Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel głośnikowy z tzw. twardym basem


WHITESNAKE39
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, //// napisał:

Zapytam przewrotnie czy kolumna  niezależnie od przedziału cenowego może mieć jednocześnie miękki i twardy bas? 

Najczęściej zależy od konstrukcji przetworników, czym sztywniejsze zawieszenie tym bas twardszy, ścisłe będzie mniej rozdzielcze,
jeżeli ktoś gustuje w "surowych" dźwiękach to będzie szedł w tym kierunku

Ja wole na średnio miękkim zawieszeniu, (ale nie takie przesadnie miękkie jak dla subwooferów) wtedy czas fazy podtrzymania i wybrzmienia są dłuższe, dla mnie realniejsze w oddaniu środowiska sceny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, .:Gerard:. napisał:

bas twardszy, ścisłe będzie mniej rozdzielcze,

Bas twardszy będzie mniej rozdzielczy niż miękki? Zawsze miałem wrażenie, że miękki, a tym samym trochę bułowaty bas, jest wolniejszy i mniej rozdzielczy niż ten trochę twardszy. 

33 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

wybrzmienia są dłuższe, dla mnie realniejsze w oddaniu środowiska sceny

Wolniejszy, miękki bas lepiej oddaje środowisko sceny, niż szybszy, twardszy? Coraz częściej dochodzę do wniosku, że albo mamy zupełnie inny słuch i inną percepcję muzyki, albo nie rozumiem zupełnie twoich teorii w audio, albo już sam nie wiem co o tym myśleć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, sly30 napisał:

Bas twardszy będzie mniej rozdzielczy niż miękki? Zawsze miałem wrażenie, że miękki, a tym samym trochę bułowaty bas, jest wolniejszy i mniej rozdzielczy niż ten trochę twardszy. 

Wolniejszy, miękki bas lepiej oddaje środowisko sceny, niż szybszy, twardszy? Coraz częściej dochodzę do wniosku, że albo mamy zupełnie inny słuch i inną percepcję muzyki, albo nie rozumiem zupełnie twoich teorii w audio, albo już sam nie wiem co o tym myśleć.

ad1. Zawieszenie twarde to jedno a ścisłe w cewce i magnesie to drugie (ścisłe lub swobodne może byc z twardym jak i miękkim zawieszeniem) to daje dużo dla rozdzielczości 
nie mylmy tez z materiałem membrany ?

 

ad2. Juz od pewnego czasu tez tak mi sie zdaje

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli twardości materiału membrany. Ale chyba faktycznie zupełnie inaczej słyszymy lub inaczej rozumiemy pojęcia znane w audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- materiał membrany
- twardość zawieszenia membrany
- poruszanie cewki w magnesie

ja znam takie pojęcia

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, //// napisał:

 

Zapytam przewrotnie czy kolumna  niezależnie od przedziału cenowego może mieć jednocześnie miękki i twardy bas? 

 

Yeap, w zależności od nagranego materiału i akustyki/wpływu pomieszczenia  - z tymże drugi czynnik może „zawsze” zniekształcać przekaz. 

Np. Audiofilowi może wydawać się ze słucha super twardego basu z jego hiper kolumn grających na 15, a to tylko wzbudzony rezonans ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze McGyver laikuje post Sylwka który przeinaczył moj wpis,
myślałem ze jak sie z kimś rozmawia w znanym temacie to można skrótów myślowych używać, po przecinku wyraźnie było

 

Ratowanie rozdzielczości twardym zawieszeniem w przetworniku niesie za sobą wymuszoną charakterystykę,
nawet niektórzy ją właśnie za to lubią
Możliwości wychyleń membrany to możliwości dźwiękowe, jak w bębnach gdy użyjemy różny materiał i naciągniemy mocniej tym dźwięk się zmienia, na pol miękkim = pol twardym zawieszeniu nie ma tych ograniczeń i nie ma aż tak narzucenia charakteru bo jest swoboda
Sylwek ma racje gdy wychylenia są za duże (ale to w za miękkim zawieszeniu) robi się buła, narzuca charakter w przeciwnym kierunku niż zawieszenie twarde i traci na rozdzielczości,
wiec średnio-twarde = średnio-miękkie jest optymalne.
Membrana-zawieszenie- cewka porusza się i gdy ma ograniczenia to zaburza dynamikę, rozdzielczość, (jak jazda samochodem z ciężką przyczepką lub bez) dlatego wcześniej pisałem o ścisłości/swobodzie poruszania cewki w koszu

