Skocz do zawartości
IGNORED

Dziwne zjawisko ze starymi płytami CD


jozwa maryn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

Drodzy koledzy (obojga dżendrów), zaobserwowałem w kilku swoich płytach CD kupionych przed laty dziwne zjawisko związane ze stereofonią. Otóż scena stereo przesueła sie lekko, ale w widocznym stopniu na prawo. RÓżne płyty z różnych wytwórki z różną muzyką. Sprawdzałem zmieniając kanały w źródle i we wzmacniaczu, zmieniając źródła cyfrowe i dla porównania analogowe, a także sprawdzałem stereofonię systemu na płytach testowych. Tak czy tak, wychodzi, że niektóre starsze, fabrycznie nagrane płyty CD zaczęły grać bardziej prawą. Czy ktoś się zetknął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alphaville  forever young - AAD , gra prawym kanałem o 2 db głośniej

 

ale było tak zawsze

potwierdza to miernik peak hold

Edytowane przez billy idol

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, jozwa maryn napisał:

Drodzy koledzy (obojga dżendrów), zaobserwowałem w kilku swoich płytach CD kupionych przed laty dziwne zjawisko związane ze stereofonią. Otóż scena stereo przesueła sie lekko, ale w widocznym stopniu na prawo. RÓżne płyty z różnych wytwórki z różną muzyką. Sprawdzałem zmieniając kanały w źródle i we wzmacniaczu, zmieniając źródła cyfrowe i dla porównania analogowe, a także sprawdzałem stereofonię systemu na płytach testowych. Tak czy tak, wychodzi, że niektóre starsze, fabrycznie nagrane płyty CD zaczęły grać bardziej prawą. Czy ktoś się zetknął?

Wtf? Zaskakująca obserwacja. Tak z ciekawości, płyty z nowego czy starego milenium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pięćdziesiątce zmysły nieco tracą na ostrości i często też nierówno słyszymy. Najlepiej to sprawdzić używając słuchawek wzmacnianych czymś z regulacją balansu. Albo u laryngologa.
Stare płyty i masteringi sprzed loudness war może bardziej ujawniają pewne rzeczy? Taka teoria ad hoc, trochę z d... ale może akurat trafna?

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta idealna - alphaville - jak wyzej - do testowania audiofili "wszystkosłyszących"

 

2 db róznicy !

ciekawe czy ktoś z nich by usłyszał

z czego ta róznica ? nie wiem , moze żle ustawili ten ciężarek z przeciwwagą i igła "brała" jeden kanał "mocniej"

 

nie wiem , taka moja teoria

ale jeden kanał gra głośniej i to jest fakt

 

 

P3380383.jpg

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, billy idol napisał:

czy ktoś z nich by usłyszał

z czego ta róznica

O co chodzi ? O pytanie czy o wyjaśnienie ?

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xetras napisał:

O co chodzi ?

o przykład że takie płyty istnieją. taki jest temat tego wątku

 

2 minuty temu, xetras napisał:

czy o wyjaśnienie ?

no na przykład

choć to nie zmieni faktu że prawy kanał gra głośniej

jak były nagrywane płyty AAD ? na żywca z vinyla na  ... co tam sie nagrywało w latach 90-tych ? na  DAT-a ?

Przemak by tu rozjaśńił temt troche

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego winyla ?

Akurat  berlińskie "Alphaville" z 1984 daje radę i teraz.

Wtedy jeszcze tasiemki 2 calowe były nośnikami i to z nich było AAD a nie z winyla.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, xetras napisał:

Wtedy jeszcze tasiemki 2 calowe były nośnikami i to z nich było AAD a nie z winyla.

i słychać jak igła chrobocze ?

z taśmy ?

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeden kanał gra głośniej, tylko mogli bardziej spanoramować na prawo jakiś instrument. Miernik poziomu sygnału tak pokaże, ale energetycznie w utworze może być równowaga.

We wszystkich utworach (całej płycie) tak jest?

Mam ten album w dwóch wydaniach na CD, ale nie chce mi się sprawdzać. Nawet bym miał możliwość odtworzyć z podobnym pomiarem poziomu obu kanałów.

8 godzin temu, jozwa maryn napisał:

RÓżne płyty z różnych wytwórki z różną muzyką.

To powyższe wyklucza same płyty. Musi być coś z zestawem. Proponuję wziąć je i udać się do kogoś. W innych warunkach zakładam, że problem nie wystąpi. Wtedy na poważnie można zacząć myśleć nad przyczynami. A jeśli wystąpi (wątpię...), to też można pomyśleć, tylko zadanie wydaje się trudniejsze.

Nikt dotąd nie zwrócił uwagi na TAKIE starzenie się płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Wuelem napisał:

Nie jeden kanał gra głośniej, tylko mogli bardziej spanoramować na prawo jakiś instrument. Miernik poziomu sygnału tak pokaże, ale energetycznie w utworze może być równowaga.

 

prawy kanał wykazuje ok 2 db głośniejszy sygnał, bez wzgledu na to co sie dzieje muzycznie

 

po prostu coś skopali przy nagrywaniu

wiec jeśli zdarzyła sie taka płyta -  to moze  to nie jest jedyna taka płyta

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Wuelem napisał:

Możesz pokazać ujęcie dla innej płyty, gdzie te poziomy są równe?

alphaville - forever young

wea 1984

2292-40481-2

jesli cie to zainteresowało

 

w każdej innej płycie max rozrzut miedzy kanałami wynosi 0.1 db

oczywiscie pomijam przypadki w których jakaś sekcja dominuje w którymś kanale

Edytowane przez billy idol

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, jozwa maryn napisał:

zaobserwowałem w kilku swoich płytach CD kupionych przed laty dziwne zjawisko związane ze stereofonią. Otóż scena stereo przesueła sie lekko, ale w widocznym stopniu na prawo. RÓżne płyty z różnych wytwórki z różną muzyką.

Kanały na płycie się nierówno starzeją, albo jeden zużywa się szybciej od drugiego...

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Wuelem napisał:

Możesz pokazać ujęcie dla innej płyty, gdzie te poziomy są równe?

jeśli juz jesteś takim niewiernym Tomaszem, to nagrałem dwa kilkudziesięciosekundowe filmy

alphaville i inna losowa płyta

słychac muze i widać miernik

można sobie na zwolnionym tempie przesledzić prace

widac jak byk że alphawille ma 2 db prawy gosniej

całosc 98 Mb po ok 50 mb jeden

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, billy idol napisał:

widac jak byk że alphaville ma 2 db prawy gosniej

Teraz ?

Może wcześniej już to zauważyłeś ?

(Dla mnie to jakieś czary mary)

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, xetras napisał:

Może wcześniej już to zauważyłeś ?

wiem o tym od  dawna

ale nie było tematu o takich rzeczach

gdzieś tak pisałem o tym z rok temu w "audio mitach" , ale mało osób to zainteresowało

jak czary-mary to lepiej nie czytac

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.