Skocz do zawartości
IGNORED

zegar Rekina


Rambo

Rekomendowane odpowiedzi

Mialem ten sam dylemat. Mysle jednak ze nie ma to znaczenie, uklad korzysta albo ze zbocza narastajacego albo z opadajacego niezaleznie czy to sinus czy to prostokat. BTW nie wiem kto i dlaczego wymyslil tych komparatorow na wyjsciu. Jak juz, to lepiej sie nadaja w tym miejscu bramki Schmitta, ale nie jestem przekonany ze sygnal musi miec idealny prostokat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

remix- jak sygnał wyglądał przed komparatorem i czy porównywałeś układ wyjściowy z komparatorem i na bramkach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnal byl na wejsciu komparatora normalny sinus na poziomie ok 3-4 Vpp (dokladnie nie pamietam) a po zastosowaniu bramki na wyjsciu zamiast komparatora, praktycznie zniknela druga harmoniczna. Trzecia jest jeszcze dosyc wysoka, na poziomie ok -20dB ale dalo sie tego jeszcze troche zmniejszyc ekranujac zegar. Problem polegal na tym ze caly uklad byl w wersji smd i bramka na "pajaku" jednak tez robi swoje przy tych czestotliwosciach.

[obrazekLUKASZ-269830_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pytanie - jak wyglądał sygnał na oscyloskopie na wyjściu komparatora i czy regulowałeś wejście komparatora i jakie to dawało wyniki ? Ostatnia rzecz ma duże znaczenie .... bo nie ma bata trzeba dobrać wartości dwóch napięć wejściowych, żeby mówić o właściwym kształcie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze regulowalem, byl tam pr-ek. Przebieg sie zmienial naturalnie w zaleznosci od ustawienia pr-ka, natomiast nie mialo to zadnego wplywu na ilosc i poziom harmonicznych na wyjsciu. Przebiegi sa dosyc charakterystyczne dla tego typu zegara z komparatorem na wyjsciu. W pewnym momencie zabraklo troche przyrzadow musialem korzystac z oscyloskopu analogowego, a ze nie mialem statywu to troche zdjecia sa nieostre.

[obrazekLUKASZ-270097_1.jpg] [obrazekLUKASZ-270097_2.jpg] [obrazekLUKASZ-270097_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2749-100009524 1170264973_thumb.jpg

post-2749-100009525 1170264971_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ostatnie fotki co mam:

[obrazekLUKASZ-270099_1.jpg] [obrazekLUKASZ-270099_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2749-100009522 1170264978_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładny sprzęt pomiarowy, kluczowe jest jeszcze to o jakiej impedancji włączyłeś kabel do pomiaru, jak go masowałeś i do którego miejsca w zegarze podłączałeś pomiar ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary robie fabryczna sonda Tektronixa, a przy sprzecie pomiarowym impedancja 50 Ohm to standard. Do analizatora widma natomiast aktywna sonde FET-owa uzywam gdzie decydujacym parametrem jest pojemnosc wejsciowa w tym przypadku ok 0,5pF. Sonde podlaczylem na wyjsciu generatora tak jak to robi uzytkownik, chyba ze sprawdzalem co jest na wejsciu komparatora, no to tam dotykalem. Mase sie daje jednopunktowo jezeli to jest mozliwe, praktycznie jest to kawalek grubej srebrzanki przylutowany do masy lub obudowy, i do tego sa przyczepione wszytkie masy z sond i zasilania w postaci krokodylkow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

remix- podłącz w takim układzie tak jak zaleca Kwak, bo inaczej nie można oglądnąć prawidłowego sygnału!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o miejsce włączenia sondy - bezpośrednio za komparatorem a przed kond. wyjściowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sondę trzeba wykonać samodzielnie z koncentryka 50ohm bo standardowa sonda zniekształci prostokąt. Przeczytaj i zastosuj instrukcję Kwaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale to już jest moim zdaniem małe nieporozumienie , wiem że fomuła działu DIY nakazywała by zrobienie wszystkiego samemu ale wątpię aby samodzielnie zrobiona sonda mogła być lepsza od sondy aktywnej ,w pracy używam sondy aktywnej Algilent -a wraz z analizatorem widma Advantest o pasmie 2Ghz i nigdy jeszcze nie otrzymałem zafałszowanych wyników ,nawet przy pomiarach bwcz .Być może układ jest za bardzo wrażliwy na pojemności obciążenia .

