Skocz do zawartości
IGNORED

Arcam SA30 vs Hegel H120 ?


MacP

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do Branży oraz tych, którzy słuchali (niekoniecznie do teoretyków, którzy nie słuchali, ale swoje wiedzą ? )

Jak się mają brzmieniowo te dwie, trochę funkcjonalnie i cenowo podobne integry z DAC i streamerem? Istotna jest dla mnie naturalność i paleta barw oraz scena. Dynamika, potęga basu itp. ma znaczenie drugorzędne. Raczej jazz, muzyka akustyczna, wokal, często z Tidala hi-fi. Teraz trochę trudniej z odsłuchami, no i pewnie nie od razu uda się znaleźć sklep, gdzie da się takie dwa klocki podłączyć. Przy okazji ciekawy przykład dość skrajnej rozbieżności w recenzjach Arcama SA30. Nie nabijam się, rozumiem różny sprzęt towarzyszący, subiektywne wrażenia itp. Ale to pokazuje też jak mało można wywnioskować z recenzji... W opiniach o Heglu rozbieżności są dość podobne, jedni chwalą doskonałą stereofonię, inni uważają że jest przeciętna (co ciekawe, w przypadku SA30 jej pochwały są raczej wspólne dla wielu opinii, coś musi w tym być!).

"Wysoka góra jest ciepła i jest jej mniej niż z innymi wzmacniaczami. Jeśli lubimy dużo góry, jeśli jej energia jest dla nas najważniejsza, to będzie oznaczało, że SA30 nie jest dla nas. [...] Dół pasma jest za to mocny, wysycony i gęsty. Nie jest punktowy, ani też zbyt konturowy, to nie ten typ. [...] Najważniejszym zakresem jest środek pasma. [...] To nie jest selektywny dźwięk" (Highfidelity)

"Bas – szybki, odpowiednio precyzyjny i konturowy" (Audiomuzofans)

"Faworyzowane są skraje pasma [...] Wysokie tony odebrałem jako czyste, bez oznak zapiaszczenia, a do tego świetnie rozciągnięte w kierunku najwyższych dźwięków (tzw. powietrze). Jak na wzmacniacz w tej cenie, wyborna jest także ich rozdzielczość." (Audio-Video)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza różnica to Dirac Live w Arcamie, który w zależności od akustyki pomieszczenia, może zrobić "małą" rewolucję in plus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jan Żak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jan Żak napisał:

Najważniejsza różnica to Dirac Live w Arcamie, który w zależności od akustyki pomieszczenia, może zrobić "małą" rewolucję in plus.

Korzystałem z dość podobnej korekcji w Lyngdorfie 2170, i po  wielu ekspperymentach, kilku cyklach pomiarów, nieskończonym przełączaniu, w końcu słuchałem "direct".  ? Nie wiem, coś mi w tym nie do końca pasowało, dźwięk niby obiektywnie był poprawniejszy, nic nie dudniło, ale zarazem stawał się odrobinę nienaturalny, ujednolicał nagrania pod pewną sztancę. Wolałem ten mniej poprawny ale prawdziwszy. Niemniej chętnie bym sprawdził, jak to zrobił Arcam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MacP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie używam DL z NADem C658 i powiem szczerze, że nie wyobrażam juz sobie nie korzystania z tego systemu. Przymierzałem się do ARCAMA SA30, ale dopiero wchodził na rynek i ciężko go było wypozyczyć, aczkolwiek sprzdewca z zaprzyjaźnionwegio sklepu bardzo go zachwalał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli szukasz brzmienia naturalnego delikatnie ocieplonego to zdecydowanie stawiałbym na Arcama SA30. Hegel zagra dynamiczniej z szybszym basem i ostrzejszą górą pasma, średnica w porównaniu do Arcama będzie niestety wycofana. 
Warto zwrócić jeszcze uwagę na hybrydę Haiku Audio Bright MK5, która brzmi naturalne z ocieploną średnicą i szczegółową ale nie natarczywą górą. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie powiedzial ze nowe Hegle jak H120 graja ostro, ani tym bardziej sucho. Przede wszystkim na Heglu dostaniesz piekna scene stereo i budowanie jej wglab. Ciezko uzyskac tak dobry efekt u konkurencji w podobnych pieniadzach. 

