Skocz do zawartości
IGNORED

Panasonic FC w zasilaniu - gdzieś jeszcze?


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wiemy, że kondy Panasonic FC dobrze sprawdzają się w zasilaniu, do filtracji. Stosunek cena/jakość bardzo dobry.

A co powiecie, jeżeli chodzi o część cyfrową (DAC) oraz analogową? Tu także ma szansę się sprawdzić? 
Wiadomo, są lepsze rozwiązania (np. ja lubię Audio Note Kaisei oraz Nichicon Muse ES) w sygnałówce, ale tu konkretnie chciałbym zapytać o zastosowanie Panasonic FC - dokładnie tych kondensatorów. 

Można je dostać jeszcze w Mouser - praktycznie dowolne pojemności, napięcia, etc. Bardzo bogata oferta.

W jednym ze starszych CD mam do wymiany około 40-stu kondensatorów. Zastanawiam się, czy po prostu nie "polecieć" całości na Panasonic FC, a może jedynie na wyjściu w preamie dać dwa kondki Elna Simlic II... Co o tym sądzicie?

Sprzęt nie jest wyczynowy, ale wymaga niedrogiego odświeżenia. Zależy mi jednak na jakości (bez przepłacania za Mundorfy, Audio Note, etc.).

Pozdrawiam,
Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba to niezłe muły. Z tym , ze Silmic jeszcze bardziej. Jak nie zależy Ci na kontroli basu i lubisz wypchniętą srednicę do granic krzykliwości to FC jest dla Ciebie. Silmic ma lepszą średnicę, ale bardziej mulący bas. Poszukaj zielonych Sanyo tych zwykłych nie z serii WG. Te powinny się sprawdzić w cyfrze nie wysuszają jak oscony. Nippon lxz lub lxy i te bym dał na zasilanie

Są jeszcze niebieskie Philipsy seria 136 na zasilaniu też ok

Jak bardzo chcesz Panasy to FM lepsze i małe pojemności z serii VR

W starszym CD nie szalej. Sprawdż pojemności i ESR. Niekoniecznie możesz sobie poprawić. w zyciu tak hurtem bym nie wymieniał. Powstanie jakaś wypadkowa i prawie z całkowitą pewnością to będzie krok w bok

Są miejsca w CD gdzie niekoniecznie low esr jest wskazany i na odwrót

Sterowanie serwem , focus i tu uważaj. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Oba to niezłe muły. Z tym , ze Silmic jeszcze bardziej. Jak nie zależy Ci na kontroli basu i lubisz wypchniętą srednicę do granic krzykliwości to FC jest dla Ciebie. Silmic ma lepszą średnicę, ale bardziej mulący bas. Poszukaj zielonych Sanyo tych zwykłych nie z serii WG. Te powinny się sprawdzić w cyfrze nie wysuszają jak oscony. Nippon lxz lub lxy i te bym dał na zasilanie

Są jeszcze niebieskie Philipsy seria 136 na zasilaniu też ok

Jak bardzo chcesz Panasy to FM lepsze i małe pojemności z serii VR

W starszym CD nie szalej. Sprawdż pojemności i ESR. Niekoniecznie możesz sobie poprawić. w zyciu tak hurtem bym nie wymieniał. Powstanie jakaś wypadkowa i prawie z całkowitą pewnością to będzie krok w bok

Są miejsca w CD gdzie niekoniecznie low esr jest wskazany i na odwrót

Sterowanie serwem , focus i tu uważaj. 

Ale wiesz co? Wymieniłem te największe pojemności w zasilaniu 4700uF, 2200uF, 1000uF na Panasonic FC i... naprawdę miło to zagrało - mówię o CD, czyli dźwięk z wbudowanego DAC''a. Nie ma zmulenia. A za to jest fajna faktura na średnicy - wybrzmienia, smaczki. A do tego średnica się ociepliła i vocale nie są wyostrzone, a łagodne i analogowe...

No powiem Ci, że nie wiem... czy to "zamulenie", czy raczej taki bardzo analogowy i przyjemny w odbiorze dźwięk... Bas - fakt, nie jest jakoś wybitnie trzymany za mordę, ale... schodzi nisko i stanowi fajne uzupełnienie całości pasma. Taka stara szkoła grania się pojawiła.

