Skocz do zawartości
IGNORED

Sparing kondensatorów: Jantzen Audio Alumen VS Mundorf Supreme


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są Wasze doświadczenia? 

Mam na myśli zastosowanie w zwrotnicy - filtrowanie głośnika wysokotonowego.
Ja wiem, kwestia gustu. Ale... Może ktoś z Was grał wystarczająco długo na obu, aby móc w miarę "subiektywnie" ocenić i wskazać preferencje?
Obecnie korzystam z Alumen'a. Kiedyś korzystałem z Supreme. Oba mają wg mnie pewne plusy i ograniczenia.
Cena w sumie podobna za takie same pojemności (np. najbardziej typowe 4,70uF).

A może coś wyżej? Np. Audyn True Copper? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.12.2020 o 17:00, lete napisał:

Cena w sumie podobna za takie same pojemności (np. najbardziej typowe 4,70uF)

Co to znaczy najbardziej typowa pojemność w kontekście zastosowania w zwrotnicy?

 

W dniu 20.12.2020 o 17:00, lete napisał:

Audyn True Copper? 

Zdajesz sobie sprawę z wymiarów?

To jeszcze zapytam, czy pytasz w kontekście Harpii 300B mini?

Mundorf Supreme gra u mnie od kilku lat z dużo lepszymi tweeterami i jestem zadowolony, alumena nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ricambi napisał:

Co to znaczy najbardziej typowa pojemność w kontekście zastosowania w zwrotnicy?

 

Zdajesz sobie sprawę z wymiarów?

Miałem kilka zestawów głośnikowych - większość w torze wysokotonowym miała przede wszystkim m.in. kondensator 4,7uF ? Zobacz też na ceny 4,7uF - często są droższe od nieco wyższych pojemności, bo... są bardziej popularne.

Co do Audyna, to fakt - może przegiąłem. Mam w innym miejscu (wzmak) True Copper 1,0uF i już jest spory. 4,7uF będzie już wielkości "granatu ręcznego", ale i te moje Harpie małe takie nie są ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Supreme i Alumen to trochę jak tweeter z jedwabiu i tweeter i alu.

Jeden woli ogórki, inny pomidory.

Chociaż relatywnie alumen bardziej wyczynowy, a Supreme bezpieczniejszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, daris666 napisał:

Na górze mam CLARITY CAP CSA.

Podobno CLARITYCAP CMR są jeszcze lepsze, ale... nie słuchałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, rambo54 napisał:

Ten Supreme i Alumen to trochę jak tweeter z jedwabiu i tweeter i alu.

Jeden woli ogórki, inny pomidory.

Chociaż relatywnie alumen bardziej wyczynowy, a Supreme bezpieczniejszy

Nie, różnica miedzy tweeterem szmacianym i metalowym jest nie do pokonania, szmata nie potrafi wiernie oddać wielu dźwięków instrumentów, zawsze gra w sposób mniej lub bardziej zbliżony do oryginału. Dobre tweetery metalowe potrafią oddawać prawdziwe dźwięki instrumentów. Ich problemem są za to rezonansy membrany w paśmie akustycznym lub ponadakustycznym, dlatego są często odbierane jako ostre i nienaturalna, a to wina złej konstrukcji lub częściej złej aplikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, rambo54 napisał:

Supreme po przesiadce z Alumena też gra jak kondensator z rezystorem w szeregu

Czyli wysokie częstotliwości bardziej "zgaszone", uspokojone?

Zastanawiam się jeszcze, czy do Alumena 4,7uF mogę "bezpiecznie" dołożyć jako bocznik kondesator ClarityCap CMR, ktory podobno świetnie się łączy akurat z Alumenem... W projekcie mam 4,7uF... Czy zmiana o 0,1uF może negatywnie wpłynąć na charakterystykę? Słyczalnie? Czy ten poziom (3%), to aceptowalny poziom błędu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, lete napisał:

Czyli wysokie częstotliwości bardziej "zgaszone", uspokojone?

to bardzo subiektywne, ale Supreme gra po prostu ciszej.