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem H90 i dość miło wspominam (choć DAC był w nim średni), spodziewam się że H120 jako sam wzmacniacz brzmi dość podobnie, czyli oczywiście b. dobrze. Ale na razie dam szansę Arcamowi, recenzje też chwalą jego przestrzeń, DACa, a funkcjonalność ma nieco lepszą (przede wszystkim Chromacast, korzystam np. z serwisu Idagio, który streamuje przez to z jakością hi-fi). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MacP napisał:

Miałem H90 i dość miło wspominam (choć DAC był w nim średni), spodziewam się że H120 jako sam wzmacniacz brzmi dość podobnie, czyli oczywiście b. dobrze. Ale na razie dam szansę Arcamowi, recenzje też chwalą jego przestrzeń, DACa, a funkcjonalność ma nieco lepszą (przede wszystkim Chromacast, korzystam np. z serwisu Idagio, który streamuje przez to z jakością hi-fi). 

H120 ma lepszy dac (z osobnym dla niego zasilaniem nawet) i lepiej działa w nim streamer ?

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SA30 i polecam. Ma te cechy które autor wątku wymienił. Jeden z lepszych wzmacniaczy w tej klasie, jeśli chodzi o budowanie sceny, również wgłąb. Dynamika i potęga dobrze kontrolowanego basu gratis ?

Dirac Live to nieoceniony dodatek. Ja nie wyobrażam sobie już systemu bez podobnej korekcji. No chyba, że miałbym dedykowane pomieszczenie ze świetną adaptacją akustyczną ?

Ale wiadomo - co kto lubi. W każdym razie lepiej to mieć, niż nie mieć ?

Ale żeby nie było zbyt kolorowo - na razie jeszcze jest parę bugów w sofcie. Nic, co by było wielkim problemem i uniemożliwiało normalne korzystanie ze wzmacniacza, ale błędy są. Podobno w ciągu najbliższych tygodni ma być nowy soft, który rozwiązuje większość (a może i wszystkie? ? ) problemów. 

W każdym razie właśnie siedzę i słucham sobie z przyjemnością ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na SA30 i jak na razie jestem zadowolony. Soft istotnie nie jest najlepszy, ale można go zignorować, dzięki obecności Google Cast i UPNP da się używać bardzo wielu alternatywnych programów do wszystkiego i działa to bardzo dobrze. Gra dość równo, może stąd rozbieżność recenzji? W jasnym systemie podkreśli górę, w ciemniejszym dół i środek. W każdym razie gra bardzo przyjemną, naturalną barwą i kreśli sporą scenę. Chyba lepszą niż ta, którą pamiętam z Hegla H90 (zakładam, że w H120 nie będzie szokująco lepsza, sekcja mocy jest b. podobna). Ma trochę "przerośniętego" pilota, ale z lampeczkami ? i bardzo funkcjonalnego. Wreszcie nie muszę sięgać po telefon za każdym razem, gdy chcę przeskoczyć ścieżkę (Hegel ma b. skromne funkcje na pilocie). Połączyłem to z dość neutralnymi głośnikami Boston M340, które właśnie sprzedaję i tam dźwięk był dynamiczny i bardzo selektywny, mogło być nieco za dużo góry. Trochę lepsze barwowo okazały się Audium Comp 5, obawiałem się dźwięku zbyt delikatnego z przydymioną górą (tak ją odbierałem kiedyś na Comp 3), ale o dziwo jest jej dokładnie w sam raz, niczego nie brakuje.

No i wielkie pochwały należą się systemowi Dirac. Mam trudny akustycznie, słabo wytłumiony pokój, zawsze coś się w nim wzbudza, podbija, przez pewien czas miałem Lyngdorfa 2170 ale jego RoomPerfet mnie nie zachwycił. Poprawiała się kontrola basu i ogólna przejrzystość, ale np. nie scena, dość w tym wzmacniaczu płaska. I pojawiało się coś lekko nienaturalnego, często przełączałem się w tryb "direct" i przy nim zostawałem, mimo paru niedostatków akustycznych. W przypadku Diraca na SA30 poprawie uległo kilka aspektów, w tym zdecydowanie lepsze uporządkowanie sceny. Problemy z basem przestały istnieć; Audiumy pokazują go dość specyficznie, ale po korekcie stał się bardzo przyzwoity (choć nie "sejsmiczny"). Jedyne do czego można się przyczepić w takim systemie to selektywność, która może budzić wątpliwości w specyficznych warunkach - np. w bardzo szybkich partiach muzyki fortepianowej dźwięki odrobinę się zlewają (na kolumnach Boston - mniej, podejrzewam że wysoki "damping factor" Hegla też dałby tu pewną przewagę może nieco lepiej napędzając Comp 5), ale nie jest to dyskwalifikujące. W akustyce wielu sal koncertowych efekt jest podobny, tylko mocno czyszczone nagrania studyjne pokazują ten instrument bardziej selektywnie.