Sam nie wiem, czy wolę "wyczynowy" dźwięk Mundorfa M-lytic (techniczny i trochę bezduszny, ale perfekcyjny w timingu), czy właśnie te Panasy... Przyjemne, z dużą ilością parzystych harmonicznych zapewne. Ja tu jakoś nie czuję zbytnio "zmulenia", tj. dźwięk jest przejrzysty i nie mam wrażenia, że jakaś część pasma jest wycięta. A to lekkie podbicie średnicy akurat tu zrobiło wg mnie bardzo na plus...

Może to więc kwestia zawsze konkretnej aplikacji i testów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, lete napisał:

No powiem Ci, że nie wiem... czy to "zamulenie", czy raczej taki bardzo analogowy i przyjemny w odbiorze dźwięk... Bas - fakt, nie jest jakoś wybitnie trzymany za mordę, ale... schodzi nisko i stanowi fajne uzupełnienie całości pasma. Taka stara szkoła grania się pojawiła.

Widocznie FC są bardziej pod Twoje preferencje. Spróbuj FM w takim razie. Jak dla mnie to półka wyżej. Bas z lepszą kontrolą i taki fajny sznyt na średnicy. Cenowo mniej więcej to samo. Czyli tanie jak barszcz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.11.2020 o 23:27, Krzych 2 napisał:

Oba to niezłe muły. 

Raczej spotkałam się z tym ,że FC wyostrzają niż zamulają , ale wiele zależy od aplikacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Krzych 2 napisał:

Zamulają dół i wypychają wyostrzają średnicę

Mowa o blasku i życiu średnicy z zakresu gdzieś 3-5kHz. Takie widmo.

To mogą być pojęcia względne, nie wiem czy w idealnie "wyzerowanym klocku" i dobrze zaprojektowanym po prostu te pozostałe kondy jej nie wycofują, a FC nie jest właśnie równy. Tutaj jeszcze nie wiem, ale może tak być.

Na pewno trzeba uwzględnić że dajemy się nabrać na kondy klarujące górę i pogłębiające, upotężniające bas, ale to jest to samo co wycofanie średnicy. Wciągnięty brzuch i zaraz Schwarzeneger, ale to tak nie do końca.

Większość źle zaprojektowanych klocków trzeba wygaszać żeby je uspokoić i stąd może być potrzeba dziwnych kondów do audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, k4mil3k napisał:

Do zasilania możesz użyć jeszcze serii FR. Są lepsze niż FC, bliżej im parametrami do FM.
Ps: nie są złote ?

 

Tak FR też ciekawe i fakt lepsze od FC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.11.2020 o 22:10, lete napisał:

Cześć,

Wiemy, że kondy Panasonic FC dobrze sprawdzają się w zasilaniu, do filtracji. Stosunek cena/jakość bardzo dobry.

A co powiecie, jeżeli chodzi o część cyfrową (DAC) oraz analogową? Tu także ma szansę się sprawdzić? 
Wiadomo, są lepsze rozwiązania (np. ja lubię Audio Note Kaisei oraz Nichicon Muse ES) w sygnałówce, ale tu konkretnie chciałbym zapytać o zastosowanie Panasonic FC - dokładnie tych kondensatorów. 

Można je dostać jeszcze w Mouser - praktycznie dowolne pojemności, napięcia, etc. Bardzo bogata oferta.

W jednym ze starszych CD mam do wymiany około 40-stu kondensatorów. Zastanawiam się, czy po prostu nie "polecieć" całości na Panasonic FC, a może jedynie na wyjściu w preamie dać dwa kondki Elna Simlic II... Co o tym sądzicie?

Sprzęt nie jest wyczynowy, ale wymaga niedrogiego odświeżenia. Zależy mi jednak na jakości (bez przepłacania za Mundorfy, Audio Note, etc.).

