Skocz do zawartości
IGNORED

Uwagi do projektu: Visaton + Morel


adse

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem co myslicie o takich skrzynkach.

Na razie tylko je wstepnie narysowałem, i sporo jeszcze się może zmienić...

Przewidziane głosniki: Visaton WS 17 BF + Morel MDT-29

Rura bass-reflex ma wewnętrzną średnicę 60 mm w miejscu mocowania do tylnej ścianki i 50 mm na końcu. Długość prawie 20 cm - jest przewidziana do skracania w razie potrzeby.

 

Proszę o wszelkie uwagi, sugestie, konstruktywną krytykę i ewentualne propozycje:)

A także dyskusje luźno związane z tematem, bo dopóki projekt jest na etapie rozmyslań, to jest najlepszy czas nawet na próżne gadanie:)

[obrazekLUKASZ-257106_1.jpg] [obrazekLUKASZ-257106_2.jpg] [obrazekLUKASZ-257106_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5735-100009982 1170264207_thumb.jpg

post-5735-100009983 1170264206_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze reszta informacji o głośnikach:

[obrazekLUKASZ-257164_1.jpg] [obrazekLUKASZ-257164_2.jpg] [obrazekLUKASZ-257164_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5735-100009974 1170264219_thumb.jpg

post-5735-100009975 1170264218_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wychodzi kwestia jaka mnie zawsze ciekawila - w jakich warunkach waszym zdaniem Visaton robi pomiary swoich glosnikow? Ten spadek w kierynku niskich tonow wskazywalby na pomiar w otwartej przestrzeni...

 

Jeszcze jedno - ile kosztuja te Visatony? Jaki jest rzad ceny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w takim pomieszczeniu mierzą ;)

[obrazekLUKASZ-257250_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Ciekawe czemu wybrałeś ten głośniki Visatona, miałem kolumienki na 14 Visatona i SEAS'ie kt19 brzmiało tak sobie, trudno było skleić głośniki,

2.Nie polecam wzorowania się na zwrotnicach Visatona - owocuje to wyostrzeniem dźwięku, zwrotnica wymaga sporych modyfikacji, zajęło mi miesiąc zanim uzyskałem coś czego się dało słuchać.

3. Polecam poszerzenie przedniej ścianki i skrócenie ścianek bocznych - poszerzenie może byc potrzebne jeżeli będziesz chciał kiedyś zaaplikować inny głośnik w tę samą skrzynkę - jest to spory problem, bo głośnik wchodzi na ścanki boczne i głupio to wygląda. Scianki boczne są prawie w kwadracie i może to być ciężko ustawić - zwłaszcza jeżeli warunki odsłuchowe są ciężkie - robią się jakieś rezonanse i trzeba je odsuwać daleko od ścian.

Jestem ciekaw jak brzmi ten morel, jak już złożysz do kupy opisz koniecznie odsłuchy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych dokładnie głosników nie ma już chyba w aktualnych cennikach Visatona. Z tego co pamiętam były nieco droższe od kopułki Seas KT25F. Orientacyjnie na dzisiejsze czasy byłby to rząd ceny pewnie ok. 50 euro/szt., choć pewnie w Holandii mniej ;)

W tym katalogu co ja mam 03/96 jest to drugi głośnik "od góry" wśród 17-centymetrowych. Wyżej jest NAC 170, niżej W 170 S, a jeszcze niżej WS 17 E.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze maja duza komore bezechowa to wiem. Chodzi mi o warunki pomiaru pojedynczych glosnikow (driverow). Bo jak maja takie charakterystyki jak graja w 2Pi (polprzestrzen - czyli zamocowane w infinite baffle), to ja dziekuje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszto, te Visatony mam już od kilku lat, leżały sobie w celu zagrania w przyszłych kolumnach. Grały wcześniej właśnie z Seasem KT25F i był to całkiem ciekawy dźwiek...na tyle ciekawy, że głosniki sobie u mnie poczekały na lepsze czasy.

Od tego czasu Monitor Audio mnie rozbestwiły...i dlatego trochę się obawiam tego dźwieku z Visatonów i Moreli ;) Ale po latach zaczyna mi brakować "ilości dźwieku" z mini-monitorków.

