Skocz do zawartości
IGNORED

Woofer 7-7.5 " do kolumny 3-drożnej


gressi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może więcej szczegółów co to ma być? Dlaczego 18cm i dlaczego 3-way?

3-way na 18cm może być bardzo różne - od małego monitora z "subwooferowym" basem, do sporawej podłogówki, jednak nawet w tym drugim przypadku jest wybór efektywność vs zejście.

Jeżeli miałbym wskazywać przetworniki ekstremalne w tej wielkości, to byłyby to:

- Accuton AS168-9-470, w skrócie - maksymalizacja Sd w ramach szerokości frontu, kosztem pasma w górę, potrzebuje podziału ze średniakiem dobrze poniżej 500 a może nawet i 400Hz, niska efektywność, może być trudno dostać bas bez membran biernych ew. equalizowanej OZ.

- Purifi PTT6.5W04-01A - wysokie realne Xmax, też może dać sporo basu w małej objętości MB / OZ+EQ, tylko wydaje się sięgać wyżej niż Accuton. Efektywność podobna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być podłogówka z szerokością max 20  , wysokością 100 cm ( nie podobają mi się szerokie fronty , a to przecież i mebel , i ma jakoś wyglądać? ) . Poza tym pomieszczenie częściowo otwarte 16 m2 . Na wysokie scan speak D3004/662000 , średniak scan speak 12MU .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gressi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, daris666 napisał:

Nie mam przekonania do kolumn z basem z boku. 

Nie ma co być przekonanym.

Mój pierwszy projekt to revelator na górze + 18 węglowa na średnie + 30 cm JBL na boku.

Oczywiście to pewien kompromis, ale potęga basu robi swoje (z 18-tki tego nie uświadczysz)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to basowe "pompy" raczej odpadają.

Dobrze byłoby też określić priorytety co do efektywności i zejścia. Niestety 18cm wymusza tu poważne kompromisy.

Jeżeli nie chcemy robić czegoś o proporcjach kaloryfera (duża głębokość) i ograniczymy się do wymiarów 100cm x 20cm x 30cm, licząc 25mm MDF ścianek, dostajemy 35 litrów objętości wewnętrznej brutto i może 30 litrów dla woofer(a/ów).

Jak dla mnie są trzy opcje:

- Ciśniemy na zejście kosztem efektywności i SPL max. Tu Revelator 18W8531 mógłby się sprawdzić jako schodzący nisko w dużych obudowach. 30 litrów strojone do 27Hz dałoby "kaczym skokiem" pełne pasmo symfoniczne łącznie z kontrafagotem i tubą, jednak pod względem swobody dźwięku będzie raczej słabo, z większym wooferem przegra w kategorii pełnopasmowych.

- Poświęcić więcej objętości na wzmocnienia, przegrody itd. i zostać przy jednym wooferze 18cm. Np. 4ohm wersja 18cm Revelatora - 33Hz (C-kontra) powinien w pomieszczeniu jakoś osiągnąć. 19cm Satori też powinny dać radę w objętościach 20 - 25 litrów, choć dadzą więcej efektywności kosztem słabszego zejścia.  

- Dwie 18-tki w połączeniu równoległym (wersje 8ohm) albo szeregowym (głośniki 4ohm).

Wybór robi się szeroki - można dać szeregowo łączone Illuminatory 18WU4747 (strojenie 30 litrów do 36 - 41Hz zależnie od pomieszczenia i preferencji) i dostać przyzwoitą efektywność przy 8ohm impedancji oraz wizualną zgodność ze średniotonowcem.

Nowy Seas L19RNX1 ma tylko wersję 8ohm, więc pozostaje tylko połączenie równoległe, no i raczej trzeba by je stroić do 33Hz (30 litrów, dwa głośniki). A więc zejście w zamian za efektywność w porównaniu z Illuminatorami. No i są istotnie tańsze.

Wavecory SW182 są chyba jednak za bardzo "subwooferowe" - nawet dla dwóch 30 litrów może być za dużo, a zmniejszane wygeneruje problemy ze strojeniem - rurka będzie jednocześnie za cienka i za długa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, comen napisał:

Nie ma co być przekonanym.

 

Ja jednak dalej nie mam przekonania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, misiomor napisał:

Wybór robi się szeroki - można dać szeregowo łączone Illuminatory 18WU4747 (strojenie 30 litrów do 36 - 41Hz zależnie od pomieszczenia i preferencji) i dostać przyzwoitą efektywność przy 8ohm impedancji oraz wizualną zgodność ze średniotonowcem

to jest w mnie bardzo ciekawa i jedna z najlepszych propozycji na bas

kolega ma taki układ i jest bardzo zadowolony , kolumna strojona przez Akkusa taki moduł basowy jest zastosowany w "Fideliach" których słuchałem tylko , że łączone równolegle 8 omowe

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 8ohm wymaga trochę większej obudowy niż 4ohm, 30 litrów dla dwóch to może być już trochę za mało. No ale nikt nie zabrania zrobić kolumny głębszej niż te 30cm.

No i jest problem z odwieczną u Scanspeaka niezgodnością efektywności mierzonej mikrofonem z liczoną z parametrów TS.