W sumie to b. udany model, chociaż niezbyt może ładny (Hegle w swojej ascetycznej prostocie są jednak ładniejsze). Dość "plastikowe" wrażenie ze zdjęć trochę niweluje masa wzmacniacza, która w bezpośrednim z nim kontakcie powoduje nagły przyrost szacunku ? Wyświetlacz jest siermiężny (no mogli się lepiej postarać w tej cenie, w XXI wieku, serio..., ale o dziwo całkiem funkcjonalny, pokazuje co trzeba, nawet wyraźne (scrollowane) tytuły tracków, głośność, można go wyłączyć. To wzmak o świetnej funkcjonalności, prawie niczego mu nie brakuje. No może poza wejściami USB i bluetooth, to dziś standard nawet w tańszych urządzeniach, brak też natywnej obsługi DSD ("po sieci" dokonuje się konwersja na PCM i gra w każdym razie), chociaż chip ES9038 (bardzo tu dobrze zaimplementowany) to obsługuje.

Jedyny poważniejszy "bug" jaki mi się objawił (ktoś też to zauważył?) to dziwne zniekształcenia na plikach jednej gęstości: 96/24. Czasem grają poprawnie, a czasem pojawia się silne brumienie. Co ciekawe tylko w trybie UPNP, te same pliki odtwarzane poprzez Chromecasta grają dobrze. Nie jest to też kwestia łącza (jest b. dobre, po kablu) i gęstsze pliki 192 grają idealnie. To się dzieje zarówno na lokalnych flacach, jak i na Tidalu MQA o tej częstotliwości i tylko tej. Może nowy firmware coś poprawi...
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MacP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MacP napisał:

Gra dość równo, może stąd rozbieżność recenzji? W jasnym systemie podkreśli górę, w ciemniejszym dół i środek.

To na pewno też, ale w SA30 możesz wybrać jeden z 7 filtrów DACa i to też zmienia sposób, w jaki wzmacniacz gra.

Ja np. gram na minimum phase slow roll off. Fabrycznie jest ustawiony apodizing.

24 minuty temu, MacP napisał:

No i wielkie pochwały należą się systemowi Dirac.

Tak jak pisałem - ja nie wyobrażam sobie już grania bez tego (lub podobnego) systemu ?

25 minut temu, MacP napisał:

Wyświetlacz jest siermiężny (no mogli się lepiej postarać w tej cenie, w XXI wieku, serio...

Wygląd to kwestia gustu, mi np. podoba się bardziej niż Hegle ?

Jakość wykonania naprawdę dobra. Zdjęcia to zdjęcia, a na żywo nie tylko masa wzmacniacza sprawia wrażenie solidności.

Jeśli chodzi o wyświetlacz, to pewnie mogliby zastosować LCD, ale... To tylko bajer. Nie potrzebuję widzieć okładki na malutkim wyświetlaczu. Zobacz jak wygląda wyświetlacz w ST60. Tutaj jest wyświetlacz dot matrix OLED, który ma tą wielką zaletę, że jest bardzo czytelny nawet z dużej odległości. Okładkę mogę obejrzeć na telefonie, włączając muzykę ?

BT i USB mi nie brakuje, ale to kwestia potrzeb. Używam streamingu i mam Roona, z którego wszystko leci po sieci. Nie potrzebne mi USB. BT... cóż, i tak wszystko z telefonu mogę puścić przez UPNP, Chromecast itp. więc też nie widzę takiej potrzeby ?

Ale tak jak mówię - zależy od potrzeb.

29 minut temu, MacP napisał:

Jedyny poważniejszy "bug" jaki mi się objawił (ktoś też to zauważył?) to dziwne zniekształcenia na plikach jednej gęstości: 96/24.