 

Siouxsie & Banshees mi się ciężko słucha na Monitor Audio ;) Chcę już mieć coś większego do dołującego rocka ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie, zaglądałem do oferty Visatona ostatnio moje kolumny powstały 5 lat temu, na SEAS'a zdecydowałem się po odsłuchach w Qba obu kopułek, jak dla mnie 25 brzmiała zbyt ostro, a 19 całkiem przyjemnie, niestety gubi szczegóły i strasznie długo się docierała,

Po przeczytaniu różnych wpisów na forum dowiedziałem się, że to dopiero 27 daje niezły dźwięk, ale jest trochę droga (ktoś gdzieś podawał link do pomiarów różnych kopułek - użyteczna lektura). Robiąc kolumienki opierałem się też na testach Adiowave 14 z Visatonem i SEASem (słuchałem ich kiedyś, ale w strasznych warunkachodsłuchowych w sklepie). Na razie nie mam pomysłu na kopułkę, więc chętnie zapoznam się z różnymi opiniami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie Monitor Audio zraziły;) Nie jestem na takim etapie audiofilizmu żeby takie rzeczy słyszeć, i pewnie nie będę ;)

Do szerszej przedniej ścianki zraziły mnie raczej czytane przez lata recenzje w Magazynie hi-fi, gdzie podkreslali często wąskie ścianki jako wpływające na przesrzeń ;)

Choć nie wierzę że to słychać przy kilku centymetrach różnicy, ale nic nie szkodzi żeby były węższe ;)

W środku ta obudowa ma 18 cm od ścianki do ścianki, czyli w razie czego powinny się spokojnie zmieścić typowe 18-stki innych producentów. Trochę źle narysowałem widok z przodu. Przednia ścianka będzie na całej powierzchni, więc okrągły głośnik na boczne ścianki nie będzie zachodził. Ten Visaton ma na "srednicy" 196 mm, czyli jest wiekszy od typowych okrągłych głosników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visaton robi pomiary w wolnej przestrzeni ale objętość obudowy pomiarowej to chyba 400litrów (tyle podają w bazie danych).

Pokazany Visaton przypomina kształtem tego Monacora SPH-175

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Moim zdaniem nie jest zbyt dobry w dodatku ceny (sugerowane detaliczne) Monacor Polska sa jakies dziwne. W lautschprehershop.de były chyba znacznie nizsze- przynajmniej dla niektórych głosników wysokotonowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dobre czy nie, takie głośniki na razie mam, a kasy na lepsze jeszcze będzie brak co najmniej pół roku albo rok. A że się kompletnie nie znam na budowie kolumn, to nie chcę inwestować od razu nie wiadomo jakich kwot, już i tak nieźle się szarpnąłem na Morele;)

 

Ale tak na oko fachowców, można składać takie skrzynki dla tego głośnika? Będzie dobre? Nie ma grubych błędów? Może mniejsza lub większa byłaby bardziej obiecująca? Może b-r większej albo mniejszej średnicy?

 

A może ktoś na podstawie parametrów głośników jakąś wstępną zwrotnicę zaproponuje, tak "na uruchomienie"?

Bo ostateczność to "na uruchomienie" będzie jakaś gotowa zwrotnica z grubsza wybrana z jakiejś oferty np. Janbo lub innej.

Ale pewnie lepsza byłaby obliczona choćby niedokładnie wg danych katalogowych głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adse, mogę pomóc przy zwrotce dla Morela, ale tego Visatona nie znam, więc tu jest problem. Gotowe zwrotnice Janbo czy coś to zły pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki McGyver, właśnie poszedł mail do Ciebie.

 

A co do Visatona, może ktoś ma jakieś doświadczenia z takim lub podobnym głośnikiem? Faktycznie dość podobny jest wspomniany Monacor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy ktoś coś może robił na tym głośniku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Adse, coprawda masz juz te glosniki w domu, ale jezeli bys chcial experymentowac z Visatonem to polecalbym ci W170SC, mozesz je dostac za przyzwoita cene, para nowych kosztuje bezposrednio u Visatona okolo 60 Euro, o wiele lepsza membrana i zawieszenie ktore nie tak latwo zmeczyc...tylko taka mala dygresja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten WS17BF to totalne dno, 2.15mm Xmax w głośniku 17cm, to było dobre za czasów Króla Ćwieczka. Morel też nie lepszy, tutaj mamy 0mm Xmax (z geometrii) więc przy niskim podziale będzie siał 3-cią harmoniczną, a jeżeli jeszcze dodatkowo zawieszenie lub układ magnetyczny mają różne własności dla wychyleń w przód i w tył to i druga harmoniczna pojawi się w obfitości (co prawda niektórzy będą to odbierać jako "fajne brzmienie").

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nookie, WS17E mnie nie interesuje. Moje powininy być równie dobre albo i lepsze, a jak nie dorównają w moim subiektywnym odczuciu na przykład Heco za 70 zł z Allegro, to pewnie będę musiał raz na zawsze zapomnieć o Visatonie.

 

Misiomor, mam wrażenie, że tak radykalne opinie (totalne dno) wygłosiłeś tylko na podstawie analizy danych technicznych.

