Skocz do zawartości
IGNORED

zegar Rekina


Rambo

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra ostatni wpis na dzisiaj (w nocy się strasznie uaktywniam:-))

Nie wiem czy dla wszystkich jest jasne ale każdy z tych przebiegów (no może oprócz tych remixa z wypełnieniem mniejszym i większym od 50%) można doprowadzić do idealnego prostokąta ,nawet ten pierwszy przebieg domciu1 .Tajemnicą jest układ formujący za wyjsciem generatora co prawda odbędzie się to kosztem amplitudy sygnału .Po prostu dla przebiegów z różniczkowaniem trzeba zastosować kompensację całkowaniem i odwrotnie:)

Jakie to proste - idealny prostokąt w zasięgu każdego :)

Zastanówmy się teraz jaki charakter ma szeregowy rezystor połączony z równoległą pojemnością przewodu................

miłego zastanawiania:)

Dobranoc!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bitrate

To ciekawe wszystko, co piszecie. Właśnie tak sobie dumałem, że wartoby pokusić się o jakiś aktywny filterek BFP na wyjściu układu rezonansowego. Jeśli udałoby się zrobić w miarę ostre nachylenie dla takiego filtra (dlatego piszę, że w grę wchodziłby jedynie aktywny), to tłumienie w zakresie głównego modu dla kwarcu nie musiałoby być takie duże. Nie wiem co nadawałoby się najlepiej - jakiś Czebyszew, czy Butterworth? Pytanie też o realizację takiego filtra - jakiś szerokopasmowy opamp, czy może na el. dyskretnych?

Akurat Twój ostatni wpis pokrywał się z tym co miałem zamiar zaprojektować do zegara. Pytanie tylko, czy "gra warta świeczki"?

Prawdę mówiąc, to nie jestem przekonany, że to o co chodzi w tej zabawie to idealny prostokąt. Bardziej bałbym się o przesunięcia fazowe sygnału związane ze stabilnością częstotliwości niż o dążenie do doskonałego prostokąta.

Wiem - część napisze, że jeśli zbocze będzie dostatecznie strome, to ryzyko przełączenia w innym momencie czasowym w każdym cyklu będzie mniejsze, ale wtedy właśnie większe znaczenie będzie miała stabilność częstotliwości. To takie luźne uwagi, a dyskusja swoją drogą ciekawa.

Jutro powinno dojść info co z tymi kwarcami (16,9344). Jak do mnie dotrą, to wyślę do każdego z zamawiających wiadomość co i jak, no i zamieszczę listę osób chętnych na płyteczki pod zegar. Wtedy też podam ceny części (prawie wszystkie już mam w domu). Co kto będzie chciał, to wyślę.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako suplement do tego o czym pisałem post wyżej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekin> nie zrozum mnie źle ale naprawdę nie mam nic przeciwko zegarowi Kwaka ,czy wykonanej przez ciebie wersji tego zegara , zauważam jednak że układ formujący impulsy wyjściowe nie pracuje prawidłowo ,gdyby była to wina niedopasowania ze strony sondy przerzuty oscylacyjne powinny być symetryczne ,wiem jak wygląda sygnał przy źle skompensowanej sondzie(sondy aktywne jak sama nazwa wskazuje oprócz wzmocnienia mają elektroniczną kompensację wpływu przewodu,złącz itd. właściwie w całym paśmie swojej pracy).Doskonałym dowodem na potwierdzenie mojej tezy jest oscylogram remixa po zmianie rzeczonego układu na inwerter Schmidta ,układ pracuje w pełni symetrycznie ,co prawda widoczne jest spowolnienie przebiegu (całkowanie) najprawdopodobniej wynikające z ograniczeń częstotliwościowych tej bramki ,nie składałem tego zegara więc nie wiem jak wygląda sinus przed komparatorem jednak uważam że nie tu jest jego słaby punkt. Co do stabilności kwarców nie będę się wypowiadał bo moje poglądy na ten temat również są dosyć kontrowersyjne w stosunku do powszechnego uwielbienia na forum do kwarców o dużej stabilności długookresowej .DDS hmm... przez pewien czas chodziło mi to po głowie (NCO ,All Digital PLL) dzięki koledze z forum o nicku JaroMi (Pozdrawiam serdecznie:-)),ale zrezygnowałem ponieważ pełna realizacja pętli PLL w domenie cyfrowej wymaga jednak użycia procesora DSP ,jest to rozwiązanie bardzo popularne w telekomunikacji. W tej chwili intensywnie testuję komparator Analog Devices ADCMP561 o wyjściach PECL ,cały czas mając w głowie aplikację którą widziałem na pewnej stronie a która notabene jest standardem przesyłu sygnałów zegarowych dla niskiego jittera ,skosów zegarowych.Pozdrawiam i życzę dalszego udoskonalania projektu .