To jest znany bug. Arcam podobno już go rozwiązał, tylko nie wypuścili jeszcze nowego softu. Podobno ma być w grudniu, zobaczymy.

SA30 dzieli soft z nowym streamerem ST60 i oba mają mieć certyfikację Roon. Możliwe, że wstrzymują się z wypuszczeniem nowego softu, żeby tym razem dokładniej go przetestować i być może zamknąć sprawę certyfikacji.

W każdym razie ten konkretny bug Arcam obiecał rozwiązać w następnym sofcie, który ma być "soon"...

Jeżeli bardzo Ci to przeszkadza, to można wrzucić poprzedni oficjalny soft, 521. Tam tego buga nie było. Tylko wtedy trzeba zablokować automagiczne aktualizacje.

Gratuluję zakupu - naprawdę dobry klocek w swojej klasie, o czym już się chyba przekonałeś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerny komentarz. To 96/24 aż tak mi nie przeszkadza, poczekam na update. Roona wolę omijać, w którejś recenzji pisali nawet zresztą że po Roonie gra jakby gorzej niż bez niego, ale ten system nie jest mi niezbędny, na razie mam wszystko czego potrzebuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem w Roona głównie ze względu na łatwość obsługi. 

Nie znam podobnie wygodnej aplikacji UPNP, a przez Chromecast jakość jest gorsza i nie działa MQA.

Ale liczę po cichu, że Arcam dorzuci do SA30 Tidal Connect. Jak tak się stanie, to być może z Roona zrezygnuję. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zaniepokoiłem tym Arcamem. Także rozważam kupno któregoś z dwóch tu wymienionych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, ile osób aż tak nienawidzi pilotów, by podchodzić do wzmacniacza i naciskać jeden z dziewięciu (!) guziczków pod wyświetlaczem. ? Z powodzeniem mogłoby ich nie być, za to wyświetlacz mógłby być o tyle większy. Koszt materiałowy praktycznie żaden, a liczba i jakość informacji mogła być o niebo lepsza. Nie pojmę projektantów takich urządzeń....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MarkM napisał:

Trochę się zaniepokoiłem tym Arcamem.

Jeżeli chodzi Ci o problemy z softem (bo chyba tylko tutaj są zastrzeżenia), to moim zdaniem nie ma czym.

Ale jeżeli możesz się wstrzymać kilka tygodni, do czasu aż nowy soft będzie dostępny (może być jutro, a może być po świętach...), to się wstrzymaj dla pewności i wtedy będziesz wiedział. Większość problemów powinna być wtedy rozwiązana.

Brzmieniowo to na pewno super urządzenie w swojej klasie. Nie najlepsze, bo chyba lepszy jest Naim Uniti Atom, ale za to Arcam ma Diraca, co oznacza że w większości normalnych pomieszczeń Arcam zagra jednak lepiej.

7 minut temu, MacP napisał:

Ciekaw jestem, ile osób aż tak nienawidzi pilotów, by podchodzić do wzmacniacza i naciskać jeden z dziewięciu (!) guziczków pod wyświetlaczem.

Kwestia gustu. A pojmujesz projektantów używających analogowych potencjometrów bez silniczka i bez zdalnego sterowania? Bo cały czas się takie zdarzają ?

To kwestia gustu i jakichś założeń firmy. Moim zdaniem jakiś sposób sterowania z panelu powinien być. Jeżeli nie przyciski, to musiałby być dotykowy wyświetlacz, drugie pokrętło, cokolwiek. Dotykowy wyświetlacz nie byłby taki czytelny jak ten, a drugie pokrętło nie pasowałoby do estetyki wymyślonej przez jakiegoś projektanta.

Na szczęście na rynku jest wybór i zawsze można kupić takiego NADa M10, który nie ma żadnych przycisków ?

Tak jak mówiłem - mi tak się ten Arcam podoba. Chociaż NAD podoba mi się trochę bardziej, ale ja jestem gadżeciarz - M10 nie uzyskał akceptacji drugiej połowy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda. Dla mnie brak odtwarzania z USB i bluetootha jest bardzo istotny, a więc wykreślam Acrama z mojej listy zakupów. Zainteresował mnie NAD M10. Niestety ale brak pilota w zestawie dyskwalifikuje ten klocek. Przecież nie będę za każdym razem odblokowywał smartfon, chcąc natychmiast ściszyć dźwięk. To jakiś żart, urządzenie za 11.000 zł. bez pilota, to tylko producenci audio mogli coś takiego wymyślić. Na przysłowiowym "placu boju" został jeszcze Naim Atom, Hegel H120 i Lyngdorf TDAI 1120. Tsza będzie postudiować internety?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MarkM napisał:

Zainteresował mnie NAD M10. Niestety ale brak pilota w zestawie dyskwalifikuje ten klocek.

