Skocz do zawartości
IGNORED

zegar Rekina


Rambo

Rekomendowane odpowiedzi

Rekin przysłał mi egzemplarz testowy do prób wzorowany na Lc lock 1.

Rekin mówił, że coś u niego nie odpaliło a nie miał czasu dokładnie sprawdzić temat, tak więc układ był dosłownie zdjęty ze stołu montażowego. Zegar Rekin wykonał na jednostronnej płytce z zastosowaniem szeregu elementów smd, choć tam gdzie trzeba wstawione są solidne markowe części do montażu przewlekanego. Konstrukcja więc jest mała (płytka ok 3,5x4,5 cm) z solidnie wykonanym cynowanym drukiem.

Po wstawienu kwarca wyjętego z Marantza cd50 i wstawieniu go do Clocka częstotliwość wyniosła 11289, 67 kHz. Tak więc częstotliwość z tym kwarcem wyszła praktycznie idealna i obędzie się bez wstawiania trymera, który ma przecież "swój" współczynnik temperaturowy. Na oscyloskopie sygnał poprawnie uformowany z odpowiednim poziomem wyjściowym (zresztą w tym układzie łatwo o jego właściwy kształt i poziom).

Nie przeprowadzałem jeszcze porównań sonicznych z zegarem Kwaka, które będą ale nieco później bowiem po ostatnim spaleniu końcówki mocy i przekładaniu dziesiątków elementów na nowe płytki mam na najbliższe dni dosyć lutownicy :)

Jednym słowem Rekin pokazał, że można solidnie zrobić zegar, którego koszty mają się nijak do fabrycznych układów, tudzież tych sprzedawanych u nas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16,9 MHz wejdzie, bo układ jest dość uniwersalny. Audioamp, to chyba układ podobny do Kwaka w prostszej wersji (tj z pojedynczym zasilaniem), ale nie jestem tego pewny. Porównania do Kwaka zrobię ale później.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym skłądam wielkie podziękowania dla Ramba, gdyż ja nie miałem czasu z powodu wyjazdu nic testować. Właśnie przed chwilą wróciłem, więc jest szansa, że wezmę się również do roboty:) Jak pisał już założyciel wątku zegar jest max prosty i uniwersalny, choć może wymagać pewnych poprawek. Jest to układ LClok1 z użyciem ogólnie dostępnych elementów. Ja wsadziłem w dzielniku napięciowym na zasilaniu rezystorki Vishay 0,1%, co gwarantuje dość dokładną regulację napięcia wy. Za kwarcem dałem 1n o tolerancji 0,1% (udało mi się znaleźć dokładny kondensatorek w sklepiku), natomiast 39p i 68p to zwykłe kondensatorki monolityczne 5%. Bramka na wyjściu to układzik Motoroli MC74AC02. Pozostałe rezystorki to 1% SMD. Ogólnie cena całości jest śmieszna, gdyż nie licząc kwarcu zamknie się pewnie w cenie 15PLN razem z płytką. Jak troszkę podrasowię płyteczkę, to będzie dla zainteresowanych w cenie około 7PLN. Jak będzie jakieś zainteresowanie, to dorobię maskę.

U mnie w CD zegar nie działał, bo okazało się, że przy wcześniejszej przeróbce spalił się stabilizator 1086 i mogłem sobie testować do woli he he he...

No nic jeszcze raz dzięki dla Mr Rambo. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przy takiej cenie to chyba sobie złoże, najwyżej dam koledze do Pionka PS-S504

jakbyście zamawiali kwarce 16.9344MHz to możecie mnie wpisać na 2 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Zobaczę jak sprawa wygląda z częściami tzn. Czy uda mi się załatwić 74AC02. Poczekam jeszcze trochę, aż zgłosi się jeszcze kilku chętnych, to może powysyłam od razu z kompletem części. 74AC02 powinny być za 1,5 PLN za szt. Rezystorki około 20gr za szt. Vishay to chyba było 50gr za szt., ale ich ilość jest ograniczona. Jak będę wiedział coś więcej to napiszę, no i czekam na niocenionego Rambo na dalsze testy porównawcze z innymi clockami. Jak znajdę trochę czasu, to może zrobię kiedyś płyteczki pod jakiś bardziej zaawansowany zegar z szybkimi komparatorkami i symetrycznym zasilaniem, ale nie będzie on pewnie już taki uniwersalny (na dowolne częstotliwości)