Ale ładnie, choć trochę rozjaśnia i ociepla jednocześnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, rambo54 napisał:

to bardzo subiektywne, ale Supreme gra po prostu ciszej.

Ale ładnie, choć trochę rozjaśnia i ociepla jednocześnie.

Miałem kiedyś Supreme i Hovlandy w innych Harpiach i było, jak mówisz - więcej spokoju, ale i czegoś "szlachetnego" na średnicy, jakby dodatkowo podkreślone kontury. Podobało mi się to. Zastanawiam się, na ile Mundorf SGO jest wart tej kasy (cena Supreme x5?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.12.2020 o 23:35, rambo54 napisał:

ja tak uczyniłem, SGO mi nie podszedł

widzę że od lat pojawiasz się w wątkach o kondensatorach.

Rozumiem że polecasz bardziej ClarityCAP CMR od alumena?

Ja ostatnio wymieniałem tweetery i ustawiałem zwrotnice.

W pewnym momencie miałem Jantzena  niebieskiego z jednej strony, a supreme z drugiej, różnica była tak miażdżąca że postanowiłem jeszcze trochę kasy dobierać na coś może lepszego od nich dwojga.

Niemniej supreme zagrał ładną bogatą średnicą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, marcin32 napisał:

widzę że od lat pojawiasz się w wątkach o kondensatorach.

Rozumiem że polecasz bardziej ClarityCAP CMR od alumena?

Ja ostatnio wymieniałem tweetery i ustawiałem zwrotnice.

W pewnym momencie miałem Jantzena  niebieskiego z jednej strony, a supreme z drugiej, różnica była tak miażdżąca że postanowiłem jeszcze trochę kasy dobierać na coś może lepszego od nich dwojga.

Niemniej supreme zagrał ładną bogatą średnicą

Alumen (vs Supreme) gra blisko tego, co moglbym nazwac analogiem, zblizonym do dzwieku z tasmy, a nie cyfry. To mi sie dlugo podobalo. Teraz dostrzegam tez inna perspektywe. Pamietam, ze lubilem fakture i kontur Supreme, czego lekko brakuje Alumenowi. Z perspektywy oceniam dzwiek Supreme, jako nieco bardziej wyrafinowany, choc nie efekciarski. Alumen jest swietny, szybki, gladki, rozdzielczy. Oba wg mnie podobnej klasy, ale graja inaczej. Alumen "po staremu", a Supreme nowoczesniej - co kto lubi.

Na razie zostawiam Alumena, ale za 60 zl doloze mu "kolege" ClarityCAP CSA 0,1uF z ktorym podobno lubia sie perfekcyjnie - podbicie najlepszych cech obu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie alumen , odsłuchać jego polaryzację, jak dobrzw pamiętam ,sygnał wchodził w czerwone paski ,czyli napis.?To kondensator kompletny moim zdaniem ,szybki .ma kolor ,barwę ,cechy rzadko razem spotykane ,w tej cenie  ciężko znależ coś lepszego.Supreme na wysokie to nie najlepszy pomysł ,ale rzecz gustu.Boczniki coś pomagają ale i zabierają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 24.12.2020 o 07:17, tedi02 napisał:

Supreme na wysokie to nie najlepszy pomysł ,ale rzecz gustu

Supreme ma większe zaokrąglenie dźwięku, bardziej słodzi, alumen jest bardziej prawdziwy, "naturalny".

Supreme ma fajne budowanie przestrzeni, alumen znów rozdzielczość i separację instrumentów i dźwięku (po za tym ma lepszą dynamikę i mikrodynamikę)

Oba powinno się zbocznikować dla poprawy ich charakteru, ale tu potrzeba poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
53 minuty temu, tedi02 napisał:

Z alumenem próbowałeś boczniki?

Tak, ale alumen jest bardziej wybredny niż supreme jeśli chodzi o boczniki. U mnie się sprawdził 3,3nf mkp philipsa. Nie najgorzej było z rike 0.01uf, ale troszkę ubyło barwy za to była fenomenalna mikrodynamika i "plankton".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2020 o 11:46, boomaga napisał:

Tak, ale alumen jest bardziej wybredny niż supreme jeśli chodzi o boczniki. U mnie się sprawdził 3,3nf mkp philipsa. Nie najgorzej było z rike 0.01uf, ale troszkę ubyło barwy za to była fenomenalna mikrodynamika i "plankton".