Nie do końca. Wydając 11 000 zł na urządzenie, większej różnicy nie zrobi jak dokupisz za niecałe 300 zł dedykowanego pilota - Bluesound RC1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fragment opisu: "Wszechstronność RC1 zwiększa również możliwość obsługi kompatybilnych z BluOS produktów siostrzanej marki NAD Electronics – kompatybilne z pilotem zdalnego sterowania są urządzenia takie jak m.in. cyfrowy odtwarzacz muzyczny Masters M50.2, wzmacniacz strumieniowy BluOS Masters M10, DAC/odtwarzacz sieciowy BluOS C 658 (dostępny wkrótce) i cała gama urządzeń z serii Custom Install. Modele zgodne z BluOS to te urządzenia, w które fabrycznie został wbudowany system BluOS."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że to jednak wqu...ce rozwiązanie, aby jeszcze dodatkowo kompletować urządzenie. A co z odbiornikiem iR /pilot/,  którego ten NAD nie ma, który też trzeba dodatkowo zakupić ? Na pocieszenie, jest za to w komplecie genialna ściereczka do wycierania tego klamota ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MarkM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarkM napisał:

Wielka szkoda. Dla mnie brak odtwarzania z USB i bluetootha jest bardzo istotny, a więc wykreślam Acrama z mojej listy zakupów. Zainteresował mnie NAD M10. Niestety ale brak pilota w zestawie dyskwalifikuje ten klocek. Przecież nie będę za każdym razem odblokowywał smartfon, chcąc natychmiast ściszyć dźwięk. To jakiś żart, urządzenie za 11.000 zł. bez pilota, to tylko producenci audio mogli coś takiego wymyślić. Na przysłowiowym "placu boju" został jeszcze Naim Atom, Hegel H120 i Lyngdorf TDAI 1120. Tsza będzie postudiować internety?

BluOS który obsługuje NADa ma ciekawą funkcję uczenia się poleceń z dowolnego pilota poprzez aplikację (przynajmniej w urządzeniach takich jak Bluesound Node, ale pewnie w M10 też, warto się upewnić). Można kupić jakiegokolwiek pilota, za 10 zł zamiast 300 i przypisać jego funkcje do czego się chce.

Też rozważałem wymienione urządzenia, a Lyngdorfa (wyższego 2170) jak wspomniałem - miałem i wg mnie nie umywa się dźwiękowo i funkcjonalnie do Arcama, może poza urodą ? Jeśli 1120 brzmi podobnie to nie wiem, czy warto, wiele zależy oczywiście od głośników i osobistych preferencji. Na początku Lyngdorf mi się podobał, ale z czasem brzmienie zacząłem odbierać jako nieco kliniczne i mało plastyczne, z prawdziwą ulgą wróciłem do końcówki na modułach Hypex NCore, którą chciałem z tym Duńczykiem "zdradzić". Po podłączeniu Arcama chęć zdrady powróciła, chociaż zalety obu konstrukcji, zwłaszcza połączenie plastyczności z muzykalnością są bardzo porównywalne.

Atom to 40W (Arcam - 120). Oczywiście recenzenci rozpływają się nad cudownymi "watami Naima" które rzekomo wbrew prawom fizyki działają tak, jakby każdy wat był czterema watami, ale ja bym sprawdził to urządzenie na mało skutecznych kolumnach, czy aby każde uciągnie.

Co do BT i USB, to nie odczuwam dotkliwie ich braku, ale słuchałem swego czasu takiego maleństwa od Toppinga, no wiem - kolejna inwestycja, ale jak się trafi okazyjna używka to może być opłacalna, bo to mały, ale wariat! Przez USB odtwarza pięknie DSD, ma bluetooth w najlepszych standardach łącznie z LDAC (streamowałem po tym Tidala MQA i nie uwierzyłbym, że bluetooth może TAK grać!). Ma dobre recenzje,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .  Doskonale by uzupełnił SA30 czy innego wzmaka bez tych opcji (USB w Heglu też takie raczej przedpotopowe, z maniackim uporem trzymają się synchronicznego Tenora).