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitrarte - widocznie wg doświadczeń Kwaka są sondy, które zniekształcają pomiar. Nie miałem z tym problemów bo nie mam oryginalnej sondy i zrobiłem ją sam. Skoro zaś wyniki pomiarów dają nieprawidłowy obraz to przyczyna musi tkwić w tym co wymieniłem, więc na wszelki wypadek znalazła się tam sonda. Kwak robił sporo pomiarów zegara na komparatorze i nie ma powodów żeby mu nie wierzyć, że były widać sondy, które znikształcały pomiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moim zdaniem duze nieporozumienie. Klopot w tym ze Ty Rambo nie masz wlasnego zdania, w kolko klepiesz to co ktos napisal, kreujac sie na eksperta. Ja opisalem swoje watpliwosci, co do zastosowanego komparatora. Prostokat na wyjsciu powoduje wzrost harmonicznych, i do tego nie mozesz sie odniesc, bo o tym zaden Kwak nigdzie nie wspomnial.

Zeby sprawdzic jaka to "zaklocarka" nie trzeba miec wyszukanego spretu pomiarowego, jezeli ktos dysponuje odbiornikiem komunikacyjnym, moze postawic obok zegara i jezeli odbiera synal (bez modulacji rzecz jasna) na czestotliwosci gdzie moga byc harmoniczne, to taki uklad po prostu sieje.

Jezeli uwazasz ze moje pomiary sa nic nie warte, to napisz prosze czym sie rozni w/g Ciebie obraz co domciu1 uzyskal

jak dobrze zrozumialem na sondzie z kabelka, a to co ja mialem na ekranie. (domciu1- przepraszam ze bez pytania wykorzystalem Twoj obraz) Swoja droga, jest to opinia kuriozalna, ze sonda aktywna o pojemnosci 0.5pF znieksztalca obraz.

[obrazekLUKASZ-270398_1.jpg] [obrazekLUKASZ-270398_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2749-100009514 1170264992_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Rambo

 

Dosc czesto czytam na szanownym forum o niejakim Kwak'u. Kto to taki i gdzie

mozna znalezc wiekszosc wspanialosci onego jegomoscia?Dzieki z gory za info!

 

pzdr Radek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>remix

 

rambo ma racje. Zamiesciles idealny przyklad blednego pomiaru:) Zrob sobie odpowiednia sonde. Poszperaj w publikacjach na www tektronixa, Analog devices, itp.

A uwagi o harmonicznych tez sa niezle:), bez obrazy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elso Kwak to taki koleś, chyba gdzieś ze skandynawi. Udziela się na DIY Audio i od dawna konstrułuje kolejne już wersje swoich zegarów. Porównuje je z LC Audio i innymi. Ostatnia wersja dla DIY to była wersja 7. Jest już albo ma być wersja 8 ale juz nie DIY tylko na sprzedaż chyba. Gość nie ma swojej strony internetowej ,kontak można złapać tylko przez DIYAudio i tylko tam chyba pisuje.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dht

dzieki! Bladzilem w ciemnosciach, ale dzieki Tobie ujrzalem Swiatlo!

-a moze cos konkretnego?

Ja opisalem watpliwosci jakie mi sie nasunely przy pomiarach i nie rozpatruje kto ma racje.

Sonde do sprzetu dostarcza producent (Tektronix, Rhode-Schwarze, Wavetek itd) i nie ma powodu zebym stosowal czego innego. Jest to optymalyzowany do danego urzadzenia.

Rozwin prosze watek o harmonicznych, tez bym chcial sie posmiac. (bez obrazy)

A co do tych zdjec na gorze to tez bledny pomiar? Nie ma zgodnosci? Pomimo ze to w/g Ciebie idealny

przyklad blednego pomiaru! Jak to jest? Raz mi sie udalo, a potem juz nie? Jednak ta moja sonda nie kaszani?