[obrazekLUKASZ-271409_1.gif]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bitrate

Ja się nie gniewam:) Zauważ tylko, że wszystkie przebiegi zamieszczone w tym wątku dotyczą właśnie zegara Kwaka a nie mojego paskudztwa - nad czym ubolewam, bo moja wersja to mutacja LClocka z bramką na wyjściu a nie z komparatorem. Mam nadzieję, że to się zmieni i ktoś zamieści przebiegi z mojej wersji:)

W tym celu muszę ją jednak rozesłać, co stanie się prawdopodobnie w tym tygodniu.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Omig spóźnia się z tymi kwarcami niestety.

Mam do Was pytanie - Czy są jeszcze zainteresowani kwarcami 11,2896 MHz?

Z tego co pamiętam, to było chętnych na pięć sztuk i okazało się być to trochę mało. Gdyby od tamtego czasu zwiększyła się jeszcze zapotrzebowana ilość na ponad 10szt., to zamówiłbym przy okazji telefonu do pani Ewy z Omigu jeszcze te 11,2896 MHz.

Proszę o potwierdzenie osoby chętne na taki zakup.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekin,widze ze jestes fachowiec w tych sprawach.Mógłbys mi doradzic które mam elementy odinstalowac zeby zainstalowac Clocka(Master Clock Audioamp) kwarc i 2 kondensatory to wiem a co z rezystorami które zaznaczyłem??sprzet Yamaha CDX-496.Z góry dzieki za odpowiedz

 

Pozdrawiam

[obrazekLUKASZ-271911_1.JPG]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>rekin

Ja tez sie nie gniewam, nawet za Twoj post z kamertonem.

Jednak, piszac posty nie Ty oceniasz, Ciebie moga ocenic.

No ale watek nie o tym, tylko o Twoim zegarze.

U Ciebie wszystko jest odwrotnie: najpierw gotowy wyrob z soldermaska, a potem testy. Zegar ktorego testowalem byl prototypem, juz w takiej wersji nie istnieje, zostal poprawiony, a moim zadaniem bylo szukac dziure w calym. No i znalazlem, byl to komparator. Generator dobrze byl zrobiony, zasilanie ukladu az do przesady, ja bym polowe elementow wywalil bo i tak by nie bylo roznicy. Nie bylem jednak projektantem ukladu, tylko testowalem prototyp.

Taki test, rzetelnie zrobiony to ok 4-5 godzin zmudnej roboty.

Ja takiego luzu na razie nie bede mial w pracy, poza tym nie chcialbym byc wyrocznia lub narodowym testerem.

To jest domena wyznawcow Kwaka, ta nieomylnosc (jak ja im zazdroszcze!), no i maja sprzet do tego, 500MHz - toz to Rolls-Royce wsrod oscyloskopow!

Jednak dla mnie ta cala dyskusja nie byla pozbawiona sensu, do kabelka koncentrycznego z MM co prawda nie przekonali mnie, ale chodzi mi po glowie projekt taniej prostej sondy aktywnej do 100MHz dla "Kowalskiego".

(Odebralem maila od Ciebie dopiero dzis)

Pozdrawiam i z zaciekawieniem bede sledzil watek!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>remix

Z kamertonem? Nie rozumiem. Mógłbyś mi powiedzieć oc o chodzi - to jakaś przenośnia?

Napisałem tylko ten jeden post w Twoją stronę - tzn. Zwróciłem uwagę, że nie robiłem zegara wg. Kwaka tzn. z zasilaniem symetrycznym i komparatorem na wyjściu. Moja przeróbka, bo nie mówię, że to jakiś oryginalne rozwiązanie, to zwykły LClock. Robiłem go celowo z myślą o wrzuceniu w niego kwarców na różne częstotliwości i w nawiązaniu do wcześniejszego postu (chyba zegar dla każdego to się nazywało). Miał być tani i taki, żeby każdy mógł sobie z nim poradzić. Napisałem wtedy, że spróbuję taki najprostszy skonstruować i udostępnić płytki jak ktoś będzie chciał. Niestety również jestem zapracowanym człowiekiem w dodatku odciętym od pół roku od pomiarówki, więc poprosiłem osoby kompetentne o przetestowanie prototypu.