 

dac.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam podziw i uznanie dla forumowiczów, którzy dzielą się swoimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie jest prosto dokonać zakupu, aby było się w pełni zadowolonym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MacP napisał:

BluOS który obsługuje NADa ma ciekawą funkcję uczenia się poleceń z dowolnego pilota poprzez aplikację (przynajmniej w urządzeniach takich jak Bluesound Node, ale pewnie w M10 też, warto się upewnić). Można kupić jakiegokolwiek pilota, za 10 zł zamiast 300 i przypisać jego funkcje do czego się chce.

Ale potrzebny jest jeszcze odbiornik iR, którego nigdzie nie widzę w sprzedaży. Z tyłu M10 jest specjalne gniazdo do jego podłączenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M10 ma wbudowany odbiornik, z tego co pamiętam. Brakuje więc tylko pilota. Natomiast rzeczywiście jest to dziwne podejście firmy. Trochę jak oszczędzanie Apple na akcesoriach do telefonów. Maksymalizacja zysku za wszelką cenę...

Swoją drogą śmieszy mnie opis pilota do NADa. Za jedyne 300zł obsłuży wszystkie urządzenia... Bluesound! WOW!

Pilot dołączony w pudełku do Arcama obsłuży wszystkie urządzenia. Kropka. ? To pilot uniwersalny z gotową bazą kodów, ale też możliwością uczenia poszczególnych kodów z innego pilota.

Co do USB i BT. Arcam ma port USB, ale tylko do podłączenia dysku zewnętrznego lub pendrive. Nie ma możliwości podłączenia komputera, żeby odtwarzać przez USB.

Tylko teraz pytanie, po co Ci to potrzebne? SA30 ma wbudowany pełnoprawny streamer UPNP. Nie widzę potrzeby używania połączenia USB, skoro można odtwarzać przez sieć. Podobnie z BT. Masz wbudowany UPNP, Chromecast i AirPlay. Moim zdaniem wygodniejsze w użyciu i zapewnia lepszą jakość dźwięku.

Jedyne zastosowanie BT jakie widzę, to możliwość odtworzenia muzyki przez gościa w domu, jeżeli nie chcesz pozwolić mu podłączyć się do swojego WiFi. Tyle, że jak do mnie przyjdzie gość i będzie chciał coś puścić, to o ile nie jest to muzyka nagrana przez niego samego, w 99% będę mógł to puścić za niego z Tidal lub Spotify ?

Atom jest bardzo fajny i już nawet abstrahując od "magicznych watów Naima", gra po prostu bardzo fajnie i zaskakująco dobrze radzi sobie z większością kolumn. Out-of-the box gra chyba w większości przypadków lepiej niż Arcam i NAD. No chyba, że ktoś ma rzeczywiście bardzo wymagające kolumny.

Natomiast brakuje mu Dirac Live, który robi wielką różnicę...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MarkM napisał:

Na przysłowiowym "placu boju" został jeszcze Naim Atom, Hegel H120 i Lyngdorf TDAI 1120. Tsza będzie postudiować internety?

A Atoll SDA200 Signature?

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Na Temat Audio napisał:

A Atoll SDA200 Signature?