 

Tak na marginesie, niektórzy moi znajomi do dziś przy rozmowie o audio mówią mi o wartościach zniekształceń podanych w katalogach pewnej bardzo popularnej firmy na T. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osiemnastka ushera z korektorem fazy, Seas W17PPI, Vifa M18WH, Vifa XT18WH. Dobra średnica, nietrudne do wysterowania, uniwersalne, łatwe w aplikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adse:

 

Tak, moją opinię oparłem wyłącznie na danych technicznych. Nauka zwana techniką powstała właśnie po to żeby nie trzeba było powtarzać tych samych błędów po wielokroć, tylko żeby można było przewidzieć pewne rzeczy na podstawie teorii. I rzeczona teoria mówi, że zrobienie głośnika o 6.5mm Xmax jest niewiele droższe od produkcji takiego z Xmax=2.15mm, natomiat ten pierwszy da 9 razy (9.5dB) więcej mało zniekształconego basu od drugiego.

 

Innemi słowy ten Visaton będzie po prostu charczał przy średnio głośnym słuchaniu.

 

A konstruktorzy z Morela zrozumieli niedawno że 0 czy 0.1mm Xmax w gwizdkach to trochę mało i ich flagowiec Supreme ma już Xmax=0.75mm przy underhung motor. Może kiedyś nawet coś na nim zrobię.

 

Nie twierdzę że świetne dane techniczne gwarantują dobre brzmienie (może się zdarzyć że np. zawieszenie nie pozwoli na wykorzystanie potencjału układu napędowego) ale twierdzę że denne parametry oznaczają, że zniekształcenia pojawią się NA PEWNO. Jak ktoś lubi "upiększające modulatory dźwięku" to jego sprawa, ja jednak zawężam zakres przetworników które mnie interesują do tych o dobrych parametrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja twierdzę, że po pierwsze Misiomor źle przeczytał parametry Morela, bo tam wcale nie było podawane Xmax, a po drugie Morel jakoś mało ściśle te parametry podaje. Chętnie używam Moreli, i wiem,że jeżeli rzeczywiście Xmax byłoby 0,0, to musiałyby mieć zawieszenie sztywne jak blacha, a tymczasem mają całkiem elastyczne, i potrafią się sporo wychylić, podobnie jak Dynaudio. Żeby kierować się parametrami jak Misiomor, to trzeba wiedzieć na 100% że są rzetelnie podane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver:

 

Niestety nie masz racji. Morel precyzyjnie podaje długości cewek i szczelin (moduł różnicy dzielony przez 2 daje nam Xmax, pod warunkiem że cewka jest dobrze spozycjonowana względem szczeliny) w swoich gwizdkach i co widzimy?

 

Starsze modele - (MDT10, MDT29, MDT39) zarówno cewka jak i szczelina mają 2.5mm, więc Xmax=0

 

Nieco nowsze - (MDT32-S, MDT33, MDT37, MDT40) - już zorientowali się że Xmax=0 źle wygląda w katalogu - długość cewki 2.7mm, wysokość szczeliny 2.5mm, Xmax=0.1mm

 

Najnowszy - Supreme: długość cewki 2.7mm, wysokość szczeliny 4.2mm a więc Xmax=0.75mm

 

Tweeter z 0mm Xmax wcale nie musi brzmieć koszmarnie, ale jednak (zwłaszcza przy niskim podziale) będzie miał najprawdopodobniej większe zniekształcenia niż gwizdki z Xmax rzędu 0.25mm - 0.5mm (0.25mm mają Seasy 27TDC/27TDFC a 0.4mm - scany 9300 i 9500) a te właśnie głośniki wygrały konkurencję zniekształceń poniżej 2kHz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiomor, czy dla Ciebie Xmax=Xlin ? Jeżeli to miałeś na myśli w poprzednich wpisach, to zgoda.

Co z tego, że Scanspeak 9500 ma bardzo niskie zniekształcenia, skoro to głośnik o nijakim, szarym i niewciągającym brzmieniu, a stereofonię ma tylko przeciętną (w stosunku do ceny oczywiście) ? Wolę Morela. Co do podziału, to racja, Morele lubią raczej troche wyższe częstotliwości podziału, ale nie ma tragedii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, na większości anglojęzycznych stron Xmax oznacza wychylenie liniowe. No to nieporozumienie mamy wyjaśnione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skrzyneczki na razie są na takim etapie, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku, tylko z czasem kiepsko.

Wzmocnienie skrzynki zmieniłem na łatwiejsze do zrobienia i wyszło dośc pancerne, ale trudno. Za to skrzynie będą jeszcze cięższe.

Na boki najpierw zwykła mata bitumiczna, a drugą warstwę mam jeszcze zamiar nakleić z filcem. I mata z filcem będzie na wszystkich wewnętrznych ściankach. Jeszcze się zastanawiam, czy na wszystkich dac podwójnie, dolna zwykła dwumilimetrowa, a na nią mata z filcem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5735-100008421 1170267014_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.