Jump to content
IGNORED

Interpretacja pomiarów w REW?

Recommended Posts

Dzisiaj porobiłem pomiary mikrofonem zrobionym przez siebie na wkładce Panasonic, niestety bez kalibracji, ale z tego co czytałem objawia się to lekkim podbiciem najwyższych rejestrów. Może rzucicie okiem czy jest w miarę OK, czy raczej koniecznie coś trzeba poprawić w akustykę, dorzucić jakieś absorbery, czy inne ustroje akustyczne. Pokój mały 2,7m na 4,6m. Pierwszy pomiar to średnia z pięciu pomiarów w punkcie odsłuchowym z delikatnymi przesunięciami przód, tył i na boki.

REW1.jpg

REW1wods.jpg

Tutaj bez wygładzania

2123.jpg

Xonar ST(2xOPA2134 1xAD8022) + regulator głośności DIY na ALPS RK168 + Hegel H200 po modzie końcówka mocy H20A🙂(kondy Auricap XO + Audio Note Kaisei) + Audio Physic Yara Evolution(SB Acoustics 29RDC)

No troszkę to ciężko interpretować - popraw tak jak poniżej i będzie łatwiej 🙂

1. Po pierwsze do interpretacji wpływu pokoju na akustykę wystarczy podać wykresy do tzw. częstotliwości Schroedera, z dużym uogólnieniem i przybliżeniem dla typowych pomieszczeń mieszkalnych to ok. 300 hz. Powyżej to już głównie obserwujesz wpływ kolumn. Dając wykres do 20 kHz niepotrzebnie komplikujesz i utrudniasz odczytanie wykresów.

2. Ogranicz wykresy SPL w skali Y do 50-80 dB, bo pokazywanie wykresu poniżej i powyżej jest bezcelowe w twoim przypadku (nic tam nie ma) a utrudnia interpretację.

3. Dodaj wykres RT60

4. Waterfall też daj do 300 Hz

5. SPL - zawsze wygładzaj 1/12 oktawy.

6. Dodaj jakieś zdjęcie lub chociaż szkic pomieszczenia i informację co gdzie stało podczas pomiarów i jakie kolumny były użyte.

Dzięki za sugestie. Poprawiłem pliki. Daję też szkic pokoju, na podłodze dywan, ściany wytapetowane(tapeta nie gładka, a ma strukturę), komoda, biurko, szafka gdzieś 80cm wysokie, szafa i słupek gdzieś 190cm. Ogólnie akustyka w moim pokoju tak mi się zdaje jest w miarę OK, nie mam jakiegoś buczenia niskich, ale może mógłbym jeszcze poprawić ich jakość. Przy głośnym słuchaniu, wydaje mi się że jakość wysokich mogła by być lepsza i może tu mieszają trochę odbicia, bo nie mam żadnych paneli, a jedynie obrazy na płótnie canvas, ale pewnie też od nich idą obicia.

REW2SPL.jpg

REW2W.jpg

REW2RT.jpg

pokój.jpg

Edited by Prewwit

Xonar ST(2xOPA2134 1xAD8022) + regulator głośności DIY na ALPS RK168 + Hegel H200 po modzie końcówka mocy H20A🙂(kondy Auricap XO + Audio Note Kaisei) + Audio Physic Yara Evolution(SB Acoustics 29RDC)

xavian
48 minut temu, xajas napisał:

Czy nie przeszkadza ci to ekstremalnie szerokie rozstawienie glosnikow?

Rozstaw kolumn mam 190cm, ten szkic to taki robiony na oko😉  scena w tym rozstawie jest bardzo dobrze kreowana. Moja odległość od frontów kolumn 140cm. Kolumny tak jak na szkicu ustawione pod kątem około 45 stopni, plus lekko odchylone do tyłu, podłożone pod przód drewniane klocki 2cm. Trochę się naustawiałem, aby osiągnąć najlepsze dla mnie granie🙂

Edited by Prewwit