18WU4747 z parametrów TS ma efektywność mocową ok. 0.41%, co powinno się przełożyć na napięciowe (2.83V RMS, 1m) 92dB. Tymczasem na mikrofonie jest coś koło 88dB. Dla wersji 8ohm (18WU8747) rozbieżność jest podobna - z parametrów 0.38%, równoważne (napięciowo) 89dB, podczas gdy mikrofon pokazuje tylko 85dB. Dlatego raczej można wyeliminować hipotezę że oni mierzą mocowo (napięcie odpowiadające 1W @ Re).

Więc albo źle mierzą efektywność albo parametry TS. Jeżeli te ostatnie są przekłamane, to głośniki w rzeczywistości powinny lepiej pracować w małych obudowach.

Inna sprawa że papierowy 18WU4741 dość dobrze radzi sobie w objętościach 18 - 25 litrów, więc metalowy 4ohm powinien dać radę w 15 litrach (a dwa - w 30dm3).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, misiomor napisał:

Inna sprawa że papierowy 18WU4741 dość dobrze radzi sobie w objętościach 18 - 25 litrów

ostatnio zrobiłem mały 15 l monitor na tym głosniku w obudowie zamknietej , u nie basu brakowało ale w miejscu docelowym okazało się ,że jest go aż nadto ? i byłem w lekkim szoku , mimo ,że dxwiek chłopakowi pasował to zaleciłem wieksze zagracenie mieszkania ? ? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, gressi napisał:

Ma być podłogówka z szerokością max 20  , wysokością 100 cm ( nie podobają mi się szerokie fronty , a to przecież i mebel , i ma jakoś wyglądać? ) . Poza tym pomieszczenie częściowo otwarte 16 m2 . Na wysokie scan speak D3004/662000 , średniak scan speak 12MU .

ja jestem zaskoczony basem z 15w8530k00 w 32m^2, przesiadłem się z 3way na 2way z racji kompaktowości i że tak powiem mnie zatkało ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, daris666 napisał:

Ja jednak dalej nie mam przekonania ?

Wszystko zależy od częstotliwości podziału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Ricambi napisał:

Wszystko zależy od częstotliwości podziału.

Kierunkowość związana z Baffle Step zaczyna się dość nisko, więc układ z wooferem z boku praktycznie zawsze będzie miał więcej odbić (i to z dominacją jednego kierunku) względem dźwięku bezpośredniego, w porównaniu z konstrukcją klasyczną z wooferem z przodu. No chyba żeby zrobić podział np. przy 80Hz, co jest już mocno bez sensu, nawet jakby średniotonowiec miał mieć 18cm.

Niby można próbować omnipolarnego basu a'la stare Audio Physic, ale to ma swoje poważne ograniczenia - np. konieczność rozbicia basu na dwa woofery. Ja bym wolał jeden 10" niż dwa 7.5" jeżeli łączne Sd ma być zachowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe uzupełnienie odnośnie woofera z boku - nawet gdyby zostać przy 20cm szerokim froncie i dać 18cm średniotonowiec, trudno będzie wygospodarować więcej niż 40 litrów na bas bez groteskowo głębokiej obudowy. A do czegoś takiego to raczej subwoofery (wysokie Mms oraz BxL względem Re) się nadają jeżeli mają być większej średnicy. Więc pewnie należałoby taki system robić aktywnie.

Niemcy (chyba Canton) robili kolumny trapezoidalne w przekroju żeby dostać odpowiednią objętość przy wąskim przodzie. Audio raczyło nawet nazwać te kolumny "niemieckim pancernikiem bocznokołowym" z racji posiadania przez nie woofera z jednej strony a membrany biernej z drugiej. Co kto lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez misiomor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, misiomor napisał:

Kierunkowość związana z Baffle Step zaczyna się dość nisko, więc układ z wooferem z boku praktycznie zawsze będzie miał więcej odbić (i to z dominacją jednego kierunku) względem dźwięku bezpośredniego, w porównaniu z konstrukcją klasyczną z wooferem z przodu. No chyba żeby zrobić podział np. przy 80Hz, co jest już mocno bez sensu, nawet jakby średniotonowiec miał mieć 18cm.

Niby można próbować omnipolarnego basu a'la stare Audio Physic, ale to ma swoje poważne ograniczenia - np. konieczność rozbicia basu na dwa woofery. Ja bym wolał jeden 10" niż dwa 7.5" jeżeli łączne Sd ma być zachowane.

Nie mam zamiaru kwestionować. Mam porównanie między miedzy głośnikiem 25cm i dwoma 18-stkami, zdecydowanie wolę bas z tego pierwszego. nie rozumiem tego dziwnego trendu do wąskich kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co jest gorsze - 10" z boku (wraz z "subwooferowymi" problemami) czy 2x 7" na froncie ew. też z boku a'la AP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie,uważam,że bas najlepiej gra na szerokiej ściance na wprost i mam takie kolumny (nawet niejedne) ale jak ktoś chce wąską ściankę przednią i dobry bas ..mam jeszcze taki wynalazek wofery są ustawione bokiem ,ale bas jest bardzo dobry ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, misiomor napisał:

Ja nie wiem co jest gorsze - 10" z boku (wraz z "subwooferowymi" problemami) czy 2x 7" na froncie ew. też z boku a'la AP.

