Skocz do zawartości
IGNORED

Strojenie magnetofonów szpulowych studyjnych 1/4 cala


rollins
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak - na początek pytanie - czy ktoś się może orientuje z jaką dokładnością stroiło się kiedyś takie magnetofony? 0,5dB, może 0,2 dB?

Chodzi mi szczególnie o poziom między kanałami. Mam kilka magnetofonów - mają różne głowice motylkowe, dwuśladowe... 

Wszystkie nastrojone taśma wzorcową 

. Problem pojawia się w kompatybilności między nimi. Np. taśma naganiana na jednym magnetofonie - 1kHz OdB - kanały lewy prawy idealnie równo - odtwarzana na innym ma rozrzut mię∂zy kanałami 0,4 dB.

Wiem że w grę wchodzi wysokość taśmy - w sensie wysokość ustawienia głowic - jednak ja ustawię żeby było ok,  między 2 - to 3 już nie będzie ok.

Więc moje pytanie jaka była dopuszczalna rozbieżność - jak to się kiedyś robiło?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

o ile mnie pamięć nie myli to:

różnica poziomu między kanałami do 3dB

pole tolerancji zapis-odczyt do 5 dB

dotyczy kaseciaków.

co do szpulowych to sprawdzę jak znajdę instrukcję serwisową od KONCERTA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2020 o 12:08, rollins napisał:

Więc tak - na początek pytanie - czy ktoś się może orientuje z jaką dokładnością stroiło się kiedyś takie magnetofony? 0,5dB, może 0,2 dB?

Chodzi mi szczególnie o poziom między kanałami. Mam kilka magnetofonów - mają różne głowice motylkowe, dwuśladowe... 

Wszystkie nastrojone taśma wzorcową 

. Problem pojawia się w kompatybilności między nimi. Np. taśma naganiana na jednym magnetofonie - 1kHz OdB - kanały lewy prawy idealnie równo - odtwarzana na innym ma rozrzut mię∂zy kanałami 0,4 dB.

Wiem że w grę wchodzi wysokość taśmy - w sensie wysokość ustawienia głowic - jednak ja ustawię żeby było ok,  między 2 - to 3 już nie będzie ok.

Więc moje pytanie jaka była dopuszczalna rozbieżność - jak to się kiedyś robiło?

 

Z tego co pamiętam to w wiadomym studiu robiliśmy w miarę dokładnie - popatrz na V640, gdzie ma zero ? - tak myślę, że na pewno dokładniej niż +/-0,5dB. Tylko jak wiesz to były trzy takie same telefunkeny, co ułatwiało sprawę (wprawdzie strojone do różnych taśm, ale to zapis). Ale w wielośladzie odczyt też najdokładniej jak się dało. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rollins

0,4 dB odchyłki między kanałem, na obcym napędzie to dopuszczalny niezły wynik. Ja sprawdziłbym na obydwu napędach prowadzenie toru taśmy, czystość toru i dopiero wtedy ponownie pomierzył. Wystarczy że kalibracja jednego (decka) do drugiego będzie z nieznaczną odchyłką a wynik na końcu pokaże że są różnice - mimo że każdy z nich solo pracuje perfect  . Kalibrację dokonuje się trzykrotnie , po nagrzaniu i ze sprawdzoną taśmą ( w tym samym miejscu). Powinieneś mieć taśmę testową do ustawiania wysokości śladu . Natomiast różne głowice (producenci) mogą mieć nieznacznie inne szerokości śladów, a za tym także będzie istotne ustawienie tych śladów lub okaże się że jest żle prowadzona taśma . Przy  cztero-śladzie  zewnętrzny kanał zawsze będzie narażony na straty.

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głowice są nowe - udało mi się w końcu kupić - a właściwie zamówić w PHOTOVOX we włoszech... zobaczymy jak będzie z trwałością.

Nie wiedziałem, że są wzrocówki do ustawiania wysokości śladu. Masz jakiegoś linka - jak to wygląda?

taśmy wzorcowe oczywiście mam - ale z tymi różnicami między różnymi magnetofonowymi radzę sobie nagrywając generator w stereo na jakimś innym wzorcowym magnetofonie. Wzorcówka nagrana całym śladem nie pokaże minimalnych różnic w wysokości.

Po dłuższych zabawach doszedłem do różnic na poziomie 0,1 - 0,2 db miedzy kanałami - ale nie poddaje się:)

 

jjp - napisałeś różnica między kanałami 3dB - nie wiem gdzie ale to na pewno nie w magnetofonach studyjnych....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy magnetofony studyjne, Telefunken i dwa Studery. Każdy z nich był kalibrowany przez tego samego człowieka na tym samym sprzęcie zgodnie z procedurami z instrukcji serwisowych. Magnetofony są całkowicie ze sobą kompatybilne tzn. co nagram na jednym odtworzę prawidłowo na pozostałych dwóch, dla każdej sztuki.

I tak musisz zrobić. Poprawnie skalibrować każdą sztukę. Zaczynając od mechaniki i toru prowadzenia tasmy, skończywszy na elektronice i kalibracji elektrycznej.