W tym wątku pojawił się opis Ramba, natomiast przebiegi dotyczyły innego układu.

To tyle tytułem sprostowania. Moja propozycja z maila jest oczywiście nadal aktualna - jestem ciekawy Twojej opinii jak ona by nie była. Ja nie upieram się przy żadnym projekcie, po prostu szukam czegoś co polepszy dźwięk.

Tym razem przypadkiem jest to zegar, może za jakiś czas będzie to coś innego.

> elfan.

Nie przerabiałem tego CD, ale o ile mnie wzrok nie myli, to wylutowanie kondensatorków powinno wystarczyć. Jeśli masz tam rezystor między wejściem i wyjściem sygnału zegarowego jakiegoś SAA, czy innego filtru, to go zostaw (nie wiem czy to 1M czy 100k). Tyle na szybko mogę powiedzieć

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem potwierdzenie z Omigu, że kwarce 16,9344 MHz zostaną do mnie wysłane w poniedziałek. Jeśli nic się nie zmieni, to od wtorku można spodziewać się informacji z mojej strony dla wszystkich, którzy zamawiali kwarce i płytki pod zegar z cenami i danymi do przelewu.

Na kwarce 11,2896 MHz otrzymałem potwierdzenie na 6szt. To trochę mało, ale zaryzykowałem i zamówiłem 10szt. - czyli minimalną ilość przy której cena za sztukę jest jeszcze do przyjęcia. Mam nadzieję, że uda mi się rozdysponować bez straty :)

Jednocześnie z żalem informuję, że na tym zamówieniu kończę swoją działalność filantropijną. Zbyt wiele czasu mnie to kosztuje, co odbija się na mojej pracy zawodowej. Nie wykluczam, że kiedyś będę jescze coś w tym kierunku robił (jakieś płytki, przejściówki), ale nie nastąpi to zbyt szybko. Po realizacji tego zamówienia - dam znać czy coś mi jeszcze zostało w wątku "Różne kostki do wzięcia".

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->rekinie, jaki kwarc idzie do philipsa(akurat serwisówka jest w ludziach) i czy nie miałbyś może takiego na zbyciu?

Dziś lub jutro postaram się odpisać na twój list ( jak się uda :] ).

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w 720-tce jest 16,9344MHz w innych jest często 11-tka. Zamówiłem trochę 16MHz, ale obawiam się, że ta liczba jest ściśle rozplanowana między forumowiczów (25szt.) Jeśli coś mi zostanie, to dam Tobie znać.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na wyjeździe. Cena 16-tek będzie mi znana prawdopodobnie jutro lub najpóźniej we wtorek, gdyż właśnie wtedy powinny dojść do mnie te kryształki, ale tak jak pisałem nie powinno to być więcej niż 37-38PLN już z kosztami wysyłki do mnie z Omigu.

Zamówiłem 10szt. 11-tek i ich cena jest również do przyjęcia tzn powinno wyjść poniżej 40PLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to modyfikacja LClocka, więc teoretycznie powinno to pracować poprawnie. Pasma nie ograniczają zarówno tranzystory (5GHz) jak i prędkość bramki wyjściowej (czas propagacji na poziomie 6ns).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie na kwarce 16,9344 jest już właściwie w końcowym etapie realizacji, więc osoby, które teraz piszą będą musialy poczekać na ewentualne kolejne. Jeśli chodzi o inne częstotliwości, to nie podejmuję się takiej zabawy - ilość chętnych musi być większa. Cena również - przynajmniej w omigu - wzrasta wraz ze wzrostem częstotliwości.

Jeśli oczywiście zostanie coś z 16, czy 11MHz, to napiszę. W tej chwili wydaje się jednak, że wszystkie są rozplanowane.

Powtarzam się - wiem o tym, ale skoro pytacie, to może chociaż co 5-ty mój wpis zostanie przeczytany, a ten będzie 5-ty. Nie zajmuję się tym zawodowo i nie zarabiam na tym, więc proszę o trochę litości z Waszej strony i jeśli piszę, że zamówienia były przyjmowane do tego i tego dnia, to tak właśnie należy to rozumieć. Nie mogę poświęcić całego swojego czasu tylko na obsługę kolejnych zamówień i tak jak pisałem wcześniej to jest ostatnie - przynajmniej na długi czas.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->rekin, a zostało Ci troszkę drobnicy do zegara(tzn. bramki, rezystorki etc.)?

No i czy jest sens tymczasowo pchać w Twój zegar kwarc który orginalnie siedzi w cedeku ( czy cokolwiek to da?)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.