Jak ktoś z was lubi twarde zawieszenie to wasza sprawa ale nie wciskajcie mi ze ta (po usztywnieniu i ograniczeniu wychyleń membrany) narzucona charakterystyka przetwornika którą wyraźnie słychać jest wzorcowa
Na mnie branża nie wpływa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, will66 napisał:

Yeap, w zależności od nagranego materiału i akustyki/wpływu pomieszczenia

Oczywiście, ale dodać jeszcze trzeba - w zależności od podłączonego wzmacniacza - wam. o słabej wydajności prądowej, względem zapotrzebowania kolumn z nagranego dobrze basu i w dobrej akustyce i tak od pewnego momentu zrobi "bułę i burczybasa".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam

Dzieląc niski zakres na 3 (Sub-bas-mid)

to wielkie przetworniki z usztywnionym zawieszeniem mają problem z przetworzeniem całego niskiego zakresu,
ale po zestrojeniu uzyskują efektywność i wyrazistość w jednym z 3 podzakresów, dopiero stosowanie i strojenie kilku przetwornik o tej samej konstrukcji to się wypełniają, ale o różnej konstrukcji to zaczyna być konflikt akustyczny, fazowy


Jak jest tylko jeden ogromy bas+innej konstrukcji średniak to słychać brak spójności a efektywność i wyrazistość jest tylko dla części podzakresów a nie całego zakresu, dlatego słyszymy brak spójności

Tak to odbieram i opisałem własnymi słowami
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając dwa identyczne woofery można uzyskać twardy, dobrze kontrolowany bas ze świetnie

czytelną melodią, albo też powolną bułę o nieokreślonej wysokości, bez ataku i melodii.

Decyduje relacja Vas do litrażu kolumny, średnica BR / woofer i strojenie.

Technika wykonania, twardość zawieszenia czy materiały to drugorzędna sprawa.

Jak twarde - to wyższa moc, a źle zestrojonej kolumny może żaden piec nie wyleczyć.

A Dynavoice, niestety ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie

a elastyczność strojenia i większy zakres z jednego przetwornika uzyskamy z konstrukcji która ma mniej ograniczeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyje przykładu z ostatniego odsłuchu kolumn OB, duży przetwornik strojony nisko, było słychać problem z wyższym zakresem basu, ze spójnością z średnicą i holografią wielkości źródeł
Nie będę wymieniał innej znanej marki, 2x15" strojone tak, ze wyrazistość na centrum basu, a efekt taki, ze brak sub-basu i nadal wypełnienia spójności ze średnicą 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest wielki rynek na "duże" kolumny za małą kasę. I klient kupuje bo duże zagra lepiej niż małe, bo trójdrożne lepsze od dwudrożnych, bo więcej przetworników to lepiej.

Robienie przetworników i obudów w Chinach wywróciło rynek, który znamy z przeszłości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pmcomp napisał:

w Chinach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Posłuchaj proszę dwie, trzy minuty.

 

 

Rzeczy mają się inaczej niż sądzi większość.

 

Dotyczy to niemal 100 procent poruszanych tu zagadnień.

Kwestii resorowania w głośnikach również.

 

Żeby mówić o głośniku, najpierw należy posiadać odpowiedni wzmacniacz źródło i kable, by doprowadzić optymalny sygnał.

Następnie pomocne byłoby przeprowadzanie wszelkich potrzebnych doświadczeń, oraz zbieranie odniesień, weryfikujących ich rezultaty.

............

............

............

Głośniki pracują generalnie dość dobrze.

Niezwykle trudno wybić się ponadprzeciętnie w ich jakości.

Bardzo trudno zestawić komplet do wspólnej pracy w zespole wielodrożnym.

 

Zawieszenie basu, - jest dobierane w zależności od potrzeb.

Nie jest krytyczne wówczas, może być jeśli ktoś użyje produkt o innym przeznaczeniu.

Zawieszenie jest przyczyną zniekształceń dźwięku, Sony starał się nawet pozbyć resora przy cewce, a Technics kiedyś dodawał jeszcze jeden w połowie membrany / kombinował też Kenwood dając dwa dolne symetrycznie /, Japończycy używali wszelkich pomysłów na sam tylko kształt fałd zawieszenia np Hitachi.

 

Moje odczucia są takie jak Sony, dolny kołnierz odbiera microinformacje, najlepiej jeśliby go nie było.