Cudny...zabieram się za studiowanie opisów i testów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się dobrać synergiczne zestawienie SA30 plus Audium Comp 5 ? było to połączone kablem Acoustic Zen Epoch (typ kabla który b. lubię miałem kiedyś i żałowałem że sprzedałem, tym razem służył mi dość długo), miedź monokrystaliczna i dobre zaciskowe banany to prawie zawsze dobry wybór, aczkolwiek to dość "jasny", b. szczegółowy kabel i odrobinę konturował mi brzmienie tego zestawu. Nic dyskwalifikującego, ale niektóre ścieżki, zwłaszcza słabiej nagrane mogły zabrzmieć krzykliwie. Podmieniłem go więc na Tellurium Q Silver II (nie wiem, czy poza nazwą ma w sobie coś "srebrnego", firma nie chwali się z czego robi kable - pewnie nie ma czym ? ) ale brzmienie wróciło do większej równowagi, jest przestrzenne i bardzo równe w każdym paśmie oraz niesamowicie (w tym zestawie) muzykalne. To oczywiście subtelne różnice (które i tak zapewne przyciągną sforę "hejterów kablowych", przy których nie wolno napisać że słyszy się różnice między drutami, bo zagryzą i będą snuć mantry, że "w ślepym teście kabel wyrwany z lampki i Siltech za 30.000 są nie do odróżnienia"), ale przyjemnie zauważalne. Pozostaje czekać na nowe firmware, które poprawi bug z plikami 96/24 i wzmak będzie naprawdę genialny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowe oprogramowanie i - małe rozczarowanie. Zakłócenia na gęstych plikach są znacznie rzadsze, ale nie zostały wyeliminowane, co jakiś czas powracają (pomaga wtedy odtworzenie pliku o innej częstotliwości próbkowania i powrót do tego "zakłóconego", który znów gra poprawnie, np. 96->48->96). Co za wstyd dla Arcama! Zwłaszcza, że podobno wczesne firmware nie miało tej cechy, i podobno pracowali by ją poprawić. Nawet najtańsze streamerki Raspberry tak nie robią. Nie jest to dla mnie jakiś wielki problem, mam mało gęstych plików i używam ich głównie w celach testowych, ale sam fakt że coś nie działa jak powinno (w tej cenie sprzętu!) jest wkurzający. Inna głupia cecha której nienawidzę, a powtarza się w wielu DACach to "miękki start" ścieżki, który odcina czasem pierwszą nutę utworu (w sezonie kolędowym słyszmy więc "....bieżeli do Betlejem" itp. ) Miałem jakiś DAC Toppinga, który robił to na początku dowolnego tracka (podobno to było idiotyczne założenie konstrukcyjne, mające zamaskować jakiś trzask, który bez tego by się pojawiał). SA30 robi to nie zawsze. Czasem przy rozpoczęciu odtwarzania w nowej częstotliwości próbkowania, czasem tego nie robi wcale i track startuje od punktu "zero". Cóż, nie ma sprzętów idealnych, w każdym musi być choć jedna cecha wkurzająca....  Niestety, nie wprowadzili też Tidal Connect, który pojawia się w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MacP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten SA30 kusi i mnie. Miałem już 2 wzmacniacze Arcama (A90 oraz A38) i byłem z nich wówczas zadowolony. Tyle, ze grały z Monitor Audio RX8, które zmieniłem na Heco Statement i tu pytanie do szanownych kolegów ... wiem, że najlepiej sprawdzić "na żywo", ale wiadomo, jaka jest sytuacja.

Znam i doceniam zalety dirac-a, jeszcze rok temu miałem Arcama AVR550. Czy SA30 nadal (w nowym sofcie) nie dekoduje DSD po UPNP ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa z aplikacji Music Life Arcama (SA30 jako UPNP renderer). Nie działa z mConnect Lite (dziwny komunikat: invalid file location, na telefonie ten sam plik gra).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, felix napisał:

Działa z aplikacji Music Life Arcama

Działa też z BubbleUPNP oraz Hi-Fi Cast (moja ulubiona apka do obsługi plików lokalnych z NAS itp.), ale DSD idzie w konwersji na PCM (192 kHz). Szkoda, bo chip ES9038 obsługuje natywnie DSD w wielu odmianach, ale inżynierom Arcama (pewnie raczej jakiś azjatycki outsourcing, raczej niskobudżetowy) się nie chciało. ? ogólnie to świetnie grający sprzęt o potencjalnie ogromnych możliwościach, ale softwarowo tragicznie niedopracowany.

Sam Arcam marketingowo nie omieszkał pochwalić producenta chipa DAC  ? "Wzmacniacz został wyposażony w przetwornik "cyfrowo-analogowy DAC ESS Sabre ESS9038 (pracujący na 32 bitach/192 kHz i kompatybilny z PCM 768 kHz i DSD), dzięki czemu użytkownik będzie mógł podłączyć szereg urządzeń, wykorzystując wejścia analogowe, jak i cyfrowe." Zapomniał tylko dodać, że wykorzystuje ułamek jego możliwości (wejścia USB nie ma w ogóle, a inne cyfrowe przyjmują też tylko PCM do 192). Chyba że o czymś nie wiem....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.