Tak mozemy jeszcze dlugo dyskutowac bez sensu, jezeli nie dociera do Ciebie co daje proba z odbiornikiem komunikacyjnym, to proponuje prosty, wrecz prymytywny eksperyment dla kazdego kto ma zegar gdzie na pokladzie jest komparator TL714. Do tego bedzie potrzebny dlawik 1uH, szeregowo podlaczony do wyjscia zegara. Wystarczy miec lutownice. Roznice w kazdy powinien uslyszec.Z punktu widzenia projektanta bedzie to kompletna bzdura, nie po to generuje sie sygnal sinusowy, a potem po komparatorze uzyskuje sie jako taki prostokat, zeby potem zaokraglic znowu do cos sinusowatego.

W ten sposob znikaja natomiast harmoniczne, lub beda juz na akceptowalnym poziomie, niewiele wyzszym od szumu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remix > Z tym sinusem to prawda ,w nocie aplikacyjnej Texas Instruments znalazlem coś jeszcze bardziej ekstremalnego: dotyczyło to układu CDC7005 który przy odpowiednim generatorze VCXO jest w stanie generować sygnał o bardzo małym Jitterze ,sam układ wpraowadza od siebie ok 90 fs jittera (femtosekund!)mimo to proponuje się wstawienie na wyjściu kwarcowego filtru wąskopasmowego o bardzo małym paśmie i wysokiej dobroci aby wyciąć wszystko poza częstotliwością podstawową oraz przy układzie dla którego przeznaczony był ten sygnał zegarowy wstawienie wzmacniacza kompensującego tłumienie i dopiero wtedy komparatora ,sęk w tym że sygnał prostokątny tak popularny w technice cyfrowej jest bardzo trudny do prawidłowego przesyłu z uwagi na szerokie widmo harmonicznych które trzeba przenieść .Co do testu z odbiornikiem o którym mówisz kiedyś też robiłem tego typu test ze zwykłym radiem na falach krótkich - bardzo fajnie słychać pracę serwa :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeżeli chodzi o bespośrednie podłączenie do układów cyfrowych sygnału sinusoidalnego czy jakiegokolwiek innego to jestem sceptyczny :jeżeli układ ma wejścia Shmidta to wszystko wporządku ,ale jeżeli nie ma to możemy doprowadzić do dziwnego zachowania układu np.metastabilności przerzutników , dla większośći cyfrowych układów scalonych parametry czasowe sygnału zegarowego(wypełnienie ,kształt,stromość zbocza ) są śćiśle okreslone i podane w nocie aplikacyjnej .Nie można w sposób dowolny podawać na wejscie przebiegów o różnych kształtach wypełnieniach itd. ponieważ naruszy to pracę układu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitrate> nie podlaczylem sie bezposrednio sinusem zastosowalem inverter Schmitta TC7S14F (Toshiba), uklad fajny jednobramkowy w obudowie tranzystora SMD (SSOP5). Opisalem juz, ze sie zmniejszyl ilosc i poziom harmonicznych, ale jeszcze nie pokazalem co uzyskalem na wyjsciu. Nie jesetm z tego dumny, mimo ze dziala.

[obrazekLUKASZ-270492_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmiej udało Ci się uzyskać pełną symetrię przebiegu w stosunku do osi czasu wyglada na to że inwerter jest zbyt wolny, może warto spróbować poszukać wersji szybkiej lub użyć specjalizowanych komparatorw od AD, ja już od jakiegoś czasu wogóle nie mam do czynienia z techniką TTL,polecam logikę PECL ,dodatkową jej zaletą jest symetryczne prowadzenie sygnału a w związku z tym miejsza czułość na zakłócenia i mniejsze sianie tychże zakłóceń,czasy propagacji rzędu 1ns to standard ,dodatkowo uklady te nie są jak bramki CMOS czy TTL typowymi układami przełączającymi , więc i nie występuje tak silne przenoszenie zakłóceń do masy/zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>remix

 

"Mase sie daje jednopunktowo jezeli to jest mozliwe, praktycznie jest to kawalek grubej srebrzanki przylutowany do masy lub obudowy, i do tego sa przyczepione wszytkie masy z sond i zasilania w postaci krokodylkow."

 

Zrob jak pisze rambo. "Nie psuj" impedancji dziwnymi masami. Na wyjscie kompar. rezystor 50ohm.