W dniu 4.12.2020 o 10:15, rollins napisał:

radzę sobie nagrywając generator w stereo na jakimś innym wzorcowym magnetofonie.

I to jest błąd bo nigdy nie masz pewności czy ten magnetofon jest wzorcowym.

Taśmy kalibracyjne należy kupić, niestety nie należą do najtańszych. Każda ich kopia to odstęp od wzorca. To tak jak byś kopiował metrówkę zakupioną w markecie. To juz nie będzie jeden metr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pmcomp napisał:

 

I to jest błąd bo nigdy nie masz pewności czy ten magnetofon jest wzorcowym.

Taśmy kalibracyjne należy kupić, niestety nie należą do najtańszych. Każda ich kopia to odstęp od wzorca. To tak jak byś kopiował metrówkę zakupioną w markecie. To juz nie będzie jeden metr.

ale wzrocówki mam - to nie o to chodzi - wzorcówka jest nagrywana całą szerokością taśmy - nie ustawisz na niej poprawnie wysokości głowicy - bo będzie prawie zawsze dobrze.

 

strojenie to jedno, a ustawianie głowic przy wymianie to drugie.

 

 

co do Twoich magnetofonów - nagraj na jednym z generatora 1kHz OdB i odtwórz na innych mierząc miernikiem - zobaczysz jakie masz różnice... na muzyce tego nie usłyszysz ani nie zobaczysz.

 

co do kalibracji - to nie jest proces jednorazowy tak na marginesie - tylko trzeba go powtarzać cyklicznie - i jeśli używasz magnetofonów a nie tylko stoją - to stosunkowo często.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rollins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rollins napisał:

 

 

co do kalibracji - to nie jest proces jednorazowy tak na marginesie - tylko trzeba go powtarzać cyklicznie - i jeśli używasz magnetofonów a nie tylko stoją - to stosunkowo często.

 

To prawda.

 

A odpowiadając na Twoje wcześniejsze stwierdzenie ... moje maszyny kalibrują ludzie którzy się na tym znają, a ja im za to płace pieniądze. A swój czas poświęcam na to co lubię, na słuchanie muzyki, a nie pomiary miernikiem.

? 

 A skoro na muzyce nie usłyszę to sie nie przejmuję ? .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2020 o 10:15, rollins napisał:

Nie wiedziałem, że są wzrocówki do ustawiania wysokości śladu. Masz jakiegoś linka - jak to wygląda?

Ja się z takim czymś nie spotkałem, Wszystkie taśmy testowe są nagrywane całą szerokością, teraz nowe wynalazki ludzie sprzedają nagrywane na zwykłych magnetofonach, ale to "marna podróba". Wysokość głowicy to chyba na oko się ustawia  albo na pomiar mechaniczny bez taśmy(tak samo jak kąt głowicy "prostopadły do taśmy"), w dwuśladzie między śladami są dość duże odległości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

w dwuśladzie między śladami są dość duże odległości.

są duże ale bez problemu na oko - to da się zrobić 0,4 db różnicy między kanałami na różnych zestawach głowic (magnetofonach) ?

tzn. nagranie na Studerze na zwykłych głowicach dwuśladowych a potem przeniesienie na głowice motylkowe np. na Telefunkenie - różne są te duże odległości wtedy:)

 

dlatego też mnie tak zdziwiła ta taśma do ustawiania wysokości głowicy... nigdy nie widziałem czegoś takiego.

Prawdziwe wzorcówki cały czas robi MRL (pełnośladowe), można też kupić na ebay z epoki... ale trzeba polować.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, rollins napisał:

są duże ale bez problemu na oko - to da się zrobić 0,4 db różnicy między kanałami na różnych zestawach głowic (magnetofonach) ?

tzn. nagranie na Studerze na zwykłych głowicach dwuśladowych a potem przeniesienie na głowice motylkowe np. na Telefunkenie - różne są te duże odległości wtedy:)

No ale zapisująca ma przecież szerszy ślad niż odczytująca, więc i tak odczytujaca czyta praktycznie "z całej szerokości"... Chyba problem nie w wysokości głowicy tylko w zwykłym strojeniu - w każdą sobotę niejednokrotnie na kacu rutynowo trzy wąskie i wieloślad robiliśmy z palcem w d, a teraz to wiedzą tajemna czy wręcz czarna magia - jakby mnie tak postawić, to nie wiem, czy bym zrobił ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, przemak napisał:

No ale zapisująca ma przecież szerszy ślad niż odczytująca,

rozumiem, że masz na myśli głowicę dwuśladowe i motylkowe? bo te same mają tą samą szerokość.

Zanim zamówiłem dostałem oprócz parametrów "elektrycznych" też rysunki do pomiarów mechanicznych czy bedą pasować. zarówno retro i rec są takie same

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a tak na marginesie to zamówiłem także coś co dla mnie zrobili -głowice 2 śladowe na 1 cal. Zobaczymy - jeszcze nie montowałem - jakie będą możliwości tego:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rollins napisał:

zarówno retro i rec są takie same

Dziwne. W takim razie źle zapamiętałem albo coś pomyliłem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.