Trzebaby też zrobić zamówienia na jakieś kryształki i pewnie sami ocenicie w różnych playerach czy warto taki zegar składać. Ryzyko niewielkie, bo koszt nie jest zbyt duży, a jak będzie działało, to każdy będzie miał satysfakcję, że sobie sam złożył:) Można też dać lepsze kondensatorki zamiast tych monolitycznych. Widziałem w Farnellu silvered mica, ale są dość drogie niestety:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Buber

Zauważyłem że wspomniał Pan o Masterclocku Audioamp - mam do pytanie !?

Zainstalowałem taki w CD Marantz 6000 ose zamiast seryjnego kwarcu i co? Górka

pasma wyszła troszeczkę ale siadła mocno przestrzeń, podobnie było w innym przypadku

Czy to normalne czy może ten clock jakiś beeeeeee uwalony mi się trafił ?

Czy ma ktoś może jakies doświadczenia w odsłuchu tego clocka? Czy nie siadała

u państwa może przestrzenność? Aha on jest na 16,9 Mhz jakby co.

Jak moge to chetnie sie pisze na płytke pod ten zegarek ale na 16.9 ? Dziekuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki tam ze mnie pan... :-)

przyznam że akurat na przestrzeń nie narzekam, ale oprócz zegara mam wymienione jeszcze z pół odtwarzacza, w tym wrzucone OPA627 (dość w tym temacie istotne) zamiast jak u Ciebie g... HDAM'ów (no chyba że też masz je wywalone...), ale chcę to porównać z innym zegarem, tak dla zasady... :-)

natomiast po wrzuceniu MasterClocka napewno poprawiła się rozdzielczość instrumentów i trochę więcej detali wyszło,

ale dlaczego miałaby przestrzeń szwankować to nie wiem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie precyzji i przywrócenie naturalnych (niepowiększonych) rozmiarów źródeł pozornych jako mniej efektowne może być odebrane jako pogorszenie, zwłaszcza w tańszych systemach o niezbyt dużej rozdzielczości. Zegar od Audioampa jest niezły, ale nie wybitny. Ja po separacji i odsprzężeniu zasilania logic gate i popruciu i innym poprowadzeniu ścieżek masy w swoim Marantzu odnotowałem sporą poprawę. Dodanie zegara Audioampa w takim układzie nie wniosło już żadnej dalszej poprawy, która występowała po dodaniu owego clocka do układu niemodyfikowanego. Myślę, że można jeszcze dopracować zasilanie zegara.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właściwie po modach zaproponowanych przez McGyvera (separacja zasilania do obu DAC'ów z oddzielnymi stabilizatorami) i całej serii innych, dużych różnic już nie zauważyłem, niemniej jednak były (mam jeszcze cały oddzielny zasilacz na porządnych częściach tylko do zegara zamontowany w CD)

ale jak na samym początku (jeszcze przed pruciem połowy CD) zamontowałem MC to zmiany były dużo większe, dlatego szukam teraz lepszego zegra (co może być trudne bez wydania sporego grosza - ale takie rozwiązanie to raczej nie wchodzi w rachubę... )