Na wyjsciu komp., przy poprawnym mierzeniu nigdy nie mialem takiego sygnalu jak zamiesciles, zawsze "idealny" prostokat. Swoja droga, czy twoj oscyloskop nie jest troche wolny? Ja mam 500MHz i jest OK, moze to tez to.

 

Co do prostokata...

Po co FFT? Wiadomo ze uzyskasz to co uzyskales, ale wlasnie takiego sygnalu wymaga TTL, jak mi sie zdaje:) Owszem, mozesz go zwolnic zeby "nie sial", to pomaga najczesciej w CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

remix - trochę spokojniej..... nie odnosiłem się do harmonicznych bo nie mam jak tego zbadać. Chodziło mi tylko, że sygnał wyjściowy powinien być lepszy niż to pokazałeś. Nie porównuję się z moim prymitywnym oscyloskopem analogowym, ale po co od razu takie teksty,że nie mam zdanią, że klepię coś po innych .... Klepię to co zobaczyłem u siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla porównania któryś z Kolegów mógłby zamieścić oscylogram z fabrycznej aplikacji zegara w nie modyfikownym odtwarzaczu CD? Czy różnica w jakości sygnału będzie widoczna "gołym okiem"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bitrate

jestem zdumiony, myslalem ze przez grype i przez goraczke mam takie szalone pomysly, ale widze ze nie jestem sam.

Co prawda, logike PECL nie uzywalem do tej pory, ale pomyslalem o starym dobrym pradozernym ECL-u. Mam troche scalakow, sa to prescalery, gdzie jest dostep do podzialu /2 , jezeli zastosowac kwarc o dwukrotnie wyzszej czestotliwosci to beda same korzysci, no moze poza zasilaniem. A jak szalec to szalec, transformatory do druku nie sa takie drogie, moze miec taki uklad calkiem autonomiczne zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dht

Prosze odniesz sie do ty obrazkow co umiescilem obok siebie (czwarty wpis od gory).

Czym sie rozni przebieg przez moja praszywa fabryczna sonde, ktorego uzyskalem w niegozdiwy sposob "psujac impedancje" (co by to znaczylo) od obrazu ktorego sfotografowal domciu1 (jeszcze raz przepraszam ze bez zgody...)

uzywajac sonde jak Pan Kwak kaze?

Myslalem ze w DIY nie ma swietosci, nie ma swietego Kwaka, nie ma perfekcyjnych rozwiazan, zapisane slowa to nie Pismo Swiete.

A swoich metod pomiarowych nie zmienie, i to z prostych przyczyn. W pracy mam tolerancyjnych szefow, przymykaja oko na moje lampowe fanaberie, na to ze czasami pol firmy to moj sprzet rozlozony, ale jakbym przed klientem zamiast porzadnej sondy, kabelkami zonglowal chcac zademonstrowac jak urzadzenie dziala, wylecialbym na zbyty pysk.

Masz oscyloskop 500MHz? Dawaj szybko fotke! Chetnie zobacze taki sprzet, bo ja takiego nie mam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Rambo

jestem dzis nadzwyczaj spokojny, jak juz pisalem przez grype i goraczke zapewnie.

Tobie tez proponuje zebys porownal czym sie roznia prebiegi.

Nie zgadzam sie z Toba ze oscyloskop analogowy jest urzadzeniem prymitywnym.

Najwyzej ma swoje ograniczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną wątpliwość ,czy ktokolwiek sprawdzał działanie tego generatora na obciążeniu pojemnościowym?Na przykład typowe testy generatorów wykonywane przez firmy produkujące generatory przewidują bezpośrednie obciążenie wyjścia generatora pojemnością kilkudziesięciu pF podłączoną bezpośrednio między wyjściem generatora a masą .Stosowanie rezystancji szeregowej podczas pomiaru tak jak proponują koledzy (rezystor 50ohm) moim zdaniem powoduje zmiejszenie wpływu pojemności kabla pomiarowego i nie rozjaśnia a wręcz zaciemnia zagadnienie .W rzeczywistych układach też macie szeregowy rezystor na wyjściu generatora i dopiero koncentryk?Bo jeżeli nie to uzyskujecie taki sam przebieg co poprzednio przedstawione (przeciętna pojemność koncentryka 15 pF)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.