Skocz do zawartości
IGNORED

Jak zbudować kolumny?


zielonypawel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak można samemu zbudować dobre kolumny? (materiały, grubosć ścianek, konstrukcja)

Mam wzmacniacz RADMOR 510 i odtwarzacz CD Denona... Pokój ok. 20m2.

Chciałbym zbudować kolumny podłogowe, możliwie tanie, ale aby wyczarowały piękny dźwięk.

Kolumny mają służyć do słuchania raczej spokojnej muzyki..

Z góry dzięki za rady ;)

 

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz trochę pojęcia o stolarce, i dobrze trzymasz lutownicę, to możesz zmówić u kogoś wykonanie samego projektu kolumn pod Twoje wymagania od początku do końca. Łącznie z projektem skrzynek, zwrotnic itp. itd. Możesz wtedy przystąpić do działania, w innym przypadku efekt może być bardzo mizerny, a pieniądze wyrzucone w błoto.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli celem budowania kolumn ma być oszczędność to zapomnij o całej sprawie, lepiej poszukaj dobrych kolumn z drugiej ręki. Nie tacy już myśleli że sobie wystrugają dobrze grające kolumny, wszyscy skończyli na Allegro usiłując opchnąc głosniki. Dodam tylko że sam ten etap przechodziłem.

 

Pzdr!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że w ten sposób nie da się zaoszczędzić. Lepiej z drugiej ręki. Można oczywiście złożyć kit ale wtedy, gdy chcemy osiągnąć coś na kształt Hi-Endu. Polecam firmę Quba i Grelton. Mają katalogi i są chętni do współpracy. Zbudowałem kolumny na głośnikach Dynaudio i jestem bardzo zadowolony, ale miałem podejście bardzo "mało budżetowe". To jest dobra droga do doskonałego dźwięku ale trzeba płacić. Dobrym sposobem jest zakup z drudiej ręki i późniejsza modyfikacja. Wzmocnienie obudowy i zmiana elementów zwrotnicy. Moim cichym faworytem zawsze jest Tanoy z serii Mercury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady! Na pewno wezmę je sobie do serca. Dokładnie jeszcze przemyślę budowę kolumn, zanim zabiorę się do roboty. Jeśli stwierdzę, że efekt rzeczywiście będzie mizerny, to zdecyduję się na kupno. I pewnie tak będzie :)

 

Pozdrawiamy

 

Paweł (i Kasia)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielonypawel:

zależy ile chcesz wydać pieniedzy. Osobiście polecam zbudowanie dość taniej kopii ESA Ostinato 2000. Do Twojego pokoju jak znalazł. Na tym forum po wstukaniu w wyszukiwarce znajdziesz kompletny projekt: obudowa, zwrotnica, rodzaj głośników. Ja podjąłem decyzję o budowie tych zestawów i ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że będzie kosztował poniżej 1300 zł. Obudowę można zrobić samemu - instrukcje też na tym forum znajdziesz. Zwrotnicę według ściągniętego schematu, a głośniki musisz zamówić np. w audiocomponents ( w Polsce w Akkusie jest raczej drogo). Ten zestaw poprawnie zrealizowany da Ci szansę na naprawdę dobry, audiofilski dźwięk, za jaki w sklepie musiałbyś dać 3 tys. A do tego ile zabawy przy wykonywaniu i satysfakcji po ukończeniu.... Więcej informacji - pisz, adres mailowy w "o mnie"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zielonypawel -> Jezeli przewidujesz nowy projekt (niewazne - swoj czy na zamowienie) nie obejdzie sie bez laba (najlepiej 'komory bezechowej') , w ktorym mozna zdjac charakterystyki. Nawet jesli symulacja pokaze, ze jest cymes to pomiaru moga zaprzeczyc teorii - ta sztuka jest mocno empiryczna :-)) Dlatego najlepsi konstruktorzy tak sie cenia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.