Pozdrawiam,
Lete

Przetestuj sobie nichicon fpcap, to kondesatory hybrydowe, aluminiowo polimerowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na cyfrę nie ma obecnie nic lepszego a taki vitus stosuje ten typ kondow również w swoim topowym pre.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do setu kondensatorów napiszę tak. Bardzo sprawdza sie mix zielonych sanyo i Epcosów B41827. Sanyo są do kupienia na ebayu, ale Epcosów od jakiegoś czasu już nie ma. Sprawdziłem to w piątek w klubie KAiM w Warszawie. Moja ostro zmodowana Diora na CDM4/19 (monokit Philipsa) dzielnie się broniła w konfrontacji z MBL 1531. Oczywiscie hiendowy MBL grał lepiej, ale to nie była przepaść. Koledzy słuchali bite 3 godziny i nie odrzucało ich. Fajnie grało.

Sanyo dodają powietrza, a Epcosy faktury potęgi mają to coś, a to zwykłe low esr w wykonaniu przemysłowym

O jakimkolwiek zmuleniu mowy nie ma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Krzych 2 napisał:

A co do setu kondensatorów napiszę tak. Bardzo sprawdza sie mix zielonych sanyo i Epcosów B41827. Sanyo są do kupienia na ebayu, ale Epcosów od jakiegoś czasu już nie ma. Sprawdziłem to w piątek w klubie KAiM w Warszawie. Moja ostro zmodowana Diora na CDM4/19 (monokit Philipsa) dzielnie się broniła w konfrontacji z MBL 1531. Oczywiscie hiendowy MBL grał lepiej, ale to nie była przepaść. Koledzy słuchali bite 3 godziny i nie odrzucało ich. Fajnie grało.

Sanyo dodają powietrza, a Epcosy faktury potęgi mają to coś, a to zwykłe low esr w wykonaniu przemysłowym

O jakimkolwiek zmuleniu mowy nie ma

Na bogato, to robilbym tak, ze w zasilanie Mundorf M-lytic, a w analog AN Kaisei. Tylko to w przypadku dziesiatek kondensatorow mogloby np. podwoic szybko koszt bazy (np. Pioneer PD-30AE). Ale robiac sprzet na kolejne np. 10 lat (uznajac, ze bedzie sie korzystac z CD), mysle ze warto. Nie do konca jestem pewien, co dac w sekcji cyfrowej... Moze po prostu jakies neutralne Nichicon KZ lub Gold.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Krzych 2 napisał:

A co do setu kondensatorów napiszę tak. Bardzo sprawdza sie mix zielonych sanyo i Epcosów B41827. Sanyo są do kupienia na ebayu, ale Epcosów od jakiegoś czasu już nie ma. Sprawdziłem to w piątek w klubie KAiM w Warszawie. Moja ostro zmodowana Diora na CDM4/19 (monokit Philipsa) dzielnie się broniła w konfrontacji z MBL 1531. Oczywiscie hiendowy MBL grał lepiej, ale to nie była przepaść. Koledzy słuchali bite 3 godziny i nie odrzucało ich. Fajnie grało.

Sanyo dodają powietrza, a Epcosy faktury potęgi mają to coś, a to zwykłe low esr w wykonaniu przemysłowym

O jakimkolwiek zmuleniu mowy nie ma

Epcos to w sporej czesci spuscizna sikorel, super kondy. B41866 wyglądają ciekawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2020 o 16:15, lete napisał:

Na bogato, to robilbym tak, ze w zasilanie Mundorf M-lytic, a w analog AN Kaisei.

A co w KAISEI jest dobrego? Moim zdaniem są dobre do lampy, w tranzystorowych urządzeniach mocno odchudzają brzmienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2020 o 16:15, lete napisał:

Moze po prostu jakies neutralne Nichicon KZ lub Gold.

Po moich zmianach w Xonar ST z FG na KZ, to KZ zachowują charakter brzmienia FG, ale góra jest mniej ostra miejscami, przy głośnym słuchaniu, przyjemniejsza w odbiorze.  Moim zdaniem w tej cenie, bardzo dobry wybór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Jak wypada panasonic FR w porównaniu do FC?