A poza tym Audioamp wypuścił teraz nowszą wersję już z bardziej rozbudowanym zasilaniem, na Allegro gdzie licytację widziałem i na forum w jakimś wątku się temat przewinął...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponowałem wraz z płyteczką, to faktycznie dość proste rozwiązanie, ale w wielu systemach powinno dać poprawę bez konieczności przerabiania całości cyfrówki. Jeden z plusów, to fakt, że można wrzucić praktycznie dowolny kwarc, natomiast jakość zasilania można jeszcze poprawić. Dołożę jeszcze do płytki miejsce na mały dławiczek i dodatkowy kondensator bocznikujący dużego elektrolita(przewidziane jest miejsce na 2200uF/16V - nawet na 25V). Na zdjęciu jest wlutowany tylko mały Rubycon 180uF/50V. Oczywiście można zasilić układ z miejsca w CD za stabilizatorem np. 12V i to dodatkowo poprawia stabliność zasilania (ja tak robię). Kierowałem się raczej ceną i wielkością - u mnie nic większego nie wcisnę. Mam już orientację co do części:

BC849C - 10gr./szt. (na zasilaniu)

BFR92A - 60gr./szt.

74AC02 - 1,5PLN/szt.

12k4 Vishay 0,1% - 50 gr./szt.

Może uda mi się zdobyć więcej kondensatorków 1n o tolerancji 0,1% i b. dobrym (niskim) współ. temp. ale one były dość drogie (chyba około 2,5PLN/szt - nie pamiętam dokładnie). Resztę można dokupić samodzielnie, albo jak ktoś będzie chciał, to postaram się znaleźć przynajmniej te rezystorki SMD 1% (chyba po 20gr./szt. - 5% są dużo tańsze).

Tak więc całość wyjdzie dość tanio. Jedyne czego nie mogę obiecać, to że będę dysponował czasem. Jeśli uda mi się zakupić wszystko "przy okazji" to nie ma problemu. Jak będę musiał gdzieś specjalnie jeździć, to gorzej.

Płytki po drobnych przeróbkach powinny być dostępne za jakiś tydzień. Jak ze mnie nie zedrą i cena maski w przeliczeniu na płytkę nie przekroczy 2,5PLN, to zrobię z maską - to oczywiście zależy od ilości chętnych, bo już mi się kasa skończyła na wykładanie gotówki niestety:(

Mam jeszcze taki pomysł, aby ułatwić instalację zegara początkującym:

Mianowicie dołączenie w jakimś wątku instrukcji w postaci rysuneczków co trzeba przerobić, aby podłączyć zegar(Taki rysuneczek z tymi wylutowanymi kondensatorkami przy servo i ewentualnie dla CD z zewnętrznymi brameczkami - 74HC02/04 również taki rysuneczek). Może komuś będzie się chciało i będzie miał czas to zrobić.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>newbeat

Jeśłi jest coś nie tak można zegar wysłać, sprawdzę czy jest ok. Oczywiście w ramach gwarancji ;)

 

>McGyver

>Dodanie zegara Audioampa w takim układzie nie wniosło już żadnej dalszej poprawy, która występowała po dodaniu owego clocka do układu niemodyfikowanego. Myślę, że można jeszcze dopracować zasilanie zegara.

 

Pracuje nad nową wersją z dość rozbudowanym zasilaniem, ale ze względu na brak czasu dość długo to trwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem wczoraj zegar w swoim Philipsiaku i są zmiany. Główna zmiana, to "zwężenie" miejsca na scenie dźwiękowej zajmowanego przez poszczególne elementy. Dźwięki są po prostu mniej rozlazłe, co poprawia ich lokalizację. Wydaje mi się, że także bas stał się bardziej konturowy. Lepiej czuć impuls stopy perkusji.

