :)

Z B&W seria 600 zagrają miodzio... znacznie lepiej od moich Celestionów (o Eltaxach nie wspominając)

 

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety w sklepie były kolumny ale nie było na czym odsłuchać :(

A odsluchałem te magnaty 990 i jakos nie zrobily na mnie wrażenia powiem nawet ze z tym kenwodem w mm zagrało to bardzo kiepsko.Z tych zestawow w MM wydawało mi sie ze najlepiej zagrał zestaw Onkyo 501+dvd 402 z kolumnami M-audio ,nie mogłem odsłuchac tego zestawu z Rubiconami i Koda F51 bo miedzy tymi glosnikami sie zastanawiam ,Koda zestaw 900 pln bez suba a Rubicon rt16 chyba 1450 a przody rt26 900 ale graja fajnie jak dla mnie najlepiej z testowanych ale to juz inna cena pow 1400 niestety:( wiec chyba nie ma co por. z zestawami do 900 pln bez suba oczywiscie.Więc stoię przed wyborem Yamaha 450 +dvd 550+kpl F51(moze ktos odsluchiwal taki zestaw i jak to gra ?? ) lub Onkyo 501 +dvd402+M-audio lub Koda fakt ten zestaw Onkyo jest troche starszy brakuje divx i pare innych ale gra naprawde fajnie.Pozdrawaim

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> kapelli

 

Napisz cos wiecej o Rubiconach RP16 z Y450. Ostatnio troche przerabialismy ten temat a mnie wlasnie zaproponowano do tego ampli RP16 (zastanawialem sie nad RT26)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.