Ten pierwszy ma dużo nizszy ESR i w teorii lepiej bedzie się sprawdzał w zasilaczach, tyle teoria... a brzmienie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FC to katastrofa. Wszystko jest lepsze od tego g... Sorki za taki ton, ale FC to recepta na "drący" nieprzyjemny męczący dźwięk. FR są spokojniejsze podobne do FM. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Krzych 2 napisał:

FC to katastrofa. Wszystko jest lepsze od tego g... Sorki za taki ton, ale FC to recepta na "drący" nieprzyjemny męczący dźwięk. FR są spokojniejsze podobne do FM. 

Piszesz o zasilaczach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Miałem krótki epizod ze stosowaniem ich zresztą bardzo dawno temu. Nie zdawałem sobie sprawy wtedy jak psują. Nie miałem porównania do innych , ale to czasy kiedy zaczynałem zabawe z DIY. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eltra ATS 361.

2x4700uF Panasonic HA na zasilaniu końcówki (oryg. 2x4700uF)

2x1800uF Panasonic FC na zasilaniu przedwzmacniacza (oryg. 1x2200uF)

1x1800uF Panasonic FC na zasilaniu przy samej końcówce mocy (oryg. 1x220uF).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Tak. Miałem krótki epizod ze stosowaniem ich zresztą bardzo dawno temu. Nie zdawałem sobie sprawy wtedy jak psują. Nie miałem porównania do innych , ale to czasy kiedy zaczynałem zabawe z DIY. 

Myślę, że to jest kwestia dopasowania konda do konkretnego układu, bo jak inaczej wytłumaczyć las FC w topowych streamerach cary?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie? Używajcie FC. Mam swoje o nich zdanie. Zawiodły mnie, więc unikam. FM i FR to zupelnie inna bajka. Nie wywołają skrzywienia, czy więdnięcia uszu. Szczególnie FM to taki bezpieczny wybór. Jak nie wiem co wsadzić pakuje FM i może nie być wybitnie, ale źle też nie będzie. Jak dla mnie pewniaki , na pierwsze uruchomienie w sam raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeczytałem wczoraj o tragicznych FC postanowiłem jakoś sprawdzić jakie one robią spustoszenie. Wrzuciłem kilka elektrolitów w pętlę NFB w szeregu z "dolnym" rezystorem, potem pod analizator i mam THD z różnymi kondensatorami, a co ważniejsze różne elektrolity dają różne THD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakoś FC wypadł najlepiej z tych tutaj...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapewniłeś takich samych warunków, bo masz na wykresie podane chyba typy w sensie pojemności i napięcie.

Silmic z ciekawości który? Stary ARS? Czy silmic II.

Silmic II to następny "kwiatek".

Wiarygodny test to uzycie dokładnie takich samych co do wartości kondów. To raz.

A dwa. Piszemy o zastosowaniu w zasilaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzych 2 napisał:

Nie zapewniłeś takich samych warunków, bo masz na wykresie podane chyba typy w sensie pojemności i napięcie.

Silmic z ciekawości który? Stary ARS? Czy silmic II.

Potraktuj to jako ciekawostkę. To nie jest nawet charakterystyka kondensatora, ale wpływ na ten konkretny układ, co w efekcie zastosowania danego kondensatora daje taki wykres.

Najlepiej potraktować to jaką sumę wszystkich kondensatorów, rezystorów, opampa, układu zasilania, więc z innym opampem byłyby jeszcze inaczej albo gdybym zmienił kondensator w zasilaniu, co pewnie za jakiś czas zrobię.

Nowy Silmic II.

Godzinę temu, Krzych 2 napisał:

A dwa. Piszemy o zastosowaniu w zasilaniu.

Przyjdzie czas i na zasilania, ale najpierw muszę tak dopracować układ, aby sam dawał mało zniekształceń, a jest tam trochę kondensatorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, EMiL napisał:

Krzychu,

Miales okazję użyć panasonic EB?

Nie. Najbardziej jestem wierny Epcosom puki jeszcze je mam. Panasonic FM i rzadziej FR. To z Panasów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Krzych 2 napisał:

Nie. Najbardziej jestem wierny Epcosom puki jeszcze je mam. Panasonic FM i rzadziej FR. To z Panasów.

Epcosy są duże, która serię tak lubisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.