Popracuję jeszcze nad zasilaniem zegara - powinno to dać jescze lepsze efekty, ale ogólnie stosunek poprawy brzmienia do ceny takiego prostego zegara jest co najmniej zadowalający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę o porównaniu zegarów. Podłączony jest w cd 63 Marantaz zegar wg Kwaka v.6, czyli z pojedynczym napięciem i moim układem zasilania na LM317T i to podłączone do zasilacza kompakta. Zegar ten posiada dość dobry kwarc. Porównywałem zegar Rekina, z tym że posiadał on zasilanie bateryjne. Zegra Rekina był b. dobry, wydawało mi się, nawet że muzyka jest bardziej przestrzenna. Wszystko było bardzo dobre i tego zegara mi się lepiej słuchało. Pomyślałem, że może to halucynacje i spróbowałem podłączyć zegar do zasilania kompaktu, żeby miały równe szanse i porządnie przetestować na większej ilości kawałków. I tu niespodzianka .... zegar Rekina padł. Poszedł prawdopodobnie tranzystor regulacyjny w części zasilacza, bo za nim było wszędzie 0V. Tak więc, dalsze porównania z konieczności przerwałem, bo jest to element smd a takowego nie mam pod ręką. Układ jednak ze względu na prostotę i efekty zaciekawił mnie.... Trzeba być może sprawdzić czy układ wytrzymuje napięcie wejściowe do 15 V, poza tym jest b. obiecująco.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzje. Wyślę Tobie nowe tranzystory.

Trochę to dziwne, bo u mnie zegar jest zasilany z 13,4V w CD i działa już od jakiegoś czasu bez problemów. Wszystkie elementy są na napięcie powyżej 30V, kondensatory na 50V. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to padnięcie tranzystorka w zasilaniu. Jest to BC849C (SMD) o dopuszczalnym prądzie kolektora 100mA, więc powinno w zupełności wystarczyć w tym układzie. Nic mi nie przychodzi do głowy??? Spróbuję u siebie spalić jednego doświadczalnie, ale wydaje mi się, że powinien działać nawet przy nap. we. 25V. Mały tantalek 10uF na we jeszcze polepszył wrażenia przestrzenne. Bardzo mi przykro z powodu tego incydentu - może jakieś przepięcie przy załączaniu CD?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padł tranzystor w zasilaniu. Wymieniłem go na BC639 i teraz to już nie ma prawa się zepsuć :). Potestowałem zegar na wielu kawałkach sampli płyty Linn`a z HFiM. Pierwsze emocje nie były właściwe i mogę się tłumaczyć jedynie tym, że to były emocje i ten krótki pierwszy kawałek to było zdecydowanie za mało do testów;). Zegar Kwaka jest jednak lepszy i słychać to szczególnie w muzyce klasycznej z szeregiem instrumentów ale również w rozrywkowej z instrumentami dętymi oraz w wokalu. Przy zegarze Kwaka , czuję że jestem jakby w sali koncertowej, że wokalistka naprawdę śpiewa obok mnie . Zegar Rekina - w porównaniu - dźwięk jest chłodniejszy mniej naturalny, brak odczucia takiej rzeczywistości jak przy Kwaku. Dla obiektywności dodam jeszcze, że zegar Kwaka ma dobry kwarc (5ppm) a zegar Rekina zwykły za kilka złotych, lecz miał dobre zasilanie (bateria 9V).

Można jeszcze przytaczać jak brzmią różne instrumenty, ale dla mnie wrażenia "rzeczywistości", dźwięku bardziej "ciepłego", "bogatszego" w wybrzmiewaniu przekonały ostatecznie za zegarem Kwaka ( i była to prostsza wersja, bo drugiej nie podłączałem ze względu na brak drugiej bateryjki :) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Rambo

Dzięki za opis. U mnie pracuje to z kwarcem 5ppm, więc nie mogę się odnieść do tego jak pracował będzie ze zwykłym. Fajnie byłoby gdybyś mógł spróbować jak wpłynie zmiana kwarcu na lepszy. Na pewno da się jeszcze co nieco poprawić w kwesti zasilania tego zegara, dlatego między innymi na nowej płytce zostawiam możliwość stabilizacji na LT1086CT. Za jakiś czas wyślę Tobie kolejną wersję do testów, jeśli nie masz nic przeciwko temu, no i będę czekał z niecierpliwością na kolejne porównania.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.