Skocz do zawartości
IGNORED

Wyciszenie + zaciemnienie


rambo54
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

szukam na forum podpowiedzi, do wyboru materiału do wykonania paneli absorbujących wysokie i średnie częstotliwości wydobywające się z pary dwóch monitorów głośnikowych.

Ale jednocześnie sala, pokój 18m jest salą kina domowego, i chciałbym jednocześnie by materiał pochłaniał odbicia światła od ekranu rozwijanego przy projekcji.

 

Na razie adaptacji akustycznej jest niewiele, po jednej stronie dźwięk wydobywający się z głośnika wpada na ścianę gdzie na regale stoją po prostu poduszki za nimi czarny materiał przeciw odbiciu światła, druga ściana boczna ma tylko cienki materiał zwieszony z sufitu, pochłaniajacy jedynie odbite światło od ekranu, ok 150cm od linii ekranu w stronę miejsca oglądania filmów/słuchania muzyki. Sufit również wyłożony cienkim materiałem koloru czarnego 400x150cm oraz ciemny dywan. Po zwinięciu ekranu zostaje nam bardzo duże okno i ten przestrzeni akustycznie nie bede już na siłe wytłumiał.

 

myśle o zakupie 60 takich paneli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

lub 240 takich

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz przetłumić pomieszczenia tymi cienkimi "piankami" które mają marną efektywność w pochłanianiu basu radzę kupić panele ale z wełny (polecam min.15cm) obszyte czarnym materiałem (jeszcze lepiej jak zrobisz sobie takie sam).

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja basu nie chce pochłaniać, lubie bas i barwę w dźwięku. Pogłos chciałbym skasować, uspokoić ten pokój, i zaciemnić pod kino.

Czytam że nawet 10cm pianki to średnio to tłumi, i nie liniowo. Ale nie mam doświadczenia.

Przy 15m kw takie penele z wełną wyjdą drożej od kolumn ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

@rambo54 te pianki mają efektywną grubość ok 2.5 cm - ze względu na te ryflowania. Policz sobie jaka częstotliwość odpowiada długości fali 4 razy większej od tej grubości - tak aby co najmniej ćwiartka przypadała na grubość panela. Wyjdzie ci jakieś 4 kHz. Więc moim zdaniem te gąbki będą pochłaniały od jakiś 2 kHz - a to już raczej wyższe średnie.

Ja bym raczej sugerował jakieś gąbki co najmniej 4 cm - najlepiej jakieś z udokumentowanymi pomierzonymi charakterystykami pochłaniania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dam za głośnikami tam gdzie mam mniejsze pola do wytłumienia, grubsze gąbki.

W zasadzie tłumienie wyższej średnicy i wysokich to mój cel. szukam raczej pogrubionego dźwięku z basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.01.2021 o 10:41, rambo54 napisał:

Pogłos chciałbym skasować,

Pod pianki z wzorem daj 8-10 cm gładkiej pianki.  Ja na np. 50x50 zamocowane do sciany wkrętami naklejałem punktowo pianką do styropianu falę 60x60 , na 1.00x50 1.20x60 . Skuteczne na pogłos i efektowne

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, WARMSTONE napisał:

Pod pianki z wzorem daj 8-10 cm gładkiej pianki.....Skuteczne na pogłos i efektowne

 

Efektowne .. hmm ... no nie wiem. Może kiedyś to było modne, szczególnie u pustaków w Hameryce ale obecnie raczej stawia się na prostotę.

Te płytkie ryflowania niewiele, a w zasadzie nic nie wnoszą, a tylko kurz łapią. To nie są metrowe piramidy z komory bezdechowej. Jasne że po dodaniu pianki pod spodem będzie lepiej, ale jeszcze lepiej jest po prostu dać grubszą piankę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja basu nie chce pochłaniać, lubie bas i barwę w dźwięku. Pogłos chciałbym skasować, uspokoić ten pokój, i zaciemnić pod kino.
Czytam że nawet 10cm pianki to średnio to tłumi, i nie liniowo. Ale nie mam doświadczenia.
Przy 15m kw takie penele z wełną wyjdą drożej od kolumn

Przeciez przez tlumienie nie redukujesz „ilosci“ basu i „barwy“ dzwieku. Co eliminujesz/redukujesz to odbicia/mody i poglos. A mody prowadza (zaleznosci od miejsca siedzenia) do BRAKU basu.
Poza tym, wylozenie calego pomieszczenia cienka mata prowadzi do waskopasmowej absorbcji okreslonych (wyzszych) czestotliwosci. Cala reszta zostanie bez zmiany. Czyli zmienisz „podkolorowanie“.