/ Na swoje potrzeby będę projektował przetwornik wielocewkowy dolnego zakresu o wielkiej powierzchni membrany, gdzie owego zawieszenia nie będzie /

 

Górne zawieszenie powinno być lekkie, bardziej miękkie, raczej miękkie, ograniczone oczywiście potrzebami fizycznymi - optymalizacją powiązaną z wymaganiami wytrzymałościowymi, w tym amplitudowymi.

 

 

Jeśli jakość tzw basu miałaby być pochodną w istotnej części tylko techniki resorowania..to..

Tak nie jest.

Już tylko sam materiał / element obwodu magnetycznego /, który jest dla cewki drgającej "rdzeniem" magnetycznym, posiada większy zakres oddziaływania.

Z tego m in powodu "tanie" głośniki "nie grają".

Jakość przewodzenia cewki, warunki pracy oraz siły elektromotoryczne dla wynikowych prądów jej pracy - to podstawowe kwestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, 747 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Posłuchaj proszę dwie, trzy minuty.

 

 

Po co ???

Skompresowany dźwięk niewiadomo czym i jak nagrany ... ?  ... co słychać.

Nt. Chin mam swoje własne zdanie na podstawie własnych doświadczeń ale to nie ten temat, poza tym nie chce i nie musze dzielić się nim na YT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, 747 napisał:

Na temat inteligencji Chińczyków.

Wystarczysz mi Ty, tutaj ? .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić, że tanie też zagrają; wymagają jednak wcześniejszych pomiarów.

Powiem więcej - nawet firmowe głośniki często tego potrzebują, bo papier wszystko

wytrzymie, nawet "pomyłki" w górę Fs o 12 czy 15 Hz. A to już robi poważną różnicę ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, audioburak napisał:

Śmiem twierdzić, że tanie też zagrają; wymagają jednak wcześniejszych pomiarów.

Powiem więcej - nawet firmowe głośniki często tego potrzebują, bo papier wszystko

wytrzymie, nawet "pomyłki" w górę Fs o 12 czy 15 Hz. A to już robi poważną różnicę ? 

Czyli DIY. Nie przeczę, Jest wiele fantastycznych głośników z których można zbudowac fantastyczne kolumny. Ale Chinol tego nie zrobi. Bo po co się męczyć skoro teraz kupują bo cena czyni cuda a 95% rynku nie słyszy żadnej róznicy?

Podobnie rzecz ma się w ... chińskich lampach. To wymaga doświadczenia, którego nie mają. Będą mieli za 10-20 lat.

Odwrotnie jest w domenie cyfrowej. Tutaj zdobyli już doświadczenie i tłuką bardzo dobre urządzenia. DACki i mobilne playery robią juz fantastyczne, przykładem jest mój ostatni nabytek, ze stopniem mocy na lampach, który z Senkami HD800 plasuje się na bardzo wysokiej półce, a kosztuje ... uwaga ... 2000 zł:

 

dz01MDAmaD00NDI=_src_62545-odtwarzacz-pr

p8430081.jpg?w=1024

N3Pro_Case_1024x1024.jpg?v=1600994955

 

H3d2b21e73b8e490bb8c2aef69cee84caJ.jpg

 

11288915.jpg

 

Cayin-N3PRO-rura-pr-niowa-przeno-ny-odtw

 

Porównywałem go do top-topów czyli A&K z 2018 roku. Był ciut gorszy ale ... ma większą moc i jest osiem razy tańszy.

 

 

Innym zagadnieniem jest powielanie istniejących rozwiązań od metkowych producentów i tzw. klony, zazwyczaj znacznie zubożone. Pomijam prawa autorskiej do urządzeń i zastosowanych tam rozwiązań bo w tym nie mam doświadczenia.

 

Konkluzja ... z Chin można kupować tylko trzeba wiedzieć co, sam mam w domu tego trochę.

 

PS. pokażcie mi chiński gramofon, ramię czy wkładkę ... z wyższej półki, a nie po kupieniu praw do znanych brandów albo tłuczeniu tanizny dla znanych brandów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, audioburak napisał:

tanie też zagrają

Dlatego napisałem że głośniki grają generalnie dość dobrze.

Najgorsze kolumny jakie posiadałem, dałem na działkę osobie, przedtem pokazując jej porównanie z Dynaudio 25, - nie było dramatu, spadek klasy na poziomie mikro, lecz tylko klasy, nie przekazu ogólnego / oczywiście było sporo różnic /.