Prawda jest taka, ze bez bocznikow Alumen gra najbardziej rzetelnie, z charakterem. Mialem u siebie przez prawie rok boczniki 0,01uF Corniell Dublier (rekomendowane przez 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Bylo efektowniej i dlugo tak mi sie podobalo. Jednak po usunieciu dzwiek wyszlachetnial, choc obiektywnie slychac jakby mniej... Wole bez bocznikow. W dobrze zestawionym systemie czysty Alumen gra bardzo fajnie (wczesniej oryginalnie mialem tam brrr... niebieskiego Jantzena, potem wersja Jantzen Silver, a jeszcze wczesniej Obligatto). Alumen to inna liga. W kolumnach Harpii Mundorf Supreme tez sprawdza sie bardzo, bardzo dobrze (kopulki alu Seasa) - slucham go od 10 lat, mialem 3 Harpie, dwie z Supreme.

W dniu 25.12.2020 o 10:44, boomaga napisał:

Supreme ma większe zaokrąglenie dźwięku, bardziej słodzi, alumen jest bardziej prawdziwy, "naturalny".

Supreme ma fajne budowanie przestrzeni, alumen znów rozdzielczość i separację instrumentów i dźwięku (po za tym ma lepszą dynamikę i mikrodynamikę)

Oba powinno się zbocznikować dla poprawy ich charakteru, ale tu potrzeba poeksperymentować.

Supreme jest nieco bardziej konturowy i swietnie gra z aluminiowymi kopulkami. To byl dlugo moj ulubiony kond. Byc moze z jedwabnymi kopulkami wypadac gorzej, nieco za ciemno. Chociaz jestem juz w takim wieku, kiedy bardziej cenie rowne granie, bez podbic ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2020 o 07:17, tedi02 napisał:

zdecydowanie alumen , odsłuchać jego polaryzację, jak dobrzw pamiętam ,sygnał wchodził w czerwone paski ,czyli napis.?To kondensator kompletny moim zdaniem ,szybki .ma kolor ,barwę ,cechy rzadko razem spotykane ,w tej cenie  ciężko znależ coś lepszego.Supreme na wysokie to nie najlepszy pomysł ,ale rzecz gustu.Boczniki coś pomagają ale i zabierają.

Czyli wygląda na to, że u mnie Alumen zamontowany przeciwnie do prawidłowej polaryzacji? ? Skoro nawet tak gra bardzo dobrze, to co będzie, kiedy mu poprawnie zapodam za chwilę polaryzację? ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te rezystory Superesa warto wywalić i dać coś bardziej ałdiofilskiego. 

IMHO, metalizowane bezindukcyjne wszystkie które próbowałem są bardzo suche, równolegle czy też szeregowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, rambo54 napisał:

te rezystory Superesa warto wywalić i dać coś bardziej ałdiofilskiego. 

IMHO, metalizowane bezindukcyjne wszystkie które próbowałem są bardzo suche, równolegle czy też szeregowo.

Rezystorki Superes (te dwa) siedzą poza sygnałem, więc nie wiem, czy jest sens...? Pakowanie tutaj PathAudio chyba byłoby mało rozsądne...? ?

Ewentualnie, co polecasz?

No i te małe rezystorki (dolutowane do kondensatorów Audyn) - to oryginalne, które daje Harpia. Też warto je wymienić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

w TME są po 6zl sztuka jakoś.

Ja sobie chwalę.

drutowe, cementowe ale grają znacznie lepiej niż zwykłe cementy, ja się z Pathaudio wyleczyłem.

Wszystkie grafity które używałem grały ładnie, ale gdzieś na średnicy zamulały. Czy to Kiwame węglowe, czy PathAudio, czy Duelund.

Cena na tyle śmieszna że warto spróbować, może Ci podejdą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PathAudio to grafity?  Proszę o źródło tej informacji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.