Zanim zaczniesz robic to na pale, rozejrzyj sie na forach KD, jak to sie robi (np. przy uzyciu mat z welny mineralnej, pokrytej od przodu materialem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Tutaj widac, jak brak tlumienia odbic BASU prowadzi do BRAKU basu - patrz olbrzymia dziura w zakresie basu (zakreskowana na czerwono), i to w tym najprzyjemniejszym zakresie 30-60Hz
IMG_5876.thumb.png.1f78bfe736365a46b09fc4672b994ff0.png

W zasadzie tłumienie wyższej średnicy i wysokich to mój cel

A skad ty to wiesz ze wyzsza srednice i wysokie sa celem?
Mieszasz/mylisz sens tlumienia z preferowanym brzmieniem zestawu. Moze twoje zestawy glosnikowe brzmia po prostu „zbyt jasno“? Wtedy tlumienie nie jest rozwiazaniem.
Aby stwierdzic, czy i gdzie potrzebujesz tlumienie, musial bys zmierzyc czasy poglosu. Wszystko inne to dzialanie w ciemno

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:


Przeciez przez tlumienie nie redukujesz „ilosci“ basu i „barwy“ dzwieku. Co eliminujesz/redukujesz to odbicia/mody i poglos. A mody prowadza (zaleznosci od miejsca siedzenia) do BRAKU basu.

...

Mieszasz/mylisz sens tlumienia z preferowanym brzmieniem zestawu. Moze twoje zestawy glosnikowe brzmia po prostu „zbyt jasno“? Wtedy tlumienie nie jest rozwiazaniem.
 

Dobrze napisane Xajas!
 

Dla uściślenia tylko dopowiem, że mody prowadzą do powstawania lokalnych ekstremów - czyli „braków” jakiś częstotliwości i nadmiarów innych. Wiem że Xajas nawiązał do braku w tym konkretnym przypadku, ale warto o tym powiedzieć także dla innych przypadków - żeby nie było nieporozumień.

Warto jeszcze dodać, że brak dostatecznego pochłaniania powoduje „rozmycie” dźwięków poprzez dłuższe wybrzmiewanie w danym pomieszczeniu niż zamierzone przez realizatora nagrania. Tak więc zamiast szybkiego, punktowego i energetycznego basu otrzymuje się zamazany, misiowaty i ospały bas, w dodatku zepsuty bo zmodulowany opisanymi wyżej ekstremami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, avilla napisał:

ale obecnie raczej stawia się na prostotę

Co byś tutaj wyprostował ?  Pewnie palmę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posty.

Panowie piszą/pomagają głównie w aspekcie akustycznym, ja mierze się z problemem podwójnym, bo chce pokój (16.5m) również zaciemnić pod kątem odbić światła padającego na ekran z projektora.

Póki co, zamówiłem cienkie ciemne gąbki na sufit, ale za głośnikami, i na ścianach bocznych pokoju, tych po lewej stronie lewej kolumny, i prawej strony obok prawego głośnika, jak również ściane za moimi plecami zrobili bardziej po audiofilsku.

Skończe sufit wrzuce fotki, bedę wdzięczny za kolejne porady.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, rambo54 napisał:

zamówiłem cienkie ciemne gąbki na sufit

No cóż. Pianki są mniej czarne, bardziej odbijają światło i są kłopotliwe jeśli chodzi o montaż na suficie. Takie kliny 2 cm wniosą tyle samo akustycznie  a dużo mniej jesli chodzi o odbicia co czarna '' matowa'' farba. Mógłbym zapodać zdjęcie podświetlonych jasnym obrazem grafitowych pianek zamontowanych na malowanym antracytową farbą suficie. Tylko poco skoro zakładajac temat podjąłeś decyzję spodziewając się, że ją przyklepniemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.01.2021 o 21:39, rambo54 napisał:

Dzięki za posty.

Panowie piszą/pomagają głównie w aspekcie akustycznym, ja mierze się z problemem podwójnym, bo chce pokój (16.5m) również zaciemnić pod kątem odbić światła padającego na ekran z projektora.

...

Skończe sufit wrzuce fotki, bedę wdzięczny za kolejne porady.

 

 

To może przyklej na te szare pianki, na klej w sprayu, materiał na maskownice kolumn - taki czarny. To jeszcze może  poprawić pochłanianie światła ? a akustyki nie zmieni za bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.