Była to Yamaha NS5X.

Kolumny dziesięć - dwadzieścia razy tańsze w odsprzedaży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, pmcomp napisał:

 

Odwrotnie jest w domenie cyfrowej. Tutaj zdobyli już doświadczenie i tłuką bardzo dobre urządzenia. DACki i mobilne playery robią juz fantastyczne, przykładem jest mój ostatni nabytek, ze stopniem mocy na lampach, który z Senkami HD800 plasuje się na bardzo wysokiej półce, a kosztuje ... uwaga ... 2000 zł:

Jeszcze kilka rozbieranych zdjęć, zainteresujcie się tym grajkiem bo warto. mirek24, który uczestniczył w moim porównaniu dCS vs. RME był na koniec pod wrażeniem, jak mu założyłem słuchawki na uszy i zapuściłem jeden z testowych kawałków ? .

 

11298143.png

EeQv25BU0AIyHE8.jpg

CAYINN3Pro-3_800x.jpg?v=1596344558

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem kiedyś kolumny Audiovector, miałem w reku rozebrany przetwornik z modelu niższego i wyższego, z wygładu identyko
w modelu wyższym była izolacja pola magnetycznego, dzięki czemu cewka swobodnie bez oporu może poruszać sie w koszu,
rozdzielczość o niebo lepsza 

 

 

 

Takie hi-fi+się u sąsiada rozgrzałem i na tym zakończę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Takie hi-fi+się u sąsiada rozgrzałem i na tym zakończę ?

Hehehe....to nie szalej, ale jeśli jednak już poszalejecie, to nie włączaj kompa i nie wchodź na forum. Sam wiesz... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek, przecież ja jestem przyjacielsko nastawiony, kocham ludzi

tylko surwy...  i manipulantów nie lubię, jestem jak stafik, rzucam się na większych i silniejszych ?, honor najwalniejszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, .:Gerard:. napisał:

Sylwek, przecież ja jestem przyjacielsko nastawiony, kocham ludzi

tylko surwy...  i manipulantów nie lubię, jestem jak stafik, rzucam się na większych i silniejszych ?, honor najwalniejszy

Wiem, wiem....wszyscy to wiedzą, tyle że tych drugich jest jednak sporo. Takie czasy, a może zawsze tak było... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sly30 napisał:

Wiem, wiem....wszyscy to wiedzą, tyle że tych drugich jest jednak sporo. Takie czasy, a może zawsze tak było... ?

Nie możemy kłamstwu i manipulacji pozwalać, nieważne ile ich jest,
pamiętam jak pojechał jeden, ubrali krawaty nie poznając nas osobiście, jak dali się zmanipulować jednemu człowiekowi który ma jakąś fobie, zresztą którego gościłem we własnym domu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak samo jak kable ktore wpływają na impulsy przetworników (w pomiarach "GD" - Group Delay) - to jest bełkot, którego nie da się zrozumieć.

W okiełznaniu basu kolce mogą rzeczywiście pomoc, z granitami sprobuj pod zestawami jak i kładąc je na zestawach. Ew granity pod albo na zestawy ew. pod a na kilka encyklopedii :-) To się sprawdza w szczególności na podstawkowych, czy coś da na ciężkich wolnostojących -zobaczysz. I generalnie jak najdalej z zestawami od rogów pokoju. Duże kredensy na bass refleksach musza miec przestrzeń wokół siebie. Aczkolwiek jak lubisz bas krotki i żylasty do docelowo obudowa zamknięta będzie lepszym pomysłem. Obudowy BR zawsze graja trochę tlusto i mi akurat ten tłuszczyk zawsze przeszkadza.

Jak chcesz sprawdzic kontrole basu - Bell Fleck and the Flecktones „Flight of the Cosmic Hippo” i poczekaj do drugiej polowy tego numeru ;-)
Dalej już wątku pewnie nie doczytam, ale dla autora jeszcze porada akustyczna.
Rogi są ważne, ale dźwięk to fala. Nawet jak siedzisz posłuchaj dając głowę max do przodu, do tyłu, klęknij za miejscem odsłuchu. Zobacz jak to wpływa na odbiór.
Może musisz przesunąć bliżej ,dalej kolumny,czy miejsce odsłuchowe. Zmiany bywają dość spore, na basie zwłaszcza.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.