Zaproponuj proszę 10 lub 12 z dobrym sprężystym basem, musie mieć pierdolnięcie. Będzie pracować w bi-ampingu w obudowie BR, docelowo być może w TL. Fajnie gdyby dociągnął do 600 Hz i kosztował swojej wagi w złocie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już by było mocno nie na temat, poza tym tego się nie da rozpatrywać w oderwaniu od aplikacji. W najkrótkszym skrócie -  gdybym sam miał robić coś w BR na 10" nie kosztującym swojej wagi w złocie, to zacząłbym od CA26RFX. Jednak on jest mało sensowny na bocznej ściance, bo jednak potrzebuje tych 50 a może nawet 60 litrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, misiomor napisał:

To już by było mocno nie na temat, poza tym tego się nie da rozpatrywać w oderwaniu od aplikacji. W najkrótkszym skrócie -  gdybym sam miał robić coś w BR na 10" nie kosztującym swojej wagi w złocie, to zacząłbym od CA26RFX. Jednak on jest mało sensowny na bocznej ściance, bo jednak potrzebuje tych 50 a może nawet 60 litrów.

Dziękuję za propozycję, jednak nie mam na myśli bocznej ścianki, raczej osobny moduł basowy z głośnikiem z przodu. Nie jestem ograniczony wymiarami. Mogę oczywiście założyć dedykowany wątek, tylko czy będzie jakieś zainteresowanie w dobie wąskich słupków?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Ricambi napisał:

dedykowany wątek, tylko czy będzie jakieś zainteresowanie w dobie wąskich słupków?

zakładaj ?,ja będę pisał i czytał na pewno ,poza tym sądzę ,że era głębokich wąskich kolumn powoli mija...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąskie słupki też można zrobić lepiej albo gorzej. Więc jeżeli ktoś musi, to ja bym tego nie dezawuował w czambuł.

W tej tematyce mamy ileś "upadków przed metą". O ile propaganda Scanspeaka z czasów wprowadzenia 18W8545 raczej nie wytrzymała próby czasu, to jednak problemy pomiarowe i niedostatki modeli teoretycznych premiowały 2-way, w których nie można było skopać dolnego podziału, bo go zwyczajnie nie było. Dziś można zrobić 3-way naśladujące 2-way przebiegiem charakterystyki bezechowej, z kontrolowanym odchodzeniem od takiego "wzorca", więc powody do kapitulacji zniknęły. Za to nowoczesne 18-tki poprawiły nieco liniowość wychyleniową, więc daje się zrobić "słupki" może nie wybitne (bo większe głośniki też korzystają z tych ulepszeń) ale w miarę przyzwoite.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, misiomor napisał:

w miarę przyzwoite.

no właśnie ,więc po co wydawać pieniądze na 3 drogi?moim skromnym zdaniem stosując małe niskotonowce to ten sam efekt osiągniemy w 2 d  a może nawet lepiej bo :

 

1 godzinę temu, misiomor napisał:

nie można było skopać dolnego podziału

co nie znaczy ,że takie 3 d z małym niskotonowcem będzie słabe,ale mam porównanie wynikające z doświadczeń odsłuchowych i dla mnie na bas w3d to przynajmniej 8 cali,no ale dla mnie te 4 cm szersza ścianka przednia to nie problem.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy lubią wyższy środek z 18cm przetworników, czy ich zawężoną kierunkowość tego zakresu. Sam też bym raczej poszedł w 2-way, być może z uzyciem tweetera w waveguide, ale jeżeli ktoś umie zrobić 3-way, to wtedy ma np. większy wybór głośników na dół - niektóre z nich mają wyższy środek totalnie nieakceptowalny.

2-way na 18cm miewa też problemy z osiąganiem wyższych SPL - jeżeli chcemy podgłośnić kolumnę o 6dB przez dodanie drugiej 18-tki, obciążenie tweetera (względem midwoofera) wzrasta 4-krotnie. 3-way na mocnym ale niedużym średniotonowcu a'la 12MU pozwala przesunąć podział wyżej i odciążyć tweeter.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor ,zgadzam się ze wszystkim co napisałeś w poście powyżej, ale:

20 minut temu, misiomor napisał:

2-way na 18cm miewa też problemy z osiąganiem wyższych SPL

to zależy ,jak głośno słuchamy? mam w 60 m2 2 drogi służące do tv,mają jakieś 83 db i z 50 w nadem spokojnie wystarczają,do normalnego dość głośnego słuchania muzyki też,kolega gressi ma 16 m2,co prawda częściowo otwarte....

myślę ,że te revelatory ,które pokazał sławek.xm będą dobre ,ale drogo wyjdzie,ja bym wolał sbwo24p-taniej i równie dobrze,no ale szersza ścianka...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaję sceptykiem odnośnie słuchania nieskompresowanej dynamicznie klasyki na 18cm wooferkach. Choć dla wielu będą wystarczające w ich zastosowaniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.